KOSGEB Turizm Destekleri ve Teşvik Paketi

KOSGEB Turizm Destekleri ve Teşvik Paketi
A+
A-

Turizm sektörüne devlet desteği

Komşu ülkeler ile yaşanan sorunlar nedeniyle turizm sektöründe yaşanan daralmalar için Turizmcilere farklı konularda destekler geçtiğimiz yıl eylem planında yer almış, ayrıca sektör firmalarının borçlarında bankalar yapılandırma yaparak firmaların en az şekilde etkilenmesi sağlanmıştı. Turizm sektörüne yeni bir can verecek bu teşvikler ile sektörün canlanması beklenirken ülkemize gelen turist sayısı yetkililerin yüzünü güldürmüştü. Turizm sektörünün ekonomimizin en önemli ayağı olması nedeniyle turizm teşvikleri verilmeye devam ediliyor.

Turizm Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?

Turizm sektöründe işletme açmak isteyenler Turizm Teşvik Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? sorularına cevap arıyor.

Devletimiz turizm sektöründe hibe ve faizsiz kredi desteği ile pansiyon, otel ve hotel yapımında da destek veriyor ve bu destekleri Kosgeb kurumu ile karşılıyor. Devlet tarafından Kosgeb hibe ve faizsiz kredi destekleri ise kültür, sanat, eğlence, dinlence mekanları yapmak isteyenlere sağlanıyor.

Kosgeb destekleri ile sizde kendinize ait hotel, otel, apart, pansiyon gibi işletme kurarak hibe yani geri ödemesiz kredi ve faizsiz kredi destekleri ile işyerlerinizi açabilirsiniz.

Turizm Teşvik Kredisi Şartları Nelerdir?

Kosgeb Turizm teşvikleri kapsamında kendine ait bir turizm işletmesi açarak iş kurmak isteyen girişimcilere Kosgeb şartlarını yerine getirmelerini istiyor. Kosgeb girişimciler için sağladığı hibe ve faizsiz kredi destekleri için herkesin bildiği üzere Kosgeb kurslarından girişimcilik sertifikasını almalarını istiyor. Uygulamalı Girişimcilik eğitimi olarak iş kurmak isteyen genç girişimciler için ücretsiz ve 32 saat süreli olarak ülke genelinde 81 ilde 88 Müdürlük tarafından düzenlenen bu eğitimlere başvuru yaparak, kurs sonunda başarılı olarak bitime şartı ile Girişimci sertifikası ile başvuru yapma hakkı sağlanıyor. Kosgeb destekleri yine bilindiği gibi her önüne gelen vatandaşa rastgele verilen bir destek değil. Kimilerin Kosgeb desteklerini almanın zor olduğunu savunsa da Kosgeb e iyi bir iş planı ile başvuru yapan binlerce kişi kendi işletmesini hibe ve faizsiz kredi imkanları ile kurma şansına sahip oldu.

Kosgeb destekleri iş planı oluşturan ve iş projesini Kosgeb yetkililerine onaylatan girişimcilere veriliyor. Yani elinizde sağlam bir iş planı her zaman sizin desteklerden yararlanmanızı sağlayabilir. Kosgeb yenilikçi iş fikirlerine ve iş planlarına her zaman destek verecektir. Bu nedenle iş planı oluşturmadan, gerekli şartları yerine getirmeden desteklerden yararlanmak mümkün değildir. Kosgeb işletme kurmak isteyen girişimcileri desteklenen sektörlerden iş planı oluşturan girişimcilerin iş planlarını değerlendirmeye almaktadır.

Kosgeb Hibe Düzenlemesi
Kosgeb Hibe Düzenlemesi Açıklandı Güncel Şartlar

KOSGEB hibe düzenlemeleri, kurumun 2020 yılı için yapmış olduğu farklılıklarla hibe almayı kolaylaştırmak için yeniden yapılmıştır. Küçük ve orta ölçekli işletmelere destek sağlamak amacıyla her…

İlgili İçerik

Turizm sektörü de desteklenen sektörler arasında yer aldığı için Turizm sektöründe kendine ait pansiyon, otel, hotel, apart işletmesi kuracak olan girişimciler hazırladıkları iş planları ile Kosgeb desteklerine başvurarak daha az maliyetler le kendi işletmelerini açabilirler.

Turizm teşvikleri ve devlet destekleri

Turizm sektörü desteklenen sektörlerin arasında ve devletin özellikle turizme destek vermesi ile daha kolay bir şekilde devletten destek alabilirsiniz. Kosgeb tarafından hibe ve faizsiz kredi desteği almak istiyorsanız, turizm işletmesi açmak için sizde başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için iş planında yazılması gerekli olan uluslararası NACE rev kodu olan R kodu ile KÜLTÜR, SANAT, EĞLENCE, DİNLENCE VE SPOR bu alanlarda faaliyet gösteren işletmeleri desteklemektedir.

Turizm Teşvik Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
Turizm Teşvik Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Kültür sanat, eğlence spor alanlarında faaliyet göstermek üzere Otel, pansiyon, apart veya kütüphane, müze, sergi, botanik bahçe, hayvanat bahçesi gibi alanlarda işletme sahibi iseniz Kosgeb  destekleri tam size göre.

Devlet destekli turizm teşvik kredisi başvuru şartları

Turizm teşvik kredisi almak için yukarıda NACE rev kodu ile destek verilen sektörlerde faaliyet gösteren Otel, pansiyon, apart veya kütüphane, müze, sergi, botanik bahçe, hayvanat bahçesi işletmelerinde kullanmak üzere alınabilmesi için Kosgeb kurumu tarafından istenen bazı şartların yerine getirilmesi gereklidir.

Kosgeb destekleri işletme sahiplerine kullandırılır. Yani işletme açmak için değil açılan işletmenin sermaye desteği Kosgeb kurumu tarafından verilir. Turizm teşvik kredi almak isteyen girişimcilerin mutlaka işletmelerinin daha önceden açılmış olması gereklidir.

Kosgeb kurumunun kobi statüsünde olan işletmelere teşvik kredisi kullandırılır. Kobi demek küçük ve orta ölçekli işletme demektir. Yani Kosgeb desteği alırım sonra işletmeyi açarım diye bir şey yoktur. Önce bir işletmenin resmi olarak kurulması ve vergi levhasının alınmış olması ve Kosgeb’in kobi tanımına uygun olması gereklidir.

Kosgeb tarafından verilecek desteklerden yararlanmak için mutlaka Kosgeb veri tabanına kayıtlı olmak gereklidir. Kosgeb’ e işletme kaydını yapan işletme sahipleri Kobi beyannamesi de vermelidir. Kobi beyannamesi vererek kobi bilgi dökümanı çıktısının alınması, aynı ekranda yer alan iş planı hazırlayarak Kosgeb iş planı ve Girişimci sertifikası ile açılış için gerekli araç gereç makine, techizat alımlarında yapılan harcama faturaları ile Kosgeb ‘ e başvuranlar desteklerden yararlanabilir. Tabi bir şartla hazırladıkları İş planlarının Kosgeb tarafından onaylanması şartıyla. Tüm bu işlemleri başarılı bir şekilde tamamlayan işletme sahibi turizm teşvik kredisi başvurusu için KOSGEB birimlerine şahsen başvuruda bulunarak Turizm teşvik kredisinden yararlanabilirler.

Devletin Kadınlara Verdiği Teşvik
Devletin Kadınlara Verdiği Teşvik Kredisi İçin Nasıl Nereye Başvurulur?

Devletin, kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilere sunduğu teşvik kredileri bankalar aracılığı ile sağlanmaktadır. Bu nedenle devlet teşvik kredisi almak için bankaya başvuran kadınlar bankanın…

İlgili İçerik

Turizm Teşvik Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? yazımızda detaylı bir şekilde açıkladık .Sizde kendinize ait bir turizm işletmesi olarak pansiyon, apart, hotel, otel açmak istiyorsanız Kosgeb Turizm Teşvik Kredisinden yararlanarak hibe krediler ile daha az maliyetlerde işyerinizi açabilirsiniz.


YORUMLAR

 1. blank Kosgeb Krediler dedi ki:

  Hibe Kredi Almanın En Kolay Yolu hangisidir.

  1. blank Oktay YILMAZ dedi ki:

   HiBE Kredi Almanın en kolay yolu daha önce sitemizde paylaşılmıştır yazımızı okuyabilirsiniz hibe ile merak etiğiniz bütün cevapları bulabilirsiniz…..

 2. blank Kazım Baykal dedi ki:

  Turizm destek leri kapsamında, inşaat kredisi var mı

 3. blank fikriye çeçen dedi ki:

  turizim ile ilgili hibe bilgisi istiyorum teşekürler