Konutun Yüzde Kaçına Kredi Verilir?

Konut değerinin yüzde kaçına kredi alabileceğinizi merak ediyorsanız değer ile kredi oranlamasına dair bilgileri sizin için hazırladık. Ev kredisi kullanımında alabileceğiniz kredi miktarıyla alakalı detaylar yazımızda.

Konutun Yüzde Kaçına Kredi Verilir?

Ev değerinin yüzde kaçına konut kredisi verilir sorusunun yanıtı 2020 senesi için kesin olarak belirlenmiştir. Konut kredileri; ev sahibi olmak isteyen kişilerin en büyük destekleri arasında bulunmaktadır. Özellikle bankaların konut kredisi için faiz oranlarını düşük tutması sebebiyle ev almak için konut kredisi tercih edilmektedir. Konut kredileri için yapılan tüm işlemler BDDK tarafından denetlenmektedir. Güncel olarak;

 • Yasal olarak bir konutun ekspertiz değerlerinin yüzde 80’i kadarına bankalar kredi vermektedir.
 • Geriye kalan yüzde 20’lik kısmı ise tüketici tarafından peşin olarak ödenmelidir.
 • Ekspertiz tarafından belirlenmiş olan değerlerin %80’ine kadar konut kredisi almak mümkündür.

Konut Kredisi Evin Değerinin Yüzde Kaçını Veriyor 2020

Konut kredilerinde ev değerinin oranları yüzde 80 olarak belirlenmiştir. Ekspertiz tarafından ev değeri 100 Bin TL olarak belirlenmiş ise, kişiye en fazla 80 Bin TL kredi verilmektedir. Geriye kalan 20 Bin TL tutarın peşin olarak verilmiş olması gerekmektedir. Bu aşamada belirleyici olan unsurlar:

Konut Kredisi Peşinat Oranı 2020

Ev kredisi için peşinat bedeli ekspertizin belirlediği ev değerinin yüzde 20’si olarak kabul edilmektedir. 2020 senesinde konut kredilerinde peşinat oranları evin değeri eğer 100 Bin TL ise, 20 Bin olarak banka tarafından talep edilmektedir. Bankalar, ev değerinin yüzde 80’i için kredi vermektedir. Kalan yüzde 20’lik oranın peşin olarak ödenmesini talep etmektedir.

Konut Kredisi Masrafları
Konut Kredisi Masrafları Nelerdir Nasıl Geri Alınır ?

Kredi Dosya Masrafı Nasıl Hesaplanır Öncelikli olarak cebe dokunacak olan en önemli masraflardan bir tanesi de dosya masrafıdır. Çekilmek istenen sabit ya da kredi tutarı…

İlgili İçerik

Evin Değerinin Tamamına Kredi Veren Bankalar

Evin değerinin tamamı için kredi imkanı sunan bankalar özellikle peşinatı olmayan ancak konut sahibi olmak isteyen kişiler için büyük bir umut kapısıdır. Ancak bankalar; evlerin yüzde yüzü için konut kredisi vermemektedir. Ev almak isteyen kişilerin, ev değerinin yüzde 20’sini peşin olarak vermesi gerekmektedir. Peşinat ödemeleri; dosya masrafı ve aylık taksit tutarlarının düşük olmasını da sağlamaktadır.

Konut Kredisi Yüzde 2020

Konut kredi yüzdeleri 2020 senesinde kesinleştirilmiştir. Ev sahibi olmak isteyen kişiler, evin yüzde 80’i kadarı için kredi çekebilir. Bankalar, evin maksimum yüzde 80’i için kredi imkanı tanımaktadır. Geriye kalan yüzde 20’lik kısımda ise kişilerin peşin para vermesi gerekmektedir.

 • Eğer satın alacağınız ev 150.000 TL tutarında ise banka maksimum 120.000 TL kredi vermektedir. Bu durumda 30 Bin TL’yi peşin olarak vermeniz gerekmektedir.
 • 000 Bin TL değerinde bir ev satın alacaksanız, banka en fazla 64.000 TL değerinde kredi vermektedir. Kalan kısmı nakit olarak bankaya peşinat halinde vermeniz gerekmektedir.

Maaşa Göre Konut Kredisi Hesaplama

Aylık gelire göre ev kredisi hesaplama işlemlerini internet üzerinden yapma imkanı olsa da bu hesaplamalar gerçeği yansıtmayacaktır. Aylık gelir oranlarının yanı sıra kişilerin ödeme alışkanlıkları, kredi notu, yaşı ve imkanlarının tamamına göre banka tarafından en sağlıklı kredi hesaplama işlemleri yapılır. Aylık gelir; kişinin bir ayda ödeyebileceği maksimum taksidi ifade eder. Bundan dolayı aylık gelir, konut kredisi çekerken en önemli unsurlardan biridir.

Ev Kredisi Yüzde Kaç Peşin?

Ev kredisinde peşinat için her banka yüzde 20 oranını kullanmaktadır. Her banka, ev satın almak isteyen vatandaşlara evin toplam değerinin en fazla yüzde seksenini vermektedir. Geriye kalan yüzde yirmilik oranlarının ise peşin olarak ödenmesini talep etmektedir. Ev kredileri için hemen hemen her banka aynı oranlarda peşinat talep eder. Ancak bazı bankalar peşinatları ödeme ortasında ya da ileri tarihte ödeme seçeneklerine sahip olabilir.

En Uygun Konut Kredisi

Düşük faizli ev kredisi için birçok banka, dönem dönem kampanya yapmaktadır. Ancak genel faiz oranlarının dışında kişinin ödemesi gereken faiz miktarı; aylık gelir ve kişinin kredi siciline göre de belirlenmektedir. En uygun konut kredisi veren bankalar dönem dönem değişebilse de:

Maaşa Göre Konut Kredisi Hesaplama

Aylık gelire göre konut kredisi hesabı yaparken direkt olarak banka şubelerine başvurmanız gerekmektedir. İnternet üzerinden yapacağınız konut kredisi hesaplamaları gerçek rakamları vermeyecektir. Konut kredisi için ödenmesi gereken faiz oranları için kişinin aylık gelirlerinin yanı sıra:

 • Kredi sicili,
 • Kredi notu,
 • Ödeme geçmişi,
 • Borç durumu,
 • Eş durumu da etkili olmaktadır.

Konut Kredisi Peşinat Oranı 2020

Konut kredisinde peşinat oranları her bankada aynı olmaktadır. Kişilerin alabileceği kredi oranları değişse de alınabilecek maksimum konut kredisi, evin yüzde yüz değerinin yalnızca yüzde sekseni olmaktadır. Bankalar; kişilere ev alırken en fazla evin yüzde 80 değeri için kredi vermektedir. Kalan yüzde 20’lik kısım ise peşin olarak verilmelidir. Ev eğer 100 Bin TL ise, kişinin bankaya vermesi gereken peşinat 20 Bin TL olmaktadır.

Ev Kredisi Yüzde Kaç Peşin?

Ev kredisinde peşinat oranları yapılan düzenlemeler ile sabitleştirilmiştir. Her bankanın faiz oranları ve vade imkanları farklı olsa da peşinat oranları aynıdır. Satın alacağınız ev için bir ekspertiz gönderilmektedir. Bu ekspertiz evin yüzde yüz değerini tespit eder ve bankaya beyan eder. Bu aşamadan sonra banka, maksimum yüzde 80 oranında kredi vermektedir. Geriye kalan yüzde 20’lik kısmın ise peşin olarak verilmesi gerekmektedir.

Konut Kredisi Faiz Oranları 2020

Konut kredisi için faiz imkanları her bankada farklıdır. Bankalar dönem dönem farklı faiz oranları ile konut kredisi başvurusunu yükseltmeye de çalışabilir. Her dönemde değişmekle beraber bazı bankaların konut kredisinde faiz oranları ise:

 • Ziraat Bankası konut kredisinde faiz oranları %1,45
 • Vakıfbank konut kredisinde faiz oranları %1.45
 • Halkbank konut kredisinde faiz oranları %1,55

Konut Kredisi Faiz Oranları Düştü

Konut kredisi için faiz oranları dönem dönem değişmektedir. Döviz kuru ya da ev satın alma oranlarına göre bankaların sunduğu faiz oranları değişmektedir. Genellikle her sene faiz oranları genel bir artışa tabi tutulmaktadır. Enflasyon ve ekonomik etkiler, faiz oranlarının yükselmesine yol açabilir. 2020 senesinde, geçen seneye göre faiz oranlarının minimumda tutulmaya çalışıldığı gözlemlenmektedir.

Banka Faiz Oranları 2020

Bankalarda faiz oranları 2020 senesinde de her bankaya göre farklılık göstermektedir. Farklı faiz oranları bulunan bankalar:

 • ICBC Turkey konut kredisinde faiz oranları %1,60
 • ING Bak konut kredisinde faiz oranları %1,65
 • İş Bankası konut kredisinde faiz oranları %1,72
 • Şeker Finans konut kredisinde faiz oranları %1,78

Konut Kredisi Faiz Oranları 2020 Ziraat

Ziraat Bankası ev kredisi faizi şu an en düşük konut kredisi faizleri arasında bulunmaktadır. Ziraat Bankası, diğer bankalar ile kıyasla, daha düşük oranlarda faiz belirlemiştir. Ziraat Bankası için konut kredisi faiz oranları 2020 senesinde %1,45 olarak belirlenmektedir. Ancak faizler, kredi notu kötü olan kişilerde daha yüksek olabilmektedir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası konut kredisi için faiz oranları en düşük seviyelerde tutulmaktadır. Ziraat Bankası, taşıt ya da ihtiyaç kredisinde yüksek faiz oranlarına sahipken, ev kredisi için %1,45 oranda faiz talep etmektedir.

Ziraat bankası konut kredisi çektiyseniz ve ödeme güçlük yaşıyorsanız Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma sayfasından gerekli bilgileri alabilirsiniz.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.