Maddeler Halinde KOSGEB İş Planı Örneği Hazırlama

Yeni iş kurmak isteyenleri ve girişimcileri desteklemekte olan KOSGEB farklı alanlarda destek vermeye devam ediyor. Herkesin merak ettiği Kosgeb İşplanı örneklerini ele alacağız.Her yıl çeşitli destek programları ile Kobiler ile birlikte küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemekte olan KOSGEB destek programlarından yararlanmak isteyenlerden bazı şartları var. Şartlar ile birlikte en önemli konu ise projenizin sunumudur.

Maddeler Halinde KOSGEB İş Planı Örneği Hazırlama
A+
A-

İş planı hazırlamak için sizlere daha önce onay alan projelerden örnekler sunmak istiyoruz.

KOSGEB İş Planı

KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyen girişimcilerin iş planı hazırlamak için öncelikle KOSGEB tarafından sunulmakta olan 36 saatlik eğitime katılmaları gerekmektedir. Devam zorunluluğu olan bu eğitimde iş planı hakkında detaylı bilgiler sunulmaktadır. Ancak iş planı örneklerine de göz atmak istiyorsanız sizler için bazı sektörlerden onay alan örnekler sunmak istiyoruz.

KOSGEB İş Planının Önemi

İş planı hazırlamayan ve zamanında KOSGEB’e teslim etmeyen Kobi ve işletmeler KOSGEB tarafından sunulmakta olan devlet destekli kredilerin hiçbirinden yararlanamaz. Var olan iş yeri sahipleri ve girişimciler daha sonradan iş planı oluşturabiliyor iken yeni işletmeler ve girişimciler ise öncelikle iş planı oluşturmalı ve KOSGEB’e sunmalıdır. KOSGEB tarafından ücretsiz olarak verilen seminer size yetersiz geldi ise dışardan uygulamalı eğitim veren kurumlar ile de iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

KOSGEB İş Planı Projesi Şablonu

KOSGEB iş planı projesini sadece KOSGEB veri tabanına kayıtlı olan Kobiler ve küçük-orta ölçekli işletmeler doldurabilir. Doldurmanız ve hazırlamanız gereken iş planı 7 ana maddeden oluşmaktadır. Bunların detayları ise şu şekildedir;

Genel Bilgilerin Oluşturulması

İş planının ilk aşaması genel bilgilerinizin yer alacağı 1.bölümdür. Bu bölümde işletme sahibi ile birlikte var ise ortakların bilgilerinin paylaşılması gereklidir. 1. Bölümde aynı zamanda işletmenin veya girişimin faaliyet konusu ve kurulum süresi ile ilgili detaylara yer vermeniz gerekmektedir.

  • İşletme Bilgileri

İş planının ikinci bölümü iki farklı sayfadan oluşmaktadır ve girişimci ile birlikte girişimcinin ortakları ile birlikte işletme bilgileri yer almaktadır. İlk sayfada işletme ve girişimin içerisinde olan herkesin iletişim bilgileri ile birlikte kimlik bilgileri, eğitimleri ve yabancı dilleri sorulmaktadır. Bölümünde ikinci sayfasında ise vizyon ve misyonunuz ile ilgili bilgiler sizden istenmektedir. Bu bölümdeki sorular iş planının en önemli detaylarıdır ve iyi düşünülerek, araştırılarak doldurulmalıdır.

  • Pazar Bilgileri ve Planlarınız

Bu bölümde işletmenin gireceği Pazar ile ilgili araştırma yapılması gerekmektedir. Pazarın genişliği ile birlikte Pazar içerisinde yaşayacağınız olumsuzluklar durumunda izleyeceğiniz politikalar ile birlikte müşterilerinize ürün veya hizmeti nasıl ulaştıracağınız, ürün tanıtımı için kullanacağınız yöntemler ile ilgili bilgiler bu bölümde doldurulacaktır.

  • Üretim Planı

Kurulan veya kuracağınız işletme ile ilgili üretim planlarınızı bu bölüm içerisinde aktaracaksınız. Sektörünüzdeki NACE kodu üretim ve hizmet hakkında tüm bilgileri detaylı bir şekilde doldurmalısınız.

 

  • Yönetim Planı

Bu bölüm iş yeri ile ilgili yönetim planlarının yer alacağı belirtiliyor. Bu alanda sizinle birlikte işletmede çalışacak kişi sayısının da şimdiki ve ileriye dönük olarak planlarını aktarmalısınız. Yönetim planı sayfasında sahip olduğunuz sertifikalar ve meslek dalları ile ilgili resmi belgeleri de bildirmeniz gerekiyor.

  • Finansal Plan

Bu bölüm KOSGEB için önem arz ediyor. Dikkatli bir şekilde plan ve hesaplama yapmalı ve işletmenizin kurulum aşamasındaki ana maaliyeti ile birlikte ne zaman kara geçeceğiniz, çalışanlarınızın maaşları ve diğer giderleri ile ilgili bilgiler, hangi aylar ne kadar üretim planladığınız, üretim planı için gerekli maddi ve manevi hedefler nelerdir bunlar aktarılmalıdır.

  • Talep Edilen Destek

7 maddeden oluşan iş planını doldurmaktaki en büyük amaç KOSGEB tarafından işletme için finansal destek sağlamaktır. KOSGEB’den işletmeniz ile ilgili ne kadar bir kurulum desteği alacağınızı, nelere ne kadar harcama yapacağınızı kademe kademe belirtmelisiniz. Yatırım desteği ile ilgili harcamalarınızın detayları planın uygulanması için önem arz etmektedir.

blank

KOSGEB İş Planı Örneklerini İncelemek

Bu tüm KOSGEB başvurusu yapacak olan Kobi ve işletmeler için oldukça büyük bir artı olacaktır. Çünkü daha önce onay alan projeleri inceleyerek, nelere dikkat edildiğini ve edilmediğini, nelerin sizin projenize artı bir destek katacağını çıkartabilirsiniz. Bununla birlikte KOSGEB iş planı örneklerine göz atar iken sektörel farkları da göz önünde bulundurmalısınız. Sizin sektörünüz ile alakalı olan doğru iş planlarını bularak incelemeniz projenin onaylanmasını sağlayacaktır.

Kosgeb Destek Alınabilecek Faaliyet Alanları
KOSGEB Destek Alabilecek Faaliyet Alanları

KOSGEB kendi iş hayatını kurmak ve iş yeri açmak isteyen genç ve farklı iş fikirleri olan girişimcilere verdiği 1990 yılın da 3624 Sayılı Kanun ile…

İlgili İçerik

KOSGEB İş Planı için Dışarıdan Yardım Almak

Buda gerçekleştirebileceğiniz bir harekettir. Ancak dışarıdan destek alacağınız firmalar iş planı hazırlama konusunda sizlere sadece örneklerde ve birkaç özel ayrıntı dışarısında bir verim sağlamayacaktır. KOSGEB iş planı için herhangi bir firmadan alacağınız destek projenizin tamamen garantili olarak kabul edileceği anlamına gelmemektedir. Bu yüzden projenizi en iyi siz bildiğiniz için dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat edip, örnekleri de inceleyerek iş planınızı oluşturursanız daha verimli bir çalışma ortaya çıkacaktır.

Projeniz kosgeb tarafından kabul görürse projenize destek almak için en son bir mülakat yapılacaktır. KOSGEB Kurulunda Sorulan Sorular ve Mülakat Tavsiyeleri hakkında yazımızdan bilgi alabilirsiniz.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.