ref: refs/heads/v3.0

Köye dönüş yardımı kredisi

Köye dönüş yapacaklara devlet destekleri, ‘‘Köye Dönüş Kredisi’’ ‘‘Genç Çiftçi Kredisi’’ gibi adlarla hibe kredi şeklinde verilmeye devam ediyor. Bu kredilerle alakalı bütün detaylara, özelliklere ve şartlara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Köye dönüş yardımı kredisi

Devlet desteği ile köye dönüş yapmak, büyük şehirlerden köye dönmek için devletin hibe ve kredilerinden yararlanmak yapılan son düzenlemelerle artık mümkün. Köye dönüşte devlet desteği sayesinde, büyükşehirlerden köye dönen insanlar yeniden tarıma veya hayvancılığa yönelebiliyor.

Köye Dönene Ev Projesi Var Mı?

Köye dönen ev sahibi oluyor mu sorusunun yanıtı ne yazık ki hayır. Tarım ve Orman Bakanlığı, 2020 yılında vermeyi planladığı Genç Çiftçi kredi ve hibelerine evi dahil etmemiştir. Ancak, büyük şehirlerde oturanların köye dönerken yapacağı masraflar düşünülmüştür. Bu soruna getirilen çözüm yolu, belediyelerin eliyle hayata geçmiştir. Buna göre köye dönmek isteyen vatandaşlar, yaşadıkları büyükşehir belediyesine başvuracak, köye dönüş eşya taşıma parası ve ücretsiz nakliye gibi hizmetlerden yararlanabiliyor.Fakat normal evin dışında Yöresel köy evi yapana 5 bin lira destek sağlanacaktır.

Köye Dönüş Yasasından Nasıl Yararlanılır?

Köye dönüş yasasından yararlanma yolları için şu an kesin bir harita mevcut değildir. Bunun nedeni ise köye dönüş yasasının derli toplu bir şekilde var olmaması. Yasa henüz tam anlamıyla toparlanmış değil. Devlet politikaları kapsamında dönem dönem ortaya çıkan projeler kapsamına giren Köye Dönüş, büyük şehirden köye göçü teşvik ederek tarım ve hayvancılığı hareketlendirme ve büyük şehirlerin yükünü biraz daha azaltma amacı güdüyor. Başvurular duyuruların yapıldığı tarihlerden sonra Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı resmi sitesinden yapılıyor.

Köye Dönüş Yasasından Kimler Yararlanabilir?

Köye dönüş yasası için sağlanması gereken şartlar, proje kapsamında ortaya konmuştur. Bu proje kapsamında belirlenen şartlar şöyle;

 • Köye dönen insanlar 18- 41 yaş arası olacaktır.
 • Devletin köye döndüğünde seçenek olarak sunacağı projelerden birini seçmek,
 • Herhangi bir yerden sigortalı olmamak,
 • Projenin gereklerini yerine getirmek,
 • 3 yıl boyunca hayvanları veya aldığı destek kapsamında verilen sermayeyi satmamak.

Köye Dönüş Projesi 2020 Yılında Devam Edecek Mi?

2020 yılı köye dönüş projesinin yapılması planlanmaktadır. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından dönem dönem sistem üzerinden açılan ön başvuru formlarının doldurulması gerekmektedir.2020 yılında da kesin olmamakla birlikte projenin devam etmesi planlanıyor. Bu projenin amacı, büyük şehirlerdeki borç batağından gençleri kurtarmak, büyük şehirlerin insan yükünü hafifletmek, tarımı ve hayvancılığı canlandırmaktır. Büyük şehirlerde borca sürüklenen gençler, proje kapsamın devlet eliyle verilen hibelerle köylerine dönerek çiftçiliği ve hayvancılığı ülke ekonomisi için süreğen hale getirecektir.

Destek Verilen Projeler

Köye dönüş kapsamında hibe alınabilecek projeler arasından seçim yapılarak, köye dönme aşamasında devletten 30.000 Türk Lirası destek almak mümkündür. Üstelik bu miktarı hibe eden devlete geri herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. Desteklenen projeler tarım, hayvancılık ve aromatik bitki yetiştiriciliği sektörlerinde hibe alınabilmekte. Hayvancılık sektöründe hibe alabilme projeleri şunlar:

 • Büyükbaş hayvancılık sektörü (inek, sığır, manda yetiştiriciliği) detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız…
 • Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği (koyun, keçi yetiştiriciliği) detaylı bilgi için buraya tıklayınız.
 • Kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliği (hindi, Tavuk Çiftliği, kaz, ördek yetiştiriciliği)
 • İpekböceği yetiştiriciliği (ipekböceği ve koza üretimi)

Tarım sektöründe destek alınabilecek projeler şunlardır:

 • Fide, fidan, dış ve iç mekan süs bitkisi yetiştiriciliği,
 • Kültür mantarı yetiştiriciliği
 • Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği (sera hibesi)
 • Kapama meyve bahçesi kredisi

Aromatik bitkiler için hibe ve kredi verilecek sektörler ise şunlar:

 • Coğrafi işaretli, yerli gen kaynağı ile organik veya iyi tarım uygulamalarını benimseyen bitkisel veya hayvansal üretim projeleri,
 • Tıbbi veya aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması, paketlenmesi

Köye Dönüş Kredisi Nasıl Alınır?

Köye dönüş kredisi alma yollarına bakıldığında bunun için müracaat noktasının Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olduğu görülmektedir. Öncelikle internet üzerinden Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı resmi sitesinden ön kayıt yapılmalı, ardından kesin kayıt için il veya ilçe müdürlüklerine gidilmelidir.

Genç Çiftçi Uygulaması Ön Başvuru

Genç çiftçi uygulaması ön kayıt için müracaat Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı internet sitesidir. Bunun için bakanlığın internet adresinde dönemsel olarak yapılan duyuru aracılığıyla genç çifti tarım portalına giriş yapmak gerekir. Bilgiler girilip yeni kayıt oluşturulduktan sonra yeni çiftçi kaydı başlığı altında kayıt bilgilerini doldurmak gerekir. Daha sonra proje bilgileri ile ilgili sorulara cevap verilmesi gerekir. Bunun için bakanlık tarafından tavsiye edilen projeler kullanılabilir. Bunların yanı sıra sisteme aklınızdaki kendi projenizi de yazabilirsiniz. Proje aşamasının ardından alttaki gider kalemi otomatik olarak 30.000 Türk Lirası olarak dolacaktır. Daha sonra arazi bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Başvuru için en az 2 dekar toprağa sahip olunmalıdır. Arazi kiralanabilir. Bu durumda kiralık arazinin bilgileri girilir. Ön başvuru aşaması bu şekilde tamamlanmış olur.

Genç çiftçi kesin başvuru

Genç çiftçi uygulamasının kesin kaydı ancak ön kayıt yapanlara açılacaktır. Ön başvuru yapmayanların bu alana geçişi mümkün değildir. Ön kayıt sonrası açılacak gerekli evraklar sayfasından yararlanarak evraklarınızı hazırlamanız ve İl veya İlçe Orman Müdürlüklerine başvurmanız gerekir. Buradaki kurul 5 gün içinde nihai karar listesini duyurular panosunda yayınlayacaktır. Panoda isminiz varsa, başvuru yaptığınız birimle görüşerek Ziraat Bankası hesap numaralarınızı verebilir, böylece resmi olarak hibenizi alabilirsiniz. Hibe en geç 2 yıl içinde kullanılmalıdır. Projenin gidişatı düzenli olarak gelen Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı müfettişleri tarafından denetlenir.

Belediyeden Köye Dönüş Yol Yardımı

Köye dönmek için belediyeden yol yardımı almak için izlenebilecek 2 ayrı yol bulunmaktadır. Bunlardan biri Belediye Başkanlığından göç yardımı almak. Köye dönüşte devlet desteği ile yol ve nakliye giderleri karşılanabilmektedir. Diğer yol ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğidir. Burada, özel olarak köye dönüş ödeneği mevcut olmamasına rağmen belediyeden yardım alınamadığı takdirde kolaylık sağlanmaktadır.

Köye Dönüş Hibesi İçin Gerekli Evrak ve belgeler

Hibe için istenen belgelerden birisi, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına hitap ederek yazılmış bir dilekçedir. Daha sonra Genç Proje destek programı tanıtım ve kriter formu doldurularak teslim edilmelidir. Köye dönüşte devlet desteği için gerekli diğer evrak ise Değerlendirme ve Kriter Tablosudur. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının resmi sitesinden alınarak doldurulabilecek bu evrakların yanı sıra doldurulacak diğer evraklar şunlardır:

 • SGK’dan alınan çalışmadığınızı gösteren belge,
 • Kimlik belgesi,
 • Proje yerinin tapusu,
 • Proje ile ilgili varsa eğitim belgesi,
 • Coğrafi işaret tescil belgesi,
 • Diploma,
 • İkametgâh belgesi,
 • Projenin yapılacağı yer kiralıksa kira kontratı.

Genç Çiftçi Projesinde Geçerli Olan Sertifika Nereden Alınır?

Geçerliliği Genç Çiftçi Projesini de kapsayan sertifika halk eğitim merkezlerinde veya Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde verilmektedir. Bu kapsamda kursların konuları şu şekildedir:

 • Bitki zararlıları ile mücadele,
 • Organik tarım,
 • Süt sığırcılığı,
 • Ekim, dikim, gübreleme makineleri,
 • Arıcılık,
 • Elma yetiştiriciliği

Alanlarında kurslar açılmaktadır. Bu kurslar dönemsel olarak değişmektedir.

Genç Çiftçi Hibesi ile Traktör Alınır Mı?

Traktör almak için genç çiftçi uygulamasını kullanmak uygun ve mantıklı görülmektedir. Ancak bunun traktör kredisi ile karıştırılmaması gerekir. Traktör desteği 2020 yılında devam etmeyecektir. Bu sebeple Genç Çiftçi kredisi ile traktör alınabilmektedir. Ayrıca bu kredi ile süt sağma makinesi, pulluk, römork, fide ve fidan da alınabilmektedir. Tarım Makineleri için Hibe Kredi Kullanımı yazımızda geniş çaplı detay sunulmuştur.

Başkasının Adına Başvuru Yapılabilecek Mi?

Başkası adına Genç Çiftçi Projesine başvuruda bulunmak için gerekli belgeler sağlandığı sürece başkası adına başvuru yapılabilir. Zaten ön başvuru internet üzerinden yapıldığından başkası adına başvurmak mümkündür. Ancak asıl başvuru noktasında istenebilecek fazladan belgeler olduğundan başkası adına başvuru kabul edilmemektedir.

30 Bin Türk Lirası Alan Çiftçiler Kaç Yıl Tarım veya Hayvancılık Yapacak?

Köye dönen çiftçilerin hibe ile başladıkları tarım veya hayvancılığı devam ettirme zorunluluğu olan süre 3 yıldır. Genç Çiftçi hibesinden yararlanan her çiftçi, sektörü ne olursa olsun 3 yıl işini devam ettirmek zorundadır. Bu 3 yılda belirli dönemlerde gelen müfettişler tarafından denetleme işlemi gerçekleştirilir.

Genç Çiftçilere 30 Bin Türk Lirası Elden Mi Verilecek?

Genç çiftçilere 30 bin Türk Lirası hibeyi ulaştırma yolu genellikle Ziraat Bankası’dır. Asıl başvuru sırasında verilecek Ziraat Bankası banka hesabına para gönderilir. Ancak eğer yapılacak iş hayvancılık ise, genellikle hayvan alımı TİGEM ‘den yapılıp, faturası Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na gönderilir. Böylece köye dönüşte devlet desteği alan çiftçi, hayvana para ödemez.

https://youtu.be/c_qf9V0Gd14

Yorumlar

 1. Sibel dedi ki:

  Ben bu desteğe baş vurucam tek bı sıkıntım var devlet himayesinde yım ve gizlilik kararım var bu sebepten oturum bilgim yok ne yapmalıyım

 2. Sibel dedi ki:

  Ben bu desteğe baş vurucam tek bı sıkıntım var devlet himayesinde yım ve gizlilik kararım Barbie sebepten oturum bilgim yok ne yapmalıyım

 3. Yakup dedi ki:

  Bende istiyorum küçük baş hayvanı beslemek yerimizde var bna da yardımcı olur musunuz

 4. Esra dedi ki:

  Biz köyde yaşadığımız halde hiç kimse bize destek vermedi böyle de giderse şehire tekrar döneriz bir destek vermek için binderen su getiriyorlar hepsi yalan gerçekten veriyorsanız bize yardımcı olun hayvan beslicek yerimiz var hayvan alacak imkanimz yok

 5. mustafa dedi ki:

  bende köye dönüş yapmak isdiyorum küçük hayvan beslemek iş diyorum köyde hayvan yerim var ne evrak lazım öğrenmek isdiyorum

 6. Mustafa dedi ki:

  Bende köye dönüp hayvancılık yapmak istiyorum yerim var 300 koyun puruzjsinden yararlanmak istiyorum nasıl olcak yardımcı olurmusunuz

 7. YALÇIN KIRCA dedi ki:

  köye dönüş teşvik projesi için bilgi alabilirmim

 8. Ali dedi ki:

  Ben koyume donup kicuk bas hayvan beslemek istiyorum bu konuda yardimci olurmusunuz

 9. ramazan dedi ki:

  köyde büyükbaş besiciligi yapıp hem devlete hem kendime çalışmak istiyom benim devletim etsiz sutsuz kalmasın

 10. ramazan dedi ki:

  köyde büyukbaş besiciligi yapmak istiyom

 11. Mustafa tosun dedi ki:

  Ben köye döndüm küçükbaş büyükbaş ve kanatlı üretimine başladım daha büyüyüp ekonomiye ve devletime daha fazla katkı sağlamak hibe desteklerinden fadalanmak istiyorum

 12. Arif deniz dedi ki:

  Abi ben 100 başılık açıkı besi yapımak isitiyorum buna kiredi çekilmek isitiyorum bunu nasıl yapabilir

 13. Halit Keleş dedi ki:

  Ben köye dönüp büyük baş hayvancılığı yapmak istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor yardimci olurmusunuz

 14. bayram karakaya dedi ki:

  Ben koyeme dönüş yaptim buyuk bas hayvancilik yapmaya başladı m hime icin ne yapmalıyım

 15. HAYRETTİN GÜNDÜZ dedi ki:

  Koyun işi yapacağız diye geldik şehirden kimbize yardımcı olacakmillet

 16. Fırat gunes dedi ki:

  Ben köyüme dönüp koyun yetiştirmek isdiyorum ben tevlet desdeyi almak isdiyorum acaba nasıl alabilirim

 17. Nevzat temurboğa dedi ki:

  Köyüme dönüp tavuk çiftliği kurmak istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor devlet destekli kıredi ala bilmek için

 18. Nevzat temurboğa dedi ki:

  Pırojem köyüme dönüp tavuk çiftliği kurmak

 19. Nevzat kaya dedi ki:

  Ben köyüme dönmek istiyorum ama arazim var ama dapulu değil deden kalma oda paylasamiyoruz bana nasıl yardımcı olabilirsiniz hayvancılığı çok seviyorum

 20. mahmutdaştan dedi ki:

  BEN 1990 DOGULUYUM BABAN DENİZLİ ÇİVRİL OSMAN KÖY MALALES5İNDE YAŞIYOR BEN BABA EVİNE DÖNNÜŞ YAPMAK İS5TİYORU KİREDİ ALMAM İÇİN NE YAPMALIYIM

 21. MURTAZA dedi ki:

  köyüme döncem dogma büyüme küçük büyük baş hayvan her dalından anlarım bu işde dersde vere bilirim devlet bana toplam 150 bin kırediyi çıkardı karşılıgında ne teminat isdiyor artı bu kıredileri araşdırmalarıma göre torpilli isanlar alıyormuş purojen nekadar mükembel olsa bile dayın olacak diyorlar dorumu benide aydılatırsanız sevinirim

 22. Ahmet dedi ki:

  Koye donecek olanlara hep hibeli destek diye bagiriyorlar neden koyde oturan insanlari kalkindirmiyor destek vermiyorlar

 23. Hasan dedi ki:

  Babamın Edirne’de arazisi var.orada kucukbas hayvancılık yapmak istiyorum yanlız 30 bin TL kredi borcum var devlet bana 100 bin TL kredi verirmi başka kredim olmasına rağmen

 24. Mustafa sungur dedi ki:

  Köye dönüp tavuk cifligi kurmak istiyorum organik yumurta için ama elden 20 binlir borcum var devlet desteklerse hayalimi gerceklestırmak istiyorum

 25. recep dedi ki:

  ben bursada köyden yer alıp organik yumurta işi yapmak istiyorum ancak artık mahalle olduğu için ev yapamıyorum izin yok bu iş nasıl olacak hem köye dönün hem ev yapmak yasak çadırdamı kalacağız

 26. Mahmut sekman dedi ki:

  Ben de faydalanmak istiyom

 27. Mesut dedi ki:

  Köyüme donebilmem için evimin tamiri için 27000 TL gerekli devlet yardımcı olursanız köye donmek istiyorum

 28. Mesut dedi ki:

  Ben mesut koyume donmek ıstiyorum yalniz imkanim olmadığı için dönemiyorum evimizi üstü taştan onu değiştirmem icin 17000 TL gerekiyor 12000 TL el borcum var devlet yardimci olursa köyüme dönmek istiyorum

 29. Omurhan dedi ki:

  Ben 2018 Ocak ayında 18 yaşında olucam liseyi bitirdim ve aile sıkıntılarından dayı okuyamıyorum kirada babam bekçilik emekli evi geçindirmeye çalışıyor Kars da köyüme gidip hayvancılık yapmak istiyorum babamın geldiği köy ev yeri ahir yeri ve arazimiz var bunun hayvancılık kredisi almak istiyorum napabilirim

 30. HAYRETTİN GÜNDÜZ dedi ki:

  Bende mersinden Konya Güneysınır Güragaç köyü hayvancılık yapmayabasladim 30 adet koyunum var bunu çoğaltmak istiyorum devletimizin yardımıyla bı yo gösterirse iz sevinirim saygilar

 31. Ünal türkeri dedi ki:

  Koyun almak istiyorum

 32. Erol çelik dedi ki:

  1977 dogumluyum köye dönmek istiyorum salma 1000 tavuklu ciflik kurmak istiyorum Amasya’da krediden nasıl yararlanabilirsiniz bilirim

 33. Tahsin geder dedi ki:

  Köye dönüş

 34. Ahmet dedi ki:

  Ben köyde küçük bir koyun işletmem var büyütüp ülkeme ve milletimize daha çok faydalı olmak istiyorum şehirden bıktım artık saygılarımla ahmet gül

  1. Nurdane dedi ki:

   Tkdk nın AB destekli yeni çağrıları başlayacak. özellkile kırsal alanda iş yapmak isteyenler için

 35. Hayvancilik dedi ki:

  Ben de hayvancilik yapmak istiyorum koyume yeni geldim yardimci olurmusunuz lutfen

 36. ilhami korkut dedi ki:

  Ben köyume geri dönmek istiyorum köye dönüş projesi yaş sınırı 35 koyulmuş bu çok saçma 42 43 yaşıdaki biri geri donemezmi köyune devlet bazı şeyleri yapmaya çalışyorda yapamıyor bu uygulama çok saçma bende geri dönmek istiyorum ama dönemiyorum imkanim yok

 37. Yoldaş dedi ki:

  Öncelikle selamalekum ben İstanbul dan taşınıp muş ili varto ilçesi çobandagi köyünde ikametgah​ Edip çiftçilikle uğraşmak hem ülke ekonomisine hemde kendi işimi yapmak istiyorum ve en az100 keçi baya koyun alıp bu işe başlamak istiyorum ahirim mevcut olup bu bu işe uygundur.bu arada evli olup 2 çocuk babasıyim.devletimizden yardımcı olmalarını talep ediyorum . saygılarımla. Un

 38. Erol dedi ki:

  Hayırlı günler benim 5 çocuğum var 4 tanesi okuyor ben bir sitedekarpiciyim işten çıkartıldim burda gecinemiyorum koye dönmekte başka çarem yok devleten yardım bekliyorum

 39. Eyup Şahin dedi ki:

  Öncelikle selamlar ben 36 yaşındayım köye dönmek istiyorum tavuk ve hindiyle uğraşmak istiyorum dört çocuk babasıyım devletimizden yardım bekliyorum

  1. Nurdane dedi ki:

   Salma tavuk, kaz, hindi vb. için destekler halen var.

 40. Hasan yılmaz dedi ki:

  Ben 36 yaşındayım köye dönüş yardımı almak ve koyde hayvancılık yapmak için nasıl yardım alabilirim öğrenmek istiyorum bu konuda azimliyim yardıma ihtiyacım var evli 2 çocuk babasıyım…devletimizden yardım bekliyoruz ALLAH RAZI OLSUN.

 41. Ferhat kartal dedi ki:

  Koye donmek istiyorum ne yapmam gerekiyo yardimci olabilirmisiniz

 42. Menduh dedi ki:

  Ben köye dönecem ama maddi durumum yok nasıl yararlana bilirim

 43. medeni yalcin dedi ki:

  Ben köye dönmek istiyorum ama mati durumum yok nasıl devlet e yardım alabilirim

 44. Yunus eroğlu dedi ki:

  Köye dönüp yumurta tavuğu veya büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum bana yardımcı olun bıktım bu istanbulun trafiğinden sıkıntısından kurtulmak istiyorum

 45. Erdal dedi ki:

  Bende köye dönecem ama göçü götürecek param yok işsizim de

 46. Erhan dedi ki:

  Ben köye geri dönüş yapmak istiyorum hayvancilik yapıcam ama maddi durumum yok devletten destek istiyorum

 47. isa dedi ki:

  ben istanbuldan 6 sene oldu geleli ben hayvancılık yapmak istiyorum yaşım 30 devlet bana destek veririmi bunu öğrenmek istiyorum

 48. ahmet dedi ki:

  Ben koyume goc edecegim devlet bana kargo veya para yardimi yapiyormu yapiyorsa nasil alabilirim

 49. Gokhan mintas dedi ki:

  Bende koye dönmek istiyorum
  Bana yardımcı olun devletin

 50. Hasan gür dedi ki:

  Bende köye dönüş yapmak istiyorum ama nereye baş vuracaz nasıl yapacaz bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 51. Sabri BAYAR dedi ki:

  köye dönüş yapmak istiyorum ve engeliyim ama kendi işimi kurmak istiyorum lutfen bana yardımcı olurmusunuz tşk

 52. Aşkın yıldız dedi ki:

  Benim köyde işletme var ama kredi nasıl alirim

 53. Sibel dedi ki:

  Merhabalar ben memleketime geri gitmek istiyorum başvuru da bulunsam ne kadar zamanda geri dönüş yapilir

 54. ikram durmus dedi ki:

  Koye donup kucuk bas hayvan beslemek istiyorum bilgi almak istiyorum simdiden tsk

 55. Mansur sayilgan dedi ki:

  Köye dönüş kredisi kosgeptenistiyom faizsis kredi koye dönüp kendi isi uzkurmak istiyom bana yardımcı olurmysu

 56. Ufuk yelken dedi ki:

  Hayvancılık yapmak istiyorum

 57. cengiz yayla dedi ki:

  Hayvacılık yapmak istiyorum

 58. erkan tosun dedi ki:

  hayvancılık yapmak istiyorum
  bana yardımcı olurmusunuz

 59. erkan tosun dedi ki:

  bende köye gitmek istiyorum nereye müracaatetmem gerekir başka köye gitmek sorun oluyormu acaba

 60. Sercan çalışkan dedi ki:

  Bankadan kırmızı kalem yedim nasıl alabilirim

 61. engin dedi ki:

  kőyde 1, 5 donum arazim var tavuk cifligi kurucam fakat koyde evim yok maddi durumum iyi degil zaten sosyal yardim almaktayim 5 kucuk cocugum var ne yapabilirim.

 62. Ozkan dedi ki:

  Köye dönmek için bu bahsettiğiniz kredi hangi kriterler içinde veriliyor. Köyde arazi ve tarlam mevcut çiftlik kurup besicilik yapmak istiyorum

 63. gülşah özkan dedi ki:

  Herhangi bir köye yerleşilebiliyormu? Birde köye gitmemiz için masraflar karşılanıyormu?

 64. Suat dedi ki:

  Köyde toprağım yok ama buyuk baş hayvan beslemek istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

 65. Bekir çtinkaya dedi ki:

  Köye gideçeğim maddi imkanım yok nasıl para alırım

 66. BEDRİ dedi ki:

  Merhaba ben köye dönmek istiyorum köye dönüş parası ne kadar alabilirim bu parayı almak için ne yapmalıyım.

 67. Ismail dedi ki:

  Ben koye dönmek istiyorum ama calisiyorum dönüş parasi verir seler işi birakacam koyde arazim evim var hayvancılığı seviyorum madi durumum yok bu parayi nasil alirim

 68. İhsan eren dedi ki:

  Küyedönmek istiyorum ama köye gitmeden şahsıma kıredi verilip verilmediğini öğrenmem lazımki

 69. emel dedi ki:

  Aliağa da oturuyorum cifligimize geri dönmek istiyorum yardımcı olursunuz

 70. engin dedi ki:

  Köye dönüp hayvancılık yapmak istiyorum ne gibi destekler olabilir

 71. murat cicek dedi ki:

  Ben koye donus yapmak istiyorum bundan yararlanmam icin nereye bas vurusu yapmam gerekiyor

 72. Veli Bayır dedi ki:

  Bende köy e dönmek istiyorum büyük bas hayvancılık yapcam

 73. yavuz kurt dedi ki:

  bende memleketime dönmek istiyorum amasya merzifon da evimiz var köyde evimiz var bahcelerimiz var hayvancıllık ve diğer benzeri işler yapmak istiyorum . yeterki beni şu istanbuldan kurtarın lütfen elimden tutun lütfen yerlerim var memlekette imkanlarım var ama durumum yok lütfen bana yardımcı olursanız cok sevinirim.

 74. FİKRET dedi ki:

  BEN KÖYE YERLEŞMEK İSTİYORUM BU KONUDA DETAYLI BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM

 75. filiz koytak 05348448410 dedi ki:

  kurbanlık kuzu besiciligi yapmak istiyorum

 76. Mikail seldüz v dedi ki:

  Ad mikail Seldüz
  İstanbul esenler de nikah met ediyorum evli yım iki 2 çocuk var elazığ baskil eski köy ak bayır mezrasında kaysı bahçe miz ve evimiz var ama okulu hastahane yok çocuklarım okutmak için elazığ merkezde bi Ev almak kışın merkeze yazın köye kaysı bahçe de çalışmak için elazığ geri dönmek istiyorum

 77. binali dedi ki:

  bana bu konuda kim nasil yardımcı ola bilir.

 78. samet dedi ki:

  ben köye yerlesşmek istiyorum nasil yararlana bilirim yardimci olursaniz sevinirim