Öğrencilere Kredi Veren Bankalar Eğitim Öğretim Kredisi

Öğrencilerin kredi alabileceği 7 banka bulunmaktadır. Öğrencilere finansal destek sunan bankaları ve verdikleri kredilerin özelliklerini tüm detaylarıyla yazımızdan inceleyebilir kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Öğrencilere Kredi Veren Bankalar Eğitim Öğretim Kredisi

Öğrenciler için banka kredileri gelir belgesi istenmeden verilmektedir. Bu nedenle kredi notu daha fazla önem taşır. bankalar, öğrenci kredisinden yararlanmak isteyen öğrencilerden kullanılmakta olan kredi kartı ve kredi notu talep etmektedir.

Öğrenci Kredilerinin Özellikleri

Öğrencilere verilen kredinin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Fazla miktarda evrak ve belge istenen krediler değildir.
 • Gelir belgesi istenmez
 • Çok nadir durumlarda kefil istenmektedir.
 • Limiti düşük kredilerdir. Bir öğrenciye göre ayarlanan kredi limitleri 50.000 TL’yi bulmaz.
 • Faizi düşük kredilerdir. Tamamen öğrenciler düşünülerek verildiğinden faiz oranı sabit ve düşüktür.
 • Uzun süreli araştırmalar yapılmadan verilmektedir. Amaç öğrencilerin acil nakit ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Öğrencilere uygun görülen bu kredi, yalnız kredi notu değerlendirmeye alınarak verilebilmektedir. Eğitim kredisi, TL ya da dövize endeksli olarak, kefalet karşılığı verilebilmektedir.

Bazı durumlarda alınan eğitim kredileri, direkt olarak okul hesabına yatırılabilmektedir. Özel okulların taksitlerini ödeme amacıyla alınan kredilerde yapılan bu işlemde, yurt içi veya dışı fark etmeksizin, herhangi bir aktarma kaynaklı havale ücreti müşteriye ödetilmemektedir.  Bazı bankalar, özellikle üniversite öğrencilerine verdikleri kredilerde esnek geri ödeme planı geliştirmişlerdir. Bu esnek ödeme planı kapsamında ödenmesi gereken aylık tutarın net ifadesi bulunmaz. Kişi, ne kadar ödeyebilecekse o kadar ödeme yapar. Bu kapsamda yapılan ödemelerin al ve üst sınırları banka tarafından belirlenir. Yapılan belirleme kapsamında kredi tutarının tamamının ödenmesi zaman alabilmektedir.

Ziraat Bankası Öğrenci Kredisi

Ziraat Bankası’ndan öğrencilere kredi kampanyası kapsamında 36 ay vade ile okul, üniversite, dershane, kurs gibi masraflar için kredi vermektedir. Bu bağlamda verilecek olan kredinin faiz oranı oldukça düşüktür. Ancak banka, bu krediden yararlanacak müşterileri için kefil ve teminat şartı aramaktadır. Eğitim gören öğrenciye, kurs alan kişilere, ailesinde öğrenci olan ve öğrencinin masraflarını kendisinin karşıladığı belgelenebilir olan velilere bu kredi verilebilmektedir. Yani kredi aslen öğrenci velilerine verilir. ancak hem çalışan, üzerine maddi teminat bulunan üniversite öğrencileri, bu krediden bireysel olarak yararlanabilmektedir.  Kredi, Ziraat Bankası Eğitim Kredisi olarak geçmekte ve bu isimle başvuru kabul etmektedir.

Denizbank Öğrenci Kredisi

Denizbank’tan öğrencilere kredi kampanyasında kefilsiz, evraksız, 60 ay vade ile öğrenim kredisi verilmektedir. Bu kredi için teminat istenmemesi nedeniyle, 18 yaşından büyük öğrenciler kendi istekleri ile bu krediye başvuru yapabilmektedir. Tek şart ise Denizbank’ta daha önceden hesabın bulunmasıdır. Bu kredi imkanından yararlanma şansı, Denizbank kampanyalarından yararlanma oranı ile birlikte artmaktadır. Denizbank hizmetlerinden ne kadar sıklıkla yararlanılırsa, o kadar fazla bu krediyi alabilme şansı doğacaktır.

Bu krediyi kullanmak için aileden alınan paranın, Denizbank’tan açtırılacak bir hesaba yatırılması şartı bulunmaktadır. Yani özellikle üniversite öğrencilerine aileleri tarafından gönderilen paranın trafiği, Denizbank hesabı üzerinden ilerleyecektir. Bu şekilde düzenli bir para akışına sahip olan ve kredi notunda herhangi bir problem olmayan öğrenciler, bu krediyi kullanabilecektir. Bu sayede acil nakit ihtiyaçları karşılanabilmekte iken, 12 ay vadeli olarak alınabilen bu kredi ile komisyon ödemeden kredi imkanı sağlanmış olur. Kredi, değişken bir faiz oranına sahiptir. Bu bağlamda 12 ay vade ile alınan kredinin faiz oranı %2,65; 60 ay vade ile alınması halinde %2,75 olarak belirlenmiştir.

İş Bankası Öğrenci Kredisi

İş Bankası’ndan öğrencilere kredi imkanları dahilinde özel okul ücretlerinden üniversite harcamalarına kadar pek çok alanda kredi imkanı sunmaktadır. Banka, kredi için öğrenci ve reşit olmayan öğrenciler için velilerden öğrenci kayıt belgesi talep etmektedir. Eğer kredi kullanma nedeniniz özel okul ücretlerini ödemekse banka okul ücretini gösterir belge karşılığında kredi imkanı da sunmaktadır. Bu şekilde alınan kredileri direkt olarak okul hesabına aktarma şansınız bulunmaktadır. Kredinin faiz oranı %3’tür.

Yapı Kredi Bankası Öğrenci Kredisi

Yapı Kredi’den öğrencilere kredi imkanları kapsamında en yüksek tutara ulaşan öğrenci kredisi imkanları sunulmaktadır. Banka, öğrencilere 50.000 TL’ye kadar kredi vermektedir. Bu kredilerde dosya masrafı almayan banka, bu kredi için düşük faiz oranları sunmaktadır. Banka, tutardan bağımsız olarak en fazla 48 ay vade imkanı sunmaktadır. Bunun yanında öğrenci belgesi, öğrenim görülen okulun özel okul olması halinde aylık masraf faturası gibi belgeler istemektedir.

Garanti Bankası Öğrenci Kredisi

Garanti Bankası’ndan öğrencilere kredi imkanları kapsamında 48 ay vade ile kredi imkanları sunulmaktadır. Banka, yalnız öğrencilerin masrafları için değil, özel okulun aylık ödemeleri kapsamında da faaliyet göstermektedir. Bankanın kredilerindeki faiz oranları %2,80 iken; ödeme seçeneklerinde diğer bankalara göre çeşitlilik göze çarpmaktadır. Banka, ödeme planının hazırlanması aşamasında özellikle üniversite öğrencilerine büyük kolaylık sağlamaktadır. Hem okuyup hem çalışan öğrencilere verdiği eğitim kredisi ile banka, öğrencilerin acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Vakıfbank Öğrenci Kredisi

Vakıfbank’tan öğrencilere kredi kampanyası kapsamında 40.000 TL’ye kadar kredi imkanı sunulmaktadır. 12 aya kadar vade imkanı bulunan banka, gelir belgesi gösterilmesini zorunlu kılmıştır. Bu nedenle:

 • Lise son sınıfa kadarki okul
 • Yaz okulu
 • Devlet okulu
 • Özel okul
 • MEB izinli kurslar
 • Eğitim ve Kültür hizmetleri

Kapsamında ailelere kredi imkanı sunmaktadır. Bunun yanında;

 • Ön lisans
 • Lisans
 • Yüksek lisans
 • Doktora

Öğrencilerinin hem çalışıp hem okumaları halinde kendilerine kredi imkanı sunmaktadır. Bu krediden yararlanmak isteyenlerin mevzuata uygun bir şekilde, sanki ihtiyaç kredisi çekiyormuş gibi gelir beyanı ve sigorta şartı bulunmaktadır. Bankanın öğrenci kredisi imkanından gelir beyan edebilen 18 yaş üzeri tüm öğrenciler, bireysel olarak yararlanabilmektedir.

Odea Bank Öğrenci Kredisi

Odea Bank’tan öğrencilere kredi fırsatı kapsamında, öğrenci ve velilere 20.000 TL’ye kadar kredi imkanı sunulmaktadır. Bu kapsamda alınan kredinin en büyük özelliği, alınan tutarın okul hesabına direkt olarak yatırılmasıdır. Kredi, ağırlıklı olarak üniversite öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılamaktan çok, özel okulların taksitleri için ebeveynlere yardımcı olmak amacıyla verilmektedir. Bu nedenle bu krediyi almak isteyen kişilerden okulda öğrenci olunduğuna dair belge, eğitim ücretini gösteren proforma fatura veya ücret beyanı içeren okul kaynaklı bir belge talep edilmektedir. Okulun hesap bilgilerini de bankaya vermeniz gerektiğinden parayı siz hiç görmezsiniz. Almak istediğiniz kredi, öğrencinin okul taksiti adı ile banka hesabına yatırılır. Bu kapsamda alınan kredi 60 ay vade ile geri ödenebilmektedir.

Bankalardan Öğrencilere Kredi Kartı

Öğrenciye kredi kartı veren bankalar sayesinde öğrenciler nakit ihtiyaçlarını, kredi kartı limitlerini nakite çevirerek karşılamaktadırlar. Bu şekilde yapılan işlem çoğunlukla kuyumcularda, altın alış verişi sırasında yapılmaktadır. İşlem, öğrencilerin düşük miktarlardaki acil nakit ihtiyaçlarını karşılamasının yanı sıra öğrencilerin kredi faizlerinden etkilenmesini de önlemektedir. Bu kapsamda 25.000 TL’ye kadar kredi kartı limiti veren bankalar bulmak mümkündür. Bankaların bu kredi kartı limitleri karşısında öğrenciler, kredi kartlarından alışveriş yaparak nakit parayı ellerinde tutmaya çalışmakta, ya da kredi limiti nakite çevirmektedir.

Bankaların kredi kartlarını öğrencilere açmalarının da, tıpkı öğrenci kredisi gibi şartları bulunmaktadır. Bu bağlamda öğrencinin gelir kaynağı bulunmalı ve gelir kaynağını belgeleyebilir durumda olunmalıdır.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

 1. Emre dedi ki:

  Öğrenciyim acil 2.000tl nakite ihtiyacım var yardımcı olabilecek biri varsa mailimden ulaşabilir ek gelirim 500tl

 2. Nagihan dedi ki:

  Ogrenciyim çalışmıyorum ve 10 bine ihtiyacım var faizsiz 3 yıl sonra ödemeli kredi veren banka var mıdır

 3. Memet dedi ki:

  Egitim kredisine ihtiyacım var yardimci olabilecek biri varsa mailden ulaşabilirmi

 4. Sevil dedi ki:

  3000 tl ye ihtiyacım var. Çalışıyorum ama belgelenebilir değil ayrıca 400 tl burs alıyorum. Nasıl kredi bulabilirim?

 5. Menekse dedi ki:

  Acil olarak 4.500 tl ye ihtiyacım var aylık gelirim 1.000 lira aama belgeli değil nasıl kredi alırım acil dönüş yaparmısınız lütfen

 6. Tarık dedi ki:

  Öğrenciyim son sınıf 4000 bin liraya ihtiyacım var kredi vermiyorlar yardımcı olabilecek olan lütfen . ( 2ay sonra geri ödemeler başlarım)

 7. Ömer dedi ki:

  Acil 5bin tl ye ihtiyacım var çalışmıyorum ama aylık 2000 bin gelirim var kredi veya senetle yardımcı olabilecek mailden yazsın.

 8. Filiz dedi ki:

  Öğrenciyim hiç bir resmi gelirim yok 5000 tl çekemez miyim ?

 9. Fahri dedi ki:

  1000 lira krediye ihtiyacım var öğrenciyim çalışmıyorum burs alıyorum 400 lira tek gelirim bu bankalar birçok belge istiyorlar bazıları olmadığı için kredi vermiyorlar acill lazım