Kredi Yaş Sınırı Kaçtır? 18 – 80 Arası Kredi Çekilebilir mi?

Kredi Yaş Sınırı Kaçtır? 18 – 80 Arası Kredi Çekilebilir mi?

Kredi Çekmenin Yaş Sınırı Kaç?

Bankalar kredi çekmek isteyen kişileri yaş sınırlaması kriterine göre de, değerlendirmektedirler. Bunun sebebi kredi başvurusu yapan vatandaşın çektiği krediyi ödeyip ödeyemeceğidir. Bu sebeple, yaşlı olanlar talep ettikleri tüketici veya konut kredisi miktarı oranlarında red cevabı alabilirler. Bankalar için genel anlamda bir yaş sınırı olmamakla birlikte, her banka kendine özel bir sınırlama getirmiştir. Örnek vermek gerekirse B bankası 70 yaşına kadar olan vatandaşlara 20 bin liraya kadar kredi verebilirken, C bankası ise maaş bordrosu olması durumunda 80 yaş üzerinde ki vatandaşlara kredi verebilmektedir.

Kredi Yaş Sınırlamasının Aşılması ve İpotek Gösterme

Türkiye’de faaliyet gösteren birçok banka, kaç yaşında olursa olsun kefil getiren veya çekeceği kredi miktarına göre ipotek gösteren vatandaşa kredi verebilmektedir. Yaşlıların gösterecekleri taşınır veya taşınmaz ipoteğinin çekecekleri kredinin en az %50 oranını karşılaması gerekmektedir. Yaş sınırı yüzünden ipotek gösterecek yaşlılardan ipotek eksper ücreti talep edilebilmektedir. Bu kapsamda başvuru gerçekleştirilir ve vatandaşın risk grubu tespit edilir. Yaşı kaç olursa olsun, kredi notu sorgulaması yapılır. Kişi isterse bankaya gitmeden önce ücretsiz kredi notu sorgulama servisleri sayesinde KBB puanını öğrenerek bankalara gidebilir.

18 Yaşından Küçüklere Kredi Verilmez!

Yaş sınırlamasının üst sınırı olduğu gibi, 18 yaşından küçük olanlara ise birçok banka kredi vermemektedir. Ne iş ile meşgul olursa olsun, bir başkasının velayeti altında olan kişiler de bu gruba dahildir. Kredi çekmek isteyen kişinin ayırt etme gücüne göre ergin ve fiil ehliyeti sahibi olma şartı aranmaktadır.

kredi çekme yaşı
kredi çekme yaşı

70 Yaş Üstüne Kredi Veren Bankalar

Yaş yetmiş, iş bitmiş deyimini hepimiz biliriz. Bankalarda vatandaşın yaş grubuna göre kredi limitlerini düşürüp, faiz oranları arttırmaktadırlar. Özellikle de kredi sigortaları yaşlılara daha yüksek oranlarda tutmaktadır.  30 yaşında maaş bordrosu olan ve kredi sicili temiz bir genç, tüm bankalardan en düşük faiz oranları ile kredi çekebiliyor iken, 70 yaş üstünde bir vatandaş, yüksek faiz oranlarına, evrak prosedürlerine, kefil talebine maruz kalabilmektedir.

70 Yaş Üstü Kredi Veren Bankalar
70 Yaş Üstü Kredi Veren Bankalar

70 Yaş üzerindeki emekliler için hangi bankalar kredi veriyor? Müşterilerinin finansman ihtiyaçlarını karşılamak üzere uzun yılar boyunca kredi ürünleri ve kampanyalarıyla adını duyuran bankalar önümüzde…

İlgili İçerik

Yaş Sınırlamasına Göre Bankaların Verdiği Kredi Miktarları

Aşağıda ismi yazılı bankalar mevzuat dahilinde bu yaş gruplarına kadar kredi verebilmektedirler. Ancak bu yaşlar kişilerin talepleri doğrultusunda yine banka tarafından değerlendirilir. Finans imkanı sağlamak tamamen bankanın inisiyatifinde bir durumdur. Banka istemezse kaç yaşında olursanız olun, kredi vermez!

BANKA ADIYAŞ SINIRIKREDİ MİKTARI
Vakıflar Bankası80 Yaş Altı20 Bin Lira
Fibabanka80 Yaşına KadarTalebe Göre
Denizbank80 YaşTalebe Göre
Aktif Bank80 Yaş40 Bin Lira
INGBank70 Yaş15 Bin Lira
PTTBank80 YaşEmekli Müşterilere
Teb70 Yaşa KadarTalebe Göre
Odebank70 Yaş –

Emekli Maaşı Olan Yaşlılar

Bu yaş gruplarında bankaların en çok dikkat ettikleri ve önem verdikleri husus emekli maaşı olup olmaması durumudur. Çünkü vatandaşın hem geri ödeme imkanı yoksa, hemde yaşı itibariyle kredi vadesinde geri ödemek için çalışıp çalışamayacağı göz önüne alındığında bankanın red cevabı vermesi mucize değildir. Bu kapsamda emeklilere en uygun krediyi sağlayan bankalar maaş aldıkları bankadır. Çünkü bu bankalar sözleşmeleri kapsamında para kendi hesaplarına yattığı ve emeklinin tüm finansal durumunu görebildikleri için, kredi vermekte esnek davranabilirler. Ancak maaşı A bankasından alan bir vatandaşa Ziraat Bankası veya HalkBank devlet bankası olsa da, kredi vermeyebilir.

Emeklilere kredi kampanyaları
Emeklilere Kredi Kampanyaları

Emekli kişiler için özel kredi kampanyaları tüm özel ve devlet bankaları tarafından hazırlanmaktadır. Emekliler, emekli maaşlarının 10 ya da 15 katı arasında kredi çekebilmektedir. Kredi…

İlgili İçerik

Senetle Kredi İçin Yaş Sınırı Kaçtır?

Bankalar haricinde bazı şirket veya finans kuruluşları da senetle kredi vermektedirler. Bankalardan red cevabı alan ve yaş sınırına takılan vatandaşlarımız bu kuruluşlar sayesinde acil kredi ihtiyaçlarını giderebilirler. Bunlar;

  • Bazı Kuyumcular,
  • Senetle satış yapan beyaz eşya firmaları,
  • Senetle elektronik ürünler telefon satan şirketler,

olarak sıralanabilir. Bu firmalardan birebir senetle kredi alınamasa da, yaş sınırlaması olmaksızın bozdurma cep telefonu veya elektronik ürün alınarak, uygun bir fiyata satılarak acil kredi imkanı sağlanmış olur.

Bu yöntemi kesinlikle hiçbir okuyucumuza tavsiye etmiyoruz ancak, insan çaresiz kaldığı zaman en yakın dostlarından bile para bulamıyor.

Yaşlı vatandaşlarımız için Sosyal Yardımlaşma Vakıflarınca da borç para imkanı sağlanmaktadır. Özellikle Devlet bakıma muhtaç ve yaşlı olan vatandaşı, sosyal yardımlar çerçevesinde barınma ve maddi destekte sağlamaktadır.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Yaşlı Bakım Hizmetleri hakkında bu sayfadan bilgi alabilirsiniz.

Eğer şartlarınız uygunsa, Devlet destekleri, Yaşlı Kredisi, Faizsiz Kredi ve Hibe olanaklarından faydalanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.