Tarım Kredi Kooperatifi Gübre Fiyatları 2019

Ülkemizde tarımsal üretimi desteklemek adına kurulmuş olan Tarım Kredi Kooperatifleri, 1863 yılından bu yana hizmetlerine devam etmektedir.Gübre Fiyatları piyasasınıda yönlendirmektedir. Geniş bir şube ağına sahip olan kooperatif, bünyesine üye kabul etmekte ve üyelerinin de ekonomik menfaatlerini korumak, onların meslekleri ile ilgili ihtiyaçlarını karşılamak ve kısa ile uzun vadeli kredi desteği sağlamak amacıyla birçok faaliyette bulunmaktadır.

Tarım Kredi Kooperatifi Gübre Fiyatları 2019

Özellikle üreticilerin en temel ihtiyaçları arasında bulunan gübreler, Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile alınmaya özen gösterilmektedir. Buradaki temel amaç, hem gübrelerdeki kalite hem de fiyatların uygunluğudur. Tarım Kredi Kooperatifi gübre fiyatları güncel 2019 yılı için şekillenmeye başlasa da, döviz kurunda meydana gelen artış ya da azalışlar ile birlikte, sürekli olarak güncellenmektedir.

Tarım Kredi Kooperatifi gübre fiyatları 2019’ye baktığımız zaman, en güncel fiyatları şu şekilde sıralayabiliriz.

Tarım Kredi Kooperatifi Gübre Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Ülkemizde çifçilere sunlulan gübrelerin büyük bir çoğunluğu, farklı ülkelerden ithal edilmektedir. Bundan dolayı, ülkelerden yapılan ithalatlarda geçerli olan döviz kurlarına bağlı olarak, gübre fiyatlarının belirlendiğini söyleyebiliriz. Fakat, ülkemizde her il ya da ilçe merkezindeki fiyatlara baktığımız zaman, gübre fiyatlarının aynı olmadığını kolay bir şekilde görebilmekteyiz. Burada, gübrenin satışa sunulana kadar ki geçen zamanda araya giren komisyoncular ya da nakliye işlemleri için harcanan giderlerin de büyük bir payı bulunmaktadır.

Tarım Kredi Kooperatifi gübre fiyatları 2019 yılı için, üreticiyi zorlamayacak şekilde ayarlandığını ise kolay bir şekilde farkedebilmekteyiz. Tarım Kredi Kooperatiflerine üye olan kişiler, kooperatiflere başvurduklarında onlar için hazırlanan fiyat listesi ve ödemeleri gereken toplam tutara bağlı olarak, kredi de kullanabilmektedirler.

                                                        Gübre Fiyatları

Tarım Kredi Kooperatifi Gübre Kredisi

Tarım Kredi Kooperatiflerinin yalnızca mesleki eğitimler ya da gübre konusunda değil, üreticilerin finansman açıklarını kapatma konusunda da birçok hizmeti olduğunu daha önce sizler için anlatmıştık. Bu doğrultuda bakıldığı zaman, Tarım Kredi Kooperatiflerinden alınacak olan gübre kredilerinin, bankalara oranla son derece uygun olduğunu da görebiliriz. Kimyevi gübreler için verilen kredilerde, bir dekardan elde edilebilecek ürün veriminin arttırılması için, en fazla 12 yıl vadeli olacak şekilde kredi verildiğini görebiliriz. Üreticinin büyük bir çoğunluğu, bu krediler ile gübre ihtiyaçlarını karşılamakta ve hasat döneminde ellerine geçen toplu paralar ile de vade süresinden önce kredilerini kapatmaktadırlar.

Tıpkı bankalarda olduğu gibi, Tarım Kredi Kooperatifi bünyesinden alınacak kredilerde de seçici davranılmaktadır. Örnek ile açıklayacak olursak; üreticiler daha önce aldıkları gübre kredilerini ödemekte zorlanmış, hiç ödememiş ya da gecikmeli olarak ödemişlerse, onlar için çoğu zaman gübre kredisi desteği sağlanamamaktadır. Gübre kredisine başvurmak için ise temel şart Tarım Kredi Kooperatifi’ne üye olunmasıdır. Bunun beraberinde kişiler çiftçi belgeleri ve kimlikleri ile birlikte başvuru yapmalıdırlar.

Tarım Kredi Kooperatifi Gübre Kredisi Ödeme Şekli

Tarım Kredi Kooperatifi gübre fiyatları 2019 için alacağınız kredilerde, kooperatif tarafından sizler için bir ödeme planı çıkarılacaktır. Alınan kararlar gereği kişilerin aldıkları krediyi geri ödemeleri için verilen vade süresi maksimum 12 aydır. Ayrıca, kişiler krediyi aldıklarında da hemen ödemeye başlamamaktadırlar. Vade süresine boyunca istenirse her ay ödeme yapılmakta istenirse de, hasat döneminde elde edilen toplu gelir ile alınan kredi ödenebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu, vade sürelerini geçirmemektir.


YORUMLAR

 1. cihat yağan dedi ki:

  tarım kredii koop.gübre satarken faturasını kesip müşteriye veriyor Çiftci üye borcun ödeyeceği zaman faturada yazan rakam dışında +prim+komisyon+faiz+sigorta primi gibi bir sürü ilave sokuşturuyor.Dolayısısıyla pyasada tefeciden fazla oluyor Köylünün çiftcinin Tarım Kredi KOOp kesinlikle dostu değil hissedarı ortağı olduğu yalan Bari adını değiştirse de çiftcide bu kuruluş kendine hizmet etmediğini bilse iyi olur saygılarımla

 2. farudun mehmet uslu dedi ki:

  Şu an tüccarda gübre 20-20 peşin1.085 tl/ton, üre 1.195 tl/ton’dur. Acaba halkın kooperatifi kaç tl’ye çiftçiye verecektir. Eğer piyasa fiyatlarının altında verir ise o zaman halkın kooperatifidir. Üstünde verir ise zaten şuanki gibi tüccardır’ diye düşünüyorum. saygılar sunarım.

 3. Sezgin Altan dedi ki:

  Tarım kredi kooperatifin den vadeli gübre aldık, resmen beni çarptı, bunlar dolandırıcı

  1. Oktay YILMAZ dedi ki:

   Nasıl oldu detayları paylaşırmısınız Birde Çifçiyi gübreden dolandırıyorlarsa çiftçi biter.