Kosgeb Hibe Düzenlemesi Açıklandı Güncel Şartlar

KOSGEB hibe kredi başvurusu için güncel şartlar, evraklar nelerdir? KOSGEB kredisi almak istiyorsanız hibe kredi desteğiyle alakalı tüm detayları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Kosgeb Hibe Düzenlemesi Açıklandı Güncel Şartlar
A+
A-

KOSGEB hibe düzenlemeleri, kurumun 2020 yılı için yapmış olduğu farklılıklarla hibe almayı kolaylaştırmak için yeniden yapılmıştır. Küçük ve orta ölçekli işletmelere destek sağlamak amacıyla her yıl binlerce vatandaşa hibe olanağı sağlayan KOSGEB, devlet destekli olarak hibelerini finansman ihtiyacı olan kişilere sunmaktadır. KOSGEB tarafından yapılan düzenleme ile daha fazla istihdam sağlamak, finansal sorunların çözümlenmesi, hibede standartların üzerine çıkılması, ulusal ve uluslararası rekabetin sağlanması amaçlanmaktadır. Buna göre yapılan düzenlemeler sonucunda mayıs ayı itibariyle özel bankalar ve katılım bankalarıyla yapılan protokol gereği hibelerin genel olarak dağıtım ağı genişletilmiştir. Bu sayede KOSGEB ‘ten Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alan ve katılım belgesi almaya hak kazanan işletme sahiplerinin harcamalarının bir kısmının karşılanması sağlanır.

KOSGEB Hibe Düzenlemesi Güncel Şartlar Nelerdir?

KOSGEB hibe düzenlemesi güncel şartları, kurumun hibelerle yeniden bir yapılandırmaya gitmesiyle oldukça farklılaşan şartlardan oluşmaktadır. Buna göre KOSGEB ‘ten hibe almak isteyen küçük ve orta işletmeler ile girişimcilerin hibe alım şartları geçen senelere göre daha uygun ve kolay hale gelmiştir. Değişen düzenlemeler ile kişilerin KOSGEB ‘ten hibe alırken uyması gereken güncel şartları şunlardır;

  • KOSGEB ‘ten hibe alacak olan kişilerin hibe başvurusu yapabilmek için şart koşulan girişimcilik sertifikası ön koşul olarak sunulmaktan kaldırılmıştır.
  • Daha önceden şart koşulan hibe almak için işletme kurma koşulu da yeni yapılan düzenlemeler ile kaldırılmıştır. Buna göre KOSGEB hibe başvurusu yapacak olan kişiler işletmelerini kurmadan da KOSGEB ‘e hibe başvurusunda bulunabilirler.
  • KOSGEB hibe başvurularında kişilerin en fazla 3 kez başvurma hakları bulunmaktadır. Buna göre hibe almak isteyen kişilerin kuruma 3 seferden daha fazla sayıda yapacakları başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

İşletme Kurmadan KOSGEB Hibe Başvurusu Güncel Şartları

İşletme kurmadan KOSGEB ‘ten hibe almak isteyen kişiler, düzenlenen güncel şartlarla kurum tarafından kabul edilmiştir. Buna göre Küçük ve Orta İşletmeleri Destekleme ve Geliştirme yetkililerinin yapmış olduğu açıklamada işletmelerin açıldıktan sonra hibelerin verilmesi şartını kaldırdıklarını belirtmiştir. Bu durumda kişiler, 1 Şubat’tan sonraki süreçte işletmelerini açmadan da Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayıp sertifikalarını aldıkları sürece KOSGEB ‘ten hibe alabileceklerdir. Ülkemizde girişimci vatandaşların faaliyetlerini arttırmak ve bu sayede yeni pek çok alanda istihdam açmak için düzenlenen bu kararla, devletten destek almak isteyen kişilerin iş konusunda bilgili olmaları ve iş planı hazırlayacak yeterlilikte olmaları krediyi almaları için oldukça önemli bir durumdur. Bu sayede vatandaşlar KOSGEB eğitimleri tamamladıktan sonra hazırladıkları iş planlarını kuruma sunarak hibelerini kolaylıkla alabileceklerdir. Pek çok kişiye oldukça önemli istihdam sağlayacak olan bu yöntemle ülkemizde girişimcilik konusunda adım atmak isteyen vatandaşların da cesaretlenmesi oldukça önemlidir.

KOSGEB ‘ten Hibe Alacak Olan Kişiler En Fazla Kaç Kez Başvuru Yapabilir?

Girişimcileri desteklemek amacıyla verilen KOSGEB hibeleri alma hakkı, kurumun kendi kuralları çerçevesinde uyguladığı prosedürle 3 kez olarak belirlenmiştir. Buna göre işletme kurmadan KOSGEB ‘ten hibe almak isteyen vatandaşlar kuruma en fazla 3 kez başvuruda bulunabilirler. KOSGEB olumsuz olarak değerlendirilen adayların diğer adayların da hakkını yememek amacıyla yaptıklarını belirttikleri bu düzenlemede, ilk seferde ya da ikinci seferde olumsuz olarak alınan projelerin düzeltilerek yeniden sunulduğunda eğer herhangi bir sorunla karşılaşılmazsa kabul edileceğini belirtmiştir. Buna göre KOSGEB ‘ten hibe alacak olan vatandaşların yapacakları hibe başvuru sayısının kurum tarafından değiştirilmesi şu an için mümkün görülmemektedir.

Kosgeb Destek Alınabilecek Faaliyet Alanları
KOSGEB Destek Alabilecek Faaliyet Alanları

KOSGEB kendi iş hayatını kurmak ve iş yeri açmak isteyen genç ve farklı iş fikirleri olan girişimcilere verdiği 1990 yılın da 3624 Sayılı Kanun ile…

İlgili İçerik

KOSGEB ‘ten Hibe Alacak Olan Kişiler Kaç Gün İçinde İşletmelerini Kurmak Zorundadırlar?

KOSGEB ‘ten hibe alacak olan kişilerin işletme kurma süreleri 90 gündür. Buna göre kurumun vermiş olduğu Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayan adaylar, eğitim sonrasında almış oldukları sertifikalar ile kuruma hibe başvurusu yapabilirler. Ancak KOSGEB kendisinden uygun koşullar altında işletmesini kurmak isteyen vatandaşlara 90 gün içinde kendi işletmelerini kurmasını bekler. 90 gün içerisinde işletmesini kuran girişimciler, KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırarak kurumda taahhütname imzalamalıdır. Verilen süre içesinde yukarıda belirtilen işlemleri yapmayan adayları başvuruları kurum tarafından reddedilecektir. Eğer başvuran adayın projesi eksik görülürse kurum tarafından reddedilir ve kişinin 2 kez daha kuruma başvuruda bulunma hakkı kalır. Ancak 3 sefer başvuru hakkını kullanan ve yine de olumsuz cevap alan kişilerin başvuru hakları kaybolur.

KOSGEB ‘ten Hibe Almak İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

KOSGEB hibe desteğinden faydalanmak isteyen kişilerin sağlaması gereken şartlar, kurumun vereceği hibeler ile başvuruda bulunacak olan kişilerin yerine getirmeleri gereken şartladır. Buna göre KOSGEB ‘ten hibe almak için sağlanması gereken şartlar şunlardır;

  • Hibe başvurusu yapacak olan kişinin yasaklı olmaması,
  • Başvuruda bulunacak olan kişilerin KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmaları,
  • KOSGEB tarafından verilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerini başarı ile tamamlamak ve eğitim sonrasında verilen Girişimcilik Sertifikasını almaya hak kazanmak,
  • KOSGEB ‘ten hibe almak isteyen girişimcilerin kuracakları işletme ile ilgili iş planı hazırlamaları ve bunu KOSGEB ‘e sunmaları,
  • KOSGEB programlarından herhangi birine kayıt yaptırmaları ve hibe almak isteyen kişilerin yetkili hizmet müdürlüğüne kaydolmaları gerekmektedir.

Yukarıda verilen şartlar, kurumun hibe vermek için girişimcilerden istemiş olduğu temel şartlardır. Verilen bu şartlar yerine getirildiğinde kişiler uygun koşullar altında alacakları hibeler ile kendi işletmelerini kolaylıkla kurabilmektedirler.

KOSGEB Hibelerinin Avantajları Nelerdir?

KOSGEB hibelerinin avantajlarından en önemlisi özellikle işletme kuracak olan girişimcilere finansman desteği sağlamadır. Ülkemizde hem iş potansiyelini genişletmek hem de yeni iş alanları açmak isteyen KOSGEB devlet destekli olarak hibe ve kredilerini ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara sunar. Yeni bir işletme kuracak olan kişilerin işletmelerini kurarken kendi finansmanları çoğunlukla yeterli gelmemektedir. Böylesi bir durumda bankalardan kredi almak yerine KOSGEB vatandaşlara faizsiz ve uygun geri ödemeli kredi ve hibe destekleri sunar. Aynı zamanda nitelikli işçi sayısını arttırmak amacıyla verilen hibelerin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine koşullanması bu alanda meydana gelmiş olan nitelikli işçi açığını da büyü ölçüde kapatır. KOSGEB girişimcilere belirli bütçeler ile vermiş olduğu hibeleri, kurumun danışmanlığında kullandırdığı için hibe alan kişilerin iş hayatlarında başarısız olması oldukça düşük bir ihtimal olarak kalmaktadır. Bu sayede yapılacak olan hata payı en aza indirilir ve kendi işletmesini kuran kişiler, başarılı bir şekilde iş hayatlarına adımlarını atarlar.

KOSGEB ‘e Hibe Almak İçin Nasıl Başvuruda Bulunulur?

KOSGEB ‘ten hibe desteği almak isteyen kişilerin başvuruları, kurumun resmi internet sayfası üzerinden gerçekleşmektedir. Hibe başvurusunda bulunacak olan kişiler, yukarıda verilen şartları yerine getirdikten sonra KOSGEB resmi internet sitesine giriş yapmalı ve sistem kendi bilgilerini kaydetmelidirler. Açılan sayfa üzerinde ilk başvuru alanından kişiler kendilerine en uygun KOSGEB programlarından birini seçerek, gereken formu doldururlar. Sistem form doldurmasının ardından kişilerin kendisine uygun kullanıcı adı ve şifre almasını sağlar. Burada verilen kullanıcı adı ve şifresi oldukça önemlidir ve kişilerin bu bilgileri iyi muhafaza etmesi gerekmektedir. Kişilerin sistem üzerinde dikkat etmeleri gereken diğer bir nokta ise doldurulan formlarda kesinlikle yanlış beyan verilmemesi gerektiğidir. Tüm bu işlemler tamamlandığında kişiler KOSGEB ‘e hibe almak için başvuruda bulunmuş olacaklardır.

Kosgeb Kredisi
2020’da KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

Yeni bir projeyle iş kurmayı hedefliyorsanız ya da küçük bir işletme kurmayı planlıyorsanız, kendi işinizde patron olmayı diliyorsanız KOSGEB hibe veya kredi desteklerinden yararlanarak işinizi…

İlgili İçerik

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.