Sıfır Faizli KOSGEB 2020 Kredi Başvuru Sayfası

Sıfır Faizli KOSGEB 2020 Kredi Başvuru Sayfası aktif hale getirildi ve Esnaf ve Sanatkarlar 10 gün boyunca sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr sitesinden başvuru yapabilecekler. 200 binden fazla işletmeye 2020 yılında KOBİ İşletme desteği verilmesi amaçlanırken, KGF ve TESKOMB kefalet sağlıyor. Esnafa Müjde! Başvurular başladı!

Sıfır Faizli KOSGEB 2020 Kredi Başvuru Sayfası
A+
A-

10 ŞUBAT 2020 tarihi itibariyle Sıfır Faizli KOSGEB 2020 Kredi Başvuru Sayfası hizmete girdi. Bu sayfadan 2018 yılında esnafımız için kredi başvuruları gerçekleştirilecek. Sayın Bakan Faruk ÖZLÜ tarafından 200 bin civarında esnafımız için kredi desteği verilmesinin amaçlandığı açıklandı.

SIFIR FAİZLİ KOSGEB KREDİSİ NASIL ALINIR?

Sıfır faizli kredi; Daha önce başvuranlar için herhangi bir işlem yapılması gerekmez iken 2020 yılında esnaf internet sayfasından işletmesi için başvuru işlemini gerçekleştirerek destekten faydalanabilir.

Youtube’da videolu bir sunum ile KOSGEB nasıl başvuru yapılacağını anlattı. Bu sayfadan izleyebilirsiniz.

İlk kez başvuranlar kobi kaydı gerekmeden KOSGEB’e başvuru yapabilecekler ve onay aldıkları zaman işletmelerini kaydedip beyanname verebilecekler.

2020 yılında ise 15 bin kişinin içinde olamayan, başvurusu kabul gören ancak bütçenin yetersizliği nedeniyle destek alamayan esnafın ise başvuru yapması gerekmiyor. 2020’da Sıfır Faizli Krediye Daha Önce Başvuranlar Ne Yapacak? isimli yazıda durum açıklanmıştır.

SIFIR FAİZLİ KREDİ BAŞVURUSU NE ZAMAN GERÇEKLEŞTİRİLECEK? SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Önemli Açıklama: Bugünlerde başvuruyu kaçıran işletmeler kosgeb uzatıldı mı ? sorusunu sormaktadır ?KOSGEB Başkanı Recep Biçer açıklamada bulundu, Verilen Destek Kapsamında KOSGEB’in 2020 yılı 50 bin lira üst limitli sıfır faizli işletme kredisi faiz desteği ile ilgili önemli bir açıklama yapıldı.KOSGEB Başkanı Biçer, “Kredi kullandırım işlemleri süresini 28 Nisan’dan, 2 Haziran’a kadar uzattık.” dedi

Başvurular için KOSGEB 10 gün süre verdi ve bu sürenin uzatılıp uzatılmayacağı hakkında bir bilgi verilmedi. 10 Şubat Perşembe gününden itibaren başlayan başvurular 10 günün sonunda 20 ŞUBAT Pazartesi günü sona erecek. İlk kez başvuranların süreye riayet etmeleri tavsiye olunuyor. Bu süre içinde faydalanamayanlar için henüz bir açıklama yapılmadı. Sonuçlar ise 27 ŞUBAT 2017 tarihinde başvuranların cep telefonlarına ve e-postalarına bildirilecek.

KOSGEB Solucan Gübresi Desteği
KOSGEB Solucan Gübresi Desteği 2020

KOSGEB’den solucan gübresi için destek çiftçilerin yüzünü güldüren hizmetlerden biri olarak kırmızı Kaliforniya solucanı için devlet tarafından verilmektedir. İş projesi kapsamında KOSGEB üzerinden açılış giderleriniz…

İlgili İçerik

SIFIR FAİZLİ KREDİ DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

Bu desteğin asıl amacı ihtiyaç sahibi esnafın desteklenmesi olup, bu bağlamda durumu iyi olan büyük işletmeler yerine öncelik Mikro işletme sahiplerine verilecek. En az işçi çalıştırandan en az hasılat yapandan başlanmak kaydıyla sırasıyla 50  bin lira faizsiz kredi desteği sağlanacak. Bu işletmeler bittiğinde orta ölçekli işletmelerin değerlendirilmesine başlanacak.

sıfır faizli kosgep kredi başvuruları

BAŞVURU SONUCU ONAYLANANLAR NE YAPACAK?

Kosgeb sıfır faizli kredi başvuru sayfasından işlem yapanların onay aldıklarında bankalara başvuru yapacaklar. Anlaşmalı bankalar kefalet talep etmeleri durumunda KGF ve TESKOMB devreye girecek ve kefalet sağlanacak. Bankalar bu kuruluşların kefaletine olumlu bakacaklar.

SIFIR FAİZLİ KREDİ NASIL GERİ ÖDENECEK?

Toplamda 36 ay vade yapılacak ve ilk 1 yıllık dönemde geri ödeme yapılmayacak. Ödemeler 1 yıl sonra başlayacak ve 24 ay sürecek. 3’er aylık dönemlerde esnaflarımız ödeme yapılacaklar. 50 bin 0 faizli kredi alan bir esnafımız için ödeme planı oluşturursak;

KREDİ MİKTARI24 TAKSİTÖDEME DÖNEMİ
50.000 TL.6.250 TL.2020 MART
6.250 TL.2018 HAZİRAN
6.250 TL.2018 EYLÜL
6.250 TL.2018 ARALIK
6.250 TL.2020 MART
6.250 TL.2020 HAZİRAN
6.250 TL.2020 EYLÜL
6.250 TL.2020 ARALIK
TOPLAM ÖDEME 50 BİN LİRA OLACAK

Yukarıda ki tabloda görüldüğü üzere 3’er ay aralarla yapılan geri ödeme 2 yıl sonunda tamamlanacak ve esnafımız hiç faiz ödemeden aldığı parayı bankalara geri iade edecek.

BAŞVURU SAYFASI KULLANIMI

Başvuru sayfasından yapılan birkaç işlem ile başvuruyu tamamlamak mümkün. Bunun için ekstra bir danışmanlık firmasına başvuru yapmak gerekmiyor. Kullanıcılar sıfırfaiz2017.kosgeb.gov.tr adresine ulaşarak, buradan işletmelerinin vergi numaraları ve işe başlama tarihlerini sisteme giriş yaparak başvuru sayfasına giriş yapacaklar.

Bu bilgiler işletmelerin Vergi Levhalarında yazılı olup, hatalı bilgi girişi yapmama konusunda dikkatli olmaları öneriliyor.

Başvuru sayfasının sonraki aşamaları ise 3-5 dakikalık bir sürede tamamlanabilecek. Esnaf diğer sayfalarda da, var ise SGK sicil nosu, yetkilinin adı ve soyadı, sonucun bildirileceği kişinin e-posta adresi ve cep telefonu numarası gibi bilgileri girerek kaydedecekler. Sayfaya hatalı giriş yapılmaması konusunda esnaflarımız uyarılıyor.

Sayfanın doldurulması sonrasında 27 ŞUBAT 2018 tarihine kadar beklemekten başka bir işlem bulunmuyor. Bu arada, isteyenler kosgeb ilk kayıt ve beyanname aşamasını tamamlayabileceği açıklamanın sonrasına da bırakabilirler. İnternet sayfasından da kontrol işleminin yapılabilmesi bekleniyor.

SAYFADA HATA OLMASI DURUMUNDA YAPILACAKLAR

Bilgilerin girildiği esnada, Esnafımızca işletmesinin bilgilerinin yanlış yazıldığı görülürse, Derhal en yakın Kosgeb Hizmet Merkezlerine gidilerek, KOBİ bilgilerinin güncellenmesi istenecek. Hizmet merkezlerinde yine bir yığılma yaşanacağı tahmin edildiğinden bu durumda olanların gecikmeye ve sayfada yaşanacak problemlere maruz kalmadan biran önce başvurularını gerçekleştirmeleri tavsiye edilmektedir.

1.000.000 TL.’nin altında senelik net satış hasılatı olan ve dükkanında, iş yerinde, atölyesinde 10 kişiden az personel istihdam eden küçük esnaf önceliğe sahip olacak.

2020 Yılında Halkbankası ve Esnaf ve Kredi Kefalet Kooperatiflerince birçok esnafımıza 30 bin lira faizsiz kredi verilmişti. Bu krediden yararlananlar maalesef 50 bin  lira destekten yararlanamayacaklar.

Kosgeb Desteklenmeyen Sektörler
Kosgeb Desteklenmeyen Sektörler

Kosgeb kobi ile girişimciler arası rakiplik gücünü geliştirerek destek, hizmet ile ekonomik aynı zamanda sosyal olarak kalkınma payını artırmayı misyon haline getirmektedir. İlk kuruluşu 1990…

İlgili İçerik

ANLAŞMALI BANKALARIN FAİZSİZ KREDİ DEĞERLENDİRMELERİ

KOSGEB’den onay almasına rağmen, bankaya gittiğinde eli boş dönen ve yine eli boş döneceğini tahmin eden esnafımız için kefalet desteği devreye giriyor. Yukarıda ki resimde KOSGEB internet sayfasından alınmış olup, bu görsel de kefalet desteği açıkça belirtilmiştir. Anlaşmalı bankalar bu kez kefalet ve teminat konusunda daha olumlu yaklaşmaları ve bu yönde karar vermeleri için bir protokol imzalandığı değerlendiriliyor.

Esnafa kredi sicil affının başladığı 6 ay süresinde icralık avukatlık durumda olup da borcunu yapılandıranların kara listede olmalarına rağmen bankalarca kredi verilmesinin önü açılmıştı. Bu bankalara cezai müeyyide uygulanmadan finans sağlamalarına imkan tanıyan kredi sicil affından yararlananlara destek verilme durumu yine bankalara bırakılmıştır.

Başvuru sayfasından formu dolduran ve işlem tamamlandı uyarısını alan esnafın sıfır faizli kredi alması kesin değildir. Yine esnafımızın protokol imzalanan bankalara başvuru yapması gerekli olup, bankaların onayından sonra 0 faizli kredi çekebileceklerdir.

Eğer başvurunuzu henüz gerçekleştirmemiş iseniz, sizde hemen sıfır faizli KOSGEB 2020 kredisi başvuru sayfasına tıklayarak giriş yapmanız bilgilerinizi doldurmanız ve en kısa sürede ihtiyacınız kadar desteğe kavuşmanız dileğiyle..

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.