Kredi ya da Kredi Kartı Kullanmak Caiz Mi?

Kredi ya da Kredi Kartı Kullanmak Caiz Mi?

Biz bir fetva kurumu değiliz. Bu konuda söyleyeceklerimiz sadece bizi bağlar ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki,  burada okuyacaklarınız mantık çerçevesinde yazılmıştır. Aslına bakarsanız, üzerinde yorum yapabileceğimiz ve fetvaları hakkında tartışabileceğimiz yüzlerce daha ağır ve önemli konu varken, kredi kartı kullanmak caiz mi gibi cevabı çok açık olan bir soruyu burada dillendirmemiz, sizlerden gelen yoğun istek üzerinedir. Bu konuda verilen onlarca, hatta yüzlerce fetva bulunmaktadır. Sadece Türkiye’de ki din adamları tarafından değil, aynı zamanda dünya genelinde kredi kartı kullanmak caiz mi konusu hakkında çeşitli görüşlerde farklı fetvalar bulunmaktadır.

Kredi Kartı Haram mı?

Kredi kartı, müşterinin talebi üzerine bankalar tarafından verilen bir kredi limitini içeren araçtır. Bu kart ile hem alışveriş yapabiliyoruz, hem de borç para mahiyetinde nakit avans çekebiliyoruz. Yani mantık çerçevesinde baktığımız zaman, din açısından hiçbir sakıncası görülmemektedir. Borç alma, borç verme ve hatta sahip olunan eşyaları ihtiyaç gereği takas etme ( şimdiki adı ile barter sistemi ) dinlerin var oluş zamanlarından beri vardır. Kredi kartı haram mı sorusuna verilecek en net cevap, kesinlikle haram değildir olacaktır. Aynı zamanda kredi kartı kullanmak caiz mi sorusunun yanıtını da vermiş olduk. Çünkü her iki soru, bir biri ile bağlantılı cevap içerir. Kredi kartı haram olmadığına göre, kredi kullanmanın da dinimiz açısından her hangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Yani kullanımı caizdir. Zaten dünya genelinde tüm fetvalar bu görüşte birleşmektedir. Gerek Türk, gerekse yabancı din adamlarının görüşleri bu doğrultudadır.

Kredi Kartı Faizi Caiz mi?

Siz kredi kartından faiz almadığınız için, bireysel olarak sizin açınızdan bir sakıncası yoktur. Ancak bankalar en ufak bir gecikme de veya taksitli alışveriş yaptığımız zaman, ek faiz uygulaması yansıtırsa, bu durum bankalar açısından caiz değildir. Bu bankaları yöneten ve buna izin veren kişilerin sorunudur. Kredi kartı kullanmak caiz mi sorusuna verdiğimiz yanıt ile kredi kartı faizi caiz mi sorusuna vereceğimiz yanıt aynı olmayacaktır. Kredi kartı kullanmak caiz olsa da, o kartın kullanımından faiz alan kişi veya kurumlar açısından caiz değildir. Bu bizleri bağlayan bir durum değildir. Bir de şöyle düşünmek gerekir mantık çerçevesinde; gelişen dünya, ilerleyen teknoloji, sosyal hayat, insanların genel statüleri ve 21. Yüz yıl akışı çerçevesinde, aslında faiz kavramını masaya yatırmak gerekiyor. İslamiyet’in doğduğu yıllardaki faiz kavramı ile şimdiki faiz kavramı arasındaki farkları, konusunda uzman din adamlarının kamuoyuna net bir şekilde açıklaması gerekmektedir.

Kredi kartı kullanmak caiz mi?

Kredi kartı hiç kimseye zorla verilmez. Bankalar, müşteri talebi üzerine bu olanağı sağlar. Ve herkese verilmeyen bir ayrıcalıktır. Bazı şartları bulunur. Hem günlük hayatımızı kolaylaştırmak anlamında, hem de acil nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak maksadıyla kullanırız. Yani kimsenin kimseye zorla bir şey yaptırdığı yok. Ortada haram olan bir şey de yok. Sonuçta devlet bankaları da bu hizmeti sunmaktadır. Devlet, vatandaşına haram kılınan bir hizmeti sunar mı? Sunmaz. Bunu bu şekilde değerlendirmek gerekir. Kredi kartı kullanmak caiz mi diye merak eden kişiler gönül rahatlığı ile kredi kartlarını kullanabilirler. Hiçbir problem yoktur. Yalnız şunu da ifade etmekte fayda var; kredi kartını kullanıp, ödeme yapmazsanız, o zaman hak yemiş olursunuz. Karşınızdaki banka bile olsa bu caiz değildir. Ne olursa olsun, borcunuza sadık olmalısınız.

Kredi Kartı Hakkında Fetvalar

Bu konuda internette binlerce fetva videosu izleyebilirsiniz. Kredi Kartı Hakkında Fetvalar diye yazıp arattığınızda, karşınıza birçok video çıkacaktır. Açıkçası bu videolarda anlatılan fetvaların hiçbir önemi yoktur. Çünkü başına her sarığı geçiren kişinin lafını fetva diye algılamamak gerekiyor. Yaptığımız en büyük hatalardan biri de budur. Fetva verecek tek yetkili kurum devletimizdir. Devlet ve devletin yetkilendirdiği resmi kurumlar hariç, internette gezinen hacı hocaların fetvalarına kesinlikle itibar etmeyiniz ve onların dedikleri şeyleri fetva olarak bellemeyiniz. Kimi şartlı caiz diyor, kimi elbette caizdir diyor, kimi ise hayır caiz değildir diyor. Bu karmaşa ortamında herkesin lafını dinlerseniz kafanız karışır. O yüzden web sitemizden ayrılmayınJ En doğru bilgileri burada bulacaksınız.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.