Sera kurmak için devlet desteği

Sera kurmak için devlet desteği

Örtüaltı kapalı tarım için devlet destekli krediler

Devlet, kapalı tarımı desteklemek amacıyla, sera kurmak isteyen, seracılık ile uğraşan, örtü altı kapalı tarım serası kurmak isteyen çiftçilere ve üreticilere devlet destekli sera destek kredileri vermektedir. Bu krediler, bazen Kosgeb, bazen BEBKA bazen ise Ziraat Bankası gibi Devlet Bankaları tarafından karşılanmaktadır. Girişimcinin yapacağı işin büyüklüğüne, türüne ve süresine göre, verilen desteklemeler değişmektedir.

Sera Kurmak İçin Kosgeb Kredisi

Kosgeb tarafından 30 bin lira hibe kredi, 70 bin lira Devlet Destekli 0 faizli hibe kredi verildiğini hepimiz bilmekteyiz. Bu kapsamda sera kurmak isteyenler için, kosgeb tarafından da çeşitli krediler verilmektedir. Tabi bu kredileri alabilmek için çeşitli aşamalar gerekmektedir. Kosgeb sera kredisi başvurusu yapmak için, Kosgeb girişimcilik eğitimine katılmalı, sertifika almalı ve bu sertifika ile iş planı hazırlayarak kosgebe başvurmalısınız.

 Ziraat Bankası Seracılık Kredisi

Ziraat Bankası; kontrollü örtüaltı üretme koşullarına sahip en az 1 dekar büyüklüğündeki seralarda, “Örtüaltı Üretiminin Kayıt Altına Alınması Hakkında Yönetmelik” esaslarına uygun olarak üretim yaptığı Bakanlık tarafından tespit edilen ve Örtüaltı Kayıt Sistemi’n e (ÖKS) kayıtlı işletmeler ile hazırladıkları fizibilite raporları Bakanlık il/ilçe müdürlüklerince onaylanan yeni kurulacak işletmelere, Seracılık Kredileri, Sera kurmak için devlet desteği sunmaktadır. Ziraat Bankası; çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen bir tarımsal üretimin yapılması , doğal kaynakların korunması ve tarımda izlenebilirlik ve sürdürebilirlik ile güvenilir ürün arzının sağlamasına yönelik “İyi Tarım Uygulamaları Hakkında Yönetmelik” esasları dahilinde, bireysel (gerçek veya tüzel kişilik) veya grup (üretici örgütü veya müteşebbis) sertifikasyonu kapsamında, iyi tarım uygulamaları kriterlerine uygun tarımsal faaliyette bulunan/bulunacak olan veya bu işte yetkili kuruluşlarla sözleşme imzalayan üreticilerine, Devlet Destekli İyi Tarım Uygulamaları Kredileri vermektedir.

                                                          Sera Kurmak İçin Devlet Desteği

Ziraat Bankası; “Organik Tarım Kanunu” ile “Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik” esasları dâhilinde, organik tarımsal ürün ve/veya organik tarımsal girdi üretimi yapan; bunun yanında ürünü toplayan, işleyen, ambalajlayan, pazarlayan ve/veya bu faaliyetleri yapacak olan gerçek/tüzel kişi üreticilere, sadece kendi faaliyetleri ile ilgili olarak Devlet Destekli Organik Tarım Kredileri sunuyor. Organik tarım metoduyla üretim yapmak ve/veya organik girdi üretimi konusunda faaliyet göstermek isteyen üreticilerin ; yetkilendirilmiş kuruluşlarla yaptıkları sözleşmeleri, kredi talepleri sırasında Ziraat Bankası şubelerine ibraz etmeleri gerekmektedir.

Tarımsal Mekanizasyon

Ziraat Bankası; tarım işletmelerinin daha verimli çalışmaları ve mekanizasyon düzeylerini yükseltmelerini teminen, “Tarımsal Mekanizasyon Araçlarının Kredili Satışına Esas Deney ve Denetimlerle İlgili Tebliğ” esaslarına göre zirai kredilendirme belgesi olan tüm tarımsal mekanizasyon araçlarının alımına yönelik gerçek/tüzel kişi üreticilere, Değişken veya Sabit Faizli Devlet Destekli Tarımsal Mekanizasyon kredi vermektedir.


YORUMLAR

 1. Ahmet bağatarhan dedi ki:

  Sera yapmak için yardim istiyorum tesekurler

 2. nassan sera dedi ki:

  her turlu sera malzemesi ve anahtar teslim seralar 1. kalite malzemeden uygun fiyatlı

 3. TALAT ÖZKAN dedi ki:

  kosgeb in herhangi bir sera desteği bulunmamaktadır insanları yanlış yönlendirmeyin

 4. Ahmet dedi ki:

  Merhaba 2 donum sera kurmak istıyorum

 5. Ahmey dedi ki:

  Sera kurmak istorum 1 ila 2 donum

 6. abdulkadir dedi ki:

  1 dönümlük modern sera kurmak istiyorum tarla var ama bütçe yok nasıl yapabilirm nerden hibe başvurusu yada kredi alabilirz yardımcı olursanz sevinirm şanlıurfa

 7. Profesyonel Sera Malzemeleri dedi ki:

  Profesyonel Sera Ekipmanları
  Sera Malzemeleri ve sera kurulumunda seralarınız için Son teknolojiyi kullanıyor sizleri seracılıkta geleceğe adapte etmek için teknolojiyi yakından takip ediyoruz.Profesyonel Sera Ekipmanları Sera Malzemeleri ve sera kurulumunda seralarınız için Son teknolojiyi kullanıyor sizleri seracılıkta geleceğe adapte etmek için teknolojiyi yakından takip ediyoruz. Anahtar teslim projelerle Çift yönlü tepe havalandırmalı ve Gotik çatılı modern seralarımız

  1. MEHMET ÇOLAK dedi ki:

   irtibatn umaraız varsa görüşelim

   1. nassan sera dedi ki:

    yardımcı olalım.
    Antalya organizede 25 dönümlük fabrikayız.

 8. FIRTINA GETİREN dedi ki:

  pekiya 10 dönüm yere sera işletmesi açmaya kalkarsama tapunun benim üzerime olması şartmı.

 9. mücayit şahin dedi ki:

  slm kolay gelsin 10 dekar üzerine seracılık yapmak istiyorum nasıl yardımda bulunabilirsiniz

 10. Seracılık dedi ki:

  Böyle güzel, bilgilendirici yayınlarınız için teşekkür eder, Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

 11. Şakir dedi ki:

  4 dönüm sera kurmak istiyorum bana yardımcı olbilirmisiniz

 12. Sera kurulum dedi ki:

  Böyle güzel, bilgilendirici yayınlarınız için teşekkür eder, Çalışmalarınızda başarılar dileriz.
  Grubumuz Firmalarından; sera oluğu, galvanizli sera boruları, bağlantı ekipmanları gibi sera kurulumu için gerekli olan tüm sera malzemeleri üretim ve satışını yapmaktadır.
  Yine grubumuz firmalarından anahtar teslim modern sera projeleri alanında faaliyet göstermekte, yurt içinde ve yurt dışında topraksız tarım sera sistemleri alanında üreticilerimize hizmet vermektedir.

  1. MEHMET ÇOLAK dedi ki:

   MERHABALAR MERSİN/TARSUS/ÇAYBOYU KÖYÜNDE 10 DÖNÜM TAPULU TARLAMIZA MUZ YETİŞTİRİCİLİĞİ İÇİN 7,5MT YÜKSEKLİĞİNDE KAPALI SERA UYGULAMASI YAPMAK İSTİYORUZ, DOĞRU YÖNLENDİRME VE DOĞRU ADIM ATABİLMEMİZ DEVLET DESTEĞİ VE FAİZSİZ KREDİ İLE İŞE BİSMİLLAH DİYEBİLİRMİYİZ? BİZE YARDIMCI OLURMUSUNUZ?

   1. hakan dedi ki:

    denize kıyısı olan ilçelere tercih edin çok pişman olursunuz muzda demedi demeyin.

    1. MEHMET ÇOLAK dedi ki:

     lütfen birisi bizi yönlendirsin nereden başlayalım

 13. FATMA MIZRAK dedi ki:

  merhaba biz sera için desteklemeye başvurdum ama ses seda yok sonuçu nasıl ögrenebilirim

 14. Salih azalma dedi ki:

  Selamlar sera kurulum ve imalat konusunda yardımcı olabiliriz örtü altı tünel sera değişik ölçü ve çaplarda proje dahilinde imalat ve montaj yapmaktayız.

  1. murat durgunöz dedi ki:

   slm serdar bey.devlek teşviklerinden bende faydalanmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim selamlar

 15. serdar dedi ki:

  yardımcı oluruz isterseniz

 16. İbrahim büber dedi ki:

  Bilecik/söğüt.caltı köyü örtü altı yetiştiriciliği yapmaktayım babadan kalma 6 dönüm seram vardı 29.12.2014 tarihi gecesi yoğun kar yağışı nedeniyle tüm 2500 hanelik köyün serası göçtü ürünlerimiz seralarımızın 75cm karın altında kaldı bölge olarak büyük bir afet yaşadık devletimiz dönüm başına 1.250 tl para destek verdi bu destek seramızın hurdasını kaldırma bedelini dahi karşılamadı kredilerinin yatırımdır erteleme yoluna gittik mesleğimiz bu olduğu için köylüce el ele verip seralarımızın yarısında olsa kurmayı başardık sezona borçlu girdiğimiz için 2015 sezonundan birsey öğrenemedik ve şu an ertelenmiş olduğumuz kredilerin günü geldi cebimiz
  de ekmek parası yok sizlere 25 yaşında çiftçiniz olarak bizlere el uzatmanın Arz ediyorum umarım mesajıma karsılık bula bilirim saygılar. ibrahim Büber

 17. Mustafa Buğdaycı dedi ki:

  6 dönüm arazim var kendime ait suyumda var arazimde ve bn burayi sera kapatip örtü alti sebze yetiştiriciliği yapmak istiyorum imkanim el vermiyor devletimizin sunmuş olduğu katagorilerden nasil yararlanabilirim yardimci olursaniz sevinirim bu hayalim gerceklesmesi cok önemli benim icin lutfennn…

 18. Mustafa dedi ki:

  Sayın degerli yoneticiler siz zengini mi yoksa işsiz kalana mı istisdam sağlıyorsunuz bu şartlar hiç yeni istihdamà yönelik deyil baş vurdum onaylandı yer var nakit yok tamamlasam ne gerek uraşım yani sadece para zengine gidiyor

 19. şaban durmuş dedi ki:

  Seracılık yamak istiyorum. Arazi var sera kurabilmek için devlet kredisinden yararlanmak istiyorum. Sera projemi ben kendim autocad e çizdim yalnız çizmiş olduğum projenin bile alınacak malzeme parası yok yardımcı olursanız sevinirim.

 20. şükrüaydın dedi ki:

  11940m2 840m2 510 m2 805m2 arazim var ve seracılık yapmak istiyorum kredilerden nasıl yararlanırım teşekkürler telefonum

 21. erol dedi ki:

  5 dönüm sera ıcın arazım var topragı erımlı.suan cepte kurus yok sera kurmayı dusunuyorum.karı nasıl devlet nereye kadar desdek verıyor yarrdımcı olursanız sevınırım.

 22. olgun kaplan dedi ki:

  sera kurmak istiyoruz