Konut Kredisi Masrafları Nelerdir Nasıl Geri Alınır ?

Bilindiği üzere Konut Kredisi Masrafları can sıkıcıdır.Kiradan kurtulmak ve kendi evinin pencerelerini aralamak isteyen birçok insan mevcuttur. Peki, ev almak için yeterli ve uygun şartlara sahip misiniz? Genellikle 2019’un son zamanların da ev fiyatlarının pahalılaşması ve kredilerdeki faiz oranları ev hayallerinizi ertelemenize sebep olmuş olabilir. Yeteri kadar araştırma yapılmadan çekilen krediler ve alınan evler daha sonrasında hayal kırıklığı yaratabilir. Sürprizlerle karşılaşmamak için konut kredisi masraflarını irdelemenizi tavsiye ediyoruz.

Konut Kredisi Masrafları Nelerdir Nasıl Geri Alınır ?

Kredi Dosya Masrafı Nasıl Hesaplanır

Öncelikli olarak cebe dokunacak olan en önemli masraflardan bir tanesi de dosya masrafıdır. Çekilmek istenen sabit ya da kredi tutarı üzerinden hesaplama yapılır. Dosya masrafını %1 olarak ele alan bir banka size 250.000 çekmek istediğinizde size 2.500 TL dosya masrafı karşınıza çıkartabilir. Kredi çekerken başvuru yaptığınız bankanın ele aldığı kredi değerlerini de dikkate almalısınız.

Konut Kredisi Masrafları Nasıl Geri Alınır

Konut kredisi masrafları 2020 yılında geri ödeme sayısı oldukça artış gösteren bir yıldır. Bankanın bu masrafı ne için aldığını açıklar gerekli bir sebebi bulunmadığında geri iade yapmalıdır. Öncelikle tüketici bankaya başvuruda bulunduktan sonra dilekçeyle birlikte ne kadar kesinti yapıldığı hesaplanır. Tüketici kesilen ücrete göre tüketici hakem heyeti ya da tüketici mahkemesine başvuru yapması gereklidir.

Faiz?

Kredi çekerken ilk bakılan yer kredi faiz oranlarıdır. Bankadan bankaya farklılıklar gösterebilir. Örnekle açıklamak gerekirse 100.000 değerinde kredi ihtiyacınız varsa 10 yıl süre zarfında ödemeyi düşünüyorsanız yılda %12 maliyetle yaklaşık 75.000 faiz ödeyerek 175.000 ödemiş olursunuz. Bu sebeple düşük faiz veren bankalar üzerinden yola çıkılmalıdır. Her bankanın kendine has bir işleme planı mevcuttur.

Ekspertiz Ücreti

Ev alım satımının gerçekleşmediği durumlarda bile şahsa geri ödenmenin yapılmadığı bir ücrettir. Bu ücret 500-1000 arası değişmektedir. Rapor bankanın anlaşmalı olduğu emlak eksperleri tarafından çıkarılır. Bu rapor evin tamamı için kredi çekilemediğinden dolayı evin değerinin belirlenip %75 lik kısmı banka vasıtasıyla tamamlamanız için gerekli olan bir rapordur. Bu sistem satın almak istediğiniz eve ekspertizin giderek değer biçmesi ile oluşur. Rapor sonucuna göre yani almak istediğiniz evin değerine göre çekeceğiniz kredinin %75 lik kısım belirlenmiş olur.

İlgili İçerik: Konut kredisi eksper ücretleri

Deprem (DASK), Hayat, Konut Ve Ferdi Kaza Sigortası

Konut sigortası kredi çekmiş olduğunuz bankadan almak gibi bir zorunluluğu yoktur başka bankalardan da temin edebilirsiniz. Hayat sigortası ise isteğe bağlı olup yaptırmak gibi bir zorunluluğu yoktur. Ferdi kaza sigortası, hayat sigortasını maliyetli bulan müşterilere alternatif bir seçim olarak sunulur. Ferdi kaza sigortası herhangi bir kaza ve olası durumunda şahsın zararını karşılayan sigortadır. Hayat sigortasına alternatif olduğu için bu sigortanın da hayat sigortası gibi yaptırılma zorunluluğu yoktur isteğe bağlıdır. Fakat Deprem yani DASK sigortası yeni aldığınız ev için zorunludur.

                                Konut Kredisi Masrafları

Ekstra Masraflar

İpotek Tahsis Ve Fekki Ücreti;

Yeni almış olduğunuz konut için çekmiş olduğunuz krediden dolayı konuta ipotek koyulması ve bunun için alınan masrafa ipotek tahsis ücreti denir. Her bankanın uygulamadığı konulmuş olan ipoteğin kaldırılması adına alınan masrafa da fekki ücreti denir.

Krediyi Erken Kapatma Cezası

Bu cezanın banka tarafından alınabilmesi için öncelikle bu maddenin sözleşme sayfasında yer alması gerekmektedir. Bu ceza süresi gelmeden kredi kapatmak isteyen tüketicinin belirlemiş olduğu ödeme düzeninin %2 sini aşamaz.

Ekstre Gönderim Ve Hesap İşletme Ücretleri

Hesap işletme ücreti çoğu zaman aylık olarak tahsis edilen ücrettir. Adınıza açılan bu hesaptan kredi ödeme süreci için yapılmış olan işlemler doğrultusunda banka sizden hesap işletim ücreti talep eder. Krediyi ödediğinize dair gönderilen durum belgesi de ekstre gönderimi kapsar ve bunun için de banka ayrıca bir ücret alır.

Uzun Vadeli mi Yoksa Kısa Vadeli mi Kredi

Uzun vadeli çekilen kredilerin geri ödemelerinin bir hayli yüklü olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Yapacağınız hesaplamalar çok önemli olup zaman için de sizi yormamalı ekstra masraflar doğrultusunda bir ödeme planı çıkarmalısınız. Yapılan araştırmalara göre planlanmadan yapılarak çekilen uzun vadeli krediler ev sahiplerinin evlerini satmasıyla son buluyor. %90 oranında görülen bir durumdur.

Bu üzücü sonuçla karşılaşmamak için aile bireylerinin masrafları, eş durumu ve aileye gelir getiren ya da götüren durumlar detaylıca ele alınmalıdır. Eğer ödeme gücünüzü aşmayacak bir gelir düzeyine sahipseniz kısa vadede kredi çekmeniz daha avantajlı olacaktır. Bu tamamen sizin gelir düzeyinizle alakalı bir durumdur.

Geri ödemesi uzun olan vadeli kredilerin faiz oranları da çektiğiniz miktar kadar ödemenize bile neden olabilmektedir. Evinizi seçerken iyi araştırmalı civar konutlarında değerlendirmesini yapmanız gerekmektedir. Acele karar vermeyip ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir boyutta evi tercih etmelisiniz.

En düşük faizli konut kredisi
En Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar Listesi

Yeni bir ev almak isteyen veya evini değiştirmek isteyen vatandaşlar için bazı bankalar düşük faiz oranı ve uzun vade imkânlarıyla beraber konut kredisi olanağı ortaya…

İlgili İçerik

Konut Kredisi Masrafları Ne Kadar Tutar

Biriktirmiş olduğunuz 50.000 TL nakidiniz mevcut ve almak istediğiniz konut 150.000 TL değerinde;

  • 10 yıl vadeli faiz oranı: 75.000 TL.
  • Banka ve emlakçı komisyonu: 3000 TL.
  • Ekspertiz ücreti: 1000 TL.
  • Alım satım ve ipotek tahsis ücreti: 700 lira
  • DASK: 800 lira
  • Hayat ve konut sigortası: 3000 TL.
  • Belediye vergisi: 200 lira

Total olarak konut kredisi masrafınız 83.700 TL. dir ( Bu değer örnek üzerinden ele alınmıştır. Yaklaşık ve tahmini değerlerdir. Daha az ya da çok değerlerle karşılaşabilirsiniz.) Ev almayı düşündüğünüzde size en uygun zamanı yakalamalısınız. Size eşlik edecek iyi bir uzmanla birlikte banka araştırması yapmalısınız.

Aksi taktirde 500 TL ve 5000 TL gibi arasında çok uzak rakamlar olan sonuçlar sizi karşılayabilir. Uzun vadeli yaşayacağınız bir eve bütün gelir düzeyinizi ve yaşam biçiminizi ayarlayacağınız düşünülürse en doğru karar zamana yayıp planlı bir şekilde hareket etmektir.

Devlet Destekli Konut Kredisi
Devlet konut kredisi nasıl alınır?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara devlet 15 Bin TL’ye kadar sıfır faiz avantajıyla beraber konut kredisi imkânı sunmaktadır. Devlet konut kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşlar belli…

İlgili İçerik
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.