KOSGEB Girişimcilik Kursu Hakkında Detaylı Bilgiler

KOSGEB Girişimcilik Kursu Hakkında Detaylı Bilgiler
A+
A-

KOSGEB, vatandaşlarımızın işletmelerini ve girişimlerini hayata geçirebilmeleri için sağlamış olduğu eğitimler ve finansmanlar ile, hem sağlam temele oturtulmuş işletmelerin sayısının artmasını sağlamış, her şeyden önemlisi de, işletmelerin en büyük ve çözülmesi zor bir problemi olan finansmanları da, onlara sunmuştur. KOSGEB bünyesinde, kişiler için hem geri ödeme şartı bulunmayan hibe kredileri hem de bankalardan alınan kredilerin faizlerine katlanılmaması için, faizsiz girişimci kredileri verilmektedir. Hayvancılık, tarım, sanayi, tıbbi ya da istenilen herhangi bir sektör için başvuru yapılabilecek KOSGEB desteklerinde, kişilerin başvurularında önce yapması gereken şey, girişimcilik kurslarına katılmaktır. KOSGEB girişimcilik kursu için kayıtlar, KOSGEB bünyesine yapılmaktadır. KOSGEB noktalarına giderek başvuruda bulunacağınız bu kurslar, her zaman için bulunduğunuz bölgede açılmamış olabilir. Bundan dolayı, hem kurslar hakkında detaylı bilgilere ulaşmak hem de bulunduğunuz il ya da ilçede herhangi bir KOSGEB girişimcilik kursu açılıp açılmadığını öğrenmek için kurumun internet adresine giriş yapmanız gerekecektir.

KOSGEB Girişimcilik Desteği

KOSGEB bünyesine yapılacak kurs başvurularında, katılım hakkına sahip olduğunuz zaman, haftanın belirli günlerinde derse çağrılacaksınız. Bu derslere kesinlikle katılım göstermeye özen gösterin. Çünkü, katılım gösterdiğiniz derslerde, işletmeniz ve girişimleriniz için kullanabileceğiniz birçok pratik ve hukuki bilgiye ulaşacaksınız. Bunun yanında, kurs süresi tamamlandığında, eğitimler sırasında anlatılan tüm konulardan, yazılı bir sınava gireceksiniz. KOSGEB, bu kurslara yalnızca formaliteden katılımların olmaması için, derslere katılım göstermeyen kişilerin, girişimcilik sertifikasından faydalanmasını engellemektedir.

Kursu tamamlayan kişilere ilk etapta girişimcilik desteği olarak 50 bin liraya kadar hibe verilmektedir. KOSGEB’in size vereceği bu kredi desteğinde, geri ödeme şartı bulunmayacaktır. İşletmenizin kuruluşu sırasında yapacağınız makine ya da işçi masraflarını, resmi kademelere ödediğiniz katılım tutarlarını ya da kuruluş sırasında karşılaştığınız herhangi bir masraf için, bu hibeyi kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken temel nokta, yapacağınız tüm ödemelerin faturalı olmasıdır. KOSGEB’in size sunduğu desteklerde, zaman zaman komite görevlileri işletmenizi denetlemeye gelecek ve verilen hibelerin hangi alanlarda kullanıldığını, kullanılan alanların miktarlarının ise fatura ile gösterilmesini talep edecektir. Bundan dolayı sorun yaşamamak için, faturalı işlem yapmaya gayret etmelisiniz.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Ne İşe Yarar?

KOSGEB girişimcilik kursu, ilk başta devlet destekli olarak kurumun size sunacağı hibe veya faizsiz kredilerden faydalanmanızın önünü açacaktır. Kurumun vermiş olduğu desteklere başvuru yapacak olan kişiler eğer bu kursu tamamlayıp sertifika alamamışsa, destek başvuruları da tamamlanmayacaktır. Çünkü; başvuru işlemlerinin KOSGEB’e iletilebilmesi için KOSGEB veri tabanında kayıtlı bir işletme sahibi olunması gerekmektedir. Bu da, kursları tamamlayıp sertifikasını alan kişilerin yapabileceği işlemdir.

Kurslara katılım gösteren kişilerin yalnızca bir sertifika almak için değil, işletme kurma aşamasına gelindiği zaman hangi hukuki süreçlerin başlayacağına, işçi ve iş veren haklarının neler olduğunu, işletmelerin kriz dönemlerinde olumsuz etkilenmemesi için nasıl adımlar atılacağını ya da piyasadaki işletmelerin hangi türden olduğunu öğrenmek için katılım göstermeniz gerekmektedir. Çünkü bu kurslarda, ticari işlemlerinizi sürdürürken karşılaşacağınız tüm durumlar özetle size anlatılmaktadır.

KOSGEB Eğitim Başvuru

KOSGEB eğitimleri için il ve ilçe merkezlerinde ayrı ayrı kurslar açılmaktadır. Kimi zaman KOSGEB’e bağlı olarak açılan bu eğitimler, kimi zamanlarda ise üniversiteler ya da İŞ-KUR gibi resmi kurumlar ile yapılan anlaşma sonucu onların bünyesinde açılacaktır. Bu eğitimlere katılmak isteyen kişilerin başvuru işlemlerine geçmeden önce, KOSGEB’in kurumsal web adresine giriş yapıp, aktif olan uygulamalı girişimcilik eğitimi listesine ulaşması gerekmektedir.

KOSGEB girişimcilik kursu için açılacak olan formda, il merkezlerine göre kursların olup olmadığı karşınıza çıkacaktır. Bulunduğunuz ili seçtikten sonra, il ve ilçe merkezlerinde kursların açılıp açılmayacağını, eğitimlerin hangi tarihlerde başlayacağını ve ne zaman biteceğini öğrenebilirsiniz.

20 Soruda Kosgeb
Kosgeb kredisi nasıl alınır? Şartları Nelerdir?

Kosgeb kredisi nasıl alınır? diye soruyor iseniz, muhtemelen işyeri açmak isteyen bir girişimcisiniz. İşyeri açacaksınız veya işinizi büyütmek istiyorsunuz. Kosgeb' den hibe kredi alarak işleri…

İlgili İçerik

KOSGEB Ücretsiz Eğitimler

Ücretsiz olarak katılacağınız KOSGEB girişimcilik kursunda, en temelden geçerli olacak şekilde, işletme yönetimi dersleri size aktarılacaktır. Bu eğitimlerden faydalanıldığı taktirde, uzun yıllar boyunca faaliyet sürecek bir işletme temelini atabilmeniz için hiçbir mani bulunmamaktadır. Hem ücretsiz olarak katılım göstereceğiniz hem de eğitimlerde başarı sağladığınızdan dolayı finansman desteği alacağınız bu eğitimlerde, kimi zamanlarda özel desteklerden de faydalanabilirsiniz.

Ziraat bankası kosgeb kredisi
Ziraat Bankası Kosgeb Kredisi

Ziraat'ten Girişimcilere ve Kobilere Kosgeb destek kredisi İşyeri açmak isteyen girişimciye Ziraat Bankası tarafından çeşitli krediler verilmektedir. İş kurma kredisinden yararlanmak için KOSGEB başvurusu yapmış olmak ve…

İlgili İçerik

Bilindiği gibi devlet destekli olarak verilen hibeler ve kredilerde, yaşanılan ya da girişimin hayata geçirilmesinin istendiği bölgelerde, zaman zaman öncelikler verilmektedir. Bu sayede, hem Avrupa Birliği destekleri hem de KOSGEB desteklerinden faydalanabileceksiniz. Alınacak KOSGEB eğitimleri sırasında, ilerleyen günlerde hem KOSGEB hem de diğer kurumların sağlayacağı finansmanlardan nasıl faydalanacağınız da detaylı olarak anlatılacaktır.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Geçerlilik Süresi

Uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin tamamlanması ve alınan eğitimlerdeki konulara göre girilen sınavdan başarılı ayrılan kişiler, girişimcilik sertifikası alacaktır. KOSGEB girişimcilik kursu sonrasında alacağınız bu sertifikalarda, geçerlilik süresinde herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bu sertifikayı almaya hak kazanan kişiler, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşam sürdükleri zaman boyunca, KOSGEB’in tüm faizsiz kredileri ve hibelerinden faydalanabilecektir. Yalnızca, alınan hibelerin doğru bir şekilde kullanmadığı tespit edilen kişilerin, sertifikalarının geçerliliği iptal edilmektedir.

Yeni girişimci desteği almak için kurslara katılmak şart

Kosgeb iş kurmak isteyenler girişimcilere ve 50 bin lira hibe 100 bin lira faizsiz krediden yararlanmak isteyenlere daha önceden 70 saatlik olan Girişimcilik kurslarını 32 saate indirdi ve kursların verilmesi devam etmektedir. 32 saate indirilen ve İş kur ve Kosgeb birimleri tarafından düzenlenen Kosgeb girişimcilik kurslarına katılarak sınavlardan başarılı olarak geçen katılımcılara girişimci sertifikası verilmekte bu sertifika olmadan kimseye hibe ve faizsiz kredi verilmemektedir. Yeni bir iş fikri olan ve iş fikrini iş planı ve projesine dönüştürerek desteklenen sektörlerden birinde yapılacak iş projesini Kosgeb yetkililerine kabul ettiren 18/ 30 yaş arasındaki genç girişimcilerin başvurabildiği ve işletme kuruluş desteği olarak verilen 50 bin lira hibe  100 bin lira faizsiz kredinin başvurularını yapabilmek için Kosgeb veri tabanına kayıtlı olmak ve sertifika sahibi olmak şartını yerine getirenler Kosgeb desteklerinden yararlanabilirler.

Kosgeb hakkında aradığınız bütün soruların cevabına https://yenikrediler.com/kosgeb/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.


YORUMLAR

  1. blank barış tonkal dedi ki:

    mukemmel