Konut Kredisi KDV Geri Alma İadesi

Konut kredisi KDV geri alma iadesi hakkında merak ettiğiniz hususları yazımızda bulacaksınız. İade için başvuru bölgeleri ve yöntemleri, metrekare oranları, hesaplaması, şartları ve diğer ayrıntılar yazımızda.

Konut Kredisi KDV Geri Alma İadesi

Konuta uygulanan KDV’lerin geri alınacağı durumu pek çok kişinin başvuru yapmasıyla son zamanlarda oldukça gündemde olan bir konudur. Konutlarda alınan KDV oranları düşürüldükten sonra konut kredisi kullanan kişilerin bankalara başvuru yaparak KDV iadesi alabilecekleri haberi fazlaca gündemi meşgul etmiştir. Hem Gümrük ve Ticaret Bakanlığına hem de Tüketici Hakem Heyetlerine sayısız başvuru sonrasında Bakanlık tarafından açıklamalar yapılmış ve konut kredisi KDV geri alma iadesi hakkında vatandaşlara net bir bilgi verilmiştir. Yapılan açıklamalara göre haksız yere kişilerden alınan KDV geri ödemeleri, kişilerin yapmış oldukları itirazlar neticesinde bakanlığın bu olaya el atması ile çözümlenmiştir. Buna göre kişiler verilen şartları yerine getirdiklerinde konut kredisi KDV geri ödemelerini rahatlıkla geri alabilmektedirler.

Konut Kredisinde KDV Geri Alınacak

Konut kredisi KDV geri alımları için; konutunu finansal kiralama yöntemiyle veya sahip olduğu evi teminat göstererek alan pek çok vatandaşın KDV’den muaf olduğunu ve daha önceden ödenen KDV’nin geri alınabileceğini açıklayan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Şahin, evlerin metrekarelerine göre ödeme yüzdeleri oluşturduklarını açıkladı. Buna göre kişiler daha önceden konutlar için KDV ödemiş olsalar dahi ödedikleri konut kredisi KDV’lerini geri alacaklar. Son zamanlarda yaşanan ekonomik buhranlar sebebi ile bankadaki kredi faizlerin oldukça artmasıyla orantılı bir şekilde yükselen konut kredisi KDV geri ödemeleri, mutlak surette kişilere ödenmesi kararını ortaya çıkarmıştır. Buna göre kişiler eğer KDV ödemelerini yapılan son indirim dönemlerinden önce yapmışlarsa, oldukça kolay bir şekilde geri alabilmektedirler.

Konut Kredisinde KDV Geri Ödemeleri Metrekare Oranları

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Şahin tarafından yapılan açıklamada konut kredi KDV geri ödemelerinin 150 metrekare üzerindeki konutlar için %8 oranında KDV oranları verilmektedir. Kredi faiz rakamları oldukça yüksek olduğu için KDV oranı yüzde 1 bile olsa yüksek miktarda rakamların ortaya çıkması muhtemel. Bu yüzden bu durumda olan kişilerin KDV geri ödemelerini geri alabiliyorlar. Kişilerin yapacakları başvurularda dikkat edilecek en önemli konulardan birisi olan metrekare hesaplamaları, alınacak olan konut kredisi KDV miktarlarını da ciddi anlamda etkilemektedir.

Konut Kredisinde KDV Geri Ödemeleri Hesaplamaları

Konut kredisi kullanıp KDV ödemesi yapan kişilerin KDV geri ödeme hesaplamaları şu şekilde yapılabilmektedir;

 • Toplamda 200.000 TL’lik konut kredisi çeken bir kişinin,
 • Sadece KDV’ye ödemiş olduğu miktar 16 bin TL’dir.

Oldukça yüksek olan bu ödemelerin bir an önce alınması kişilerin oldukça yararına olan bir durumdur. Ancak konut kredisi KDV geri ödemesi alacak olan kişilerin yapacakları hesaplamaları yukarıda verilen metrekare oranlarına göre yapmaları gerekmektedir.

Konut Kredisinde KDV Kime Yapılır?

Konut kredisi alıp sadece %1 oranında KDV ödeyen kişiler, ekonomide yaşanan sıkıntılar sebebi ile aslında oldukça uç rakamlara ulaşabilmektedir. Buna göre kişilerin ödemiş olduğu KDV kredisi oranları aslında inşaat şirketleri ya da müteahhitlere ödenen rakamlardır. Aslında genel olarak inşaat şirketlerinin ve müteahhitlerinde bu oranlardan haberi olmadığı için vatandaşlar aslında aradaki parayı öylesine ödemiş olarak düşünülebilmektedirler. Bu yüzden eğer konut kredisi kullanan vatandaşlar, resmî gazetede yayımlanan tarihler aralığına dahillerse konut kredisi KDV geri ödemelerini alabilmektedirler.

Konut Kredisinde KDV Geri Ödemeleri İçin Kişiler Nereye Başvuru Yapmalıdırlar?

Vatandaşlardan haksız bir şekilde alınan konut kredisi KDV geri ödemeleri için kişilerin Ticaret İl Müdürlükleri bünyesinde bulunan İl Hakem Heyetlerine ya da Tüketici Mahkemelerine başvuruda bulunmaları gerekiyor. Yukarıdaki başvuru kanalları üzerinden KDV geri ödemeleri için başvuru yapan kişiler, geri ödemelerine oldukça hızlı kavuşabilmektedirler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kişilerin bu başvuruları yaparken alacakları KDV miktarlarını hesaplayıp ona göre başvuru bölgelerini belirlemeleridir. Alınacak olan KDV miktarları değiştikçe vatandaşların yapacakları kredi geri ödeme başvuruları yerleri de değişecektir.

Kredi borcu yapılandırma isimli yazımızda da, faiz oranlarının düşüşü ile kredi faizinin düşürülmesi anlatılmıştır.

Konut Kredisinde KDV Geri Ödemeleri Tutarları Başvuru Bölgeleri

Haksız olarak vatandaşlardan alınan konut kredisi KDV geri ödemeleri, kişilerin alacakları KDV oranlarına göre farklı bölgelerden başvuru kabul etmektedir. Buna göre konut kredisi KDV geri ödemelerinin tutarlarına göre yapılması gereken başvuru yerleri şunlardır;

 • Kişiler, 2320 liraya kadar bağlı bulundukları Kaymakamlık Hakem Heyetlerine,
 • Kişiler, 2320 lira ile 3480 lira arasındaki tutarlar için Ticaret İl Müdürlükleri bünyesinde bulunan İl Hakem Heyetlerine,
 • Kişiler, 3480 lira ve üzerinde ise Tüketici Mahkemelerine,

Başvuruda bulunarak konut kredisi KDV geri ödemelerini alabilirler. Alınacak olan KDV miktarı için değişen yetkili bölgelere kişilerin oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi halde yapılacak olan konut kredisi KDV geri ödemesi başvuruları geçersiz sayılacaktır.

KDV İadesi Hangi Durumda Talep Edilebilir?

KDV’si %18 üzerinden hesaplanmış olan kişilerin teslim tarihleri dolayısı ve resmi gazete ilanı ile %8’den hesaplanması gerekmektedir. Buna göre %18’den %8’e yapılan indirim vesilesi ile kişilerin bu indirim hakkından yararlanabilmesi doğar. Bu yüzden 08.09.2016-31.03.2017 tarihleri arasında gerçekleşmiş ise konutu satın alan tüketicinin yapılan indirimden yararlanması gerekmektedir. Yani bu durumda sadece KDV indiriminden 08.09.2016 ve 31.03.2017 tarihleri arasında konutu kişiye teslim edilen veya satışa ilişkin faturası düzenlenen vatandaşların KDV iadesi gerçekleştirilebilir. Bunun dışında kalan kişiler bu indirimden faydalanamazlar. Yukarıda verilen tarihler ve KDV oranları, resmî gazetede yayınlanan oranlar ve tarihlerdir. Buna göre kişiler, almış oldukları konut kredilerini yukarıda verilen tarih aralığına konut satın alımında kullanmış olmaları gerekir.

Konut Kredileri Katma Değer Vergisine Tabi Midir?

Kişilerin bankalar üzerinden almış oldukları krediler, katma değer vergisine tabi değildir. Bu sebepten ötürü bu kredileri kullanan kişiler için herhangi bir muafiyet söz konusu değildir. Bankalar kişilere sadece kredi verme aşamasında devrededir. Kişilerin yapmış oldukları konut satışları ya da alımları kendi sorumlulukları dahilinde olduğu için bankaların vermiş olduğu konut kredileri katma değer vergilerine kesinlikle tabii değildir.

Bankalardan KDV İadesi Talep Edilebilir Mi?

Kişilerin alacakları ev için satış işleminin gerçekleştirilmesi ile tapu devrinin yapılması veya satışa ilişkin kişilerin üzerine faturanın düzenlenmesiyle KDV mükellefiyeti başlamaktadır. Katma değer vergisi kanununa göre konutu alan kişi ya da satan kişi arasında vergi sorumluluğu bulunduğundan dolayı kişilerin bankalar aracılığıyla kullanmış oldukları konut kredileri Katma Değer Vergisine tabii olmamaktır. Bu sebepten ötürü bankanın verilen krediler için bankanın herhangi bir KDV yükümlülüğü bulunmaz. Bu yüzden bankalardan KDV iadesi talep edilememektedir.

Konut Kredisinde KDV Geri Ödemeleri Amaçları Nelerdir?

Vatandaşlar için yapılan bu düzenlemelerde KDV geri ödemelerinin asıl amaçları, ekonominin canlanmasını teşvik etmektir. Uyuşmazlıkların değerine göre Tüketici Hakem Heyetlerine ya da Tüketici Mahkemelerine başvuruda bulunabilen kişiler, gerekli şartları sağladıkları takdirde daha önceden ödemiş oldukları konut kredisi KDV geri ödemelerini alabileceklerdir. Konut kredisi KDV geri ödemelerinin asıl amacı ise kişilerin konut satın almak için yüklendikleri maliyetlerin azalması ve arada olan haksızlığın giderilmesidir.

Konut Kredisinde KDV Geri Ödemeleri İtirazları

Konut kredisi KDV geri ödemeleri için Tüketici Hakem Heyetlerine ya da Tüketici Mahkemelerine başvuruda bulunabilen kişilerin çıkan karara itirazları 15 gün içinde Tüketici Mahkemesine yapılmalıdır.

İnternet üzerinden, en düşük faizli yapılandırma ve Refinansman (faiz düşürme) kredilerini inceleyebilirsiniz.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

 1. Muhammet dedi ki:

  Fazladan ödenmiş KDV’yi geri almak için tüketiçi haklarına verilmek üzere dilekce örneği varmı lütfen paylaşırmısınız veya imeil adresime bir adet gönderirmisiniz hem kendim başvuracağım hemde başkalarına yardımcı olurum sayenızde.

  1. Hülya dedi ki:

   Muhammed Bey dilekçe örneği gönderen oldu mu, bana da lazım, varsa gönderebilirmisiniz.