Kredi borcumu ödeyemeyenlere hapis cezası var mı?

Kredi borcumu ödeyemeyenlere hapis cezası var mı?

Kredi borçları için hapis cezası var mı?

Kredi borcunu ödeyemeyenlerin en çok çekindikleri durum, borçlar yüzünden hapse girmeleridir. Bu makalemizde kredi borcumu ödeyemiyorum hapis cezası varmı diyenler için, kredi borcundan kurtulma yöntemleri ve borç ödenmediği takdirde başınıza gelebilecek durumlardan bahsetmek istiyoruz. Kredi borcunu ödemezsem ne olur, taksitlendirme nasıl yapılır, kredi nasıl yapılandırılır, geciktirirsem ne olur, 1 ay ödemezsem ne olur, ödeyemiyorum ne yapmalıyım, ödeyemedim ne olur

Kredi borcunu ödemeyen hapse girer mi?

Kredi borcunu ödemediğinden dolayı hapis cezası yoktur ancak borcun takip edilmesi için yapılmakta olan icra takibinde taahhütte bulunmanız ve bu taahhütü yerine getirmemeniz durumunda hapis cezası vardır. Bu hapis cezası genelde icra iflas kanunu hükümlerine göre 3 ay tazyik hapsi şeklinde infaz edilmektedir. Paraya çevrilemez, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak infaz edilemez.

Taahhütü İhlal Suçundan Hapse Girince Borç Silinir mi?

Kredi borcunu ödeyemeyenlerin, borcu ödeyeceğine dair taahhütte bulunduğu ve bu taahhüt nedeniyle hapse girdiğini düşündüğümüzde, 3 ay veya bir kaç defa 3 ay hapsen tazyik cezası yatması durumunda borcun silinip silinmeyeceği en çok sorulan sorulardan biridir. Bu durumda borç silinmeyecektir. Hapis tazyik borcunu ödemeyen kişi için caydırıcı ve ödemeye zorlayıcı nitelikte bir hapis cezasıdır.

Kredi borcumu ödeyemeyenler ne yapmalı?

Kredi borcunu ödeyemiyorum diyenler için ilk tavsiyemiz, borç yapılandırma kredisi kullanmalarıdır. Bu Kredi sayesinde ödeyemedikleri kredilerin vadesini uzatabilirler, yapılandırabilirler. Hatta bankanın uygun görmesi durumunda, kredi borcunu belirli bir süre erteleyebilirler. Genel itibariyle kredi kartı borçlarını ödeyemeyenler, aylık giderleri ile borçlarına karşılayamayanlar tüketici kredilerine başvuruyor. Bu kredilerin ödenmesi esnasında hesapsızca kredi kartı kullanmaya devam edenler, hem kredi kartının borcunu hemde ödemesi gereken kredi borcuna maaşının yetmemesi durumunda bu durum meydana geliyor.

Kredi borcunuzu ödeyemiyor ve hapse girmekten korkuyor iseniz, tüm borç bulma kaynaklarınıza başvurmanızı tavsiye ederiz. Öncelikle yakınlarınızdan başlamak kaydı ile borç para bulmanız en kolay kurtuluşunuzdur. Ancak borç para alabileceğiniz yakınınız yok ise, yine bankalara başvurmaktan başka çareniz yok gibi görünüyor. Bu durumda tüketici kredilerine başvurabilir ve/veya yapılandırma kredisi çekebilirsiniz.

Banka kredisi çekemeyenler kredi notu borçları nedeniyle düşen ve sicili bozuk veya kötü sicil sahibi, kırmızı kalem çekilmiş diye tabir edilen gruptur. Eğer sizde bu grup içerinde iseniz, sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar başvuruda bulunabilirsiniz.

Borcunu ödemeyen hangi cezaevine girer?

Tarafınıza İcra Ceza Mahkemeleri tarafından hapsen tazyik veya hapis cezası verilmesi durumunda, ayrıca başka bir mahkemeden kesinleşmiş hapis cezanız bulunması durumunda, mahkemelerce kesinleşmiş hapis cezası Cumhuriyet Başsavcılığı İlamat ve infaz bürosuna gönderilir. Bu büroya Halk arasında İnfaz Savcılığı da denir. İnfaz Savcılığınca kesinleşmiş hapis cezası bulunan şahıs için davet gönderilir. Eğer hapis cezasının toplamı 3 yıldan az ise, Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliği gereğince hapis cezası direk olarak açık ceza infaz kurumlarında infaz edilir.

Borç Temizleme Kredisi ve Yapılandırma
Borç Temizleme Kredisi ve Yapılandırma (4 YIL VADELİ)

Kredi borcu yapılandırma 2020 yılında da yapılmakta olan bir işlemdir ve birçok banka yapılandırma işlemini desteklemektedir. Bankalara olan borçların birikmesi ve ödenemeyecek duruma gelmesi nedeni…

İlgili İçerik

Hapis cezası toplamda 3 yıldan az ise;

 • Davetiye gönderilir. Davetiye tebliğinden 10 gün içinde açık cezaevine teslim olması istenir.
 • Teslim olursa hapis cezası açık cezaevinde infaz edilir ve tahliye edilir.
 • Teslim olmaz ise yakalama çıkartılır kapalı ceza infaz kurumlarına alınır. Cezanın belirli bir bölümünü infaz etmeden açık cezaevine gidemez.

Toplam Cezası 3 yıldan fazla ise;

3 yıldan fazla hapis cezası olanlar öncelikle kapalı ceza infaz kurumlarına alınırlar cezanın belirli bölümü burada infaz edildikten sonra durumları uyması durumunda açık cezaevine sevk edilirler. Hapis cezası vb. durumlar ile uğraşmamak için diğer kredileri incelemenizi tavsiye ederiz. İnternet üzerinden size en uygun kredilere ulaşarak borcunuzu ödemenizi tavsiye ederiz.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

 1. Ahmet dedi ki:

  Keşke kız olsaydım en güzeli yapmak 1 haftada ödenir kız olanlar ne ballı ya kız olsam yapardım banada geldi yatıcaz hapiste yapcak bişey Yok modern kölelerin kaderi

  1. Balici dedi ki:

   Kadın olmadığın için böyle düşünmen normal, hem kadın olsan belki bu borca girmeyecektin onuda düşün.

 2. ugur dedi ki:

  murat oge oncelıkle gecmıs olsun benımde borcum var eve hacız geldı taahhut ver dedı avukat vermedım ama bıldıgım kadarı ıle ıcra daıresınde taahhut verıpde yerıne getırmessen 3aydn 6ay hapıs cezası var gecmıs olsun

 3. Gülşah dedi ki:

  benimde borcum ve imza attım ödemezsem 3 ay hapis cezam var dediler