Süper market ve bakkal açma devlet desteği

Süper market veya bakkal açmak için devlet destekli krediye ihtiyacınız varsa KOSGEB’e hibe kredi başvurusu yapabilirsiniz. Market, bakkal açma kredisi hakkında şartlara, başvuruya ve tüm ayrıntılara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Süper market ve bakkal açma devlet desteği
A+
A-

Süpermarket açmak için devlet desteği almak KOSGEB sayesinde mümkündür. Bu kapsamda verilen devlet destekli kredi ve hibelerin tamamı KOSGEB imzası ile girişimcilere sağlanmaktadır. Bunun yanında devlet desteği almak için bazı şartları karşılamak gerekmektedir.

KOSGEB Bakkal ve Market Açma Kredisi

Bakkal açmak için KOSGEB kredisi almak, iyi bir iş planına bağlıdır. KOSGEB’in sizin hakkınızda fikir sahibi olmak için en fazla değerlendirdiği araç, yapacağınız projeye dahil olan iş planıdır. Bu plan ile tüm düşündüklerinizi kağıda dökerken, KOSGEB tarafından hakkınızda fikir sahibi olunmasını sağlarsınız. İş planınızın içeriğinde dükkanın belirlenmesinden müşteri potansiyelinin tespitine kadar, pek çok alanda araştırma yaptığınızı ortaya koymanız gerekecektir.

Bankaların iş yeri açma konusunda verdikleri kredilerden farklı olarak KOSGEB desteklerinin içeriğinde anlayışlı bir kredi tutarı ve hibe desteği de bulunmaktadır. Bunun yanında devlet desteği kapsamında girişimcilere KOSGEB tarafından faizsiz kredi desteği de sunulmaktadır. Ancak tüm bu desteklerden yararlanmak için açmak istediğiniz  işletmenin tüm potansiyelini değerlendirmiş olmanız gerekmektedir. İşletme planınız hakkında yanıt veremediğiniz bir soru, KOSGEB desteklerinden yararlanma imkanınızı elinizden alabilmektedir.

KOSGEB, iş kurulumu için harcanan miktarın faturalanmasından sonra ödeme yapmaktadır. Bu nedenle elinizde sermaye olmadan işe başlamanız imkansızdır. KOSGEB, iş yeriniz için yapacağınız harcamaları, siz harcamayı yaptıktan sonra size ödemektedir. Bu kapsamda kuruluş aşamasında borç alma imkanlarınızın tümünü kullanmanız önerilir. Bu kapsamda gerekli toptancı ve gıda tedarikçileri ile anlaşarak önce alım, sonra ödeme yapmanın yollarını araştırabilirsiniz. Ancak tüm bunları yapmanda önce KOSGEB desteği ön onayını beklemeniz gerekir.

Kosgeb Kredisi
2020’da KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

Yeni bir projeyle iş kurmayı hedefliyorsanız ya da küçük bir işletme kurmayı planlıyorsanız, kendi işinizde patron olmayı diliyorsanız KOSGEB hibe veya kredi desteklerinden yararlanarak işinizi…

İlgili İçerik

Devlet Desteğiyle Market Açma Şartları

Market açmak için devlet desteği imkanından yararlanmak için uyulması gereken şartlar şunlardır:

 • Destek, işletme açıldıktan sonra verilecektir. Bu nedenle işletmenin en azından başlangıç için kurulumunu yapmanız şartı bulunmaktadır. Dolayısıyla elinizde, toplam işletme açılışının en az %30’una tekabül edecek miktarda sermaye bulunmak zorundadır.
 • Ön onay beklemeden açılan işletmeler, KOSGEB güvencesini beklemedikleri için zor durumda kalabilmektedir. Ön onay ile kredi ve hibelerin yattığı gerçek onay arasında en az 1 ay fark olması, işletmelerin daha zor durumda kalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yapılması gereken, yalnız piyasa araştırmaları gibi düşünsel bazda araştırma ve hazırlıkları yapmak, ön onaydan hemen sonra işletme kurulumuna başlamak olmalıdır.
 • İş planını yapmayan ya da plana dair mülakatta sorulan sorulara yerinde cevaplar veremeyen kişiler, kredi ve hibe imkanlarından yararlanamamaktadır. Market ya da bakkal açma konusunda devlet desteği alınmak isteniyorsa ilk şart iş planının yerinde hazırlanması olmalıdır.
 • 18 yaşını aşmış olmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak da şartlar arasındadır.
 • Daha önce bu amaçla bankalardan kredi kullanmamış olmak gerekir. Daha önce bankalardan iş yeri açma kredisi kullanmış, ancak iş yerini kapatmak zorunda kalmış kişiler, bu imkanlardan yararlanamazlar.
 • Kişilerin hali hazırda banka kredisi borcu ya da ödenmemiş ve avukata aktarılmış icra kararlarının olması durumunda KOSGEB hibe ve desteklerinden yararlanamazlar.
 • Kişilerin açılış sırasında tüm harcamalarını faturalandırabilir olması gereklidir. faturalandırılamayan harcamalar KOSGEB destekleri kapsamında ödenmez.

KOSGEB Market Açma Desteği Alma Aşamaları

Market desteği alma adımları şu şekilde sıralanabilir:

 • Aklınızdaki iş fikrini detaylandırarak ne yapmanız gerektiği ile ilgili bir rota oluşturun.
 • KOSGEB kurslarına kaydolun. Talebin yoğun olduğu büyük şehirlerde mülakat yapılacağını unutmayın.
 • KOSGEB kurslarından başarı belgesi almak için gayret edin. Katılım belgesi değil, başarı belgesi çoğunlukla teşvik ve destekler için kullanılır.
 • Aynı anda sermaye yapmaya ve piyasa araştırmasına başlayın.
 • İyi bir proje ortaya koymak için çalışın. Projenin kabul olması değerlendirme ve mülakat olarak 2 aşamada yapılacaktır.
 • Sermayenizin ne kadar olduğunu bildirin. Bu bilginin ışığında KOSGEB market desteğinden yararlanmak istediğinizi ifade edin.
 • Kullanmak istediğiniz kredi ve destek miktarına dair kampanyaları inceleyerek birini seçin. Ardından gelecek ön onayı bekleyin.
 • Ön onay almadan kesinlikle başlangıç yapmayın.
 • Ön onayın hemen ardından kendi imkanlarınızla kuruluma başlayın.
 • Kurulum esnasında yaptığınız harcamalara dair faturaları biriktirin. Bu faturalar ışığında desteklerden yararlanacaksınız.
 • Tam onay verildiğinde hesabınızdan desteğinizi alabilirsiniz.
Kosgeb 50 bin Lira Destek
KOSGEB 50 Bin Lira Hibe Kredi

Kosgeb hibe kredi oranları değişti.  Kosgeb tarafından artık 50 bin lira hibe, 100 bin lira faizsiz kredi veriliyor. KOSGEB 50 Bin Lira Hibe Kredi detayları 64. Eylem…

İlgili İçerik

Market Açma Konusunda Devlet Desteği Miktarı

Market açma desteği tutarı 50.000 TL’lik seçeneği içermektedir. Bu tutarda verilecek dükkan açma kredisinin yanında 100.000 TL 0 faizli 24 ay vadeli ve 2 yıl ertelemeli kredileri de kullanma imkanı bulunmaktadır. Hibe olarak verilecek 50.000 TL’nin harcanması gereken alanlar sınırlı tutulmuştur. Bu alanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • İşletme kuruluşu amacıyla kira giderleri için 2.000 TL,
 • Alınması gereken raf, pos makinesi gibi harcamalar için 18.000 TL,
 • İşletmenin ürün alımı gibi giderleri için 30.000 TL

Şeklindedir. KOSGEB, hibe ile kredi arasında herhangi bir sınır koymamıştır. Hibe ile aynı anda kredi de alınabilmektedir. Yani devlet desteğinin tamamı 150.000 TL’dir.

Devlet Desteğiyle Market Açmak İçin Ustalık Belgesi Gerekli Midir?

Market açmak için ustalık belgesi gerekliliği bulunmaktadır.Bu Ustalık Belgesi, halk eğitim merkezlerinden alınacak bir kurs sonunda verilmektedir. Mesleki eğitim merkezlerinden alınabilecek İş Yeri Açma Belgesi ile de KOSGEB başvuru yapılabilmektedir. Ayrıca iş yerinde çalışması için işe alınacak elemanın da Hijyen belgesi alması gerekmektedir.

KOSGEB Market Açma Desteği İçin Başlangıçta İstenen Evraklar

 Kayıt sırasında KOSGEB’in destek için istediği belgeler şöyle sıralanabilir:

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • 3 adet vesikalık fotoğraf
 • KOSGEB resmi sitesinden doldurulacak başvuru formu
 • Ustalık belgesi

Bu belgelerin tamamlanması halinde kişilerin KOSGEB market açma desteğine başvuru yapması ve bu bağlamda kurslara giriş yapması mümkün olacaktır. Bu alanda yapılacak kursların süresi toplam 37 saattir. Başarı belgesi için en az 30 saatine bizzat sınıfta vakıf olmak gerekmektedir.

KOSGEB Market Desteği Ön Onay Sonrası Gerekli Belgeler

KOSGEB destek onayından sonra istenen evraklar şöyle sıralanabilir:

 • İş yerini açtığınıza dair KOSGEB resmi sitesinde taslağı bulunan bir form doldurmanız gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopiniz, ön onay sonrası kesinleştirme işleminde istenecektir.
 • İş yerinize ait kira kontratınız ve işe başlama formunuz da dosya içerisinde olmalıdır.
 • İş yeriniz borçlu durumda da olsa hali hazırda açık ve faaliyette olduğundan, belediyeden ruhsat almanız gerekmektedir.
 • Ön onaydan hemen sonra Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Bu belgelerin hazırlanmasının ardından onayınızı kesinleştirme işlemi yapabilirsiniz.

KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

KOSGEB geliştirme programları, açık ve işlemekte olan bir işletmeyi ileri seviyeye taşımayı hedefler. Bu kapsamda açılış aşamasındaki market ve bakkalların da ilgi alanında olan bu destekle, önce küçük çaplı bir bakkal açabilir, sonra büyütmek için desteğe başvurabilirsiniz. Geleneksel girişimcilere 60.000 TL, ileri derece girişimcilere 370.000 TL şeklinde verilecek bu desteğe başvurmak için, başlangıç aşamasında aldığınız 150.000 TL’lik devlet desteğinin 100.000 TL’lik kredi kısmını ödemeniz yeterlidir.

Kosgeb Girişimcilik Kursu
KOSGEB Girişimcilik Kursu Hakkında Detaylı Bilgiler

KOSGEB, vatandaşlarımızın işletmelerini ve girişimlerini hayata geçirebilmeleri için sağlamış olduğu eğitimler ve finansmanlar ile, hem sağlam temele oturtulmuş işletmelerin sayısının artmasını sağlamış, her şeyden önemlisi…

İlgili İçerik

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.