Köye dönüş yardımı kredisi

Köye dönüş yapacaklara devlet destekleri, ‘‘Köye Dönüş Kredisi’’ ‘‘Genç Çiftçi Kredisi’’ gibi adlarla hibe kredi şeklinde verilmeye devam ediyor. Bu kredilerle alakalı bütün detaylara, özelliklere ve şartlara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Köye dönüş yardımı kredisi

Devlet desteği ile köye dönüş yapmak, büyük şehirlerden köye dönmek için devletin hibe ve kredilerinden yararlanmak yapılan son düzenlemelerle artık mümkün. Köye dönüşte devlet desteği sayesinde, büyükşehirlerden köye dönen insanlar yeniden tarıma veya hayvancılığa yönelebiliyor.

Köye Dönene Ev Projesi Var Mı?

Köye dönen ev sahibi oluyor mu sorusunun yanıtı ne yazık ki hayır. Tarım ve Orman Bakanlığı, 2020 yılında vermeyi planladığı Genç Çiftçi kredi ve hibelerine evi dahil etmemiştir. Ancak, büyük şehirlerde oturanların köye dönerken yapacağı masraflar düşünülmüştür. Bu soruna getirilen çözüm yolu, belediyelerin eliyle hayata geçmiştir. Buna göre köye dönmek isteyen vatandaşlar, yaşadıkları büyükşehir belediyesine başvuracak, köye dönüş eşya taşıma parası ve ücretsiz nakliye gibi hizmetlerden yararlanabiliyor.Fakat normal evin dışında Yöresel köy evi yapana 5 bin lira destek sağlanacaktır.

Köyde ev yapma kredisi
Köyde ev yapma kredisi

Köye dönüş desteği ile köyde ev yapma fırsatı devlet tarafından tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin artırılarak kırsal kalkınmayı sağlamak amacıyla verilen hibe teşviki ile sunulurken köye…

İlgili İçerik

Köye Dönüş Yasasından Nasıl Yararlanılır?

Köye dönüş yasasından yararlanma yolları için şu an kesin bir harita mevcut değildir. Bunun nedeni ise köye dönüş yasasının derli toplu bir şekilde var olmaması. Yasa henüz tam anlamıyla toparlanmış değil. Devlet politikaları kapsamında dönem dönem ortaya çıkan projeler kapsamına giren Köye Dönüş, büyük şehirden köye göçü teşvik ederek tarım ve hayvancılığı hareketlendirme ve büyük şehirlerin yükünü biraz daha azaltma amacı güdüyor. Başvurular duyuruların yapıldığı tarihlerden sonra Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı resmi sitesinden yapılıyor.

Köye Dönüş Yasasından Kimler Yararlanabilir?

Köye dönüş yasası için sağlanması gereken şartlar, proje kapsamında ortaya konmuştur. Bu proje kapsamında belirlenen şartlar şöyle;

 • Köye dönen insanlar 18- 41 yaş arası olacaktır.
 • Devletin köye döndüğünde seçenek olarak sunacağı projelerden birini seçmek,
 • Herhangi bir yerden sigortalı olmamak,
 • Projenin gereklerini yerine getirmek,
 • 3 yıl boyunca hayvanları veya aldığı destek kapsamında verilen sermayeyi satmamak.

Köye Dönüş Projesi 2020 Yılında Devam Edecek Mi?

2020 yılı köye dönüş projesinin yapılması planlanmaktadır. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından dönem dönem sistem üzerinden açılan ön başvuru formlarının doldurulması gerekmektedir.2020 yılında da kesin olmamakla birlikte projenin devam etmesi planlanıyor. Bu projenin amacı, büyük şehirlerdeki borç batağından gençleri kurtarmak, büyük şehirlerin insan yükünü hafifletmek, tarımı ve hayvancılığı canlandırmaktır. Büyük şehirlerde borca sürüklenen gençler, proje kapsamın devlet eliyle verilen hibelerle köylerine dönerek çiftçiliği ve hayvancılığı ülke ekonomisi için süreğen hale getirecektir.

Destek Verilen Projeler

Köye dönüş kapsamında hibe alınabilecek projeler arasından seçim yapılarak, köye dönme aşamasında devletten 30.000 Türk Lirası destek almak mümkündür. Üstelik bu miktarı hibe eden devlete geri herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. Desteklenen projeler tarım, hayvancılık ve aromatik bitki yetiştiriciliği sektörlerinde hibe alınabilmekte. Hayvancılık sektöründe hibe alabilme projeleri şunlar:

 • Büyükbaş hayvancılık sektörü (inek, sığır, manda yetiştiriciliği) detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız…
 • Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği (koyun, keçi yetiştiriciliği) detaylı bilgi için buraya tıklayınız.
 • Kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliği (hindi, Tavuk Çiftliği, kaz, ördek yetiştiriciliği)
 • İpekböceği yetiştiriciliği (ipekböceği ve koza üretimi)

Tarım sektöründe destek alınabilecek projeler şunlardır:

 • Fide, fidan, dış ve iç mekan süs bitkisi yetiştiriciliği,
 • Kültür mantarı yetiştiriciliği
 • Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği (sera hibesi)
 • Kapama meyve bahçesi kredisi

Aromatik bitkiler için hibe ve kredi verilecek sektörler ise şunlar:

 • Coğrafi işaretli, yerli gen kaynağı ile organik veya iyi tarım uygulamalarını benimseyen bitkisel veya hayvansal üretim projeleri,
 • Tıbbi veya aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması, paketlenmesi

Köye Dönüş Kredisi Nasıl Alınır?

Köye dönüş kredisi alma yollarına bakıldığında bunun için müracaat noktasının Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olduğu görülmektedir. Öncelikle internet üzerinden Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı resmi sitesinden ön kayıt yapılmalı, ardından kesin kayıt için il veya ilçe müdürlüklerine gidilmelidir.

Genç Çiftçi Uygulaması Ön Başvuru

Genç çiftçi uygulaması ön kayıt için müracaat Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı internet sitesidir. Bunun için bakanlığın internet adresinde dönemsel olarak yapılan duyuru aracılığıyla genç çifti tarım portalına giriş yapmak gerekir. Bilgiler girilip yeni kayıt oluşturulduktan sonra yeni çiftçi kaydı başlığı altında kayıt bilgilerini doldurmak gerekir. Daha sonra proje bilgileri ile ilgili sorulara cevap verilmesi gerekir. Bunun için bakanlık tarafından tavsiye edilen projeler kullanılabilir. Bunların yanı sıra sisteme aklınızdaki kendi projenizi de yazabilirsiniz. Proje aşamasının ardından alttaki gider kalemi otomatik olarak 30.000 Türk Lirası olarak dolacaktır. Daha sonra arazi bilgilerinin girilmesi gerekmektedir. Başvuru için en az 2 dekar toprağa sahip olunmalıdır. Arazi kiralanabilir. Bu durumda kiralık arazinin bilgileri girilir. Ön başvuru aşaması bu şekilde tamamlanmış olur.

blank
Genç Çiftçi Hibe Başvuru Şartları Nelerdir?

Genç Çiftçi Hibe Programı koşulları 2019 yılında güncellenmiş olup 2019 yılı başvurularının yeni koşullara göre yapılacağı bildirilmiştir. Genç Çiftçi Hibe Programı başvuruları 2019 yılının nisan…

İlgili İçerik

Genç çiftçi kesin başvuru

Genç çiftçi uygulamasının kesin kaydı ancak ön kayıt yapanlara açılacaktır. Ön başvuru yapmayanların bu alana geçişi mümkün değildir. Ön kayıt sonrası açılacak gerekli evraklar sayfasından yararlanarak evraklarınızı hazırlamanız ve İl veya İlçe Orman Müdürlüklerine başvurmanız gerekir. Buradaki kurul 5 gün içinde nihai karar listesini duyurular panosunda yayınlayacaktır. Panoda isminiz varsa, başvuru yaptığınız birimle görüşerek Ziraat Bankası hesap numaralarınızı verebilir, böylece resmi olarak hibenizi alabilirsiniz. Hibe en geç 2 yıl içinde kullanılmalıdır. Projenin gidişatı düzenli olarak gelen Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı müfettişleri tarafından denetlenir.

Belediyeden Köye Dönüş Yol Yardımı

Köye dönmek için belediyeden yol yardımı almak için izlenebilecek 2 ayrı yol bulunmaktadır. Bunlardan biri Belediye Başkanlığından göç yardımı almak. Köye dönüşte devlet desteği ile yol ve nakliye giderleri karşılanabilmektedir. Diğer yol ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğidir. Burada, özel olarak köye dönüş ödeneği mevcut olmamasına rağmen belediyeden yardım alınamadığı takdirde kolaylık sağlanmaktadır.

Köye Dönüş Hibesi İçin Gerekli Evrak ve belgeler

Hibe için istenen belgelerden birisi, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına hitap ederek yazılmış bir dilekçedir. Daha sonra Genç Proje destek programı tanıtım ve kriter formu doldurularak teslim edilmelidir. Köye dönüşte devlet desteği için gerekli diğer evrak ise Değerlendirme ve Kriter Tablosudur. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının resmi sitesinden alınarak doldurulabilecek bu evrakların yanı sıra doldurulacak diğer evraklar şunlardır:

 • SGK’dan alınan çalışmadığınızı gösteren belge,
 • Kimlik belgesi,
 • Proje yerinin tapusu,
 • Proje ile ilgili varsa eğitim belgesi,
 • Coğrafi işaret tescil belgesi,
 • Diploma,
 • İkametgâh belgesi,
 • Projenin yapılacağı yer kiralıksa kira kontratı.

Genç Çiftçi Projesinde Geçerli Olan Sertifika Nereden Alınır?

Geçerliliği Genç Çiftçi Projesini de kapsayan sertifika halk eğitim merkezlerinde veya Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde verilmektedir. Bu kapsamda kursların konuları şu şekildedir:

 • Bitki zararlıları ile mücadele,
 • Organik tarım,
 • Süt sığırcılığı,
 • Ekim, dikim, gübreleme makineleri,
 • Arıcılık,
 • Elma yetiştiriciliği

Alanlarında kurslar açılmaktadır. Bu kurslar dönemsel olarak değişmektedir.

Genç Çiftçi Hibesi ile Traktör Alınır Mı?

Traktör almak için genç çiftçi uygulamasını kullanmak uygun ve mantıklı görülmektedir. Ancak bunun traktör kredisi ile karıştırılmaması gerekir. Traktör desteği 2020 yılında devam etmeyecektir. Bu sebeple Genç Çiftçi kredisi ile traktör alınabilmektedir. Ayrıca bu kredi ile süt sağma makinesi, pulluk, römork, fide ve fidan da alınabilmektedir. Tarım Makineleri için Hibe Kredi Kullanımı yazımızda geniş çaplı detay sunulmuştur.

Başkasının Adına Başvuru Yapılabilecek Mi?

Başkası adına Genç Çiftçi Projesine başvuruda bulunmak için gerekli belgeler sağlandığı sürece başkası adına başvuru yapılabilir. Zaten ön başvuru internet üzerinden yapıldığından başkası adına başvurmak mümkündür. Ancak asıl başvuru noktasında istenebilecek fazladan belgeler olduğundan başkası adına başvuru kabul edilmemektedir.

30 Bin Türk Lirası Alan Çiftçiler Kaç Yıl Tarım veya Hayvancılık Yapacak?

Köye dönen çiftçilerin hibe ile başladıkları tarım veya hayvancılığı devam ettirme zorunluluğu olan süre 3 yıldır. Genç Çiftçi hibesinden yararlanan her çiftçi, sektörü ne olursa olsun 3 yıl işini devam ettirmek zorundadır. Bu 3 yılda belirli dönemlerde gelen müfettişler tarafından denetleme işlemi gerçekleştirilir.

Genç Çiftçilere 30 Bin Türk Lirası Elden Mi Verilecek?

Genç çiftçilere 30 bin Türk Lirası hibeyi ulaştırma yolu genellikle Ziraat Bankası’dır. Asıl başvuru sırasında verilecek Ziraat Bankası banka hesabına para gönderilir. Ancak eğer yapılacak iş hayvancılık ise, genellikle hayvan alımı TİGEM ‘den yapılıp, faturası Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na gönderilir. Böylece köye dönüşte devlet desteği alan çiftçi, hayvana para ödemez.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

 1. erkan tosun dedi ki:

  bende köye gitmek istiyorum nereye müracaatetmem gerekir başka köye gitmek sorun oluyormu acaba

 2. Sercan çalışkan dedi ki:

  Bankadan kırmızı kalem yedim nasıl alabilirim

 3. engin dedi ki:

  kőyde 1, 5 donum arazim var tavuk cifligi kurucam fakat koyde evim yok maddi durumum iyi degil zaten sosyal yardim almaktayim 5 kucuk cocugum var ne yapabilirim.

 4. Ozkan dedi ki:

  Köye dönmek için bu bahsettiğiniz kredi hangi kriterler içinde veriliyor. Köyde arazi ve tarlam mevcut çiftlik kurup besicilik yapmak istiyorum

 5. gülşah özkan dedi ki:

  Herhangi bir köye yerleşilebiliyormu? Birde köye gitmemiz için masraflar karşılanıyormu?

 6. Suat dedi ki:

  Köyde toprağım yok ama buyuk baş hayvan beslemek istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

 7. Bekir çtinkaya dedi ki:

  Köye gideçeğim maddi imkanım yok nasıl para alırım

 8. BEDRİ dedi ki:

  Merhaba ben köye dönmek istiyorum köye dönüş parası ne kadar alabilirim bu parayı almak için ne yapmalıyım.

 9. Ismail dedi ki:

  Ben koye dönmek istiyorum ama calisiyorum dönüş parasi verir seler işi birakacam koyde arazim evim var hayvancılığı seviyorum madi durumum yok bu parayi nasil alirim

 10. İhsan eren dedi ki:

  Küyedönmek istiyorum ama köye gitmeden şahsıma kıredi verilip verilmediğini öğrenmem lazımki