Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı Nedir?

Kredi kartı borcu zaman aşımı nedir, borç ödeme dönemi geçerse ne olur? Kredi kartı borcunu ödeyemezseniz 1, 2, 3 ay gibi süreçlerde karşılaşabileceğiniz durumlar hakkında bilgi yazımızda.

Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı Nedir?

Kredi kartı borcunda zaman aşımı meydana gelmesi durumları günümüzde, geçmişe nazaran daha sıkı tutulmaktadır. İstisnai durumlar dışında borçlarda zamanaşımı meydana gelmesi için gereken süre 10 ve 20 sene olarak değişmektedir. Eski zamanlarda borçlar için zamanaşımı 5 sene olsa da bu sürenin suistimal edilmesi durumunda, yeni yasalara göre zamanaşımı 20 seneye kadar uzatılmıştır. 20 sene boyunca ödenmeyen borçların kime devredileceği ise kişinin durumuna ve borcuna göre değişmektedir.

10 Yıl Önceki Kredi Kartı Borcu

Geçmiş dönem kredi kartı borcu af çıkmamış ya da borç resmi olarak silinmemişse, halen mevcuttur. Banka borçları; 90 gün süresinde ödenmediği taktirde, borç yasal olarak takibe verilmektedir. Bu alandan 15 ve 45 gün içinde avukata devredilmektedir. Borçlu artık direkt olarak avukat ile görüşmeye başlar. Avukat eğer belirlenen süre içerisinde borcu tahsil edemezse bu aşamada icra müdürlüğüne giderek, icra talebinde bulunmaktadır. İlamsız icra takibinin başlaması durumunda 10 senelik zamanaşımı süresi de başlar.

Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı 2019

Kredi kartında zaman aşımı 20 sene olarak belirlenmiştir. Ancak bu 20 sene yalnızca kişiye ulaşılamadığı durumlarda geçerlidir. Kişi sigortalı değilse, e-devlette yoksa, kimlik numarası yoksa, herhangi bir şekilde yasal olarak kayıp konumdaysa 20 sene boyunca bulunmamışsa kredi kartı borcu silinmektedir. Ancak kişi gerçek bir şahıssa, borcunu ödeyecek durumu yoksa bu aşamada 20 sene beklenir ve kişinin borcunu tahsil etmesi için farklı yöntemler denenmektedir.

Banka Borcu Zaman Aşımı 2019

Banka borçlarında zaman aşımı süresi şu şekilde işlemektedir: borçlu bankaya 3 dönem boyunca ödeme yapmadığında yasal takibe düşer. Yasal takip sırasında borç tahsil edilememişse, avukata verilir. Avukat borcu tahsil edememişse icraya verilir. İcrada zamanaşımı söz konusu değildir. Borç icra tamamlanana kadar kişinin maaşından kesilebilir ya da evdeki eşyalara haciz gelebilir.

Borç Ne Zaman Zaman Aşımına Uğrar?

Kredi borcu için zaman aşımı için belirtilmiş yasal süre 20 yıl olmaktadır. Ancak bu 20 yıl içinde borç tahsili için birçok yöntem denenecektir. Kredi kartı borçlarına af çıkmadığı sürece, kişiden borcun tahsili için adımlar atılacaktır. Borcun zaman aşımına uğraması durumu; icra verilmiş ve dava açılmış konularda bunların sonuçlanmaması anlamına gelir. Dava açılmış ve icra takibi başlatılmıştır ancak sonuca ulaşılamamışsa bu aşamada zaman aşımı olur. Zaman aşımı, borçların silindiği manasına gelmemektedir. Zaman aşımına uğrayan borçlar, kişi SGK’lı olarak çalışmaya başlayınca ya da eşi maaş almaya başlayınca yeniden gündeme gelecektir.

Kredi Borcu Zaman Aşımına Uğrar mı?

Kredi kartı borcunda zaman aşımı durumu eğer banka sizi icraya vermişse geçerli olmaktadır. İcraya verilen borçlarda zaman aşımı 10 sene olmaktadır. Ancak avukat bu süre içerisinde ikinci kez icraya verirse, zaman aşımı süresi yeniden sıfırlanır. Yasal olarak zaman aşımı olmasına karşın, bankanın borca yönelik işlem yapmaması için borcu tamamen unutması ya da bankanın kapanmış olması gerekir. Bundan dolayı borcu ödememek gibi bir durumdan bahsetmek yanlış olacaktır. Eğer borç; banka tarafından varlık şirketine devredilmiş ise bu aşamada zaman aşımı 20 sene olarak belirlenmiştir.

Kredi Kartının Ödenmemesi Durumunda Olacaklar
Kredi Kartı Borcu Ödenmemesi Halinde Olacaklar

Temmuz 2018 ayında yürürlüğe giren yeni kredi kartı faiz oranları ile beraber, tüm kredi kartı sahipleri internette bu konuda arama yapmaya başladılar. En sık sorulan…

İlgili İçerik

Zaman Aşımına Uğrayan Borçlar

Borçların zaman aşımına uğraması çeşitli durumlarda mümkündür. Bunlar:

  • Eğer borç icraya verilmişse icra için yasal zaman aşımı süresi 10 senedir.
  • 10 seneden sonra avukat yeniden icraya vermez ya da borç tahsilinin imkansız olduğunda hükmedilirse, borç affedilebilir.
  • 10 sene içerisinde kişiye yeniden haciz başlatılması durumunda zaman aşımı sıfırlanmaktadır.

İcra Dosyalarında Zaman Aşımı 2019

İcra dosyaları için zaman aşımı süresi 10 sene olarak belirlenmiştir. 10 sene içerisinde sonuçlanmayan icra dosyaları zaman aşımına uğrar. Ancak 10 sene içerisinde yapılan 2. İcra takibi süresi zaman aşımı süresini sıfırlayacaktır. Bundan dolayı toplam zaman aşımı süresi genel itibari ile 20 sene olmaktadır. İcra dosyalarının silinmesi ya da borç tahsilinin unutulması bu noktada söz konusu olmamaktadır.

Borçlar Kaç Yılda Zaman Aşımına Uğrar?

Borçların zaman aşımına uğrama süresi özel ve devlet kurumlarında değişmektedir. İcraya verilen borçlar için zaman aşımı süresi 10 sene olmaktadır. 10 senelik süreç içerisinde eğer borçlar ödenmiş ise, sicil temizlenir. Ancak 10 sene içinde tahsil edilemeyen borçlar kredi notunda ve maaş konularında kişinin karşısına çıkacaktır. Borcun zaman aşımına uğraması demek; kişinin sicilinin temizlenmesi anlamına gelir. Özellikle kredi kartı borcu olan ve hacze düşen kişiler borcu kısa sürede temizlese bile sicilinden 10 sene boyunca temizlenmesi mümkün olmayacaktır. Bu 10 senelik süre zarfından kredi kartı ya da kredi çekimi söz konusu değildir.

Ödenmeyen Kredi Kartı Borcu Kime Devreder?

Ödenmemiş kredi kartı borçlarının tahsili yalnızca kişiden yapılabilir. Kişi eğer reşit (18 yaşını tamamlamış) ve aklı yerinde bir vatandaş ise borcu yalnızca kendisinden alınabilir. Ancak yaşadığı yer ailesinin yanı ya da ikamet ettiği ev akrabaları ise bu evde kişiye ait eşyalar bulunuyorsa, eşyalara ve mallara haciz gelebilir. Ödenmeyen kredi kartı borçlarının farklı birine tahsil edilmesi söz konusu değildir. Kredi kartı borçları yalnızca borçlu kişinin vefatından sonra yakınlarına tahsil edilmektedir.

Kredi Borcu Avukatlık Olursa

Kredi borcunun avukatlık olması durumunda borç varlık şirketlerine satılmış anlamına gelmektedir. Varlık şirketine satılan borçlar için arayan avukat ile pazarlık yapmak ve borcu olabilen en makul miktarlarda kapatmak için anlaşmak gerekmektedir.

Kredi kartı borçlarına 72 ay yapılandırma
Kredi Kartı Borcunuzu Kanun Gereğince Yapılandırın!

Bir önceki yazımızdan Kredi Kartı Borcu Ödenmemesi Halinde Olacaklar hakkında başınıza gelecekler hakkında bahsetmiştik. Bugün sizlere kanun gereğince nasıl yapılandırmanız konusunda bilgiler paylaşacağız. Geçmiş olduğumuz…

İlgili İçerik

Yapılandırılmış Kredi Borcu Ödenmezse

Yapılandırılmış olan kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda borçlu olan kişi hacze verilmektedir. İcra takibinin başlatılması ile kişinin ikamet ettiği evde, kendine ait olan eşyalar haczedilebilir. Haciz durumlarında kişinin tamamen kendi parası ile satın aldığı eşyalar alınabilir. Kişinin annesine ya da babasına ait eşyaların götürülmesi söz konusu değildir.

Kredi Borcunu Ödemeyenler Ne Yapmalı?

Kredi borcunun ödenmemesi durumlarında bankalar bu borçları varlık şirketlerine satmaktadır. Varlık şirketleri bu borçları oldukça düşük rakamlara satın almaktadır. Bundan dolayı ödeyebileceğiniz miktara göre avukat ile pazarlık yapmanız ve taksitlendirmeniz gerekmektedir. Varlık şirketleri tarafından satın alınmış olan borçları, esas borçtan çok daha düşük ücretler ile ödemeniz mümkündür. Varlık şirketleri tarafından satın alınmış borçların ödenmemesi gibi durumlar söz konusu olmamaktadır.

Borç Yaplandırma Kredisi
Borç Yapılandırma Kredisi Hesaplama

Tüketici kredisi yapılandırma hesaplama tablosu 2020 Tüketici kredisi yapılandırma hesaplama nasıl yapılır? Bankalardan tüketici kredisi alan tüketiciler son faiz oranlarındaki düşüşün ardından bu soruyu sormaya…

İlgili İçerik

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Eve İcra Gelir mi?

Kredi borcu yüzünden icra takibi başlatılabilmektedir. İcra takibinde kişinin ikamet ettiği evine ya da maaşına haciz gelebilir. Bu durumu engellemek için avukat ile beraber makul bir ücrette anlaşmak ve borcu kapatmak önemlidir.

Kredi Kartı Borcu Kaç Yılda Silinir?

Kredi borcunun silinmesi için 10 sene süre geçmesi gerekmektedir. Borçların zaman aşımına uğraması söz konusu olmamaktadır. Bankalar 90 gün içerisinde ödenmeyen borçları yasal takibe almaktadır. 45 gün boyunca takip edilen bu borcun ödenmeme durumlarında borç avukata verilir. Avukatın uyarılarına rağmen borcu ödemeyen kişilere icra takibi başlatılır. İcra takibi için de zaman aşımı 10 sene olmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.