KOSGEB 50 Bin Lira Hibe Kredi

KOSGEB tarafından yeni işyeri açan girişimcilere 50 bin lira hibe desteği verilmeye devam ediyor. Bu kapsamda işletme açılmadan önce KOSGEB’e başvuru yapılması ve iş projesi hazırlanarak onay alınması gerekiyor. İşte ayrıntılar..

KOSGEB 50 Bin Lira Hibe Kredi
A+
A-

Kosgeb hibe kredi oranları değişti.  Kosgeb tarafından artık 50 bin lira hibe, 100 bin lira faizsiz kredi veriliyor. KOSGEB 50 Bin Lira Hibe Kredi detayları 64. Eylem Planında yer alan genç girişimcilere 50 bin lira hibe krediden yararlanmak isteyenler, KOSGEB’den girişimci eğitim sertifikası alması gerekiyor.

İş kurmak isteyenler 50.000 TL geri ödemesiz kredi

KOSGEB hibe krediye ilişkin imza sürecini tamamladı. Yazılım güncelleme çalışmaları da başladı. Edinilen bilgiler göre 50 bin TL’lik hibeden yararlanma şartları KOSGEB’in Girişimcilik Destek Paketi kapsamındaki şartları taşıyacak. KOSGEB girişimci desteklerinden KOBİ’ler, girişimciler ile İş Geliştirme Merkezini yönetmek üzere kurulan tüzel kişiler yararlanıyor. 29 yaşına kadar alınabilecek girişimcilik desteklerinden faydalanabilmek için KOSGEB’den girişimci eğitim sertifikası alınması gerekiyor. Sonrasında proje hazırlanacak. 50 Bin TL Hibe Şartları netleşiyor.

Girişimcilere işletme kuruluş desteği, kuruluş dönemi makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği sağlanıyor. Genç girişimcilere yönelik 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi sağlanmasına yönelik çalışma da büyük ölçüde tamamlandı. Kredi Garanti Fonu aracılığıyla bu krediye yüzde 85 kefalet imkanı sağlanıyor.

Bu uygulamanın 17 Aralık tarihinden itibaren başladığını, bu hibe ile genç girişimcileri, girişimci kadınları, Küçük ve Orta Ölçekte İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı yani kısa adı ile KOSGEB üzerinden uygulanan programa katılmaları için çağrıda bulunuluyor.

Kosgeb Destek Alınabilecek Faaliyet Alanları
KOSGEB Destek Alabilecek Faaliyet Alanları

KOSGEB kendi iş hayatını kurmak ve iş yeri açmak isteyen genç ve farklı iş fikirleri olan girişimcilere verdiği 1990 yılın da 3624 Sayılı Kanun ile…

İlgili İçerik

KOSGEB 50 Bin Lira Hibe Başvuru Şartları

1. Girişimcilik eğitimine katılıp sertifika almış olmak.
2. İşyerini açmadan önce KOSGEB’e başvurup form doldurmak ve işyerinin açılabilmesi için ÖN ONAY almak. (Sertifikası olupta dükkanını açan vatandaş 31 ARALIK tarihine kadar başvuru yapabilecek, bu tarihten sonra ÖN ONAY alınmadan işyeri açanlar destek alamayacaklar.)
3. KOSGEB veri tabanına kayıt olmak.
4. KOSGEB’e iş planı (Proje) sunmak.
5. KOSGEB mülakatına (Kurula-sunum yapılacak) katılmak.
6. KOSGEB ile taahhütname imzalamak.
7. Harcamaları faturalandırarak ödeme talebinde bulunmak.

Kosgeb başvurusu sıfır faizli destek
Sıfır Faiz 2020 Kosgeb Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sıfır faizli KOSGEB kredi başvuruları, şubat ayı itibariyle başladı. Devlet destekli olarak sıfır faizle alınan KOSGEB kredileri, binlerce KOBİ ve esnaf için adeta can suyu…

İlgili İçerik

50 Bin Lira Hibe 100 Bin Lira Faizsiz Kredi Almak İçin  Yaş sınır var mı?

KOSGEB 50 bin lira hibe kredisi almak için Yaş sınırı yok. Her yaştan kişiler başvuru yapabilecek.

İşletme sahipleri Kosgeb Hibe başvurusunda bulunabilir mi?

Bu krediden faydalanamazsınız. Ayrıca 29/09/2019 tarihi itibarıyla yapılan değişiklikle son faaliyetinizin üzerinden en az 1 yıl geçmiş olması lazım. Sigortalı olarak çalışanlar faydalanamaz. 29/09/2015 tarihi itibarıyla yapılan değişiklikle bunun önüne geçildi.

50 bin lira + 100 bin lira para peşin olarak verilir mi?

Para peşin olarak ödenmez. “NASIL FAYDALANABİLİRİM” sorusundaki CEVAP kısmındaki işlemleri yaptıktan sonra alınabilir.

Kosgeb Projesi Onaylanan Kredi Kullanabilir mi?

17/12/2019 tarihinden önce kurul sonucu tebliğ edilmiş olanlar eski uygulamadan (30 Bin TL +70 Bin TL) faydalanacaklar.

1. İşletme Kuruluş gideri için hibe (geri ödemesiz) 2.000 TL OLDU. (İşletmenin kuruluşu aşamasında kullanması için verilecek. Kurul kararından sonra. HİÇ BİR BELGE İSTENMEYECEK!)
2. Makine teçhizat ofis donanım yazılım alımı için hibe (geri ödemesiz) 18.000 TL OLDU. (İşletmenin kuruluş tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde alınmış olması lazım.
3. İşletmenin aylık kira ve personel maaş desteği için hibe (geri ödemesiz) 30.000 TL OLDU. (Çalışan personelin net maaşı (Sigortası ve asgari geçim indirimi hariç ve iş yerine için ödenen net kira). Bu desteğin aylık üst limiti 2.500 TL OLDU.
4. Geri ödemeli faizsiz kredi desteği 100.000 TL OLDU. Geri ödemesiz süre 24 aydan 30 aya çıkartıldı. (Bu destek nakit kredi desteği değil. Makine alımı için verilir. Diğer bir şart talep edilen tutar kadar “banka teminat mektubu” verilmesidir.) Sizde hemen KOSGEB Hibe Kredi başvurusu yapabilir veya iş kurmak için en uygun kredilere başvurabilirsiniz.

2020 yılında bu desteğin miktarının 70 bin ve 120 bine çıkarılacağı söylense de, beklenen olmadı ve halen 50 bin lira şeklinde ödeme yapılmaktadır. En büyük gelişme ise Sıfır Faizli KOBİ İşletme desteğinde oldu. 2018 yılında 15 bin KOBİ’ye 50 bin lira sıfır faizli kredi ödemesi yapıldı ve 2020 yılında tekrardan bu destek verilecek. Bu destekten yararlanmak isteyen esnafımızın girişimcilik kursuna katılması, beyanname vermesi ve kredi sayfasından başvuruda bulunması gerekiyor.

Kosgeb Mülakat Soruları
KOSGEB Kurulunda Sorulan Sorular ve Mülakat Tavsiyeleri

KOSGEB merkezlerinde girişimciler için verilen uygulamalı girişimcilik eğitimlerinde, başvuru yapan adaylar arasında hem eleme işlemi yapılabilmesi hem de kurstan faydalanacak kişilerin gerçekten devlet desteklerinden faydalanacak…

İlgili İçerik

50 bin lira hibe başvuruları devam ediyor! Şartları Öğrenin…

Kosgeb’in verdiği bu desteği ve tüm destekleri sizler için takip etmekteyiz. 50 bin lira hibe için hemen başvuru yapabilirsiniz ancak Faizsiz kredi için destek ilanı yayımlandığında başvuru yolu ve yöntemlerine yenikrediler.com’dan ulaşabilirsiniz.

2020 yılında Esnaf ve sanatkarlarımıza KOSGEB tarafından 30 bin lira sıfır faizli işletme desteği verilmesinin ardından proje tamamlandı ve binlerce esnafımıza verilen bu destek can suyu oldu. Diğer taraftan girişimcilik destek programı ve genel destek programı sürdürülüyor. KOSGEB halen 50 bin lira hibe kredi desteği vermeye devam ediyor.

Faizsiz Esnaf Kredisi
Faizsiz esnaf kredisi 2020

Faizsiz esnaf kredisi birçok banka tarafından 2020 yılında da verilmekte olan bir kredi avantajıdır. Esnafların ekonomiye olan katkısını arttırmak ve yerel üretimi güçlendirmek adına esnaf…

İlgili İçerik

32 saatlik eğitim sonunda proje geliştiren girişimciler gıda üretiminden, hizmet sektörüne, imalattan yeni iş fikirlerine kadar her sektörde nace kodlarına uygun iş projelerine geri ödemesiz hibe almaya devam etmekteler. Sizde başvurun, yeni işinizi Devlet desteği ile kurun.Aşagıdaki videodan Kosgebten nasıl 50 bin lira hibe kredi alınır izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kosgebe ilk Kayıt: KOSGEB 50 Bin Lira Hibe Başvurusu için: http://kds.kosgeb.gov.tr/UI/KOBILogin.aspx

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

 1. muhammed dedi ki:

  benim anlamadıgım yer ben işyerini kurduktan sonramı alacam bu hibeyi yoksa isyeri projem onaylanınca mı ki ben işyerini kurduktan sonra hibe vermelerine gerek kalmaz.

  Bence de gerek kalmaz. bu sebeple boşverin almayın.

  1. serkan dedi ki:

   kendi çalıp kendi oynuyorlar 10 yıl sonra tornavida tuan usta bulamaz ekspertizler at yenisini tak eflasyon 100 de 200 usta kara borsa burası türkiye arabaya binenin çok parası olmalı kasko en düşük araba 4 bin kardeş sıhatler olsun

 2. mustafa dedi ki:

  Suan cok dardayim hibeden yararlanmak istiyorum 50.000 binlira isimi gorur yeter kiraciyim yeni cocugum oldu askeri ucrette calisiyorum yetiremiyorum lutfen yardimci olurmusunuz konyaliyim

 3. YUSUF dedi ki:

  BEN ARİZİNİN SIFIRDAN KURACAĞIM NASIL YARDIM EDEBİLİRİSİNİZ

 4. vedat dedi ki:

  Mrb ben spor ayakabi dukani açtım devlet destekli kiredi nasıl alabilirim

 5. Mehmet dedi ki:

  19 yaşındayım servis plakası almak istiyorum hibeden yararlana bilirmiyim

 6. mustafa dedi ki:

  Borçlarımızı var kiraciyim sikistim paraya ihtiyacım var yardımcı olurmusunuz

 7. Hasan hüseyin dedi ki:

  Yasim 28 is yeri acmam lazm acil evlecem oyuzden bu paraya ihtiycim var yardimci.olursaniz sevinirim

 8. Alper dedi ki:

  hibeden yararlanip is yeri açmak istiyorum yardimci olurmusunuz

 9. Hasan dedi ki:

  Merhaba ben bilgi için arıyorum ama bı türlü bağlanamıyorum büyük baş hayvancılık için neler yapmalıyım ve nereye baş vurmam lazım lütfen yardımcı olurmusunuz

 10. zeki aydoğan dedi ki:

  5.5 dönüm içinde evi olan yer kiraladım 5 yıllık sözleşmem var 32 yaşındayım acaba hayvancılık kredisi alabilirmiyim ssk ve bağkurum yok. tşkler…

  1. ERDOĞAN dedi ki:

   hayvancılık yapabilirsin evraklaını tam olarak hazırla ve müracat et