Mortgage ve Konut Kredisi Arasındaki Farklar

Mortgage ile konut kredisi arasındaki farklılıklar ev almayı düşünenler tarafından sıklıkla merak edilen konuların başında geliyor. İki kredi türünden hangisinin daha avantajlı olduğunu ve bu kredilerin birbirinden ayrılan noktalarını okuyabilirsiniz.

Mortgage ve Konut Kredisi Arasındaki Farklar

Mortgage ve konut kredisi farkı ödeme planlarında ve faiz oranlarıdır. Kendi evlerini satın almak isteyen fakat bunun için yeterli maddi olanağı bulunmayan kişiler bankalara krediler için başvurabilir. Pek çok banka hayalindeki evi satın almak isteyen kişiler için kredi kampanyaları düzenliyor. Bu krediler sayesinde de daha kolay bir şekilde ev sahibi olunabiliyor.

Bankalar ev için iki farklı kredi sunabiliyor. Bunlardan birisi Mortgage diğer ise konut kredileridir. Temelde iki kredi de ev alınmasını kolay bir hale getirilmesi için verilse de bazı özellikleriyle birbirlerinden ayrılıyor. Mortgage ve konut kredisi arasındaki en önemli farklarsa vade sayısı ve faiz opsiyonlarıdır.

Kimler Mortgage Ya Da Konut Kredisine Başvurabilir?

Kimler konut kredisi veya mortgage alabilir sorunun en temel cevabı 18 yaşından büyük olanlardır. Herhangi bir kredi için bu şart aranmaktadır. Bu iki krediye başvurmak için sağlanması gereken şartlar diğer krediler ile benzerlik gösteriyor. Örneğin düzenli bir gelirin olması tüm kredilerde olduğu gibi konut kredisi ve mortgage’ta da gereklidir. Bunların dışında konutlar da kat irtifakı ya da kat mülkiyeti gibi bazı özelliklere sahip olmalıdır.

Mortgage Ve Konut Kredisi Arasındaki Faiz Farkı

Faiz oranlarında mortgage ve konut kredisi farkı bu iki kredinin en belirgin farklarından birisidir. Konut kredilerinde genellikle sabit faiz uygulamasına gidilir. Mortgage da ise durum biraz daha farklıdır. Mortgage’da kişiler faiz seçeneklerini kendileri seçebiliyor. Dileyen kişiler sabit faizli Mortgage alabilirken isteyenler de değişken faizli seçeneğinden yararlanabiliyor.

Mortgage Ve Konut Kredisi Vade Sayıları

Mortgage ve konut kredisi taksitlendirme seçenekleri iki kredi arasında gösterilebilecek bir başka farktır. Konut kredileri genellikle 120 ay yani 10 yıl vadeli bir şekilde bankalar tarafından müşterilerine sunuluyor. Kredi almak isteyen kişiler bu vade sayısının altına inebilse de üstüne çıkamıyor. Fakat Mortgage da ise vade sayısı çok daha fazla olabiliyor. Bazı mortgage kredilerinin vade sayıları 30 yıla kadar dahi çıkabiliyor.

Temerrüt Durumundaki Fark

Konut kredisi ve mortgage geciktirme farkı da mevuttur. Temerrüt ödenecek olan bir borcun geciktirme süresi olarak kısaca açıklanabilir. Her krediler için bir borcun ödenmesi için standart bir geciktirme süresi vardır. Bu süreler aşılması da mortgage ve konut kredisinde farklı bir yaptırıma tabi kılınabiliyor. Konut kredilerinde şayet kişiler 2 ay üst üste taksit ödemezlerse banka bu durumu belirli koşullarda telafi etme hakkı sağlayabiliyor. Fakat mortgage kredisi iki kez üst üste ödenmezse banka kredinin tamamının ödenmesini isteyebilir ya da ödenmiş taksitleri müşterisine geri vererek evi satışa çıkarabilir.

Mortgage Başvurusunda Gerekli Olanlar

Mortgage kredisi için gerekli olan evraklar arasında nüfus cüzdanı vardır. Bunun dışında ikametgah ya da adres teyidinin yapılabileceği son aya ait ödenmiş fatura da bankalar tarafından talep edilir. Ayrıca kişilerin mortgage kredisi alabilmeleri için gelirlerini de belgelemesi şarttır. Bu gelir maaşın dışında kira da olabilir. Son olarak da satın alınacak dairenin tapusu yine istenenler arasındadır.

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Konut kredisi başvurunda istenen belgeler mortgage ile benzerlik gösteriyor. Nüfus cüzdanı, gelir belgesinin yanı sıra konut kredilerinde başvuru formu da gereklidir. Yine mortgage da olduğu gibi satın alınacak evin tabusunun fotokopisi de bankaya verilmesi gereken evraklar arasında yer alıyor. Yapımı henüz tamamlanmamış inşaatlar için de kredi başvurusunda bulunulabilir. Bu kredi başvurusunda da binaya ait inşaat ruhsatı ve kat irtifakı belgesi bankaya sunulmalıdır. Ayrıca ekspertiz raporu da konut kredisinin olmazsa olmazları arasındadır.

Konut Kredisi Ödeme Planları Nasıl Oluşturuluyor?

Konut kredisi ödeme planı oluşturma oldukça önemli konulardan birisidir. Bu plan doğru oluşturulmadığında borçların ödenmesinde büyük zorluklar çekildiği için fazlaca sorun ile karşılaşılabilme ihtimali de artıyor. Bazı bankalar farklı ödeme planlarını mortgage ve konut kredisi için sunuyor. Bu ödeme planları da şu şekildedir:

  • Artan taksitli,
  • Azalan taksitli,
  • Ara ödemeli.

Hangi ödeme planının daha uygun olduğu da gelir durumuna gelecekte gelirin artma ya da azalma ihtimali göz önüne alınarak seçilmelidir.

Konut Kredisi İle Arsa Satın Alınabilir Mi?

Konut kredisi ile arsa alımı mümkün değildir. Bankalar tarafından verilen konut kredileri arsaların kullanımı için geçerli değildir. Fakat bazı bankalar arsanın ruhsatlı ya da ruhsatsız oluşuna göre farklı arsa krediler vermektedir. Bu kredilerin de faiz oranları konut kredilerinden biraz daha yüksek olabilmektedir.

Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Konut kredisi hesaplama işlemleri için bankaların internet siteleri kullanılabilir. Bankaların internet sayfalarında bulunan konut kredileri ekranlarında genellikle hesaplama araçları da mevuttur. Bu araçlar kullanılarak hangi kredi için aylık ne kadar ödenmesi gerektiği konusunda basit bir şekilde hesaplamalar yapılabilir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Konut kredisi için Ziraat Bankası başvurulabilecek adreslerden bir tanesidir. Ziraat Bankası bugünün evini yarına bırakma sloganıyla müşterilerine 120 ay vadeli kredi vererek hayallerindeki evlere sahip olma şansı sağlıyor. Bu kredilere de banka şubelerinin yanı sıra internet şubesi, Ziraat Mobil, ATM ve çağrı merkezlerinden de başvurulabiliyor.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma
Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma

Ziraat Bankası’ndan kullanılan konut kredisini yapılandırma işlemi düşen konut kredisi faizlerinden yararlanarak geçtiğimiz dönemlerde kullandığı yüksek faiz oranında konut kredisi maliyetini ve taksitlerini düşürmek isteyen…

İlgili İçerik

Vakıfbank Sarı Panjur Ev Kredisi

Vakıfbank konut kredisi vererek kişilerin kendi evlerinin sahibi olabilmelerine yardımcı oluyor. Verdiği kredi aynı zamanda çevre dostu konut kredisi de olan Vakıfbank 120 ay vade seçeneğini müşterilerine sağlıyor. Bu krediye bankanın internet sitesi üzerinden de hızlı bir şekilde başvurabilmek de mümkündür.

İş Bankası Ev Kredisi

İş Bankası ev kredisi fırsatı ile kendinize en uygun evi bulabilir ve bu ev için kredi alabilirsiniz. Ayrıca İş Bankası’nın anlaşmalı olduğu konut projeleri de mevcuttur. Bu projelerin de kampanyalarından İş Bankası aracılığıyla yararlanılabilir. İnternet sitesi üzerinden konut kredisine kolay başvurma olanağı sağlayan İş Bankası ekspertiz raporundan sonra da hızlı bir şekilde kredi isteğini yanıtlayabiliyor.

Yapı Kredi Konut Kredisi

Ev kredisi Yapı Kredi’den müşterilerine verilen krediler arasında yer alıyor. 120 ay vade seçeneği sunan Yapı Kredi bankası satın alınacak evin ekspertiz raporundaki bedelinin yüzde 80’i oranında kredi sağlıyor. Bu krediye başvurabilmek için de 18 yaşından büyük olunması 70 yaşından ise küçük olunması gerekiyor. Bu şartı sağlayan herkes banka tarafından istenen belgeler ile beraber Yapıkredi konut kredisine başvurabilir.

Halkbank Hesaplı Evim Kredisi

Hesaplı evim konut kredisi Halkbank’ın ev satın almak isteyen kişiler için verdiği kredidir. Uygun faiz oranlarıyla konut kredisi veren Halkbank diğer bankalarda olduğu gibi 120 ay vadelendirme yapıyor. Bu krediye başvurabilmek için de en yakın Halkbank şubesine gidilmesi gerekiyor.

Garanti Bankası Konut Kredisi

Garanti Bankası ev için kredi almak isteyen kişiler için gösterilebilecek adreslerden birisidir. Garanti Bankası hem konut kredisini hem de mortgage’ı müşterilerine sağlayan bankalardan birisidir. En uygun mortgage ve konut kredisi seçeneğinin hangisi olduğunun da öğrenilebilmesi için banka ile iletişime geçilmesi yeterlidir. Mortgage uzmanlarıyla çalışan Garanti Bankası müşterileri için en doğru seçeneğin bulunabilmesini sağlayacaktır. Bunun için banka şubelerinin yanı sıra 444 38 46 numaralı Garanti Bankası mortgage danışma hattı da aranabilir.

Bankalar dışında ev almak isteyenler için devlet destekli konut kredisi imkanın için https://yenikrediler.com/devlet-konut-kredisi-nasil-alinir/ bağlantıda bulabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.