Sera kurmak için devlet desteği

Sera kurmak için devlet desteği ihtiyacınız varsa 2020 sera hibe kredi desteği alabilirsiniz. Tarım ve Orman Bakanlığı desteğiyle Ziraat Bankası üzerinden alabileceğiniz sera için faizsiz kredi desteği şartlarını inceleyebilirsiniz.
Sera Kurmak İçin Devlet Desteği (Faizsiz Kredi)

Sera kurmak için devlet desteği

Örtülü üretime (sera) yönelik devlet desteği kapsamında sıfır faizli ya da düşük faizli kredi imkanları üreticilere tanınmaktadır. Devlet destekli sera kredisi kapsamında işletme yatırım masrafları, bölgesel yatırım teşvikleri, hazine arazileri kullanım izni, mera alanlarının jeotermal ısıtmalı teknolojik seralara tahsisi, genç çiftçi projelerinin desteklenmesi ve sera modernizasyonu gibi alanlarda destekler vermektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hibe, düşük e sıfır faizli krediler ile amaçlanan tarımsal üretimin artırılması ve köye geri dönüş projesinin hayata geçirilmesinin sağlanmasıdır.

2020 Devlet Destekli Sera Kredisi

Seracılık devlet destekleri 2020 yılında da Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilecektir. Üretimi arttırmayı ve çiftçilerin yüzünü güldürmeyen projeler kapsamında seracılıkta devlet tarafından verilen destekler işletme aşamasında ve yatırım aşmasında sağlanan destekler olarak ikiye ayrılır. Yatırım aşamasında sağlanan destekler;

 • Düşük ve Sıfır Faizli Krediler (Yatırım ve işletme kredileri, sera modernizasyonu),
 • Kırsal kalkınma yatırımlarını destekleme programı (Ekonomik yatırımlar, genç çiftçi projelerinin desteklenmesi),
 • Mera alanlarının jeotermal ısıtmalı teknolojik seralara tahsisi,
 • Hazine arazilerini kullanma izni,
 • Bölgesel yatırım teşvikleri kapsamında yapılmaktadır.

İşletme aşamasında sağlanan destekler ise;

 • Gübre ve mazot yardımı 15,35 TL/da,
 • Seracılık iyi tarım desteği 150 TL/da,
 • TARSİM desteği, sigortanın yarısı kadar,
 • Seracılık Bombus arısı desteği 60 TL/Koloni,
 • Seracılıkta biyolejik ve biyoteknolojik mücadele desteği 520 TL/da olacak şekilde verilecektir.
Çiftçiye Devlet Desteği
Çiftçiye Verilen Devlet Desteği 2020

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıt yaptıran çiftçiler için ödenecek olan tarımsal destekler belirlendi. Resmi gazetede Bakanlar Kurulu "2020 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar" yayınlandı.…

İlgili İçerik

Sera Kurmak İçin Devlet Desteğinden Yararlanma Şartları Nelerdir?

Sera kurulum aşamasında devlet desteği almak için gerekli şartları sağlayanlar %25 ile %50 oranında kredi ve desteklerden yararlanabilirler. Ancak sera kurmak için devlet desteği almak isteyenlerin aşağıdaki şartları sağlamaları gerekir.

 • Sera kurmak için faaliyet alanının en az 1000 metre karelik (1 dönümlük) alanda başlaması gerekir. Burada amaç deneyimsiz kişiler tarafından kurulacak seralardan zararın önlenmesidir. Deneyim kazanmak için 1000 metre karelik bir alanla başlanarak uygulamada kayıplar azaltılır.
 • Sera olarak kullanılacak alanın örtüaltı tarım kayıt sistemine kaydının yapılması gerekir.
 • Krediye başvuracak kişinin bundan önce hiçbir kurumdan destekleme almamış olması gerekir.
 • Seralarda basınçlı sulama sistemi bulundurulmalıdır.
 • Sera kurulacak alanda nüfus sayısı en fazla 20.000 kişi olmalıdır.
 • Seralarda kimyasal gübre kullanımı kesinlikle yapılmamalıdır. Kesinlikle gübrenin biyolojik olmasına dikkat edilmelidir.

Yukarıdaki şartları göz önünde bulundurarak sera kurulabilir. Bu şekilde kurulan seralar için devletten destek sağlanabilir.

Genç Çiftçiye Sera Kurmak İçin 30 Bin TL Hibe

Sera kurmak isteyen genç çiftçilere özel 30.000 TL hibe almak için sera kurulacak yerin en fazla 20.000 nüfuslu olması ve çiftçinin o yerde ikamet etmesi gerekir. 18 – 40 yaş arası genç çiftçilerin desteklenmesi amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulmuş olan “Genç Çiftçilerin desteklenmesi Projesi” kapsamında kontrollü örtüaltı yetiştiriciliği de bulunur. Sera kurmak için devlet desteği kapsamında sebze veya muz yetiştiriciliği yapanlar 30.000 TL’ye kadar hibeden yararlanabilirler.

                                                          Sera Kurmak İçin Devlet Desteği

Sera Kurmak İçin Geri Ödemesiz Devlet Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genç çiftçiye sera kurmak için verilen hibeye başvuru yapmak için öncelikle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ait gencciftci.tarim.gov.tr adresinden siteme kayıt olmanız gerekir. Kayıt olmak için “Yeni Çiftçi Kaydı” butonuna tıklayarak, açılan formdaki T.C. kimlik numarası, ad, soyad, baba adı, cilt no, cep telefonu numarası, e-posta adresi, şifre bilgilerini girmeniz gerekir. Girdikten sonra “Üye Ol” butonuna tıklayarak üyeliğinizi oluşturabilirsiniz. Üyeliğiniz tamamladıktan sonra aynı site üzerindeki “Çiftçi Girişi” sayfasına kimlik numaranızı ve belirlediğiniz şifreyi girerek sisteme giriş yapabilirsiniz. Başvuru işleminizi “Başvuru İşlemleri” menüsünde bulunan “Yeni Başvuru” kısmını tıklayarak yapabilirsiniz. Başvuru işleminde sizden birinci adımda çiftçi bilgileri, ikinci adımda proje bilgileri, üçüncü adımda gider kalemi, dördüncü adımda arazi/işletme bilgisi, beşinci adımda teslim edilecek evraklar yer alır. Bilgi girişi tamamlandıktan sonra Başvuru Formu ve gerekli evraklarla birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlüklerine teslim etmeniz gerekir.

Sera Kurmak İçin Düşük ve Sıfır Faizli Devlet Destekleri

Sera kurmak için düşük faizli yatırım ve işletme kredileri Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilecektir. Kredi için üst limit 10 milyon TL’dir. Kredi faizleri %25 ile %75 oranında indirilecektir. Diğer destekler;

 • Mevcut sera işletmelerinin teknik altyapısının iyileştirilmesi amacıyla 300 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi sağlanacaktır.
 • 3 dekardan küçük olmamak kaydıyla yapılacak seralar için maksimum 2 milyon TL (KDV hariç) olacak şekilde %50 hibe desteği verilecektir.
 • Minimum 10 milyon dolar yatırım ve en az on yıl süreyle on kişiye istihdam sağlama sözü ile hazineye ait taşınmazların kullanım izni verilecektir.
 • Yatırım teşvik bölgelerine göre; yatırım yeri tahsisi, vergi indirimi, KDV istisnası, faiz desteği gibi farklı desteklerden de yararlanılabilir. Bu teşviklerden yararlanmak için 5 ile 40 dekar arası seracılık yatırımı yapılması gerekir.

KOSGEB Sera Kurma Desteği Veriyor Mu?

Sera kurmak için devlet desteği veren kurumlardan biri de KOSGEB’dir. KOSGEB 50 bin TL’ye kadar hibe ve 100 bin TL’ye kadar geri ödemesiz kredi desteği vermektedir. KOSGEB veri tabanına kayıtlı, 18 yaşından büyük ve uygulamalı girişimcilik eğitimi almış herkes sera kurmak için KOSGEB desteğini alabilirler. İş planınızı ve gerekli diğer evrakları larak KOSGEB’e başvuru yapıp 150 bin TL’ye kadar destek sağlanabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta iş planının hazırlanması ve eğer destek alınırsa harcamalardan sonra alınacağı için faturaların saklanması gerekir.

Sera Kurmak İçin Destek Veren Yerler

Sera kurmak isteyenlere destek veren kurumlar; Gıda Tarım ve Ormancılık Bakanlığı, KOSGEB, Tarımda Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Ziraat Bankası ve diğer özel bankalardır. Bu kurum ve kuruluşlar kapsamında hibe, faizsiz kredi, düşük faizli kredi kullanılabilir. Sera desteğinden sadece sera kurmak isteyenler değil seracılık yapanlarda yararlanabilir.

Ziraat Bankası Sera Kurma Kredisi

Ziraat Bankası sera kurmak için devlet desteği Tarım Kredi Kooperatifleri ile ortaklaşa yürütülen çalışma ile verilmektedir. Yukarıda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen hibe, düşük ve sıfır faizli kredileri Ziraat Bankası ya da Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden kullanılmaktadır. Kamu bankası olan Ziraat Bankası bakanlık tarafından belirlenen koşullara ve limitlere göre işletme ve yatırım kredisi vermektedir. Krediden faydalanmak için Ziraat Bankası şubelerine gidilerek aşağıdaki belgelerle başvuru yapılmalıdır.

 • T.C. kimlik belgesi aslı ve fotokopisi
 • Çiftçi kayıt belgesi
 • Kullanılacak olan seraya ait tapu, kira sözleşmesi gibi belgeler
 • Teminat gösterilecek gayrimenkule ait tapu
Ziraat Bankası 180 Bin Lira Çiftçi Kredisi

Ziraat Bankası 180 bin lira çiftçi kredisi avantajları, bankanın 14 Mayıs çiftçiler gününe özel olarak sunmuş olduğu kredi imkanlarından bir tanesi olarak son zamanların en…

İlgili İçerik

Ziraat Bankası üzerinden devlet desteği dışında da uygun faiz oranları ile kredi alabilirsiniz. Bu kapsamda Ziraat üzerinde bulabileceğiniz seracılık kredileri; bitkisel üretim kredisi, seracılık kredisi, tarım makineleri kredisi, iyi tarım uygulamaları kredisi, modern basınçlı sulama sistemi kredisi, sertifikalı tohum ve fidan üretimi kredisi, çok yıllık yem bitkisi üretimi kredisidir.

Sera kurmak için devlet desteği dışında uygun faizli kredi veren bankalarda bulunur. TEB, Fibabanka, Akbank, Şekerbank, QNB Finansbank, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Denizbank üzerinden çiftçilere özel tarımsal kredi desteklerinden yararlanabilirsiniz.


SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor

YORUMLAR

 1. Ahmet bağatarhan dedi ki:

  Sera yapmak için yardim istiyorum tesekurler

 2. nassan sera dedi ki:

  her turlu sera malzemesi ve anahtar teslim seralar 1. kalite malzemeden uygun fiyatlı