Kredi Yapılandırması Yapan Bankalar

Kredi yapılandırması yapan bankalar aracılığıyla 2019 yılı içerisinde de kredi borçlarınızın yapılandırmasını gerçekleştirebilirsiniz. Birçok bankanın değişik şartlarda sunduğu kredi yapılandırması ile alakalı bankalara ait ayrıntılı bilgiyi yazımızdan okuyabilirsiniz.

Kredi Yapılandırması Yapan Bankalar

Kredi yapılandırma bazı bankalar olanaklar sağlıyor. Günümüzde birçok kişi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kredilere başvuruyor. Fakat hesaplamalar iyi yapılmadan çekilen krediler daha sonra pek çok kişinin başını ağrıtabiliyor. Bu kredi borçları yüzünden malların elden gitmesi dahi söz konusu olabiliyor. Bu gibi problemlerin önüne geçebilmek için de bazı bankalar borç yapılandırması yapıyor. Kredi yapılandırma için başvurulabilecek bankalar şunlardır:

  • Ziraat Bankası,
  • Halkbank,
  • Vakıfbank.

Kredi Yapılandırma Nedir?

Kredi borcu yapılandırmanın anlamı ödemeyen kredi borçları için bankadan destek almaktır. Daha önceden çektiği kredinin borcunu ödeyemeyecek durumda olan kişiler ilgili bankalara başvurarak yapılandırma talebinde bulunabilir. Fakat bu yapılandırma da bir kredidir. Bundan dolayı geri ödenmesi şarttır.

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırma yolu devlet bankalarından birisine başvurmaktır. Çekilen kredinin hangisi olduğuna göre başvurulacak banka da değişebilir. Gerekli olan evrakların banka şubelerine teslim edilmesinin ardından banka değerlendirmeye alır. Bu değerlendirme sonucunda yapılandırma kapsamına alınan borçlar banka tarafından ödenir. Borcu olan kişi de bu yapılandırma için uygun bir ödeme planı çıkararak ödemelerini gerçekleştirir.Başka bankalarda olan borçlarınız tek bankada birleştirerek daha uzun taksit daha az aylık ödeme imkanına sahip olursunuz.

Kredi Yapılandıran Özel Bankalar

Kredi yapılandıran özel bankalar ile ilgili yazımızdan özel bankaların kredi yapılandırması şartları ödeme seçenekleri hakkında bilgi alabilirsiniz

Halkbank Konut Kredisi Yapılandırmayı Yapıyor Mu?

Konut kredisi yapılandırması Halkbank aracılığıyla yapılamıyor. Halkbank kredi borçlarının yapılandırması için başvurulabilecek adreslerden bir tanesidir. Fakat konut kredisi için Halkbank’ın herhangi bir yapılandırma kampanyası yoktur.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırması

Ziraat Bankası kredi yapılandırması kapsamı içerisinde konut kredisi de bulunuyor. Her türlü kredinin yapılandırması için Ziraat Bankası tercih edilebilir. Ziraat Bankası yaptığı açıklamayla diğer kredilerde olduğu gibi konut kredilerinin de borcu için yapılandırma yapacağını duyurdu. Fakat başvurunun fazla olmasından sonra Ziraat Bankası başvuru ekranını kapattı.

Vakıfbank Kredi Borcu Yapılandırması

Konut kredisi yapılandırması için Vakıfbank onay veren bankalar arasında bulunmuyor. Vakıfbank da Halkbank ve Ziraat Bankası gibi ödenemeyen pek çok kredinin borcuna yapılandırma uyguluyor. Fakat bu yapılandırma kapsamına giren kredi türleri arasında konut kredisi bulunmuyor.

Konut kredisi yapılandırması için ayrıca daha detaylı tüm bankların konut kredisi yapılandırma 2019 yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz.

Konut konut kredisi refinansman
Konut Kredisi Yapılandırma Refinansman

Konut kredisi yapılandırma işlemimi gerçekleştiren kişiler birçok yararlar elde edebilmektedir. Aşağıda bu yapılandırmadan sonra elde edilen fırsatlar verilmektedir: Konut kredisinin taksitlerinde azalma görülmektedir.Refinansman (Yapılandırma) ile…

İlgili İçerik

İhtiyaç Kredisi Yapılandırmasından Kimler Yararlanabilir?

İhtiyaç kredisi yapılandırması dahilinde olanlar herhangi bir bankadan ihtiyaç kredisi çekip bu krediyi ödeyememiş kişilerdir. Bankalardan en çok çekilen krediler arasında ihtiyaç kredileri vardır. Bankadan çekilen bu ihtiyaç kredisinin borcunun ödenemeyecek olduğu durumlarda da yapılandırmaya başvurulabilir. Anapara ve faiz ödemelerini geciktiren herkesin başvurabileceği bu yapılandırma bir nevi kredi borcu için kredi çekme anlamına geliyor. Bundan dolayı yapılandırmaya başvurmadan önce de iyi araştırma yapılması gerekiyor.

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Şartları

İhtiyaç kredisi yapılandırma koşulları arasında banka tarafından istenen belgelerin eksiksiz teslim edilmesi vardır. İhtiyaç kredisi borcunun yapılandırması 10 Şubat tarihinden önce çekilen kredileri kapsıyor. Bu tarihten sonra çekilen krediler için yapılandırma talebinde bulunulamıyor. Ayrıca yapılandırma kapsamına alınacak olan kişilerin başvuruları da kredi başvuruyla aynı şekilde değerlendiriliyor. Yapılandırma da bir kredi olduğu için kredi başvurularında aranan şartlar aynı şekilde ihtiyaç kredisi yapılandırmasında da aranacaktır. Bunun dışında kefil şartı yoktur. Fakat bankalar ihtiyaç gördükleri durumda kefil talebinde bulunma hakkına da sahiptir.

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Vadesi Nedir?

İhtiyaç kredisi borcu yapılandırma vadesi kişilerin isteğine göre değişebiliyor. Fakat en yüksek vade seçeneği olarak 60 ay belirlenmiştir. Bu sürenin altında bir vade talep etmek mümkündür, fakat bu sürenin üzerine çıkılamaz. Kredi yapılandırma geri ödemesi için uygulanacak olan vade ücreti ise bankalara göre farklılık gösterebiliyor. Ayrıca borcun miktarının da ne kadar olduğu yine faiz oranını belirliyor.

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Borç Sınırı

İhtiyaç kredisi yapılandırma için borç limiti yoktur. BDDK bankalardan çekilen ihtiyaç kredilerinin ödemediği durumlarda kişileri yapılandırma kapsamına alıyor. Bu yapılandırma da bazı bankalar aracılığıyla sağlanıyor. Ödeyemediği ihtiyaç kredisi için yapılandırmaya dahil olabilmek için herhangi bir borç sınırı bulunmuyor. Çekilen bu miktar düşük de olsa yüksek de olsa yapılandırma kapsamı içerisine dahil edilebiliyor.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması

Kredi kartı için yapılandırma yine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) sağladığı olanaklardan birisidir. Son yapılan açıklamalara göre ülkemizde kredi kartı borcunu ödeyemeyen milyonlarca insan bulunuyor. Bu borçların ödenememesi de çok büyük sorunlara neden olabiliyor. BDDK da bu duruma çözüm bulabilmek amacıyla kredi kartları için de bir yapılandırma başlattı. Bu yapılandırmaya göre kredi kartı borcu direk olarak kapatılacak bu borca karşılık verilen krediler de taksitlerle ödenebilecek.

Kredi ya da kredi kartı borçlarının ödenememesi kredi notunun da düşmesi anlamına gelir. Kredi notu daha önceki yapılan bankacılık işlemlerine göre verilir ve sonraki bankacılık işlemlerini etkiler. Yani kredi notunun düşük olması daha sonraki kredi başvurularının yapılamaması anlamına gelir. Bundan dolayı da kredi kartı yapılandırması pek çok kişi için oldukça önemlidir.

Kredi Kartı Borcu Yapıladırma
Kredi Kartı Borcu Yapılandıran Bankalar 2019

Kart borcu yapılandırma hizmeti veren birçok banka bulunmakta ve profesyonel hizmetleri ile dikkat çekmektedir. Borç yapılandırmak isteyen vatandaşların başvurularını şube üzerinden kabul eden bankalar olduğu…

İlgili İçerik

Hangi Bankalar Kredi Kartı Yapılandırması Yapıyor?

Kredi kartı yapılandırması yapan bankalar Denizbank, Qnb Finansbank, Teb, ve Garanti Bankası’dır. Olan kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişiler bu bankalardan birisine başvurarak yapılandırma dahiline girebilir. Hangi bankaya başvurulursa o banka olan kredi kartı borcunu hemen kapatır. Fakat bu bankalar tarafından istenen şartlardan birisi borca konu olan kredi kartının iptal ettirilmesidir. Daha sonrasında kart isteyen kişiler yapılandırma başvurusunda bulunduğu bankanın kredi kartlarından birisini alabilir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Hangi Tarihleri Kapsıyor?

Hangi borçlar kredi kartı yapılandırma kapsamında sorusunun cevabını merak eden kişilere verilecek yanıt 31 Ocak 2018 tarihine kadar olan kredi kartı borçlardır. Bu tarihten sonraki borçlar için kredi kartı yapılandırması talebinde bulunulamaz. Bu yapılandırma kredilerinden yararlanabilmek için de gelir belgesi gösterilmesi gereklidir. Kişilerin gelirine göre uygun ödeme seçeneği de banka tarafından müşterilere önerilir.

Takibe Düşen Borçlar

Kredi kartı borcunun takibe düşmesi bu yapılandırmadan yararlanılamayacak olması anlamına gelir. Yapılandırma da bir çeşit kredidir. Bundan dolayı yapılandırma kapsamına dahil olunabilmesi için takibe düşmemiş olmak gereklidir. Eşi kredi takibine düşen kişiler ise kendi kredi kartları için başvuruda bulunabiliyor. Eşin durumu borç sahibinin yapılandırma başvurusunu etkilemiyor.

Emeklilerin Kredi Borcu Yapılandırması

Kredi yapılandırması emekliler için de geçerli olan bir kampanyadır. Hem daha önce çekilmiş bir kredi hem de kredi kartı borcu olan emekliler bu yapılandırmaya başvurabilir. BDDK işbirliği ile yürütülen bu yapılandırmalar ödenemeyen borçlar konusunda vatandaşlara yardımcı olabilmek amacıyla yapılmaktadır. Borcu olan kişiler kredi notu düşme ve mallarına el konulma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Özellikle bu durum emeklileri çok daha fazla zorlayabilir. Fakat borç yapılandırması ile bu sorun ortadan kaldırılmaya çalışılıyor.

Borç Yapılandırmalarında Hayat Sigortası

Yapılandırmada hayat sigortası şartı aranmamaktadır. Hayat sigortaları krediyi çeken kişinin vefat etmesi durumunda sigorta şirketi tarafından borcun ödenmesi için yapılmaktadır. Bu zorunlu olan bir sigorta türü değildir. Fakat borçlu kişi vefat etmesi ya da ağır bir şekilde hastalanmasının ardından kredi borcunun sevdiklerine yük olmaması için hayat sigortası yaptırabilir. Bunun için kredi yapılandırması başvurusu sırasında hayat sigortası yaptırma talebi dile getirilmelidir.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.