Kredi Notu Hakkında Merak Edilen Sorular

Kredi notu hakkında merak edilen kredi notunun ne işe yaradığı, neden düştüğü, nasıl yükseltilebileceği, düşük puanlıların kredi alma yolları, eşin kredi notunun etkileyip etkilemediği gibi sorularınızın ve daha fazlasının cevabını okuyabilirsiniz.

Kredi Notu Hakkında Merak Edilen Sorular

Kredi notu konusunda bilinmesi gerekenler arasında notun nasıl verildiği vardır. Bu kredi notu bankacılık işlemleri sırasında sürekli kişilerin karşına çıkmaktadır. Bundan dolayı kredi notunun her detayının bilinmesi bir problem yaşanmaması için de oldukça önemlidir. Kredi notuyla ilgili en önemli konular nasıl düşüp nasıl yükseltilebileceğidir.

Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Kredi notu neden verilir sorusunun en temel cevabı bir kişinin bankacılık işlemleri için uygun olup olmadığının belirlenmesidir. Kredi notları daha önceki yapılmış bankacılık işlemlerine göre verilir. Şayet tüm borçlar düzenli ödenmiş ise bu durumda kredi notu da yüksek olacaktır. Yapılan kredi başvuruları değerlendirirken kredi notlarına bakılır. Bunun dışında yine kredi kartı kullandırımı konusunda da kredi notu oldukça önemlidir. Bu kredi notu bir müşterinin güvenilir mi değil mi sorusunun da en önemli cevabı olduğu için özellikle kredi verilirken ilk kredi notuna bakılır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu öğrenme yolları arasında gösterilebilecek çeşitli adresler vardır. Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı olan findeks tarafından kredi notları oluşturulmaktadır. Bu kredi notları da bankalar aracılığıyla öğrenilebilir. Bunların yanı sıra Kredi Kayıt Bürosu’nun diğer kuruluşları tarafından da kredi notlarının öğrenilebilmesi mümkündür.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama
Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama

KKB Findeks Risk Raporu öğrenme servisini duymuş olmalısınız. Ev almak için veya ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler, bankalara finansman için başvuru yapanlar için para ödemeden sorgulama ücretsiz not sorgulama yöntemlerinden…

İlgili İçerik

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu düşmesinin nedenlerinden en önemlilerinden birisi daha önce bankadan alınmış kredilerin ödenmemesidir. Kredi notu bankacılık işlemlerine göre verilir. Bundan dolayı eğer çekilen kredinin taksitleri ödenmiyorsa kredi notu da düşer. Bunun yanı sıra kredi kartı borçlarının da düzenli ödenmemesi durumu kredi notunu düşüren faktörlerdendir. Kredi notu kredi çekmek adına önemli olduğu için kredi notunu düşüren bu gibi etkenlerden uzak durmak gereklidir. Özellikle ödeyemeyeceği kredi kartı borcuna girilmemesi oldukça önemlidir.Bu konu üzerine daha önce kapsamlı bir rehber hazırladık Kredi Notunuzu Etkileyen Faktörler için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi için kredi notu riskli olmayan seviyede olması gereklidir. Kredi Kayıt Bürosu daha önceki bankacılık çalışmalarına göre kredi notu oluşturur. Bu notları da risk seviyesine göre sınıflandırıyor. Puanların risk seviyeleri şu şekildedir:

  • En riskli: 1-699,
  • Orta riskli: 700-1099,
  • Az riskli: 1100-1499,
  • İyi: 1500-1699,
  • Çok iyi: 1700-1900.

Kredi çekmek isteyenlerin kredi notu iyi ve çok iyi seviyesinde olmalıdır. Az riskli ve orta riskli seviyede puana sahip olan kişilerin de belirli koşulları sağlayarak kredi çekmeleri mümkün olabilir.

Kara Listeye Girmek Ne Demek?

Kara listede olmak bankaların sağladığı fırsatlardan yararlanılamayacak olunması anlamına geliyor. Borçlarından dolayı yasal olarak takibe giren kişiler kara listede de yer alır. Bu kişilerin bir daha kredi çekme talepleri de değerlendirilmeyecektir. Bundan dolayı kara listeye girmemek için gerekenlerin yapılması önemlidir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu yükseltme yollarının neler olduğunun bilinmesi kredi çekmek isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Kredi notunun yüksek olması için kredi kartı borçlarının ve çekilmiş olan kredinin taksitlerinin geciktirilmeden ödenmesi gereklidir. Fakat bir şekilde kredi notu düşen kişilerin de kredi notlarının yükseltebilmesi mümkündür. Bu kişiler için en çok tavsiye edilen yol düşük limite sahip olan bir kredi kartının alınması ve bu kartın borcunun düzenli olarak ödenmesidir. Böylece kredi notu da yükselebilecektir.

Kredi Notu Düşük Kişiler Kredi Alabilir Mi?

Kredi notu düşükken kredi almak mümkün olabilmektedir. Her bankanın kredi vermek için beklediği kredi notu birbirinden farklıdır. Bundan dolayı bir bankanın reddedebileceği bir notu bir başka banka kabul edebilir. Fakat genel itibariyle kredi notunun neden düştüğünün sebebi açıklanabiliyorsa ve kredi çekmek isteyen kişinin düzenli bir geliri varsa kredi verilme ihtimali de vardır. Bunların dışında kefil ve ek teminat da bankaların beklediği faktörlerden birisidir.

Bu konuda tam size göre rehber düşük kredi notuna kredi sağlayana bankalar hakkında bir rehber hazırladık.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi
Kredi Notu Düşük Olanlara Anında Kredi 2020

Kredi notu düşük olanlara anında kredi kullanması şu aşamada oldukça zor bir ihtimal olarak görünse de bazı bankalar tarafından belirli koşulları oluşturduğunuzda, kredi notunuz 0…

İlgili İçerik

Eşin Kredi Notunun Krediye Etkisi

Eşimin kredi notu kredimi etkiler mi sorusunun cevabı çekilmek istenen kredinin hangisi olduğuna göre değişkenlik gösterebiliyor. Fakat genel itibariyle pek çok banka için eşin kredi notunun düşük olması verilecek olan krediyi etkiliyor. Yalnızca eş değil hanede bulunan diğer kişilerin de kredi notunun düşük olması kredi alma ihtimalini düşürmektedir.

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi başvurusunun kredi notuna etkisi doğrudan vardır. Bir kredinin olumlu sonuçlanması da olumsuz sonuçlanması da kredi notu için etkili olacaktır. Kredi başvurusunun sonucu diğer bankaların da güvenip güvenmeyeceğini gösterir. Bundan dolayı bir kişinin başvurusu reddedilirse diğer bankaların da güvenini sarsılacaktır. Fakat bu başvurular 6 aydan sonra sistemden siliniyor. Yeniden başvuru yapmak için 6 ay beklenmesi kredi alabilmek için etkili olabilir.

Daha Önce Bankacılık Faaliyeti Olmayanların Kredi Notu

Bankacılık işlemi olmayanlar kişilerin kredi notu da olmayacaktır. Bu durumda kredi başvurusu sırasında olumsuz etkileyecektir. Ayrıca bankada hesabın olmasının kredi notuna hiçbir etkisi yoktur. Bu yüzden de kredi alabilmek için en azından kredi kartının olması önemlidir.

Kredi Notu Yenilenir Mi?

Kredi notunun silinmesi söz konusu değildir. Pek çok kişi 5 yıl içerisinde kredi notunun yenileceğini düşünüyor. Fakat olan kredi borcunun ödenmesinden 5 yıl sonra yalnızca kredi sicilinin silinmesi söz konusudur.

Kredi Alınırken Kredi Notu Dışında Nelere Bakılır?

Kredi verilirken dikkat edilen faktörlerden en önemli kredi notudur. Kredi notları kredi başvurularının değerlendirilmesi konusunda en etkili olan ektendir. Bunun yanı sıra düzenli bir gelirin olması da kredi alabilmek için gerekli olan unsurlardandır. Bu gelir maaş olabilir. Maaşın dışında kira geliri de kredi alabilmek için yeterlidir. Ayrıca gösterilecek olan teminatın olması da kredi için önemlidir. Son olarak da yaş kredi alırken bakılan şeylerdendir. 18 yaşından büyük 70 yaşından da küçük olmak kredi alabilmek için gereklidir.

Kredi Notuna İtiraz Edebilmek Mümkün Mü?

Kredi notu itirazı bazı durumlarda gerçekleştirilebilir. Şayet kredi notunda bir hata olduğunu düşünen birisi varsa Kredi Kayıt Bürosu’na başvurarak itirazda bulunabilir. Bu itirazı için Kredi Kayıt Bürosu’nun internet sitesi üzerinde bulunan Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi’ne girmek gereklidir. İtirazın yapılabilmesi için ilk olarak Findeks üzerinden kredi notunun öğrenilmelidir. Daha sonrasında bu kredi notu raporunda bulunan referans numarası da itiraz sırasında yazılmalıdır.

Kredi Kartı Ve Kredi Borcunun Ödenemediği Durumlar

Kredi kartı ve kredi yapılandırması borçların ödenemediği durumlarda başvurulabilecek yollardan birisidir. Pek çok kişi çektiği kredinin ya da sahip olduğu kredi kartının borcunu ödeyemiyor. Bu durum da kredi notunun düşmesine neden oluyor. Böyle bir durumda kredi notunun düşmemesi için yapılandırmalara başvurulabilir. Bu yapılandırmalar ile olan kredi kartı ya da kredi borcu kapatılabilir. Fakat kredi ve kredi kartı yapılandırmasının da bir kredi olduğu ve ödenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Kredi Kartı Ve Kredi Yapılandırması Hangi Bankalarla Yapılır?

Kredi yapılandırması için bankalara başvurulması gereklidir. Bankalar aracılığıyla sağlanan bu yapılandırma fırsatı BDDK işbirliği ile yapılıyor. Önceden çekilmiş kredi taksitlerinin ya da kredi kartı borçlarının ödenemediği durumlarda başvurulabilecek bankalar şu şekildedir:

  • Ziraat Bankası,
  • Vakıfbank,
  • Halkbank,

İlgili İçerik

Bu bankalar her kredi için yapılandırma kabul etmiyor. Bundan dolayı kredi notu düşmemesi adına yapılandırmaya başvurulacak olan banka çekilmiş olan kredinin hangisi olduğuna göre değişebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.