Kredi Kartı Başvurusu Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kredi Kartı Başvurusu Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Son dönemlerde yaşanan kredi ve kredi kartlarındaki borç yığılması ve kara listeye giren kişi sayısındaki inanılmaz artış nedeni ile bankalar işi daha sıkı tutmaya başladılar. Kredi kartı alma şartları neler diye soran kişilerin merakını giderip soruyu yanıtlamadan önce, bu konuyu detaylıca masaya yatırmak istedik. Hangi banka sorusu geçersiz bir sorudur. Çünkü tüm bankaların işleyişleri bir birine çok yakın ve aynıdır. X bankasından ret yediyseniz, Y bankasından da ret yeme ihtimaliniz yüksektir. Çünkü banka müşterilerinin verileri tüm bankalara açıktır ve değerlendirme tek kanaldan yapılmaktadır.

Kimler Kredi Kartı Başvurusu Yapabilir

18 yaşını geçmiş her Türk vatandaşı, kredi kartı başvurusunda bulunabilir. Ancak bankaların bu başvurulara yanıt verme kıstasları bulunmaktadır. Her kredi kartı başvurusu yapan kişinin, başvurusunun kabul edileceği gibi bir şartı yoktur. 18 yaşından büyük, aylık gelir belgesi ibraz edebilecek herkesin kredi kartı almaya hakkı bulunmaktadır. Kredi kartı limitleri ise kademeli olarak artırılmaktadır. İlk başvuru esnasında aylık gelire yakın bir limit belirlenir ve kişinin kredi kartını kullanmaya başlaması ile beraber, hem kredi notu şekillenmeye başlar, hem de kredi kartı limiti artmaya başlar. Bu değerler, tamamen kişinin kredi kartını kullanımı ile bağlantılıdır. Kredi kartı alma şartları neler diye sormadan önce, kredi kartı alıp alamayacağınızı bu saydığımız kriterlere bakarak değerlendirebilirsiniz.

Kimlere Kredi Kartı Verilmez

İşi gücü olmayanlara, çalışmayanlara, teminat göstermeyen ev hanımlarına, öğrencilere ( Veli kefili olmadan ), 70 yaşından büyük kişilere ve kara listede olanlara kredi kartı verilmez. Ancak şöyle birkaç istisna durum olabilir; kredi notu çok iyidir ama işten çıkmıştır ve bir süredir çalışmıyordur. Bankanız kendi inisiyatifini kullanıp size kredi kartı verebilir. Ayrıca Türkiye’ye turistik amaçlı gelen yabancı turistlere kredi kartı verilmez.

Kredi Kartı Başvuru Şartları ve Belgeleri

Kredi kartı başvuru şartları ve belgeleri tüm bankalarda aynıdır. Talep edilen başvuru belgeleri standarttır ve kredi kartı alabilmeniz için gereken şartlar aşağı yukarı aynı veya bir birine çok yakındır. Kredi kartı başvuru belgeleri şunlardır; aylık gelir belgesi, sgk giriş belgesi, emekli ise emekli kartı, çalışan ise maaş bordrosu, esnaf veya serbest meslek ise vergi levhası fotokopisi, son 3 aya ait ödenmiş fatura ve ikametgâh belgesi. Kredi kartı başvuru şartları ise yukarıda saydığımız gibi, 18 yaşından büyük olmak ve aylık gelir belgesi ibraz edebilmektir. Tabi kara listede olmayan vatandaşlar için geçerli şartlardır bunlar.

5 Adımda Bilinçli Kredi Kartı Kullanımı
Bilinçli Kredi Kartı Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Avrupa’da kredi kartı kullanımında ilk sıralarda yer alan Türkiye’de, kredi kartı kullanımı devasa boyutlara ulaştı. Son bir kaç yıldır yaşanan borç batağı ve kredi kartlarında…

İlgili İçerik

Çalışmayanlara Kredi Kartı Verilir mi?

Normal şartlarda ev hanımlarına ve çalışmayanlara şu an için hiçbir banka kredi kartı vermemektedir. Hangi bankaya başvuru yaparsanız yapın prosedür aynıdır. İşi gücü olmayan ve gelir belgesi ibraz edemeyen kişiler kredi kartı alamazlar. Sadece bir şartla kredi kartı alma şansları olur. Ya maddi teminat ( mevduat hesabı ) veya gayrimenkul teminatı göstererek kredi kartı alabilirler. Bir diğer seçenek ise şudur; bir bankaya örneğin 5.000 TL para yatırıp, o parayı bloke ettirirseniz, 5.000 lira limitli kredi kartı alabilirsiniz. Tabi kredi kartını kullandığınız sürece o blokeyi kesinlikle kaldıramazsınız.

Ev Hanımlarına Kredi Kartı

Bu konu birçok kere yazılıp çizildi. Ev hanımlarına kredi kartı veren bankalar konuları açıldı ve tartışıldı. Size kesin ve net bilgi olarak veriyoruz. Ev hanımlarına kredi kartı veren banka bulamazsınız. Hiçbir geliri olmayan ve teminat gösteremeyen ev hanımları kesinlikle kredi kartı alamazlar. Bunun için alternatif çözümler var elbette. Yukarıda saydığımız gibi, ya maddi teminat gösterecekler, ya da gayrimenkul teminatı verecekler. Bu iki seçeneğin dışında, bankaya blokeli para yatırarak o para kadar limite sahip kredi kartı alabilirler. Ev hanımlarının kredi kartı alma şartları neler sorusunu sormalarına bile gerek yok.

Kredi kartını almaktan ziyade Bilinçli Kredi Kartı Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler hakkında sizin için tavsiyelerde bulunduk yazımızdan inceleyebilirsiniz.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.