Kredi Çekip Faize Yatırmak Caiz Mi?

İçindekilerMuhafazakar Kesim Neden Krediden Uzak Durmaktadır?Faizin Haram Olduğuna Dair Kuranda Geçen Ayetler Nedir?Diyanet Faiz Ve Kredi Hakkında Ne Demektedir?Faizden Kaçmanın Yolları Nedir, Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir? Günümüzde artan insan ihtiyaçları kişileri başka yollardan bütçe arayışlarına sevk etmektedir. Bu aşamada ise en çok başvurulan yöntem banka kredileri olmaktadır. Halkın içinde bu konuya din açısından tepkili davranan […]

Kredi Çekip Faize Yatırmak Caiz Mi?

Günümüzde artan insan ihtiyaçları kişileri başka yollardan bütçe arayışlarına sevk etmektedir. Bu aşamada ise en çok başvurulan yöntem banka kredileri olmaktadır. Halkın içinde bu konuya din açısından tepkili davranan azımsanmayacak bir kitle vardır. Bu konuya oldukça dikkat eden ve sakınan bu kesim çeşitli tutumlar ile banka kredisinden uzak durmaya çalışmaktadır.

Muhafazakar Kesim Neden Krediden Uzak Durmaktadır?

Din konusunda hassas olan kişiler kendine rehber olarak edindikleri Kuranı Kerim ışığında hayatlarını kontrol altına almaktadır. Bu açıdan dolayı haram olduğu inanışı ile kredi ve faiz işlerinden uzak durmayı tercih etmektedirler. Bazı kesim ise çok zor durumda kalındığı zaman başvurmanın doğru olduğunu savunmaktadır.

Faizin Haram Olduğuna Dair Kuranda Geçen Ayetler Nedir?

Kuranda faizin ve kara paranın her türlüsünün haram olduğu belirtilmektedir. İslam faizin her çeşidini almayı ve bunları vermeyi yasak kılmaktadır. Kredi çekerek yapılan işlerin kişiye hayır getirilmeyeceğine inanılmaktadır. Kuranda ise bu durum şu ayetler ile açıklanmaktadır:

  • Faiz yiyenler Allah’a ve resulüne savaş açmıştır.
  • Allah onlara lanet etmiştir.
  • Rızıklarındaki bereket kalkmıştır.
  • Cehenneme atılırlar.
  • Karınları el gibi büyüktür ve içlerinde yılan bulunmaktadır.
  • Allah faiz yiyenlerin ne cihadını ne sıla ziyaretini nede sadakasını kabul etmemektedir.

Bakara suresinde şu şekilde bir ifade yer almaktadır.

Eğer gerçekten inananlardan iseniz faiz hesabından kalan miktarı almaktan vazgeçin. Eğer böyle yapmazsanız Allah ve resulü tarafından bir savaş açılacağını bilin. şeklindeki ayet faizden ne kadar da uzak durulması gerektiğini gözler önüne sermektedir.

İşte bütün bu kişilerin faiz yiyenler olduğu Kuranı Kerimde açıkça belirtilmiştir.

Faizsiz Kredi Veren 5 Banka
Faizsiz Kredi Veren Bankalar ve Şartları

Sıfır faizli kredi imkanı Krediye ihtiyacı olup, dini açıdan uygun olmaması nedeniyle kredi çekemeyenler için faizsiz kredilerden ve faizsiz kredi veren bankalar ile 0 faizli…

İlgili İçerik

Diyanet Faiz Ve Kredi Hakkında Ne Demektedir?

Diyanet işleri kredi çekmenin de bu parayı bankaya faiz karşılığında yatırmasına da karşı çıkmakta ve günah olduğunu vurgulanmaktadır. Kişilerin bu işlem sonunda bir emek vermediklerini ve o yüzden dolayı bu paranın hak edilmediğinden haram olduğunu ifade etmektedir. Hangi amaçla kredi alınırsa alınsın, kişiler zaruri durumda da olsa kredi yoluna başvurmamalıdır. Kişiler hem kredi çekerek hem de bu krediyi faiz karşılığı bankaya yatırmak doğru değildir şeklinde dile getirilmiştir. Bu durum günah üzerine günah işlemek ve cezasını iki katına çıkarmaktadır. Diyanet bu aşamada ihtiyaç duyulan paranın başka yollar ile bulunmasını tavsiye etmektedir. Dinine ve Kuranı Kerime inanmış ve itaat eden kişilerin bu günahları işlememesi ve faizin her türlüsünden uzak durması gerekmektedir.

Faizden Kaçmanın Yolları Nedir, Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Faiz ile elde edilen hiçbir mal mülk kişisine fayda sağlamayacaktır. Faiz yiyen kimselerin diriliş günlerinde şeytan çarpmış gibi dirileceğine inanılmaktadır. Kişiler gerek ev alma, gerekse arabasını yenileme ve bazen de düğün dernek yapabilmek için faize ve krediye başvurmaktadırlar. Bu aşamada kişilerin biraz daha lüks yaşamaktan uzak kalmaları tavsiye edilmektedir.

Ev almak farz değil ama faizin haram olduğu haram olduğu gözler önündedir. Bu vasıta ile yapılan evlilikler problemli olmakta bir hayır görülmektedir. Bir odanın yapılması evlilik için yeterli olduğu aza kanaat edilmesi önemli bir olgudur. Faiz giren evlerde yiyecekler bereketsiz olur huzurdan mahrum kalınmaktadır. Günah bu denli yüksek iken daha lüks evde yaşamak, daha lüks bir arabaya binmek için cennetten vazgeçmeye Allah’ın vaadinden vazgeçmeye değip değmeyeceği karar meselesidir.

Allah’ın rahmetinden umudu kesmemeyi ve haram yollara başvurmamak gerekmektedir. Eğer bu şekilde davranılırsa ise Allah’ın gazabına uğranılacağı muhtemeldir. Allah’a ve resulüne karşı savaş açmak deyimi Kuranda hiçbir yerinde bahsedilmemiştir. Sadece faiz konusunda değinilmiştir. Ne denli hassas bir konu olduğunu da buradan anlamak mümkündür. Faiz yemeyiniz ayetinden istinaden bazı kimseler kredi çekilen ve faiz olan evlerde yemek su dahi içmemekte aç kalsa bile ev sahibinin sunumlarına tamah etmemektedir.

Bu konuda bu derece hassas olmak gerekmektedir. Faiz yiyen ve yediren kişilerin helak olacağı yüce kitapta belirtilmiştir. Ayrıca affedilmeyecek olan günahların içinde faizde bulunmaktadır. Kişiler hesabının sorulmayacağını ve bunun unutulacağını umut ederek kredi çekmek ve faizden kaçınmamakta ve aynı şekilde bu işi basite indirgemektedir. Oysa kişiler bu durumdan oldukça korku duymalı ve bu işlere hiç bulaşmamayı tercih etmeyi seçmelidir.

Türkiye de son yıllarda gittikçe çoğalan İslami kredi çeşitleri sunan faizsiz kredi veren katılım bankalarını inceleyebilirsiniz.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.