Sıfır Faiz 2020 Kosgeb Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

2020 yılı faizsiz KOSGEB kredisi başvurusu nereden, nasıl yapılır? Sıfır faizli hibe kredi desteği almak istiyorsanız KOSGEB şartlarını ve başvuru yöntemlerini yazımızdan okuyabilir, konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sıfır Faiz 2020 Kosgeb Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?
A+
A-

Sıfır faizli KOSGEB kredi başvuruları, şubat ayı itibariyle başladı. Devlet destekli olarak sıfır faizle alınan KOSGEB kredileri, binlerce KOBİ ve esnaf için adeta can suyu niteliği taşımaktadır. Devlet destekli kredi başvurularını KOSGEB resmi internet sayfası üzerinde yapabilen vatandaşlar, bu sayede ihtiyacı ola finansmana kolay bir şekilde ve oldukça uygun geri ödeme koşulları altında ulaşabilecekler. Binlerce vatandaşı rahatlatacak olan bu krediler aynı zamanda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre 12 ay geri ödemesiz olarak alınabilecektir. Bu sayede rahat bir ödeme planına sahip olan vatandaşlar, kredi geri ödemelerini bütçelerini sarsmadan yapmış olacaklar. Sıfır faizli KOSGEB kredi başvuruları KOSGEB’in resmi internet sayfası üzerinden online olarak yapılabilmektedir.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredi Başvuruları

Sıfır faizle KOSGEB ’ten kredi almak isteyen kişilerin başvuruları, KOSGEB resmi internet sayfası üzerinden yapılmaktadır. Aynı zamanda kredi başvurusunda bulunacak olan kişilerin veri tabanına kaydolma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bunun için KOSGEB’e uygun bir şekilde başvuru yapan kişilerin başvuruları onaylandığında, işletmeler ikinci işlem olarak E-KOBİ kaydı yapmaktadır. KOSGEB ‘ten sıfır faizle kredi almak isteyen kişilerin sağlaması gereken en önemli şart ise yapılacak olan güvenlik soruşturmasından geçmektir. Bunun yanı sıra kurumun beklemiş olduğu diğer şartları da sağladığı takdirde KOSGEB ‘ten sıfır faizle kredilerini alabilirler.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredilerinden Kimler Faydalanabilir?

KOSGEB ‘ten sıfır faizle kredi alabilecek olan kişiler, kurumun belirli şartları gözeterek kredi verdiği kişilerdir. Yapılan açıklamalara göre 2020 yılı için yaklaşık 230 bin kişinin bu krediden faydalanabileceği belirtilmiştir. Bunun yanı sıra sıfır faizli kredi almak için KOBİ’lerin tekrar kayıt yaptırmalarına gerek olmadığının altı çizilmiştir. Sıfır faizli KOSGEB kredisinden öncelikli olarak faydalanabilecek olan kişiler ise şunlardır;

 • Yapılacak olan güvenlik soruşturmasından herhangi bir şekilde sorun yaşamayanlar,
 • İşletmede çalışan sayısı 10 kişiden az olan ve net satış hasılatı 1 milyon liranın altında olan mikro işletmeler verilecek olan sıfır faizli KOSGEB kredisinden öncelikli olarak faydalanabilecek olan kişilerdir.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredilerinden Kimler Faydalanamaz?

Sıfır faizli KOSGEB kredisinden faydalanamayacak olan kişiler, 14 Aralık 2015 tarihinde Bakanlık Kurulu Kararı ile KOBİ’lere verilmiş olan 30 bin liralık faizsiz krediden faydalanan kişilerdir. Yukarıda verilen programdan daha önce faydalanmış olan kişiler, KOSGEB’in 2020 yılı için sağlamış olduğu sıfır faizli kredilerden faydalanamayacak olan kişilerdir. Bunun yanı sıra bu kredi imkanından KOSGEB güvenlik soruşturmasını aşamayanlar ve KOSGEB’in kredi vermek için istediği şartları sağlayamayan kişilerdir.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Sıfır faizle KOSGEB ‘ten kredi almak isteyen kişilerin kredi başvuruları, KOSGEB’in resmi internet hesabı olan www.sifirfaiz.kosgeb.gov.tr internet adresi üzerinden yapılmaktadır. Açılan sistem üzerinden kişilerin giriş ekranından kullanıcı hesaplarının girilmesi beklenir. Sisteme kullanıcı hesabıyla giriş yapan kişiler gelen talimatlar ile kredi başvurularını tamamlayabilirler. Sistemde başvuru yapmak için kayıt formunun doldurulması beklenmektedir. Doldurulacak olan kayıt formunda herhangi bir şekilde hata yapılmaması oldukça önemlidir. Hatalı olarak formu dolduran kişilerin başvuruları dikkate alınmayacaktır. Doldurulan form kontrol edildikten sonra ilerle sekmesine tıklanarak başvuru tamamlanmış olur.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredi Başvurusu Takibi Nasıl Yapılır?

KOSGEB ‘ten sıfır faizli kredi almak isteyen kişilerin başvuru takipleri, KOSGEB sayfasından yapılabildiği gibi kişilerin başvuru sonuçları hem maillerine hem de telefonlarına doğrudan gönderilecektir. İki kanal üzerinden yapılan bilgilendirmeler ile KOSGEB kredi sonuçlarını herhangi bir bekleme yaşamadan öğrenebilen kişiler, aynı zamanda başvurmuş oldukları kredilerini de hızlı bir şekilde alabileceklerdir. KOSGEB kredi başvuruları ve sonuçları hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen kişiler, kurumun resmi internet sayfasına girebilir ya da KOSGEB şubelerine uğrayarak gereken tüm bilgilere doğrudan ulaşabilirler.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Sıfır faizli KOSGEB kredisi veren bankalar, kurumun 2020 yılı için anlaşma yaptığı bankalardan oluşmaktadır. KOSGEB ‘ten destek alacak olan KOBİ’lerin kredi almadan önce KOSGEB veri tabanına kaydolmaları ve onaylı KOBİ Bilgi Beyannamelerini oluşturmaları gerekmektedir. Ancak bu durum KOBİ’lerin başvuru öncesinde yapılması gerek olmayan bir işlemdir. KOSGEB ‘ten destek almaya hak kazanan işletmeler kurumun sıfır faizli kredi vermek için anlaşmış olduğu aşağıdaki bankalara başvuruda bulunarak kredilerini alabilirler. Buna göre sıfır faizli KOSGEB kredisi alınabilen bankalar şunlardır;

 • Akbank,
 • Denizbank,
 • QNB Finansbank,
 • Garanti Bankası,
 • Halk Bank,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Vakıflar Bankası,
 • Yapı Kredi Bankası,
 • Ziraat Bankası,
Sıfır Faiz KOSGEB Kredi Veren Anlaşmalı Bankalar
Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Anlaşmalı Bankalar Listesi 2020

KOSGEB’ten faizsiz kredi çekilen bankalar belirlidir ve bu 9 banka dışında farklı bir banka KOSGEB kredisi vermemektedir. İşletme sahipleri, belirlenmiş olan bu 9 bankadan herhangi…

İlgili İçerik

Gibi çoğunluğunu devlet destekli bankaların oluşturmuş olduğu bankalardır. Yukarıda verilen bu bankalar üzerinden tüm kredi alımları rahatlıkla yapılabilir ve kişilerin bütçelerine göre geri ödeme planları oluşturulabilir. Bankalara başvuru yapmadan önce kişilerin KOSGEB tarafından verilecek olan kredi desteğine ilişkin sonuçlarını SMS olarak ya da elektronik posta olarak almış olmaları gerekmektedir. Bilgilendirme aşamasından sonra kişiler, bankalara başvuruda bulunarak sıfır faizli kredi işlemlerini başlatabilirler.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredileri Ne Kadar Limitle Alınabilmektedir?

KOSGEB ‘ten sıfır faizle alınan kredilerin limitleri 2020 yılı için 50.000 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre finansman desteğine ihtiyaç duyan özellikle mikro işletmeler KOSGEB ‘ten uygun koşullar altında 50.000 TL sıfır faizli kredi alabilecekleridir. Bakanlığın yapmış olduğu açıklamaya göre kredi geri ödemelerini 12 ay sonra yapabilen kişiler, kredi onaylarını aldıktan sonra kurumun anlaşma yaptığı bankalara başvuruda bulunarak kredi işlemlerini başlatabileceklerdir.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredi Başvuruları Neye Göre Değerlendirilmektedir?

Sıfır faizli KOSGEB kredilerinin başvuru değerlendirme süreci il bazında TÜİK verilerine göre yapılacaktır. TÜİK tarafından yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonrasında KOBİ’ler için ayrılan 250 milyar bütçeden KOSGEB ön onay işlemi yapacaktır. KOSGEB tarafından yapılacak bu değerlendirme ülkemizdeki il potansiyeline ve illerde mevcut olan KOBİ’ler dikkate alınarak yapılacaktır. Bu sayılar göz önünde tutularak yapılan sıralama ile hangi illerde kaç KOBİ’ye sıfır faizli kredi desteği verileceği netleşecektir. Bu durum dikkate alınarak KOSGEB’e yapılan başvurular en fazla 24 saat içinde değerlendirilerek kabul ya da ret verilecektir. Kredi başvurusunda bulunmuş olan kişiler yapmış oldukları kredi başvurularını KOSGEB resmi internet sayfasından da görebileceklerdir.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisinden Ön Onay Alan KOBİ’lerin Yapması Gereken İşlemler Nelerdir?

KOSGEB ‘ten sıfır faizli kredi başvurusuna ön onay alan KOBİ’ler için başlayacak olan diğer bir adım banka sürecidir. Başvurularının onaylarını KOSGEB resmi internet sayfası üzerinden kontrol eden kişiler, sistem üzerinden almış oldukları başvuru formları ile kurumun anlaşma yaptığı bankalara kredi başvurusunda bulunmak için gidebilirler. KOSGEB ‘in anlaşma yaptığı bankalar, kurumun ve kendi protokolleri çerçevesinde kredi işlemlerini başlatacaklardır. Protokol hükümlerine göre değerlendirme yapan bankalar, herhangi aksi bir durumla karşılaşmadıkları sürece sıfır faizli KOSGEB kredilerini kişilere sağlamaktadır. Ancak KOSGEB ‘ten sıfır faizli kredi başvurusuna onay almış olan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli detay kişilerin KOSGEB ‘ten kredilerine onay almaları durumunda aynı oranda bankalardan da kredi alabileceklerini düşünmemeleridir. Bankalar kendi inisiyatiflerine göre kredi imkanını kişilere sağlamama opsiyonuna da sahiptir.

Kosgeb Sonuçları
Kosgeb 2020 yılı Başvuru Sonuçları Listesi

Kosgeb kobi kredisi başvuru sonucu ne zaman açıklanacak? Kosgeb Sıfır faizli İşletme kredisi faiz desteğinden yararlanmak isteyen küçük esnaf ve kobiler başvurularını tamamladı. Kosgeb desteğine…

İlgili İçerik

YORUMLAR

 1. blank fatma dedi ki:

  Ic giyim dış giyim bay ve bayan çamaşırları satmak için magaza açmak istiyorum bunun için kredi çekmek istiyorum

 2. blank Hasan AKDAŞ dedi ki:

  Erkek kuaför’uyum buyumem için kredi istiyorum. Yerim kira iş yerini yeni açtım. Sizden ricam yardımcı olurmusunuz.