Tarım Bakanlığı Teşvikleri En Yeni Güncel Liste 2019

Tarım Bakanlığı Teşvikleri En Yeni Güncel Liste 2019

Geçtiğimiz yıl görüşmelerine başlanan tarım teşviklerinde, 2019 yılı için hangi alanda ne kadar destek verileceği günden güne belirginleşmeye başlıyor. Tarım Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda, ilk başta tarımsal üretimin arttırılması amacıyla, kırsal alana göç edecek ve burada tarım ile hayvancılık yapacak kişilere destek verilmeye başlanmıştı. Bunun beraberinde desteklenecek olan alanlar ise, genç nüfusa yönelik olmaya başladı. Gençlerin işsizlik ile karşılaşmaması ve hem kendilerinin hem de ülkelerinin ekonomilerine katkıda bulunmaları açısından, çiftçilik alanında onlara destek verilmeye başlanmıştı. Tarım Bakanlığı teşvikleri, sadece bu iki alanla sınırlı kalmamış ve en güncel listeler, Tarım Bakanlığı’nın internet adresinden güncel bir şekilde açıklanmaya devam etmiştir.

Tarım Bakanlığı Hayvancılık Teşvikleri 2019’de Nelerdir?

Tarım Bakanlığı teşvikleri ile ilgili detaylar gelmeye başladıkça, tarımsal üretimin yanı sıra, hayvancılık alanında daha büyük destekler verildiği görülmektedir. Hem hayvancılık yapan hem de bu sektöre ilk kez girişimde bulunacak kişiler için verilen bu desteklerde, ilk olarak et üreticiliği alanında destekler verilmektedir. Geçtiğimiz yıl defalarca kez gündeme gelen ve çok eleştiriler alan et ithalatının önüne geçilmesi amacıyla, küçükbaş ve büyükbaş hayvan üreticiliği için desteklere hız verilecek. Bunun yanı sıra, süt üreticiliği alanında modern tesisler kuracak kişiler için de destekler verilmeye devam edecek.

Tarım Bakanlığı tarafından uygulanacak teşvik politikalarında endisine yer bulan büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık sektöründe, aynı zamanda Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından da destekler verilecek. Fakat, verilecek olan bu desteklerdeki temel şart, Avrupa standartlarına uygun bir tesisin inşaa edilmesidir. Bu standartlar tamamlandığı zaman, proje giderlerinin yaklaşık olarak yüzde yetmiş beşlik kısmı, Avrupa Birliği Bakanlığı, geri kalan tutar ise devlet destekleri ile karşılanmaktadır.

Hayvancılık Destekleri Nasıl Alınır?

2019 yılı içerisinde Tarım Bakanlığı teşviklerine konu olan hayvancılık üretiminde, destek tutarları çok üst sınırlara kadar çıkabilmektedir. Bundan dolayı, hayvancılık kredisi başvurusu yapmayı düşünen ve finansman sorunundan dolayı adım atamayan kişilerin, projelerini hazırladıktan sonra gereken adımları atmaları gerekmektedir. Hayvancılık desteklerinden kişilerin nasıl faydalanılacağı konusuna geldiğimizde ise, Tarım Bakanlığı mı yoksa KOSGEB destekli bir destek mi alınacağının düşünülmesi gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  KOSGEB 50 Bin Lira Hibe Kredi

2019 yılında daha çok Tarım Bakanlığı’nın ön planda olacağı hayvacılık desteklerinde, ilk aranan şart, çiftçilik belgesidir. Eğer bu desteklerden faydalanmak istiyorsanız, çiftçilik belgenizin olması gerekmektedir. Aynı zamanda, nasıl bir tesis inşaa edileceği, et mi yoksa süt üreticiliği mi yapılacağına ya da ne kadarlık bir alanda tesis kurulacağının kuruma gösterilmesi için, proje hazırlanması gerekmektedir. Bu proje, kesinlikle özen gösterilerek hazırlanması gerekmektedir.

Hayvancılık Teşvikleri Hangi İllere Veriliyor?

Tarım Bakanlığı teşvikleri için bazı bölge ve il merkezlerine öncelik verilmiş durumdadır. Bu merkezlerde yaşayan kişiler, toplam proje bedelinin yüzde ellilik kısmını hibe olarak alırken, geriye kalan kısım için de faizsiz kredi desteklerinden faydalanmaktadır. Söz konusu il merkezleri ise şu şekilde;

 • Tarım Bakanlığı teşviklerinden faydalanacak il merkezleri; Adıyaman, Adana, Aksaray, Afyon, Aydın, Amasya, Burdur, Balıkesir, Çanakkale, Bursa, Denizli, Çorum, Edirne, Kars, Erzurum, İzmir, Kayseri, Kastamonu, Kırklareli, Malatya, Konya, Muğla, Manisa, Muş, Sivas, Samsun, Şanlıurfa, Tokat, Yozgat, Trabzon, Tekirdağ
 • Tarım Bakanlığı teşviklerinden yüzde elli oranında faydalanacak il merkezleri; Bayburt, İzmir, Ankara, Kars, Kahramanmaraş, Malatya, Kırklareli, Niğde, Manisa, Samsun, Trabzon ve Tekirdağ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  2019 Yılında Genç Çiftçi Hibesi Verilecek İller Listesi

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları

Hayvancılık teşviklerinden faydalanacak kişilerin taşıması gereken temel şart, çiftçilik belgesidir. Aynı zamanda, alınmak istenen teşviğin türüne göre de bazı özel istekler ortaya çıkabilmektedir. Örnek verecek olursak; oluşturulan projede belirtilen hayvanın türünün, bölgede yaşayabilecek olması, alanların da hayvan bakımına müsait olması gerekmektedir. Bu şartları tam anlamı ile taşıyan kişiler, büyükbaş hayvancılık hibe kredilerinden faydalanabilmektedir.

Oluşturulacak olan projede, beslenecek olan hayvan türünün ismi ve özelliklerinin yanı sıra, yukarıda belirttiğimiz gibi besleme yapılacak alanın şartlarının uygun olması gerekmektedir. Özellikle Avrupa Birliği desteklerinden faydalanmak isteniyorsa, revir, sağım alanı ya da besleme noktalarının son teknoloji ile yapılması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Büyükbaş Hayvancılık Kredileri

5 yıl ödemesiz hayvancılık kredisi

Piyasada birçok yerde karşımıza çıkan ve Tarım Bakanlığı teşvikleri ile karıştırılan beş yıl ödemesiz hayvancılık kredisi, ne yazık ki şuan için geçerli değildir. Geri ödemesiz olmasa bile uygun koşullarda alınabilecek hayvancılık kredilerine baktığımızda, Ziraat Bankası karşımıza çıkmaktadır. 7 yıl vade süresi ve yıllık yüzde 5 kredi faiz oranı ile sunulan bu kredi için, banka şubelerine elden başvuru yapılması gerekmektedir. Bankacılık alanında kullanılan tüm şartlar burada geçerli olacağından dolayı, her başvuru yapan kişinin bu kredilerden olumlu yanıt alması her zaman için mümkün olmayacaktır

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Çiftçilere tarım ve hayvancılık kredisi 2019

YORUMLAR

 1. engin anci dedi ki:

  Ben kars dağpınar beldesinde yaşıyorum çiftçilik yapıyorum 2017 de tdk bas vurdum yaklaşık 70 tlyatırarak besicilik 95 bas havan projesi verdim bisey çıkmadı neden acaba

 2. Gursel dedi ki:

  İyi günler benim çiftçilik belgem var ve yumurta tavukculugu yapmak istiyorum izmirde yaşıyorum krediden faydalana bilirmiyim acaba yardımcı olurmusiniz

 3. Ömer dedi ki:

  SLM ben köyde yaşayan ve ailece çiftçilikle uğraşan emektarim ama başımıza gelen bir dolandırıcılık yüzünden elimizdeki hayvan varlığımızı kaybettik ben iki oğlum köyde yaşıyoruz ve hala hiç bir destekten yararlanamiyoruz birc harç içinde kendi yagimizda kavruluyoruz benim ricam neden bu işi gerçekten yapacak insanları bulup onların bu işte istihdam etmiyorlar.bizim başımıza gelen bu vahim olay yüzünden Nacar kaldım iki oğlum başımda ve temelden bu işi biliyorlar devlet büyüklerinden bizim elimizden tutmaları biz zekât istemiyoruz bizi borclandirsinlar ve çalışalım borcumuzu odeyelim.

 4. İbrahim Coşkuner dedi ki:

  Ben koyun için başvurmak istiyorum 300 koyun ne yapmalıyım

 5. süleyman mumcuoğlu dedi ki:

  örtü altı üretim yapıyorum. bankadan kredi kullandım. bunun dışında kullanabileceğim devlet teşviği varmı dır.

 6. Raşit ünver dedi ki:

  Çorum ili osmancık ilçesinde hayvancılık yapıyorum işletmemiz eski ve kullanışlı olmadığı için yeni bir isletme yapmak istiyorum. Tkdk haricinde tarım bakanlığının hibe destekleri mevcutmudur bu konuda nasıl detaylı bilgi alabilirim.

  1. oktay dedi ki:

   Hali hazırda yeni başlamış olan KKYDP 12. Etap hibe desteği var. Başvuru konusunda bilgi almak için 0(505) 877 7948 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

 7. Abdullah dedi ki:

  Hayvancılık a destek var mi büyütmek istiyorum yardım cı olurmusunuz

  1. Makbule dedi ki:

   Kırsal kalkınmayı destekleme kurumu AB destekli yeni çağrılara çıkmaya başladı.Ahır inşaatı ve canlı hayvan desteklerini ayrıca traktör desteğini bekliyoruz.İşini geliştirmek isteyen veya yeni girişimçilere çok iyi bir fırsat.

 8. Abdullah dedi ki:

  Destek ten nasıl faydalaniriz

  1. Makbule dedi ki:

   öncelikle teşvik verilen iller arasında yaşadığınız şehrin olması gerekiyor ve kırsal kalkınma içine giren yerde(köy, kasaba )bu işi yapmalısınız.

 9. tamer dedi ki:

  Bu konularda bilgi alabilirim şartlar ne kosukda