Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Ne İşe Yarar?

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Ne İşe Yarar?

İşsizlikle karşı karşıya kalmanız durumunda tüm kredi kartı borçlarınızı cüz bir miktarda prim ödeyerek kapatabileceğinizi biliyor muydunuz? Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Ne İşe Yarar? işte tamda burada devreye girerek kredi kartı borcunuzu işsiz kaldığınız dönemde kapatmanıza yardımcı oluyor. Peki bu nasıl oluyor Detaylar haberimizde..

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası

Bankalardan kredi alan ve kredi kartı kullanan tüketiciler hayat sigortası ve işsizlik sigortasından yararlanabilmektedir. İşsizlik sigortası ürünleri; Gelir güvencesi sigortası, Kredi kartı işsizlik sigortası, Kredi ödeme güvencesi sigortası ve Avans hesap ödeme güvencesi sigortasıdır.

Kredi kartı borcunuzun olması bir nevi sizi sigortalı hale getirmektedir. Kredi kartı borcunun sadece yüzde 1’i kadar aylık prim ödemesi yaparak işsiz kalınan süre içinde kendinizi sigortalı hale getirebilirsiniz. Bu nasıl oluyor merak ediyorsanız kredi kartınızı kullandığınız süre boyunca her ay gelen ekstre harcamanıza göre teminat belirleyerek Kredi Kartı İşsizlik Sigortasından yararlanabilirsiniz.

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası nedir?

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Ne İşe Yarar?

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Ne İşe Yarar?

Kredi kartı sahibi olan kişiler ayda 100 TL’lik borçlarına karşılık sadece aylık sadece % 1′ i kadar yani 1,5 TL ödeyerek, işsizlik durumunda kredi kartı borcunuzun 10.000 TL’ye kadar sizin adınıza ödenmesini sağlayabilirler.

Kredi kartı işsizlik sigortası teminatları işsizlik teminatı, gündelik hastane teminatı gibi aylık belirlenen miktarların yatırılması ile işsiz kalındığı durumlarda kredi kartı borcunuzu kapatmanıza yardımcı olur.

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Teminat Tutarı Ne Kadar?

Maaşlı çalışanlar için işsizlik sigortası teminat olarak aylık en fazla 5 bin lira teminat göstererek sigortalı olabilir kart borcunuzu kapatabilirsiniz.

Aylık teminat bedeli en fazla 5.000 TL ödeyerek ölüm, kaza sonucu ve hastalık sonucu maluliyet ve geçici maluliyet gibi kaza sonucu oluşan tedavi masrafları teminat ile karşılayabilir. Kredi kartınızı kullandığınız sürece sigorta süresi devam eder ve poliçe otomatik olarak yenilenir. Kredi kartı işsizlik sigortası teminat tutarı hastalık maluliyet, işsizlik gibi riskin gerçekleşmesinden sonra son kart borcu ekstresindeki toplam borç tutarı kadar belirlenir. Yani riskin gerçekleşmesinden sonra ilgili dönemdeki toplam borç olarak belirlenen teminat o dönemdeki ekstre harcaması + ileri vadeli taksitler toplamı + ekspres limitini kullanarak yapılan harcamalar olarak hesaplanır.

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Primleri

Kredi kartı işsizlik sigortasından yararlanabilmek için kredi kartı borcunun sadece % 1′ i kadar prim ödeyerek işsizlik zamanlarında kart borcunuzu kapatabilirsiniz. Bunun için belirlenen prim tutarı ise aylık en fazla 50 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Kredi kartı borcu 5 bin lira üzerinde olan tüketiciler bile aylık kart borcunun % 1’i kadarına denk gelen 50 TL ödeyerek kredi kartı işsizlik sigortasından yararlanabilirler. Aylık belirlenen prim tutarı olan 50 TL’nin üzerinde prim ödemesinden fazla prim ödeme yapmadan işsizlik sigortasından yararlanabilmek mümkündür.

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Teminatları

Kredi kartı işsizlik sigortası faydalarından yararlanabilmek için işsizlik teminatı verilmelidir. Bu teminat ise işyerinde çalışırken işini kaybeden kişilerin işsiz kalmaları halinde uğradıkları hak kaybını güvence altına alan teminat olarak gösterilebilir. İşyerinde maaş ile çalışan bordrosu olan sigortalının işsiz kalmadan önce 180 gün boyunca aralıksız olarak çalışmış olması şartı aranır. İşsizlik teminatından yararlanan sigortalılar bu durumda diğer teminat olan gündelik hastane teminatından yararlanamazlar.

Peki işsizlik teminatı nasıl kazanılır? Bu durumda özel sektördeki bir işyerinde çalışan sigortalının sigorta başlangıç tarihinden itibaren 120 gün çalışmış olma şartını sağlaması gereklidir. İşsizlik tazminatının tekrar ödenebilmesi için de 120 gün çalışma şartını sağlamak ve bu süre içinde sigortalı olmak şartlarını sağlamak şartı ile hak kazanılabilir.

Kart borcunuzun sadece yüzde 1 ‘i kadar prim ödeyerek işsiz kalındığı dönemde kart borcunuzu kapatabilmek için geçerli olan durumlar ise; özel sektörde bordrolu olarak çalışan sigortalıların mutlaka kendi isteklerinin dışında işsiz kalma durumunda geçerlidir. Serbest meslek ve kamu da memur olanların kredi kartı işsizlik sigortasından yararlanabilmeleri için kaza ya da hastalık sebebi ile 30 günden fazla iş göremezlik durumu ile karşı karşıya kalmaları halinde yararlanabilirler.

Kredi Kartı İşsizlik Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Kredi Kartı İşsizlik Sigortası’ndan Bankalardan kredi kartı sahibi olan ve ülke sınırlar içinde ikamet eden ve 18-65 olan kişiler poliçe satın alındığında 3 aydır aynı işyerinde kesintisiz çalışıyor olma şartını yerine getirmeleri halinde yararlanabilirler. Kredi kartı işsizlik sigortasından  sağlıklı kişiler ve yaş aralığı sigortalı yaşı + kredi süresi toplamı 65’i bulmamış olan ve belirtilen mesleki faaliyetleri yürüten kişiler yararlanabilirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.