Kredi borcu erteleme

Kredi borcu erteleme
A+
A-

Bankalardan çektiğimiz kredi borçlarını belirli periyotlar halinde öderken, zaman zaman başımıza gelen olağanüstü durumlar nedeniyle ödeme zorluğu içerisine girebiliriz. Öyle ki, bu zorluklar nedeniyle bazen de, kredi borcu erteleme durumunu düşünmeye başlarız. Çünkü belirli bir ayda ödemediğimiz kredi taksitinin yerine bir yenisi, bir ay sonra bir yenisi daha gelecektir. Bu sebeple ödeyemediğimiz kredi taksitleri çoğalacağından dolayı icralık olma durumumuz söz konusu olacaktır.

Borcunu ödeyemeyenler için ileri bir tarihe erteleme

Kredi taksitlerinin bir veya bir kaçını ödeyemezseniz, yapmanız gereken en mantıklı durum, Kredinizi çekmiş olduğunuz bankanızın müşteri temsilcileri ile bu durumu görüşerek, kredini yapılandırmanızdır. Tabi bankalar ödeyemediğiniz kredi borcunuz veya kredi kartı borcunuz için böyle yapılandırma veya ertelemeye olumlu bakmayabilirler. Ancak her geçen gün borcun büyümesini, ana para haricinde haricen birde faiz borcunuzun çoğalmasını istemiyor iseniz, yapmanız gereken en mantıklı olay bankanız ile görüşmenizdir.

Kredi Taksit Erteleme
Kredi Taksit Erteleme Nasıl Yapılır?

Kredi taksit erteleme yolları özellikle borçlarımızı zamanında ödeyemeyeceğimiz, maddi anlamda dengelerimizin değiştiği dönemde hepimizin ihtiyaç duyduğu bilgilerdendir. Her insan bazı dönemler borcunu zamanında ödemekte zorlanabilir.…

İlgili İçerik

Kredi borcu ertelenebilir mi?

Bankalar tarafından kredi çektiğiniz esnada imzaladığınız sözleşmede, çekmiş olduğunuz kredinizi kaç taksitle ödeyeceğiniz, ödeme periyotlarının hangi tarihlerde olduğu, taksitlerden birini veya bir kaçını ödememeniz durumunda, tarafınıza uygulanacak yaptırımlar yazılıdır. Siz bankanın tarafınıza sunduğu tüm şartları kabul etmiş bulunmaktasınız. Bu sebeple genelde tüm bankalar tarafından kredi borcu erteleme işlemine sıcak bakılmamaktadır.

Kredi borcunuzu belirli bir süre veya daimi olarak ödeme de zorlanma durumunuz söz konusu ise, yapmanız gereken tek şey, farklı bir finansman kaynağından para bulmanız veya başka bir çareniz yok ise, yapılandırma kredilerinden yararlanmanızdır. Bankalar yapılandırma kredisini verirken, daha önce çekmiş olduğunuz kredinizin belirli bir bölümünü veya hepsini, kapatmanızı ön görürler. Yani örnek vermek gerekirse aylık 500 TL. ödediğiniz 48 aylık ihtiyaç kredisinin 24. taksitini ödeyemediğinizi düşünürseniz, banka size yeni bir kredi vererek, daha önce çekmiş olduğunuz kredinin kapanması şartı ile borcunuzu daha uzun vadeye yayarak kredinizi ertelemenizi sağlayabilir. Anlatmış olduğumuz durum yapılandırma kredisine bir örnektir.

Kredi borcunuzu ertelenmesi için bankanıza hitaben bir dilekçe vermek istiyor iseniz, aşağıda anlatılan biçimde bir dilekçe yazabilirsiniz.

…. BANKASI ….. ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE

Bankanızdan … tarihinde …. vadeli …… TL. ihtiyaç/konut/işyeri kredisi kullandım. Bugüne kadar kredimin …. taksitini ödedim. Ancak şuan itibariyle geriye kalan kredi taksitlerimi ödeyebilecek durumda değilim. Bu sebeple kredi borçlarımın vadelerini … tarihinden itibaren yeniden ödemeye devam edeceğim. Bu sebeple, ……. TL. olan kredi borcumun …. tarihine kadar ertelenmesini istiyorum.

Gereğini arz ederim. tarih.                                                                 Başvuru sahibi adı soyadı imzası

Dilekçe örneğini Kredi erteleme dilekçe örneği linkinden indirebilirsiniz.

Kredi erteleme konusunda hukuki sorumluluk

Kredi sözleşmesi içeriğinde, olağanüstü bir durum olmaz ise kredi çeken tarafından farklı bir talep ile yeni bir madde eklenmez ise, genel itibariyle tüketici, bireysel ihtiyaç kredileri, konut kredisi, işyeri kredisi ve özel kredi paketlerinde kredi borcu erteleme söz konusu değildir.

Kredi borcunuzu ertelemek yerine yeni kredi paketlerini inceleyebilir, borcunuzu ödemek için tefecilere başvurmak yerine, yeni bir kredi kullanarak borcunuzu daha uzun vadelere bölebilirsiniz.

Ayrıca Kredi Taksite Erteleme ile daha ileri zamanlara borcunuzu öteleyebilirsiniz.

YORUMLAR

 1. blank serkan dedi ki:

  2 yillik bir firmam var toplam 70bin kredi Ve kart borcum var Kanser hastaligina yakalandim Ve Kemoterapi basladi suan calisamadigim icin borclarimi odeyemiyorum Ne yapmam gerekir

 2. blank Hüseyin dedi ki:

  Kıredimi dondurmak istiyorum

 3. blank Borç yapılandırma kredisi dedi ki:

  Kredi borcumu dondurmak yapılandırmak ertelemek istiyorum. nasıl dondurulur?

 4. blank Ahmet dedi ki:

  2016 yem kredisi erteleme durumu var mı bilgi verebilir misiniz

 5. blank Emrah dedi ki:

  Meraba 36 ay taksitli kredi çekmiştim krediyi çekmeden önce askeriğim var durdura bilirmiyim diye belirttiğimde durdura bilirsiniz demişlerdi şimdi ise askerlik nedeniyle durdurmak için bankaya gittiğimde öyle imkânımız yok yanıtını aldım askerliği tecil ettirdim bazı nedenlerden dplayı askere gitmem gerekiyor bankadan çektiğim krediyi durdurmak için ne yapmalıyım

 6. blank hasan dedi ki:

  slm ben 3 yıl once ihtyac kredisi akdım 4500 tl 1500tl odeye bildim askere geldım bu kredi kaldı ödeyemedm şimdi ise avukata gtmiş benden 8500 tl istyorlar ne yapmam lazm

 7. blank oguz tut dedi ki:

  Kredim dondurmak istiyorum