Kredi Notu Öğrenme Ziraat Bankası

Kredi Notu Öğrenme Ziraat Bankası

Kredi notları, kredi başvuruları için oldukça önemli olan bankalar tarafından en fazla değerlendirilen konulardan bir tanesidir. Kredi hizmetleri ülkemizde bankalar tarafında en fazla verilen müşteriler tarafından en fazla kullanılan bankacılık işlemlerinden bir tanesidir. Ancak kredi almak için ülkemizdeki tüm bankaların kendi içlerinde sahip olduğu bir değerlendirme sistemi bulunmaktadır. Bu sistemlerin içinde yer alan kredi notları, tüm bankaların ortak olarak değerlendirdiği ve kriter olarak aldığı bir faktördür. Ziraat Bankası da kredi notunu kriter olarak alan ve müşterilerine kredi verirken bu kriter çerçevesinde değerlendirme yapan kuruluşlardan bir tanesidir.

Ziraat Bankası Kredi Notu Sorgulamaları

Kredi notunu Ziraat Bankasından öğrenmek isteyen kişiler bankanın sunmuş olduğu online uygulama sistemini kullanabilmektedirler. Bankanın müşterilerine sunmuş olduğu en önemli avantajlardan bir tanesi olan Ziraat Bankası kredi notu sorgulamaları, bankanın resmi internet sitesi üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankanın müşteri karşısında elini güçlendirmek ve hem müşteriyi hem de bankayı teminat altına almak için uygulanan sistemlerden bir tanesidir. Kişilerin banka üzerinden kredi kullanmaları sonucunda bankanın müşterileri için vermiş olduğu puanlar sistemidir. Bu puanların düşük ya da yüksek olmaları dikkate alınarak kişilerin banka üzerinden yeniden kredi almalarına imkân tanınmaktadır.

Kredi Notu Hakkında Merak Edilen Sorular
Kredi Notu Hakkında Merak Edilen Sorular

Kredi notu konusunda bilinmesi gerekenler arasında notun nasıl verildiği vardır. Bu kredi notu bankacılık işlemleri sırasında sürekli kişilerin karşına çıkmaktadır. Bundan dolayı kredi notunun her…

İlgili İçerik

Ziraat Bankası Kredi Notu Puanlama Sistemi

Kredi notu puanlama sistemi, bankaların ortak bir kurul ile oluşturduğu ve bu doğrultuda kredi değerlendirmesi yaptığı bir puanlama sistemidir. Sistemdeki asıl amaç; kredi alan kişinin kredi borçlarını nasıl bir istikrarla ödeyip ödemediğini belirlemektir. Buna göre yeniden kredi başvuru yaptığında kişinin banka üzerinden kredi alıp alamayacağı banka tarafından bu puan sistemine bakarak değerlendirilir. Puanlama sistemi ülkemizdeki tüm bankalarda olduğu gibi Ziraat Bankasında da 0 ile 1400 arasında değişmektedir. Kişiler Ziraat Bankası puan sistemi üzerinden almış oldukları puanla, yeniden bankadan kredi alıp alamayacaklarını ya da alacakları kredi miktarlarını belirlemektedirler.

Ziraat Bankası Kredi Sorgulama İşlemleri

Kredi notu sorgulama işlemleri için kullanılan en önemli uygulamalardan birisine sahip olan Ziraat Bankası, Findeks’ten sonra kullanılan en önemli kredi notu sorgulama uygulamasıdır. Findeks uygulamasından sonra en fazla tercih edilen Ziraat Bankası kredi notu uygulaması, Findeks sistemine göre daha uygun avantajlarla müşterilerine sunulmaktadır. Bunun için kişilerin bankanın resmi internet sitesine girerek, Ziraat Bankası kredi notu sorgulama işlemlerini site içerisinde verilen yönergelerle gerçekleştirmeleri mümkün olacaktır.

Ziraat Bankası Kredi Sorgulama İşlemleri Avantajları Nelerdir?

Yukarıda verilen resimde de görüldüğü gibi açılan sayfa üzerinden Risk Sorgulama kısmının “hemen sorgula” sekmesinin seçilmesi gerekir. Ziraat Bankası üzerinden yapılan sorgulamalar kredi kayıt bürosunun aracılığı ile aslında Findeks tabanlı olarak yapılmaktadır. Burada kişiler ihtiyaçları olan;

  • Özet sorgulama,
  • Detaylı sorgulama,

İşlemlerinden ihtiyaçları olan sorgulamaları rahatlıkla yapabilmektedirler.

SMS ile Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunu SMS yoluyla öğrenmek isteyen kişiler için oldukça faydalı bir uygulama olan SMS sorgulamaları, diğer tüm işlemlere nazaran daha kolay ve hızlı bir yöntemdir. Kullandığınız operatörünüz ne olursa olsun hızlı ve güvenilir bir şekilde kredi notu sorgulaması yapılmasına olanak tanıyan SMS sorgulamaları için kişilerin 9-10 TL arasında bir ödeme yapmaları gerekmektedir. SMS ile kredi notu sorgulamak isteyen kişiler,

  • TC kimlik numaralarını aralarda boşluk bırakarak doğum yılı ile birlikte 1122’ye yazarak gönderebilirler.
  • Arkasından gelen mesaja onay verilir.

Daha sonrasında yapılan onay işlemine takip olarak kişilerin kredi notları cep telefonlarına iletilecektir. Oldukça kolay bir yöntem olan SMS ile kredi sorgulama, pek çok kişinin findekse ihtiyaç duymadan yapabilecekleri bir sorgulama çeşididir.

Kredi Notu Sorgulama
2020 Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme

Findeks kredi notu 2020 yılında tüm finansal işlemlerde kullanılır hale geldi. Artık bırakın bankalardan konut kredisi çekmeyi, beyaz eşya mağazalarından taksitle cep telefonu alırken bile…

İlgili İçerik

Kredi Notu Yükseltmek Mümkün Müdür?

Düşük banka kredi notuna sahip olan kişilerin en fazla takıldıkları konulardan bir tanesi de kredi notlarını yükseltme durumudur. Bankalar kişilere 0 ile 1400 arasında bir kredi puanı belirler. Bu puanın şekillenmesinde ise en önemli faktör kişilerin daha önceden banka üzerinden almış oldukları kredileri zamanında ve düzenli olarak ödeyip ödemedikleridir. Banka üzerinden alınan kredinin düzenli ödenmesi kişilerin kredi puanlarını ciddi oranda etkiler. Yeniden kredi almak isteyen kişiler için oldukça önemli olan kredi notları eğer düşükse mutlaka yükseltilmelidir.

Kredi Notu Yükseltme İşlemi Nasıl Yapılır?

Düşük kredi notlarını yükseltmek isteyen kişilerin yapabilecekleri birkaç farklı yol vardır. Aslında oldukça kolay olarak kredi not yükseltmesi yapılabilir. Fakat burada en önemli olan nokta kişilerin kredi not yükseltmesinde yaptıkları temel şeyin banka üzerinde güven sağlamasıdır. Aslında kredi yükseltme işlemlerinin hepsi bankanın kişiye yeniden kredi vermesi için güven kazanması durumudur. Bu yüzden kredi yükseltmelerinde yapılacak en önemli işlem; bankaya olan borçların zamanında ödenmesidir. Kişilerin banka üzerinde sabit ödemedikleri borçları varsa bu borçların günü gününe ödemesi kredi notunu arttıracaktır. Bunun yanı sıra banka üzerinden alınacak olan herhangi bir düşük miktarlı ihtiyaç kredileri de alınarak bu kredilerin zamanında ödenmesi kişilerin kredi notlarını oldukça yükseltir. Diğer bir yöntem olarak mevcut faturaların banka üzerinden ödeme talimatı verilerek ödenmesi durumudur. Vaktinde ödenen faturalar kişilerin kredi notlarını arttıracaktır.

Kredi Notu Düşük Olanlara N Kolay Kredi
Kredi Notu Düşük Olanlara Kolay Kredi

Kredi notu düşük olan kişiler için sağlanan en önemli kredi türlerinden bir tanesi, N kolay kredisidir. Kredi notu düşük olan kişilerin acil nakit ihtiyaçlarını gideren…

İlgili İçerik

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.