Konut Kredisi Faizleri Daha Düşecek Mi?

Konut kredisi faiz oranlarının düşüp düşmeyeceği ev sahibi olmanın hayalini kuran birçok kişi tarafından merak ediliyor. Son birkaç yıldır yüksek oranlarda seyreden konut kredisi faiz oranlarına dair detaylı bilgiler yazımızda.

Konut Kredisi Faizleri Daha Düşecek Mi?

Ev satın almak isteyen kişileri yakından ilgilendiren konut kredisi faizleri, ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılardan ötürü şu anda tüm bankalar üzerinden oldukça yüksek oranlarda verilmektedir. Hal böyle olunca hem yatırım için hem de istedikleri eve kavuşmak isteyen kişilerin tüm hayalleri suya düşmüş oldu. Konut kredileri için oldukça sorunlu bir dönem olan günümüzde yüksek miktarlardan seyreden konut kredisi faiz oranlarının düşüp düşmeyeceği ise ayrı bir merak konusudur.2017 yılı içerisinde bir nebze de olsa düşürülerek Cumhurbaşkanının talimatıyla %0,99 – %0,80 faiz oranında verilen krediler, daha sonrasında bankaların kararı ile tekrar yükselmiştir. Son yıllarda ise ev sahibi olmak isteyen pek çok vatandaşın en fazla merak ettiği konu kredilerin yine düşüp düşmeyeceğidir.

Konut Kredisi Faizleri Düşer Mi 2019?

2019 yılı içinde verilecek olan konut kredileri faiz oranları, pek çok bankada neredeyse birbirine yakındır. Hal böyle olunca bankaların vermiş olduğu kredilerin faiz miktarı ve toplam tutarları birbirine neredeyse eşit olmaya başlamıştır. Yetkililer tarafından yapılan 2019 yılı için konut kredisi faiz oranları açıklaması ise maalesef çok fazla iç açıcı değildir. Son 10 yılın en fazla faizi ile işlem yapan bankalar, konut satın almak isteyen kişileri oldukça zorlar. Ülkemizde son 1 yılda özellikle döviz kurlarında yaşanan artış sebebine bağlı olarak otomatik bir şekilde yükselen konut kredileri için her ne kadar düşme umudu besleyen vatandaşların bekleme süresi bir miktar daha uzayacak gibi durmaktadır. Yani 2019 yılı konut kredisi faiz oranlarının düşmesi gibi bir durum maalesef söz konusu değildir.

Konut Faizlerini Yükselten Sebepler Nelerdir?

Konut faizlerinin yükselmesine sebep olan faktörler aslında genel anlamda herkesin bildiği faktörlerdir. Ancak bu durumlardan en önemlisi ülkedeki döviz kurunun engellenemez artışıdır. Özellikle döviz kurunda yaşanan bu artıştan dolayı, ülkede enflasyon oranları da oldukça artmaktadır. Faiz oranlarını ciddi anlamda etkileyen döviz kurları, ülkede azalmazsa faiz oranlarının da azalmasını beklemek tam anlamıyla bir hayal olarak kalacaktır. Faizlerin yükselmesine sebep olan diğer önemli faktör ise ülkede ki siyasilerin atmış oldukları yanlış adımlardır. Siyasette alınan yanlış bir karar ya da siyasilerin yanlış tavırları ülkede dövizin artmasına ve bu durumda doğal olarak faiz oranlarının artmasına sebep olur. Yukarıda verilen sebepler ülkemizde konut kredisi faizlerinin yükselmesine neden olan faktörlerdir.

Bankalar Konut Faizlerini Düşürür Mü?

Bankaların faiz oranlarını düşürme durumu, maalesef son günler için beklenen bir durum değildir. Özellikle son zamanlarda ekonomide yaşanan olumsuzluklar, enflasyon oranlarının artmasına ve bu durumda faiz oranlarının yükselmesine sebep olmuştur. Pek çok açıdan kişilere oldukça sıkıntı veren faiz oranları özellikle yatırım amaçlı olarak konut almak isteyen kişileri sıkıntıya düşürmeye başlamıştır. 2017 yılında devlet desteği ile aşağı çekilen faiz oranları, 2019 yılı için tekrar düşünülse de henüz böyle bir açıklama resmî kurumlardan yapılmamıştır. Bu yüzden şu an için bankaların faiz oranlarını düşürme gibi bir durum maalesef beklenmemektedir.

İlgili içerik: En Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar Listesi

Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Zaman Düşer?

Konut kredisi faiz oranları, şu anda kişilerin kredi alamayacağı kadar yüksektir. Ev satın alma hayali olan ya da yatırım amaçlı ev almak isteyen kişilerin bir süre daha beklemesi gerekmektedir. Oldukça yüksek olan faiz oranları sebebi ile kişiler alacakları kredinin neredeyse iki katından daha fazla toplam tutar ödemek zorunda kalırlar. Bu yüzden şu an için konut kredisi faiz oranlarının düşmesi imkânsız gözükmektedir.

Ülkemizdeki Bazı Bankalara Göre Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi almak isteyen kişilerin incelemesi gereken bazı bankalar ve konut faizi oranları şu şekildedir.

Konut KredisiICBCZiraat
Bankası
ING BankKuveyt Türk
Kredi Tutarı100.000 TL100.000 TL100.000 TL100.000 TL
Vade120 Ay120 Ay120 Ay120 Ay
Aylık Taksit2.138,24 TL2.188,10 TL2.129,97 ₺2.154,81 TL
Toplam Geri
Ödeme
257.908 TL262.570 TL256.952 TL260.092 TL
Tahsis Ücreti500 TL500 TL500 TL500 TL

 

Genel Konut Kredisi Faiz Oranları Bankalarda Ne Kadardır?

Genel konut kredisi faiz oranları son zamanlarda yapılan artışla birlikte şu anda %3,50 oranında seyretmektedir. Oldukça yüksek olan bu faiz oranları sebebi ile kişilerin alacakları kredilerin toplam yekûn miktarı neredeyse 3 katına çıkar. Bu yüzden özellikle konut kredisi almak isteyen kişilerin genel banka faiz oranlarını takip etmeleri ve buna göre kredi almaları oldukça önemlidir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı Ne Kadar?

Uzun yıllardır ülkemizde faaliyet gösteren Ziraat Bankası, diğer bankalara kıyasla müşterilerine faiz oranlarını en uygun avantajlarla veren bankadır. Ancak son yıllarda ekonomide yaşanan sıkıntılardan dolayı Ziraat Bankası da konut kredisi faiz oranlarını %1,98 oranında vermektedir. Devlet tabanlı bir bankanın konut kredi faiz oranlarını neredeyse yüzde ikiye yakın olarak vermesi göz önünde bulundurulursa diğer bankaların faiz oranlarının Ziraat Bankasından daha yüksekte olduğunu tahmin etmek hiç de zor olmayacaktır.

120 Aylık Vade ile Konut Kredisi Veren Bankaların 2019 Faiz Oranları

En uygun faiz oranlarını müşterilere sunmaya çalışan bankaların 2019 yılı için sunmuş olduğu konut kredisi faiz oranları şu şekildedir;

 • Halk Bank %2,59,
 • QNB Finansbank %2,7,
 • Garanti Bankası %2,8,
 • Deniz Bank %2,9,
 • Akbank %2,95,
 • Ziraat Bankası %1,98,
 • Türkiye Finans Bankası %2,24,
 • Kuveyt Türk %2,34,
 • Yapı Kredi Bankası %2,46,
 • Vakıf Bank %2,5,
 • İş Bankası %2,5,
 • İNG Bank %2,5,
 • TEB %2,58,
 • Şeker Bank %2,95,
 • HCBS %3,15,
 • ICBC %3,20’tir.

Konut Kredisi ile Ev Almak Mantıklı Mıdır?

Normal şartlar altında kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişilerin aldıkları konut kredileri aslında ev almanın en mantıklı yollarından bir tanesidir. Ancak günümüzde ekonomide yaşanan dalgalanmalardan ötürü faiz oranlarının oldukça yüksekten seyretmesi konut kredisi alma imkanını oldukça azaltmıştır. Bu yüzden faizler yüksekken ev almak mantıklı değildir.

Konut Kredisi Faizleri Hangi Koşullar Sağlanırsa Düşer?

Konut kredi faizlerinin yükselmesine sebep olan pek çok faktör göz önüne alındığında kişilerin faiz oranlarının düşmesini beklemekten başka çareleri yoktur. Buna göre konut kredisi faiz oranları aşağıda yer alan şu şartlar sağlandığında düşmektedir;

 • Enflasyon üzerinde kurulan baskı ve stres azaldığında,
 • Ülke hazinesindeki bütçe açığı kapandığında,
 • Hazineye ait cari açık ve dış borçlar kapatıldığında,
 • Siyasi dengesizlikler ortadan kalktığında,
 • Bankaların kredi ve mevduat dengesindeki boşluk kapandığında,

Konut kredisi faizleri düşecektir. Faiz oranlarında kısa dönemli alçalmalar yaşansa da yine de faiz oranlarındaki bu azalmalar kalıcı değildir. Bir süreden sonra tekrar ya eski haline gelecektir ya da daha da fazlalaşacaktır. Bu yüzden kişilerin bu konuda oldukça dikkatli olması gerekir.

Enflasyon Baskısı

Ülkede yaşanan enflasyon artışı, kredi faizlerinin yükselmesine sebep olan en önemli sebeptir. Buna göre enflasyon baskısı azaldığında, kredi faiz oranları da düşecektir.

Bütçe Açığının Kapanması

Faizlerin artışına sebep olan en önemli faktörlerden bir tanesi de bütçe açığındaki boşluğun gittikçe artmasıdır. Hazinedeki bu boşluk devlet tarafından uygulanan stratejilerle kapandığında, faiz oranları da oldukça düşecektir.

Cari Açık ve Dış Borçların Kapanması

Dış borçlar ve cari açıktan dolayı artan faiz oranları, bu açıkların kapanmasından sonra ciddi bir düşüşe geçer. Kredi faizleri bu açıklar kapandığı anda gözle görülür bir oranda azalacaktır.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.