Kredi Yapılandırması Yapan Bankalar

Kredi yapılandırması yapan bankalar aracılığıyla 2020 yılı içerisinde de kredi borçlarınızın yapılandırmasını gerçekleştirebilirsiniz. Birçok bankanın değişik şartlarda sunduğu kredi yapılandırması ile alakalı bankalara ait ayrıntılı bilgiyi yazımızdan okuyabilirsiniz.

Kredi Yapılandırması Yapan Bankalar

Kredi yapılandırma bazı bankalar olanaklar sağlıyor. Günümüzde birçok kişi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kredilere başvuruyor. Fakat hesaplamalar iyi yapılmadan çekilen krediler daha sonra pek çok kişinin başını ağrıtabiliyor. Bu kredi borçları yüzünden malların elden gitmesi dahi söz konusu olabiliyor. Bu gibi problemlerin önüne geçebilmek için de bazı bankalar borç yapılandırması yapıyor. Kredi yapılandırma için başvurulabilecek bankalar şunlardır:

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Şekerbank
 • Burgan Bank
 • Denizbank
 • QNB Finansbank

Kredi Yapılandırma Nedir?

Kredi borcu yapılandırmanın anlamı ödemeyen kredi borçları için bankadan destek almaktır. Daha önceden çektiği kredinin borcunu ödeyemeyecek durumda olan kişiler ilgili bankalara başvurarak yapılandırma talebinde bulunabilir. Fakat bu yapılandırma da bir kredidir. Bundan dolayı geri ödenmesi şarttır.

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırma yolu devlet bankalarından birisine başvurmaktır. Çekilen kredinin hangisi olduğuna göre başvurulacak banka da değişebilir. Gerekli olan evrakların banka şubelerine teslim edilmesinin ardından banka değerlendirmeye alır. Bu değerlendirme sonucunda yapılandırma kapsamına alınan borçlar banka tarafından ödenir. Borcu olan kişi de bu yapılandırma için uygun bir ödeme planı çıkararak ödemelerini gerçekleştirir.Başka bankalarda olan borçlarınız tek bankada birleştirerek daha uzun taksit daha az aylık ödeme imkanına sahip olursunuz.

Kredi Borcu Yapılandırma Kredisi İçin Şartlar Nelerdir?

Kredi borçlarını tek bir bankada birleştirme için öncelikle birden fazla banka üzerinde kredi, kredili mevduat ya da kredi kartı borcunuz olmalıdır. Diğer şartlar ise;

 • Güncel kredi, kredi kartı ve kredili mevduat borçlarınızı gösteren belgeler
 • Gelir durumu gösteren belge (ek geliriniz varsa kira, vadeli mevduat gibi bunları da gösterebilirsiniz)
 • Talep edilen kredi miktarının aylık gelirin yarısını geçmemesi
 • İpotek verilecekse teminat gösterilecek gayrimenkulün tapusu

Bu şartlar dışında bankalar tarafından özel koşullarda krediye göre talep edilebilir. Ancak genel olarak kredi notu iyi olan ve aylık gelirine uygun kredi talepleri bankalar tarafından kolayca onaylanır.

Kredi Borç Yapılandırma Kredisi Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Borç kapama kredisi başvuru belgeleri ile birlikte kredi çekeceğiniz bankaya başvurmanız ve sonrasında onaylanması gerekir. Bankaların genel olarak borç kapama kredisi çekerken talep ettikleri belgeler;

 • Çalışanlar için maaş bordrosu
 • İkametgah belgesi
 • Emekliler için emekli aylık dökümü
 • Varsa ek gelir belgesi
 • Borcu gösteren resmi belge
 • Özel sektör çalışanları için SGK döküm belgesi
 • Kimlik belgesi aslı ve fotokopisi
 • İpotek var ise teminat gösterilecek gayrimenkule ait tapu belgesi

Kredi Borç Yapılandırma İle Borçları Tek Bankada Birleştirmenin Avantajları

Kredi borçlarının birleştirilmesinin faydaları başında ödeme ve takibin kolaylaşması gelir. Bunlar dışında;

 • 60 aya kadar artan vadelerle aylık ödenecek taksit tutarı düşer,
 • Geciken taksitler yüzünden yüksek gecikme faizi ödemenize gerek kalmaz.
 • Kredi takip sürecine girme riski ortadan kalkar.
 • Ödemeler düzenli olduğundan kredi notu düşmez.
 • İcra ve avukat masrafı yasal takip süreci sorunları olmaz.

Kredi Borcu Yapılandırma Kredisi Veren Bankalar

Kredi borcu kapatma kredisi veren bankalar üzerinden belirlenen vade sayısı, maksimum tutar ve faiz oranlarına göre kredi çekilir. Türkiye’deki tüm bankalar üzerinden farklı şartlarda borç transfer kredisi kullanılabilir. Kredi borcu yapılandırma kredisi veren bankaların kampanyalarından şu şekildedir;

 • Şekerbank 100.000 TL’ye kadar 60 ay vade seçeneği,
 • Burgan Bank 100.000 TL’ye kadar 60 ay vade seçeneği,
 • Denizbank 65.000 TL’ye kadar 60 ay vade seçeneği,
 • QNB Finansbank 50.000 TL’ye kadar 60 ay vade seçeneği,
 • Halkbank 50.000 TL’ye kadar 60 ay vade seçeneği ile kredi vermektedir.

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Hesaplama

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Hesaplaması 30.000 bin TL üzerinden 60 ay vadeli ödeme olarak çekilmiş aylık taksit tutarı 500 TL olan sadece 12 taksit ödemesi yapılmış kredi için hesaplanmıştır.
SON GÜNCELLEME:
24.09.2019
Kredini Yapılandırdığın Durumda Toplam Kaybın: 9.840 TL
TanımMevcut KredinYeni KredinFark
Faiz Oranı% 0,00% 1,25% 1,25
Kalan Vade48 Ay48 Ay-
Aylık Taksit500 ₺705 ₺205 ₺
Toplam Geri Ödeme24.000 ₺33.840 ₺9.840 ₺

Konut Kredisi Yapılandırma Hesaplama

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Hesaplaması 100.000 bin TL üzerinden 120 ay vadeli ödeme olarak çekilmiş aylık taksit tutarı 2.000 bin TL olan sadece 12 taksit ödemesi yapılmış kredi için hesaplanmıştır.
SON GÜNCELLEME:
24.09.2019
Kredini Yapılandırdığın Durumda Toplam Kazancın: -45.187 TL
TanımMevcut KredinYeni KredinFark
Faiz Oranı% 1,75% 1,15% -0,60
Kalan Vade108 Ay108 Ay-
Aylık Taksit2.000 ₺1.568 ₺-432 ₺
Toplam Geri Ödeme216.000 ₺170.813 ₺-45.187 ₺

Taşıt Kredisi Yapılandırma Hesaplama

Taşıt Kredisi Yapılandırma Hesaplaması 30.000 bin TL üzerinden 60 ay vadeli ödeme olarak çekilmiş aylık taksit tutarı 500 TL olan sadece 12 taksit ödemesi yapılmış kredi için hesaplanmıştır.
SON GÜNCELLEME:
24.09.2019
Kredini Yapılandırdığın Durumda Toplam Kaybın: 8.934 TL
TanımMevcut KredinYeni KredinFark
Faiz Oranı% 0,00% 1,13% 1,13
Kalan Vade48 Ay48 Ay-
Aylık Taksit500 ₺684 ₺184 ₺
Toplam Geri Ödeme24.000 ₺32.934 ₺8.934 ₺

Halkbank Konut Kredisi Yapılandırmayı Yapıyor Mu?

Konut kredisi yapılandırması Halkbank aracılığıyla yapılamıyor. Halkbank kredi borçlarının yapılandırması için başvurulabilecek adreslerden bir tanesidir. Fakat konut kredisi için Halkbank’ın herhangi bir yapılandırma kampanyası yoktur.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırması

Ziraat Bankası kredi yapılandırması kapsamı içerisinde konut kredisi de bulunuyor. Her türlü kredinin yapılandırması için Ziraat Bankası tercih edilebilir. Ziraat Bankası yaptığı açıklamayla diğer kredilerde olduğu gibi konut kredilerinin de borcu için yapılandırma yapacağını duyurdu. Fakat başvurunun fazla olmasından sonra Ziraat Bankası başvuru ekranını kapattı.

Vakıfbank Kredi Borcu Yapılandırması

Konut kredisi yapılandırması için Vakıfbank onay veren bankalar arasında bulunmuyor. Vakıfbank da Halkbank ve Ziraat Bankası gibi ödenemeyen pek çok kredinin borcuna yapılandırma uyguluyor. Fakat bu yapılandırma kapsamına giren kredi türleri arasında konut kredisi bulunmuyor.

Konut kredisi yapılandırması için ayrıca daha detaylı tüm bankların konut kredisi yapılandırma 2020 yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz.

Banka Dışındaki Borçlar Borç Yapılandırma Kredisine Dahil Edilir Mi?

Banka dışındaki borçlar borç birleştirme kredisine dahil değildir. Kredi kullanacak kişinin bankalar üzerindeki tüm borçlarını borç kapama kredisi ile kapatabilir. Ayrıca kredi kullanacak kişinin gelirine göre kredi çekmesi gerekir. Bankanın değerlendirmesine göre kredi geliri ve notu borç kapama kredisine yeterli görülürse kredi çekilebilir. Borç kapama kredisi çekildiği durumda kredi doğrudan borçları kapatmak için bankalara gönderilir. Burada amaç kişilerin borç kapama kredisi ile kendilerine finansman sağlamalarının önüne geçilmesini sağlamaktır.

Konut konut kredisi refinansman
Konut Kredisi Yapılandırma Refinansman

Konut kredisi yapılandırma işlemimi gerçekleştiren kişiler birçok yararlar elde edebilmektedir. Aşağıda bu yapılandırmadan sonra elde edilen fırsatlar verilmektedir: Konut kredisinin taksitlerinde azalma görülmektedir.Refinansman (Yapılandırma) ile…

İlgili İçerik

İhtiyaç Kredisi Yapılandırmasından Kimler Yararlanabilir?

İhtiyaç kredisi yapılandırması dahilinde olanlar herhangi bir bankadan ihtiyaç kredisi çekip bu krediyi ödeyememiş kişilerdir. Bankalardan en çok çekilen krediler arasında ihtiyaç kredileri vardır. Bankadan çekilen bu ihtiyaç kredisinin borcunun ödenemeyecek olduğu durumlarda da yapılandırmaya başvurulabilir. Anapara ve faiz ödemelerini geciktiren herkesin başvurabileceği bu yapılandırma bir nevi kredi borcu için kredi çekme anlamına geliyor. Bundan dolayı yapılandırmaya başvurmadan önce de iyi araştırma yapılması gerekiyor.

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Şartları

İhtiyaç kredisi yapılandırma koşulları arasında banka tarafından istenen belgelerin eksiksiz teslim edilmesi vardır. İhtiyaç kredisi borcunun yapılandırması 10 Şubat tarihinden önce çekilen kredileri kapsıyor. Bu tarihten sonra çekilen krediler için yapılandırma talebinde bulunulamıyor. Ayrıca yapılandırma kapsamına alınacak olan kişilerin başvuruları da kredi başvuruyla aynı şekilde değerlendiriliyor. Yapılandırma da bir kredi olduğu için kredi başvurularında aranan şartlar aynı şekilde ihtiyaç kredisi yapılandırmasında da aranacaktır. Bunun dışında kefil şartı yoktur. Fakat bankalar ihtiyaç gördükleri durumda kefil talebinde bulunma hakkına da sahiptir.

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Vadesi Nedir?

İhtiyaç kredisi borcu yapılandırma vadesi kişilerin isteğine göre değişebiliyor. Fakat en yüksek vade seçeneği olarak 60 ay belirlenmiştir. Bu sürenin altında bir vade talep etmek mümkündür, fakat bu sürenin üzerine çıkılamaz. Kredi yapılandırma geri ödemesi için uygulanacak olan vade ücreti ise bankalara göre farklılık gösterebiliyor. Ayrıca borcun miktarının da ne kadar olduğu yine faiz oranını belirliyor.

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Borç Sınırı

İhtiyaç kredisi yapılandırma için borç limiti yoktur. BDDK bankalardan çekilen ihtiyaç kredilerinin ödemediği durumlarda kişileri yapılandırma kapsamına alıyor. Bu yapılandırma da bazı bankalar aracılığıyla sağlanıyor. Ödeyemediği ihtiyaç kredisi için yapılandırmaya dahil olabilmek için herhangi bir borç sınırı bulunmuyor. Çekilen bu miktar düşük de olsa yüksek de olsa yapılandırma kapsamı içerisine dahil edilebiliyor.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması

Kredi kartı için yapılandırma yine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) sağladığı olanaklardan birisidir. Son yapılan açıklamalara göre ülkemizde kredi kartı borcunu ödeyemeyen milyonlarca insan bulunuyor. Bu borçların ödenememesi de çok büyük sorunlara neden olabiliyor. BDDK da bu duruma çözüm bulabilmek amacıyla kredi kartları için de bir yapılandırma başlattı. Bu yapılandırmaya göre kredi kartı borcu direk olarak kapatılacak bu borca karşılık verilen krediler de taksitlerle ödenebilecek.

Kredi ya da kredi kartı borçlarının ödenememesi kredi notunun da düşmesi anlamına gelir. Kredi notu daha önceki yapılan bankacılık işlemlerine göre verilir ve sonraki bankacılık işlemlerini etkiler. Yani kredi notunun düşük olması daha sonraki kredi başvurularının yapılamaması anlamına gelir. Bundan dolayı da kredi kartı yapılandırması pek çok kişi için oldukça önemlidir.

Kredi Kartı Borcu Yapıladırma
Kredi Kartı Borcu Yapılandıran Bankalar 2020

Kart borcu yapılandırma hizmeti veren birçok banka bulunmakta ve profesyonel hizmetleri ile dikkat çekmektedir. Borç yapılandırmak isteyen vatandaşların başvurularını şube üzerinden kabul eden bankalar olduğu…

İlgili İçerik

Hangi Bankalar Kredi Kartı Yapılandırması Yapıyor?

Kredi kartı yapılandırması yapan bankalar Denizbank, Qnb Finansbank, Teb, ve Garanti Bankası’dır. Olan kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişiler bu bankalardan birisine başvurarak yapılandırma dahiline girebilir. Hangi bankaya başvurulursa o banka olan kredi kartı borcunu hemen kapatır. Fakat bu bankalar tarafından istenen şartlardan birisi borca konu olan kredi kartının iptal ettirilmesidir. Daha sonrasında kart isteyen kişiler yapılandırma başvurusunda bulunduğu bankanın kredi kartlarından birisini alabilir.

Kredi Kartı Yapılandırması Hesaplama

Kredi kartı yapılandırması 15.000 bin TL kredi kartı borçu üzerinden 60 ay vadeli ödeme seçenekleri üzerinden hesaplanmıştır.
SON GÜNCELLEME:
24.09.2019
BankaMaliyetFaizTaksit
cepteb-logo22.854 ₺%1,25381 ₺
ing-logo23.215 ₺%1,29386 ₺
qnb-finansbank-logo23.215 ₺%1,29386 ₺
burgan-bank-logo24.579 ₺%1,49410 ₺
turkiye-is-bankasi25.099 ₺%1,55417 ₺
deniz-bank-logo26.145 ₺%1,69434 ₺
akbank-logo26.448 ₺%1,73439 ₺

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Hangi Tarihleri Kapsıyor?

Hangi borçlar kredi kartı yapılandırma kapsamında sorusunun cevabını merak eden kişilere verilecek yanıt 31 Ocak 2018 tarihine kadar olan kredi kartı borçlardır. Bu tarihten sonraki borçlar için kredi kartı yapılandırması talebinde bulunulamaz. Bu yapılandırma kredilerinden yararlanabilmek için de gelir belgesi gösterilmesi gereklidir. Kişilerin gelirine göre uygun ödeme seçeneği de banka tarafından müşterilere önerilir.

Takibe Düşen Borçlar

Kredi kartı borcunun takibe düşmesi bu yapılandırmadan yararlanılamayacak olması anlamına gelir. Yapılandırma da bir çeşit kredidir. Bundan dolayı yapılandırma kapsamına dahil olunabilmesi için takibe düşmemiş olmak gereklidir. Eşi kredi takibine düşen kişiler ise kendi kredi kartları için başvuruda bulunabiliyor. Eşin durumu borç sahibinin yapılandırma başvurusunu etkilemiyor.

Emeklilerin Kredi Borcu Yapılandırması

Kredi yapılandırması emekliler için de geçerli olan bir kampanyadır. Hem daha önce çekilmiş bir kredi hem de kredi kartı borcu olan emekliler bu yapılandırmaya başvurabilir. BDDK işbirliği ile yürütülen bu yapılandırmalar ödenemeyen borçlar konusunda vatandaşlara yardımcı olabilmek amacıyla yapılmaktadır. Borcu olan kişiler kredi notu düşme ve mallarına el konulma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Özellikle bu durum emeklileri çok daha fazla zorlayabilir. Fakat borç yapılandırması ile bu sorun ortadan kaldırılmaya çalışılıyor.

Kredi Borcu Yapılandırma Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Borç kapama kredisi hesaplaması mevcut kredi, kredi kartı ve kredili mevduat ürünleri borcunuza göre yapılır. Tüm borçlarınızın kapatılması için gereken tutar hesaplanır. Bu hesaplama için banka kendi sorgulama sonuçları yanında başvuru yapan kişinin getirdiği borç tutarlarını gösteren belgeleri de göz önünde bulundurur. Güncel borç tutarı hesaplandıktan sonra aylık gelirin yarısını geçmeyecek şekilde ve kredi kullanacak kişinin isteği doğrultusunda kredi vadesi belirlenir. Vade ve faiz oranına göre kredi tutarı ve aylık ödenecek miktar hesaplanır. Güncel faiz oranlarına göre hesaplanan kredi müşteri onayı sonrası kullandırılır. Kullanılan kredi sonrası bankalardaki borçlar banka tarafından yapılan transferler ile kapatılır. Sadece kullandığınız kredinin faizleri dışındaki bankalardaki borç kapanmış olur. Kredi borcu yapılandırma ile tek bir bankaya ayda tek bir ödemeniz olur. Böylelikle borç takibi yapmanıza ve aylık birden fazla ödeme ile sıkışmanıza gerek kalmadan kolayca ödemelerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca borçlarınız gecikmeye girmeden, kredi notunuz düşmeden ve icra gibi sorunlarla karşılaşmadan borçlarınızı bu yöntemle kapatabilirsiniz. Borç kapama kredisine alternatif olarak ihtiyaç kredisi de kullanabilirsiniz.

Kredi yapılandırma en fazla kaç taksit olur ?
Kredi yapılandırmasını ihtyaç kredisi,taşıt kredisi ve kredi kartı için 60 aydır. Konut kredileri için 360 aya kadar yapılandıralabilir.
Kredi yapılandırması bozulursa ne olur
Kredi yapılandırması ödenmeyip bozulursa borçunuz ilk haline döner.Yasal takip süreci başlayıp haciz işlemi başlar dolayısı ile bütün finansal geçmişiniz sıkıntıya girer.
Kredi yapılandırma masrafı ne kadar ?
Kredi yapılandırması masrafı erken ödeme cezası, yeni dosya masrafı, yeni ipotek harcı diğer komisyonlar gibi yapılandırma yapılacak bankaya göre değişebilir.
Kredi yapılandırma limiti ne kadar?
Belirli bir limit olmamakla birlikte yapınladırma istediğiniz kredi türü ve miktarı önemlidir
Kredi veya Kredi kartı yapılandırması sicili bozar mı
Aksine borç ödemeye iyi niyet gösterip yapılandıırmaya gidip borçunuzu ödemeniz kredi sicilinize olumlu yönde etkiler.
blank

2020 Yılı En Uygun İhtiyaç Kredisi

En düşük faizli İhtiyaç kredisi veren bankaların şartları ödeme seçenekleri hakkında bilgi alabilirsiniz

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.