Kredi Çekip Ödememek

Kredi borcunun ödenmemesi halinde yaşanacaklar, ne olacağı finansal sıkıntı içeresindeki kişilerin merak ettiği konuların başında geliyor. Kredi borcunuzu ödeyemezseniz hangi durumlarla karşı karşıya gelebileceğinizi ve çözüm önerilerini inceleyebilirsiniz.

Kredi Çekip Ödememek

Kredi borcu ödenmezse ne olur sorusunun cevabı mallara el konulmasına kadar gidebilir. Ülkemizde birçok kişi farklı ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bankalara krediler için başvuruyor. Fakat bilinçsiz yapılan başvurular kişilerin başlarını büyük derde sokabiliyor. Şayet krediye kefil olan birisi varsa o kefil de bu ödenmeyen kredi borcundan dolayı çok sıkıntılar yaşayabiliyor.

Bankalar kredi borcunun ödenmemesi durumda müşterilerine uyarıda bulunurlar. Bu uyarılara rağmen hala ödenmeyen borçlar için ise yasal işlem başlatılır. Bunun sonucunda da haciz işlemi uygulanır. Bundan dolayı borcun ödenemediği durumlar için alternatif yollar bulunmalıdır.

Yasal Takip Hangi Aşamada Başlatılır?

Yasal takip süreci başlatılmadan önce 90 günlük bir süre mevcuttur. Bankalar tarafından 54. Günde borçluya ihtar çekilir ve borçluya borcunu ödemesi için toplamda 90 gün tanınır. Bu süre zarfında borç ödenirse yalnızca gecikmeden kaynaklı faiz uygulanacaktır. Bunun dışında herhangi bir yaptırım olmaz. Fakat 90 gün geçmesine rağmen borç hala ödenmemişse bu durumda idari takip başlatılır. Bu takibin başlatılması da mallarınızın varlık şirketlerine devredilmesi anlamına gelir.

Kefil Ne Zaman Devreye Sokulur?

Kredi kartı borcu için kefile işlem kredi borcunun 30 gün geciktirilmesi durumunda başlatılır. Bir kişi kredi vadesini 30 gün geciktirirse kefile bilgilendirme yapılır. Bu bilgilendirme aynı zamanda uyarı niteliği de taşımaktadır. Kefil yaptığı sözleşme ile borcun tüm sorumluluğunu üzerine alır. Bundan dolayı da başlatılan yasal süreçler kefil için de uygulanır. Kefil olmak büyük sorumluluk demektir. Birisine kefil olunurken çok iyi düşünülmelidir

Kefilli kredi çekmek
Kefilli Kredi Çekmek

Kredi çekmek için kefil olma koşulları arasında düzenli bir gelire sahip olmak vardır. Bunun da dışında kefilin kredi notunun iyi olması da şarttır. Kredi notu…

İlgili İçerik

Kredi Borcunun Ödenmediği Durumda Uygulanacak Faiz

Kredi borcu gecikme faizi taksitlerin geç ödendiği durumlarda uygulanır. Borç ödemesinin gecikmesi durumunda kredi faiz oranının en fazla yüzde 30 oranında bir faiz uygulanır. Bu faiz tüm kredi için uygulanmaz. Borca faiz eklenirken anapara üzerinden bir hesaplama yapılır.

Kredi borcu ödenmezse
Kredi Borcu 1 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Son zamanlarda ekonomide yaşanan dalgalanmalar sebebi ile kredi borçlarını ödeyemeyen kişi sayısında ciddi miktarda artma olduğu kaydedildi. Özellikle bankaların müşterilerine uygun avantajlar ve hizmetlerle sunmuş…

İlgili İçerik

Banka İle Anlaşmaya Gidilmesi Mümkün Mü?

Kredi borcu ödenmezse banka ile anlaşma yoluna gidilebilmesi mümkündür. Kredi borçlarının geciktirilmesi ya da ödenmemesi kredi notunu çok büyük oranda etkileyecektir. Bu da bir daha kredi alınamayacak olunması anlamına gelebilir. Ayrıca bu kredi borçlarından dolayı kişilerin mallarına da haciz gelebilir. Böyle sorunlar ile karşılaşmamak adına kredi borcunun ödenmesinde zorluk yaşandığı zaman ilk olarak banka ile iletişime geçilmelidir. Banka ile yapılacak anlaşma ile borçlar için farklı bir ödeme planı oluşturulabilir.

Kredi Borcu İçin Hangi Mallara Haciz Gelir?

Kredi borcundan dolayı haczedilebilecek mallar arasında kişilerin evlerinde bulunan herhangi bir eşya olabilir. Bankalar kredi vermek için krediye karşılık bir malın ipotek ettirilmesini talep edebilir. Kredi borcunun ödenmediği durumda da bu mala el konulur. Ortada herhangi bir ipotek yoksa bu durumda icra takibinin başlatılmasından sonra evde bulunan eşyalara haciz işlemi uygulanır. Fakat gündelik yaşamda insanların temel ihtiyaçlarını karşılayan yatak, koltuk, çamaşır ve bulaşık makinası gibi eşyalara el konmaz.

Aile Mallarına Haciz Gelebilir Mi?

Kredi borcundan dolayı aile mallarına el konulması mümkün değildir. Kredi borcunu ödemeyen kişinin üzerine bulunan eşyalara haciz işlemi başlatılabilir. Bir kişi ailesinin yanında yaşasa bile bu kişinin borcundan dolayı ailesinin malları haczedilmez. Fakat aile bireylerinden birisi kefil ise bu sefer kefil olan kişiler üzerinde haciz işlemi uygulanabilir.

Maaşa Haciz Gelir Mi?

Ödenmeyen borç için maaş hesabına haciz kısmı bir şekilde gelebilir. Kredi borcunu ödemeyen kişilerin bazı mal varlıkları için haciz işlemi başlatılır. Bu varlıklardan bir tanesi de maaştır. Fakat tüm maaş için haciz uygulanmaz. Maaşın yalnızca yüzde 25’i hacze söz konusu olabilir. Kredi borcunun ödenmemesinden dolayı yasal takip başlatılmışsa kişilerin maaş hesaplarının bir kısmına haciz uygulanması da gerçekleştirilebilecektir.

Hacizli Borcu Taksitle Ödeme

Taksitle haciz uygulanan kredi borcunun ödenmesi vatandaşlara sağlanan ayrıcalıklardan bir tanesidir. Bunun için ilk olarak banka ile anlaşılması gereklidir. Bankaya borç ödemesi konusunda zorluklar yaşandığının belirtilmesinin ardından taksit talep edilmelidir. Anlaşmaya varılmasının ardından da 4 eşit taksitler halinde kredi borcunun ödenebilmesi söz konusu olabilmektedir. Fakat taksite rağmen yine de borç ödenmezse borçluya ceza davası açılacaktır.

Bankanın İhtarname Göndermesinin Ardından Ne Yapılmalıdır?

Bankanın borç için ihtarname göndermesi vade ödemesinin 30 gün geciktirilmesinden uygulanır. Bu ihtarnamenin ardından borçlunun borcunu ödemesi beklenir. Bu ihtarname ile karşı karşıya kalan kişiler icra sürecinin başlatılmaması için banka ile anlaşabilir ve bu borcun ödenmesi için yapılandırma talebinde bulunabilir. Bu yapılandırmanın uygulanıp uygulanmayacağı da tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir şeydir. Banka isterse borçlu ile anlaşmaya varabilir ve farklı bir ödeme planı hazırlayabilir. Fakat bazı bankalar bu yapılandırmayı kabul etmiyor. Bu durumda da alternatif yollar bulunmalıdır.

Farklı Bankanın Kredisi İle Kredi Borcunu Kapatmak

Kredi borcunu başka banka kredisiyle kapatmak başvurulabilecek yöntemlerden bir tanesidir. Çekilmiş bir kredinin taksitlerinin ödenememesi durumu borçlunun çok büyük problemler ile karşı karşıya kalacağı anlamına gelir. Bundan dolayı ilk olarak kredi çektiği banka ile anlaşma yoluna başvurması gereklidir. Fakat bu anlaşmanın yapılmadığı durumlar da farklı bankaların kredilerine başvurulabilir. Borç ödemek için krediye başvurulacaksa evraksız kredi veren bankalar tercih edilmelidir. Diğer bankaların orta bir borç varken kredi verme ihtimali oldukça düşüktür. Evrak talep etmeden hızlı bir şekilde ihtiyaç kredisi alınabilecek adresler şu şekildedir:

Ödenemeyen kredi borçları için yapılandırma devlet tarafından bankalar aracılığıyla vatandaşlara sağlandı. Ülkemizdeki birçok kişi çektikleri kredilerin borçlarını ödemekte zorluk yaşıyor. Bazı kişiler ise ödeyemedikleri borçlardan dolayı büyük mağduriyet yaşıyor. Bunu fark eden devlet de bankalar işbirliğiyle kredi yapılandırması başlattı. Bu yapılandırma kapsamında kişilerin kredi borçları kapatılıyor. Bu kişilerin gelirlerine en uygun olacak şekilde de yapılandırmayı uygulayan banka tarafından da ödeme planı oluşturuluyor.

Hangi Borçlar İçin Kredi Yapılandırması Yapılabilir?

Kredi yapılandırması kapsamına giren borçlar 10 Şubattan önce çekilen kredilerdir. Ayrıca bu yapılandırma yalnızca borcunu ödemekte zorluk çeken kişileri kapsamaktadır. Konut kredisi ve ihtiyaç kredisi için başvurulabilecek bu yapılandırma için 60 ay da vade imkanı tanınıyor. Bu yapılandırma için aranan bir diğer şart ise bankanın borç için idari takip başlatmamış olmasıdır.

Ziraat Bankası Kredi Yapılandırması

Kredi yapılandırması için Ziraat Bankası başvurulabilecek adreslerden bir tanesidir. Kredi kartı ve kredi borçlarının yapılandırılmaları bazı bankalar aracılığıyla yapılabiliyor. Bu bankalardan birisi de Ziraat Bankası’dır. Fakat kredi yapılandırması başvurusu çok fazla olmasından dolayı Ziraat Bankası bu işlemi kapattı ancak tekrar açması bekleniyor.

Vakıfbank Kredi Yapılandırması Var Mı?

Vakıfbank konut kredisi yapılandırmasına onay veren bankalar arasında yer almıyor. Özellikle konut kredisi gibi çekilen miktarın fazla olduğu kredilerin ödenmesi konusunda büyük zorluklar yaşanıyor. Bu zorlukların yaşanmasının önüne geçilebilmesi için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bankalara yapılandırma yapabilmeleri konusunda izin verdi. Fakat kredi borcunun ödenmemesi durumunda başvurulacak adreslerden birisi Vakıfbank değildir. Vakıfbank’ın şu an için kredi borçları için herhangi bir yapılandırma kampanyası bulunmuyor.

Kredi Yapılandırması Yapan Bankalar
Kredi Yapılandırması Yapan Bankalar

Kredi yapılandırma bazı bankalar olanaklar sağlıyor. Günümüzde birçok kişi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kredilere başvuruyor. Fakat hesaplamalar iyi yapılmadan çekilen krediler daha sonra pek çok kişinin başını…

İlgili İçerik

YORUMLAR

  1. blank lidar alan dedi ki:

    20binliraya ihtiyacım var emekliyim yardımcıolabilecekler arasın5469736274