Konut kredisi faizleri daha düşecek mi?

2020 yılında konut kredisi faizlerinin düşüp düşmeyeceği ev sahibi olmak isteyenler tarafından merak ediliyor. Ev kredisi faizlerindeki yükselişin konut satışlarını doğrudan etkilemesi birçok bankanın faiz indirimine gitmesine sebep oldu. Bu oranların ne seviyeye kadar çekileceği ve şuandaki en uygun konut kredisi faiz oranlarını yazımızda bulacaksınız.

Konut kredisi faizleri daha düşecek mi?

Konut almak isteyen kişilerin yakından takip ettiği konut faiz oranları, yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle son dönemlerde bir hayli yükselmiştir. Hal böyle olunca bankalardan konut kredisi almak isteyen kişiler kendilerini bir süre için beklemeye aldı. 2017 yılında Cumhurbaşkanı talimatıyla düşen konut kredisi faiz oranları, 2020 yılı için en yüksek seyrinde devam ediyor. 2 yıl önceki verilirken %0,99 – %0,80 arasındaki faiz oranları ile birçok vatandaş evine kavuşurken 2020 yılı için böyle bir durumun olup olamayacağı ise belirli durumlara bağlı.

Konut Faizleri Düşer Mi 2020?

2020 yılı için konut faizi düşme oranları, yapılan son açıklamalara göre aslında çok da iç açıcı değildir. Son dönemlerin en yüksek faiz oranlarıyla işlem yapan bankalar, konut kredilerinde de oldukça yüksek faiz oranlarıyla kişilere kredi desteği vermektedir. Özellikle doların yükselmesi ülkedeki faiz oranlarını ve enflasyonu oldukça arttırmış hal böyle olunca da bankalar kredi faizlerini yükseltmek durumunda kalmışlardır. Bu 2020 yılı için konut faiz oranlarının düşmesi gibi bir durumun olmadığını bilmekte fayda vardır.

Faiz Oranları
2020’de Faiz Oranları Düşecek mi?

2020 yılının son ayları, kredi faiz oranları açısından oldukça ılımlı geçti. Özellikle Eylül ayında tüm bankaların konut kredilerinde uyguladığı indirim, piyasanın ciddi anlamda hareketlenmesine önayak…

İlgili İçerik

Konut Faizleri Neden Yükseliyor?

Faizlerin yükselmesine etki eden pek çok farklı faktör bulunmaktadır. Ancak bunlardan en önemlisi doların hızla artması ve ülkedeki enflasyonun buna bağlı olarak yükselmesi durumudur. Faiz oranlarını oldukça yüksek derecede etkileyen döviz kurları azalmaya geçmedikçe konut faiz oranlarında yakın bir zamanda düşüş olmayacaktır. Ayrıca yanlış siyasetten ötürü yükselen enflasyon ve faiz oranları sebebi ile bankalar, faiz rakamlarını üst seviyelere çekmek durumundadırlar. Bu durumlar konut kredisini yükselten nedenlerin başlıcalarıdır.

Bankalar Konut Faizlerini Düşürür Mü?

Enflasyonun artması ve ekonominin gittikçe kötüye gitmesinden dolayı yüksek sularda seyreden faiz oranları, bu durum devam ettikçe düşmeyecektir. Buna bankaların yapabileceği herhangi bir durum bulunmamaktadır. 2019 yılında devlet destekli bankaların yaptırımlar sonucunda faiz oranlarını aşağı çekmesinden sonra pek çok özel banka da faiz oranlarını indirmişti ancak 2020 yılı için hem devlet destekli bankalarda hem de özel bankalarda böyle bir durumun olmadığı söylemek mümkün.

Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Zaman Düşer?

Ülkede yaşanan ekonomik kriz sebebi ile oldukça yüksek olan konut kredisi faiz oranları düşmeyecektir. Bu %n özellikle yatırım amaçlı ev satın almak isteyen kişiler, şu an da risk grubu içerisinde yer alırlar. Yapacakları satın alma işlemleri ile daha fazla zarara uğrayabilecek olan yatırımcıların bir süre daha beklemelerinde fayda vardır. Konut kredisi faiz oranları düşme zamanı oldukça belirsizdir.

Bazı Bankalara Göre Konut Kredisi Faiz Oranları

Oldukça yüksek seyreden konut kredisi faiz oranları bazı bankalar için şu şekildedir;

Konut KredisiICBCZiraat
Bankası
ING BankKuveyt Türk
Kredi Tutarı100.000 ₺100.000 ₺100.000 ₺100.000 ₺
Vade120 Ay120 Ay120 Ay120 Ay
Aylık Taksit2.138,24 ₺2.188,10 ₺2.129,97 ₺2.154,81 ₺
Toplam Geri
Ödeme
257.908 ₺262.570 ₺256.952 ₺260.092 ₺
Tahsis Ücreti500 ₺500 ₺500 ₺500 ₺

Bankaların Genel Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Kadardır?

Konut satın almak isteyen kişileri oldukça sıkıntıya sokan kredi faizleri 2020 yılı için genel olarak bankalarda %3.50 oranındadır. Oldukça yüksek olan bu faiz oranları ile kişilerin peşinatları olsa dahi alacakları kredi yüzünden ödeyecekleri miktar neredeyse 3’e katlamakta.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı

Devlet tabanlı olarak ülkemizde faaliyet gösteren Ziraat Bankası, konut kredisi faiz oranlarını en düşük limitle uygulayan bir bankadır. Buna göre 2020 yılı için müşterilerine sunmuş olduğu konut kredisi faiz oranı %1,98 olarak diğer bankalar arasında en düşük faiz oranına sahiptir. Ziraat Bankası gibi devlet destekli olan bir kamu bankasının %1,98’lerde konut kredisi faizi uyguladığı göz önüne alınırsa diğer bankaların kredi faizi oranları %2’den aşağı olmayacaktır.

Bankalar Tarafından Verilen 120 Aylık Konut Kredisi Faiz Oranları

En düşük faiz oranına sahip olan Ziraat Bankasından sonra gelen diğer tüm bankalar oldukça yüksek oranlara sahiptir. Buna göre ülkemizde faaliyet gösteren diğer bankaların 2020 yılı için uygulamış olduğu konut kredisi faiz oranları şunlardır;

 • Ziraat Bankası %1,98
 • Türkiye Finans Bankası %2,24
 • Kuveyt Türk %2,34
 • Yapı Kredi Bankası %2,46
 • Vakıf Bank %2,5
 • İş Bankası %2,5
 • İNG Bank %2,5
 • TEB %2,58
 • Halk Bank %2,59
 • QNB Finansbank %2,7
 • Garanti Bankası %2,8
 • Deniz Bank %2,9
 • Akbank %2,95
 • Şeker Bank %2,95
 • HCBS %3,15
 • ICBC %3,20’tir.

2020 Yılı Konut Kredisi ile Ev Alınır Mı?

Oldukça yüksek oranlarda sunulan konut kredileri ile yatırım amaçlı ev alacak kişilerin bir süre daha beklemeleri gerekmektedir. Kişiler bankalara peşinat sunarak dahi ev almak isteseler bile yüksek faiz oranları yüzünden alacakları evin kredisi oldukça yüksek olacak ve peşinatlar dahi bir işe yaramayacaktır. Bu yüzden konut kredileri faiz oranları düşmeden konut kredisi ile 2020 yılı için ev alınmaz.

Kredi Faizleri Ne Zaman Düşer?

Kredi faizlerini arttıran pek çok etmen göz önüne alındığında faizi yükselten faktörlerin ortadan kalkması kredi faizlerini düşürecektir. Buna göre kredi faizlerinin düşmesi;

 • Enflasyon baskısı azaldığında,
 • Bütçe açığı azaldığında,
 • Cari açık ve dış borçlar kapandığında,
 • Kredi ve mevduat dengesi arasındaki boşluk azaldığında,
 • Siyasi çalkantılar ve riskler ortadan kalktığında,

Kredi faizleri düşecektir. Yukarıda verilen faktörler, kredi faizlerinin düşmesini sağlayacak olan en önemli faktörler olarak bilinmektedir.

Kredi Borcu Olana Ev Kredisi
Kredi Borcu Olanlar Ev Kredisi Çekebilir Mi?

Kredi borcu olan kişilerin konut kredisi çekmesi kişiden kişiye göre değişmektedir. Konut kredisi için bankaların verdiği onay; uygulanan parametrelere göre belirlenir. Parametrelerin başında ise, kişinin…

İlgili İçerik

Kredi Faizleri Düşürme Faktörü: Enflasyon Baskısı

Ülkede yaşanan enflasyon baskısı azaldığında faizler düşecektir. Her yıl ülkemizde ise enflasyon oranı endişe verici bir şekilde artmaktadır. Benzin, motorin, gıda ürünleri fiyatlarına bakıldığında oldukça rahat bir şekilde görülen enflasyon oranlarının dönem dönem değil genel olarak düşmeye ihtiyacı vardır. Enflasyon baskısı kalktığında kredi faizleri düşecektir.

Kredi Faizleri Düşürme Faktörü: Bütçe Açığı Azalması

Faizlerin yükselmesine neden olan en önemli sebeplerden bir tanesi de bütçe açığının yüksek olmasıdır. Hazinede yer alan mevcut açık kapandığında yani bütçe açığı azaldığında kredi faizleri de buna orantılı bir şekilde düşecektir.

Kredi Faizleri Düşürme Faktörü: Cari Açık ve Dış Borçların Kapanması

Ülkemizde her yıl artan dış borçlar ve cari açıktan dolayı faiz oranları oldukça yükselmektedir. Cari açık ve dış borçlar kapandığında kredi faizleri de bu durumla korelasyon halinde olduğu için otomatik olarak düşecektir.

Kredi Faizleri Düşürme Faktörü: Kredi ve Mevduat Dengesizliğinin Ortadan Kalkması

Kredi faizlerini yükselten en önemli sebeplerden bir tanesi de bankaların vermiş olduğu kredilerle kasalarında yer alan para arasındaki dengesizliğin oldukça yaygın olmasıdır. Buna göre kredi ve mevduat dengesizliği ülkemizde faaliyet gösteren bankalardan kalktığına kredi faiz oranlarında oldukça hızlı düşüşler meydana gelecektir. Ancak bunun için enflasyon oranının aşağıya inmesi gerekir.

Kredi Faizleri Düşürme Faktörü: Siyasi Riskler Azaldığında

Siyasette yaşanan çalkantılar ve dalgalanmalardan ötürü oldukça yükselen kredi oranları ve döviz kurları, kredi faizleri üzerinde hatırı sayılır bir etkiye sahiptir. Bu yüzden siyasi riskler ortadan kalktığında kredi faizleri üzerindeki baskı da ortadan kalkacak ve faiz oranları aşağıya inecektir. Bu yüzden siyasette istikrarın sağlanması son derece önemlidir.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

 1. samet dedi ki:

  Ev almayı düşünenler birikmiş paraniz varsa dolar alın 1 2 yila kalmaz ekonomik kriz ve emlak krizi çıkacak amerikada böyle bir kriz oldu evler 3 de bir fiyatina indi amerika sigorta şirketlerine ve bankalara milyarlarca dolar aktararak krizin daha da derinlesmesini önledi bizim öyle bir paramiz da yok balon ordakinden cok daha büyük inanın çevremde adamlar var eczacı 2 ecza dukkani var 7inci 8. Evini aliyor kredi cekmis 400 lira ile yaşıyor turizmde battı her batan sektördeki vatandaş emlakta para var diye mutahitige soyunuyor ekonomik kriz geliyor ve tarihin goemedigi kadar kötü bir kriz olacak yunanistandan bile kötü olacak onları avrupa kurtardı bizi kurtaran da olmayacak katara guveniyorsaniz o musluğu da kestiler

 2. UGUR dedi ki:

  SÖYLEDİKLERİNİZ O KADAR ÇELİŞKİLİ Kİ RESMEN DİYORSUNUZ Kİ BİZ KANDIRMAYA BAYILIYORUZ. BİR DİYORSUNUZ Kİ DOLARA BAĞLIYIZ BURADA DA DİYORSUNUZ Kİ SAVAŞ VE SURİYE MÜDAHALE DİYE MİLLETİ KANDIRIYORSUNUZ…ARTIK BUNA SON VERİN YABANCILARIN EV ALIMI ARTIŞI YÜZDE 20 Yİ GEÇMİŞ DURUMDA SURİYELİ ZATEN TOKİDEN YARARLANIP VERGİ VERMEDEN RAHAT RAHAT ASGARİ ÜCRET UTANMADAN 1700 KÜSÜR BRÜT DİYORSUNUZ ELE ALINAN 1400 GERİ KALAN AÇIK DEVLETE BENİM PARAMI YİNE BENDEN ALIYOR… 1400 ÇALIŞAN BİRİ 400 MİLYAR 300 MİLYAR EVİ NASIL ALSIN BANKAYA GİDİYORSUN BİR İHTİMAL BAŞVURAYIM DİYE KÖPEK GİBİ KOVUYORLAR AMA SIKINTI YAPMAYIN SİZİN ZENGİNLERİNİZ YETER SİZE ONLAR ALSIN YABANCILARA SATIN KENDİNİZİ SURİYELİLERE KAPI AÇTIK DEYİP ÖVÜNMEYİN ONLARA BİZ AÇTIK KAPIMIZI ZENGİNLER DEĞİL BAKIN BAKALIM SİTE İÇERİSİNDE OTURANLARIN ÇEVRESİNDE VAR MI SURİYELİ NEYSE YA GEREK YOK SİZ DAHA İYİ BİLİRSİNİZ BU İŞLERİ YERİNİ YURDUNU SATMAYI FAKİRİ DAR GELİRLİYİ EZMEYİ AMA UNUTMAYIN Kİ BU DÜNYA KİMSEYE KALICI DEĞİL VE ÖBÜR TARAFTA BUNLARIN HESABI SORULUR ELBET…AYRICA SADECE GEÇENLERDE GÖRDÜĞÜM HABER GÖZÜME ÇARPTI HANİ BU ÖVE ÖVE BİZİM VERGİLERİMİZLE BİTİRDİĞİNİZ YOLLAR KÖPRÜLER VAR YA UTANMADAN SAKLANMIYOR BİRDE BUNLAR 2017 OCAK AYINDAN HAZİRAN AYINA KADAR OTOYOL VE KÖPRÜLERDEN TOPLAM GELİR 679 TRİLYON 503 MİLYAR SADECE MERAKTAN SORUYORUM BU KADAR ZAMANDA BU PARA ŞUAN NEREDE BEN ÇOK MERAK EDİYORUM..DEDİĞİM GİBİ SADECE MERAKTAN İŞTE…..

 3. İnan dedi ki:

  İnternette bulduğum tek haber olan bu haber bile 18/09/2016da, yani nerdeyse 1yıl önce yayınlanmışsa iyileştirmeyi unutsak iyi olur bence. Kimsenin gündeminde yoksa başımızın çaresine bakmak düşüyor bize.

 4. Gökay dedi ki:

  O işler öyle olmuyor işte cumhur başkanı nın talimatıyla faiz düşmez.ülkede güven ortamı ve refah seviyesi yüksek olması gerek.hala açlık seviyesinin altında maaş alıyoruz bankalar neye güvenip de kredi versin.çekilen krediler ülleye yurt dışından dolar olarak geliyor dolar yüksek olursa faizler nasıl düşük olsun

 5. EMRE BAYDAR dedi ki:

  Yazınız için öncelikle teşekkür ederim. Bakın arkadaşlar ne 15 temmuz ne de başka bir olay ile bu işler çözülmez her zaman diyorum bu devranda bu fiyatların düşmesi için anca deprem olması lazım . Ne asgari ücretli ev alabilir ne de tek maaşlı aile babası. Ben hesabın içinden çıkamıyorum. Evlilik di eşyaydı ev di nasıl olacak çözen varsa nobel ödülü vermek lazım . İnsanlar geçinemiyor kardeşim genç yaşta evlenmek imkansız 30 35 yaşına kadar para biriktrip anca evlenebilir bu devirde bi insan . Böyle bi ekonomi ile hiç birşey yapamayız.

 6. EMRE dedi ki:

  SELAMIN ALEYKÜM , BEN ELHAMDULİLLAH MUSLUMAN VE MİLLİYETÇİ BİR TÜRK GENCİ OLARAK 15 TEMMUZDA TESKERESİNİ YENİ ALMIŞ VATANİ DUYGULARI HAT SAFHADA OLAN SABAHLARA KADAR TEKBİRLER GETİREN İNSANLARDAN YALNIZCA BİRİYİM.10 BİNTL YE DAİRE VERİN DEMİYORUM. ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDEN TEMEL YAŞAM İHTİYAÇLARI ÇIKARTTIĞINDA EV ALINABİLSİN. HE OLMUYORMU İŞSİZLİK MAAŞINI FESH EDİN ZATEN İHBAR SÜRESİ VAR. EMEKLİLİK ZATEN HAYAL BEN EVLENMEK İSTİYORUM BEN 10 YILDIR SEVDİĞİM KADINI EŞİM YAPAMADIM BEN HELAL EDEMEDİM ONU KİRALAR 1000 TL OLDU ASGARİ ÜCRETE BEN NASIL GEÇİNEYİM NASIL NASIL?? EV KREDİSİ ÇEKEYİM DİYORUM İSTERSE GERİ ÖDEMESİ 3 KATI OLSUN AYLIK ÖDEME 1600 . BENİM MAAŞIM ASGARİ ÜCRET KARDEŞİM. HE ASGARİ ÜCRET EĞER HAYVANLAR İÇİNSE AMENNA VESSELAM SOKAKTA YAŞANIR O PARAYLA SIKINTI YOK.

 7. Yasemin dedi ki:

  Kesinlikle haklısınız bizim gibi masum insanlar o güçlülerin ayaklarında eziliyoruz hortumla milyonları sırtladılar 15 Temmuz’da tek güç olduk küçücük çocuklarımız eşlerimiz kadınlarımız sokaktaydık bizler her mücadelede arkanızdayız sizde bize varlığınızı hissettirin bedava demiyoruz düşük oranla ev sahibi olmamamızı sağlayın yardım eli uzatın.

 8. Zafer Karaaslan dedi ki:

  Faizlerin hala çok yüksek olduğu için konut kredisi kullanamıyoruz bizim gibi memur olan tek maaşlı kişileri göz önünde bulundurmanız ve 15 Temmuz hayin darbe girişiminden sonra bu milletin verdiği çetin mücadelenin ardından bu yüce millete bir vefa borcunuz olduğunu düşünerek ten sayın cumhurbaşkanının da defalarca faizleri düşürün açıklamalarından neden bir fedakarlık yapıp bazı devlet bankalarının faizleri 0,70 lere çekmediklerini bir türlü anlayamıyorum bu millet 15 temmuzda bir bedel ödedi ve sizin bu millete bir vefa borcumuz var bunun farkındamısınız acaba?

  1. gökhan dedi ki:

   hay ağzına sağlık…

   1. yasin dedi ki:

    dünya malı var hırsızın ama yine alışmış çalmaya çünkü huy edinmiş dünya onun olsa yine çalar bizim devletimizde aynı sen darbeyi bırak savaşın içine git devlet yine demez gariban vatandaşım devlet diğer yandaşım adil düzen olsaydı insanlar para yüzünde birbirlerine secde etmezlerdi allah belalarını versin bizi bu hale koyanların asgari ücret 1400lira ev kirası 1000lira nasıl bir baba evi çocuklarını geçindirecek