ref: refs/heads/v3.0

Kredi Kartı Nakit Avans Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Nakit Avans Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi kartı nakit avans hesaplama işlemleri, kredi kartından nakit para çekmek isteyen kişileri yakından ilgilendirmektedir. Nitekim kredi kartlarının bir özelliği olarak kredi kartı üzerinden nakit para çekimi gerçekleştirilebilmektedir. Bu nedenle nakit ihtiyacı olan kredi kart sahipleri bankalara kredi başvurusunda bulunup sonuç beklemektense kredi kartları ile ihtiyacı olan nakit paraya ulaşabilirler. Ancak kredi kartı ile nakit avans çekmek için bilinmesi gereken önemli noktalar vardır. Rehber niteliğindeki bu yazımızda kredi kartı nakit avans hesaplama işlemleriyle ilgili olarak;

 • Kredi kartı nakit avans çekme nedir?
 • Kredi kartından taksitli nakit avans çekilebilir mi?
 • Nakit avans ödeme vadeleri ve faizi nedir?
 • Taksitli nakit avans faizi nasıl belirleniyor?

Gibi kredi kartından nakit avans çekmek isteyenlerin en çok merak ettiği soruların cevaplarını ve kredi kartı nakit avans ödemeleri ile ilgili birçok faydalı bilgiliyi bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Nakit Avans Nedir?

Kredi kartı nakit avans nedir diye merak eden kredi kartı sahipleri için bu konuya açıklık getirelim. Bankalardan temin edilen nakit para yerine geçerek taksitli alış veriş imkânı sağlayan kredi kartları, aynı zamanda kullanıcısının nakit para çekmesine de olanak tanımaktadır. Dolayısıyla kredi kartı sahipleri nakit para ihtiyacı duydukları anlarda kredi kartından belirli şartlar altında nakit para çekerek ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Ancak kredi kartından çekilecek nakit para miktarını belirleyen bazı durumlar vardır. Bunlar;

 • Kredi kartının limiti
 • Bankanın sunduğu nakit avans kampanyaları
 • Kredi kartı sahibinin kredi notudur.

Bu faktörlere göre kart sahibinin kredi kartından çekebileceği nakit avansın maksimum tutarı belirlenmektedir. Kredi kartından çekilen nakit avans bedeli kart sahibinin kredi kartı ekstresine yansıtılır ve ödeme işlemi gerçekleşir.

Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans

Kredi kartından taksitli nakit avans çekme işlemi de bankaların müşterilerine sunduğu nakit avans fırsatlarından biridir. Söz konusu çekilen nakit avans bedelini kart sahibi, isterse taksitlendirerek ödeyebilmektedir.

Taksitli Nakit Avans Vadesi

Taksitli nakit avans vadesi nasıl belirleniyor diye merak eden kredi kartı sahipleri için konuyu açıklamak gerekirse; söz konusu taksitli nakit avans vadesi “Banka kartları ve Kredi Kartları Yönetmeliği”nin esasları doğrultusunda belirlenmektedir. Bu yönetmelikte açıkça belirtilen kurallara göre kredi kartından nakit çekim işlemleri 12 ay vade ile sınırlandırılmaktadır. Öte yandan kredi kartı müşterisi olduğunuz bankanın dönemlik yaptığı kampanyalar dahilinde bu vadeye ek olarak taksitlendirmeler de yapılabilinmektedir.

Nakit Avans Faizi

Kredi kartı nakit avans faizi, kredi kartından çekilen nakit para tutarının geri ödemesinde önemli olan bir faktördür. Çekilen nakit avansın geri ödenmesindeki miktarı belirleyen nakit avans faizi birçok değişkene göre belirlenmektedir.

Taksitli Nakit Avans Faizi Nasıl Belirleniyor?

Taksitli nakit avans faizini belirleyen faktörler, çekilen nakit avans tutarının vade sayısı ve her 3 ayda bir belirlenen “akdi faiz oranı” olarak öne çıkmaktadır. Söz konusu akdi faiz oranı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanmaktadır. Belirlenen akdi faiz oranı kart sahibinin ödemelerinin gecikmesi durumları dışında nakit avans çekimlerinde uygulanan en üst faiz oranı olarak kabul edilmektedir.

 • TCMB’nin 2020 yılının ilk çeyreğinde belirlemiş olduğu akdi faiz oranı %2,25’tir.

Kredi Kartı Nakit Avans Hesaplama

Kredi kartı nakit avans hesaplama işlemleri, kredi kartından nakit para çekmek isteyen kart sahiplerini yakından ilgilendiren bir durumdur. Çekilecek olan nakit tutarının geri ödemesinin ne kadar olacağı, kaç vade ile ödeneceği söz konusu nakit avans hesaplama işlemleri ile önceden görülebilmektedir. Nitekim bankalar, kredi kartı sahibi müşterilerini hem faiz oranları hem de vade sayıları ile ilgili olarak önceden bildirmeleri gerekmektedir. Bu sayede acil para ihtiyacı olan kişiler kredi kartlarını kullanarak ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Kredi kartı nakit avans ödemesi nakit olarak yapılabilmektedir. Bu şekilde ödeme yapıldığında geri ödenecek olan tutarın hesaplaması;

 • Kredi kartından çekilen nakit avans tutarının
 • Bankanın belirlediği güncel faiz oranının
 • Bankanın belirlediği nakit avans işlem ücretinin

Toplamı olarak yapılmaktadır. Söz konusu bankaların belirlediği güncel faiz oranlarını, vadelerini ve bankalara ait nakit avans işlem ücretini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Taksitli Nakit Avans Hesaplama

Taksitli nakit avans hesaplama işlemleri de kredi kartından çekilen nakit avansın ödemesinin peşin değil de taksitli olarak yapılacağı durumlarda geçerlidir. Söz konusu nakit avansın taksitli olarak geri ödenmesi, peşin ödemeye göre daha fazla olmaktadır.  Taksitli nakit avans hesaplama işlemi de şu şekilde yapılmaktadır:

 • Kredi kartından çekilen nakit avans tutarı
 • Bankanın belirlediği güncel faiz oranı
 • Bankanın belirlediği sigorta muamele vergisi
 • Kaynak kullanımı destekleme fonu
 • Bankanın belirlediği nakit avans işlem ücreti

Toplanarak taksitli nakit avans geri ödeme tutarını belirlemektedir.

[benzeryazi pid=9302]

Kredi Kartı Nakit Avans Hesaplama Garanti

Garanti Bankası’na ait kredi kartından çekilen nakit avansın hesaplaması, bankanın belirlediği güncel faiz oranı ile yapılmaktadır. İçinde bulunduğumuz 2020 yılı itibarıyla Garanti Bankası’nın belirlemiş olduğu nakit avans faiz oranı %2,25’tir.

Garanti Bankası’ndan çektiğiniz nakit avansın hesaplamasında kredi kartınızın üst limiti de önemli teşkil etmektedir. Nitekim çektiğiniz nakit para tutarını belirleyen ölçütlerden biri kart limitinizdir. Kart limitinize göre Garanti Bankası ATM’lerini kullanarak dilediğiniz tutarlarda nakit avans çekebilirsiniz.

Garanti Bankası’nın 2020 yılı itibarıyla nakit avans hesaplama işlemleri şu şekildedir:

 • 1000 TL nakit tutarına 5 taksitle geri ödeme 1.091,94 TL olmaktadır.
 • 1000 TL nakit tutarına 12 taksitle geri ödeme ise 1.194,43 TL olmaktadır.

Taksitli Nakit Avans Yapı Kredi

Taksitli nakit avans hesaplama Yapı Kredi Bankası’nda da güncel akdi faiz oranı üzerinden yapılamaktadır. Öte yandan Yapı Kredi Bankası müşterilerine 5 ve 12 taksit imkânlarıyla 1000 ile 10.000 TL’ye kadar taksitli nakit avans çekme imkânı tanımaktadır.

Akbank Nakit Avans Hesaplama

Akbank nakit avans hesaplama işlemleri de Akbank’ın kredi kartı Axess Kart ile yapılan nakit avans çekimi sonrası uygulanmaktadır. Güncel akdi faiz oranı % 2,25 olarak belirlendiğinden geri ödeyeceğiniz tutar da bu oran üzerinden belirlenmektedir. Bunun yanında nakit avans işletim ücreti olarak da % 3.75  + 9 TL ödeyeceğiniz tutara yansıtılmaktadır.

Taksitli Nakit Avans Denizbank

Denizbank BonusKart’tan çekilen taksitli nakit avans hesaplaması sırasında güncel akdi faiz oranı olarak % 2,25 oranı kullanılmaktadır. Öte yandan Denizbank’ın kredi kartı müşterilerine sağladığı nakit avans taksit aralığı 4 ile 12 olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca Denizbank kredi kartınızla tüm Denizbank ATM’lerinden 100 liradan 10 bin liraya kadar taksitli nakit avans çekebilirsiniz.

Taksitli Nakit Avans Vakıfbank

Vakıfbank taksitli nakit avans hesaplama işlemleri, Vakıfbank Worldcard sahiplerini yakından ilgilendirmektedir. Söz konusu Worldcard ile kredi kartı sahipleri tüm Vakıfbank bankamatiklerinden 250 ile 10 bin TL arası diledikleri tutarı nakit avans olarak çekebilirler. Geri ödeme tutarının hesaplanmasında, taksit sayısı 4 ile 12 taksit arası değişmekle birlikte % 2,25 akdi faiz oranı etkili olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.