Mahkumlara Eski Hükümlülere Kredi Veren Bankalar

Mahkumlara ve eski hükümlülere kredi veren bankalar cazip koşullarda SRAP kredisi kapsamında nakit desteği alabilirler. Bunun dışında mahkûm ve eski hükümlüler için kredi başvurusu yapabilecekleri birçok banka bulunmaktadır. Konu hakkındaki tüm detaylar yazımızda.

Mahkumlara Eski Hükümlülere Kredi Veren Bankalar

Mahkumların kredi alabileceği bankalar arasında Türkiye’de faaliyet gösteren birçok banka bulunmaktadır. Bu bankalar eski hükümlülere, kredi notu düşük ya da sicili bozuk olan vatandaşları da desteklemektedir. Kredi almak isteyen kişiler bu bankalara başvuru yaptıkları takdirde rahatlıkla kredi alabilmektedir. Hükümlü kredisi veren bankaların bazı şartları bulunmakta ve başvuru sahiplerinin belirlenen şartlara uyması beklenmektedir. Banka gerekli görür ise ipotek veya kefil talebinde bulunabilmektedir. Kredi almak isteyen mahkumlardan ayrıca düzenli bir geliri olduğunu gösteren maaş yazısı ya da gelir belgesi de talep edilebilmektedir. Ancak herhangi bir belge, evrak ya da ipotek talep etmeden koşulsuz kredi veren bankalar da bulunmaktadır.

Hükümlü Kredisi Nedir?

Hükümlü kredisi herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymiş olan eski mahkumlara verilen bir kredidir. Özellikle denetimli olarak serbest bırakılan mahkûma kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Hükümlülerin kredi alabilmeleri için bu bankalara başvuru yapmaları gerekmektedir. Hükümlü kredisinin şartları diğer kredi şartlarına göre değişmekte ve hükümlüler ihtiyaç kredisi alabilmektedir.

SRAP Nedir?

SRAP, Türkiye Cumhuriyeti tarafından yürütülmekte olan bir projedir. Sosyal Riski Azaltma Projesi olarak bilinen SRAP, eski hükümlülerin ve mahkumların kredi alabilmelerini kolaylaştırmaktadır. Cezasını çeken ve serbest bırakılan her vatandaşın hayata atılması, yeni bir başlangıç için fırsat sunulması ve istihdam olanaklarının arttırılması amacı taşıyan bir projedir. Eski hükümlülerin de her vatandaş gibi haklarının olduğunu fark ettirmek ve eski hükümlüleri desteklemek amacı ile verilmektedir.

SRAP Kredisi Kim Tarafından Veriliyor?

SRAP kredisi Türkiye Cumhuriyeti tarafından yürürlüğe giren bir projedir. Kamu kurumlarının yanı sıra özel şirketler ile de anlaşmalı olan SRAP aracılığı ile kredi alınabilmektedir.

Mahkûm Kredisi Başvuru Koşulları Nedir?

Kredi almak isteyen mahkumlar için oluşturulan Sosyal Riski Azaltma Projesi kapsamında kredi almak için belli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Hükümlü kredisi başvuru şartları şu şekildedir;

 • 18 yaşından büyük olmak
 • İş-Kur’da kaydının bulunması
 • Eski hükümlü – mahkum olmak
 • Emekli olmamak
 • Türk vatandaşı olmak
 • Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında herhangi bir güvence ile çalışmamak

Mahkum Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mahkum kredisi almak isteyen eski hükümlüler başvurularını Sosyal Riski Azaltma Projesi ile anlaşmalı olan bankalar aracılığı ile alabilmektedir. Bunun için ilgili bankalara gerekli evraklar ile başvurunun yapılması gerekmektedir. Eski hükümlüler bu proje aracılığı ile kredi alabilecekleri gibi birçok banka SRAP haricinde de eski hükümlülere kredi imkânı tanımaktadır.

SRAP Kapsamında Kredi Başvurusu Yapılırken İstenen Evraklar

Hükümlü kredisi başvuru evrakları bulunmakta olup bu evraklar ile başvuruların yapılması gerekmektedir. Hükümlü kredisi başvurusu sırasında istenen temel evraklar şu şekildedir;

 • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi
 • SRAP başvuru formu
 • İkametgah
 • Son 3 aya ait güncel fatura (cep telefonu, ev telefonu, internet, doğalgaz, elektrik ve su faturalarından herhangi biri)
 • Vergi mükellefi olunduğunu gösteren belge
 • Yeterlilik belgesi (mesleki açıdan)
 • Kredi talep dilekçesi

SRAP Kredisi Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Sosyal Riski Azaltma Projesi kapsamında verilen mahkum kredisinin vade uzunluğu için üst limit 8 yıl olarak belirlenmiştir. 8 yıl boyunca alınan kredinin ödemesi yapılabilmektedir. Ayrıca mahkum kredisi vade uzunluğu 8 yıl olmasına karşın başvuru yapan kişi 2 yıl geri ödemesiz olarak kredi almayı talep edebilmektedir.

SRAP Kredisi Ne İçin Verilir?

Sosyal Riski Azaltma Projesi tarafından verilen krediler, mahkumların kendi işlerini kurması amacı ile verilmektedir. Kendi işini kurmak isteyen her mahkum Sosyal Riski Azaltma Projesine başvuru yapabilmekte ve 2 yıl geri ödemesiz olarak kredi alabilmektedir. Sosyal Riski Azaltma Kredisi mevzuatı başbakanlık tarafından belirlenmektedir.

Eski Mahkumlara Destek Veren Diğer Kurumlar

Eski mahkumlar KOSGEB ve İŞKUR desteği de alabilmektedir. Özellikle İş-kur tarafından birçok destek, hibe ve kredi eski mahkumlara özel olarak verilebilmektedir. Eski mahkumlara İş Kur tarafından 36 bin Türk Lirasına kadar kredi desteği sunulmaktadır. Bu kredinin yeni bir iş alanı yaratmak amacı verildiği ise bilinmektedir. Ayrıca İş-Kur tarafından verilen 36 bin Türk Lirasına kadar olan kredi sıfır faiz ile verilmektedir. İŞKUR eski mahkumlara kredi veren kurumlar arasında yer almaktadır.

Eski Mahkumlara Kredi Desteği: KOSGEB

Hükümlülere KOSGEB desteği verilebilmektedir. Bunun için KOSGEB’in ücretsiz olarak verilen eğitiminin tamamlanması ve proje dosyasının KOSGEB yetkililerine sunulması gerekmektedir. Eski mahkumlar KOSGEB desteklerine başvuru yapabilmekte ve geri ödemesiz desteğin yanında ayrıca 300 bin Türk Lirasına kadar sıfır faizli kredi alabilmektedir.

Cezaevinde Olan Bir Mahkum Kredi Başvurusu Yapabilir Mi?

Cezaevinde olan mahkumlar için kredi veren herhangi bir banka ya da uygulama bulunmamaktadır. Ancak mahkumun ailesi ve yakınları kredi çekebilmek için başbakanlığa başvuru yapabilmektedir. Bu konuda hükümlülerin ailelerine yardım eden birçok kaymakamlık desteği bulunmaktadır. Ayrıca sivil toplum kuruluşları ile de iletişime geçilebilmektedir.

Hükümlü Kredisi Veren Bankalar

Mahkumlara kredi veren bankalar aracılığı ile birçok hükümlü ve denetimli serbestlik durumunda olan vatandaş kolay kredi başvurusu yapabilmektedir. Hükümlü kredisi veren bankalar şu şekildedir;

 • Akbank
 • Ziraat Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • Halk Bankası
 • QNB Finans Bankası
 • Denizbank
 • Odeabank
 • Garanti Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası

N Kolay Kredi Hükümlü Kredisi

N Kolay Kredi mahkumlara kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. 30 bin Türk Lirasına kadar kredi veren N Kolay Kredi, gelir belgesi talep etmektedir. Vade uzunluğu için ise en fazla 60 aylık bir süre veren N Kolay Kredi aracılığı ile birçok vatandaş kredi alabilmektedir. N Kolay Kredi, ihtiyaç kredisini 60 aylık vade ile alınan 30 bin Türk Lirası kadar kredi için faiz oranını yüzde 2,09 olarak belirlemiştir.

Halk Bankası Hükümlü Kredisi

Halk Bankası, Sosyal Riski Azaltma Projesi kapsamında sıfır faizli olarak kredi veren bir bankadır. 8 yıllık vade uzunluğunun yanı sıra 2 yıl geri ödeme talep etmeyen Halk Bankası, SRAP kapsamında birçok hükümlüye kredi vermektedir. Ayrıca düşük oranlarda 30 bin Türk Lirasına kadar ihtiyaç kredisi de veren Halk Bankası uygun faizler ile ekstra olarak kredi imkânı sunmaktadır. Halkbank eski hükümlülere kredi veren bankalar arasında yer almaktadır.

Yapı Kredi Hükümlü Kredisi

Yapı ve Kredi Bankası masrafsız kredi veren bir banka ve kredi verdiği vatandaşlar arasında eski hükümlüler de bulunmaktadır. Yapı ve Kredi Bankası aracılığı ile kredi almak için belli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Hükümlü kredisinin yanı sıra düşük limitli ihtiyaç kredisi de veren Yapı ve Kredi Bankası bu krediyi verebilmek için bazı evraklar talep etmektedir. Yapı ve Kredi Bankası gelir belgesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümü gibi belgeleri kredi başvurusundan sonra da talep edebilme hakkına sahiptir. Ayrıca bankaya yapılacak olan kredi başvuruları için online platformlar kullanılabilmektedir. Yapı ve Kredi Bankası hükümlü kredisi başvuru kanalları şu şekildedir;

 • İnternet sitesi
 • Telefon bankacılığı
 • İnternet şubesi
 • Banka
 • SMS

Üzerinden kredi başvurusu yapma imkânı tanınmaktadır. Onaylanan ön başvurular için şubeye gidilmesi gerekmektedir.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

 1. serkan dedi ki:

  artık yardım felan yok başınızın çagresine bakın yada yurt dışına gidin orda ölün en azından denemiş olursunuz ben abd kaçtım ölümden felan döndüm ama şuan herşey güzel

 2. MELİH dedi ki:

  Selaminaleyküm ben ceza evinden çıkalı bir buçuk sene oldu bir iş kurmak istiyorum yardımcı olursanız seviniriz nasıl bir yol izlememiz lazım