Tarım Makineleri için Hibe Kredi Kullanımı

Tarım Makineleri için Hibe Kredi Kullanımı

Türkiye’de çiftçi olmak için özel şartlara ihtiyaç duyulmaz. Bir miktar arazi olup ekip biçebilecek bilince sahip Ziraat Odasına ve Çiftçi kayıt sitemine kaydını yapan herkes bir çiftçi sayılır. Oysaki çiftçi olabilmek yazılıp okunduğu kadar kolay olmamalıdır. Çiftçilik bir bilgi birikimi ve tecrübe sonucu ortaya konabilecek özverili birçok işlemin sonucunda alınan verimdir. Doğa bilgisi olan, ürünleri bilen tanıyan ve onların ihtiyaçlarına uygun toprak, su, hava, ilaç bilgisine sahip kişiler yetiştiricilik yapabilir. Canlı ile uğraşılan bir zanaat olduğundan tecrübe edilmeden verimlilik alınamaz. Hava koşullarından, parazitlere, zararlı tarla canlılarına kadar her şey hakkında bilgi ve tecrübe edinmeyen kişiler çiftçi olamaz. Büyük yatırımlar, emek ve çaba birikiminin sonucunda ancak kar elde edilebilinir.

Çiftçi Olmanın Ne Gibi Zorlukları Vardır?

Her mesleğin olduğu gibi çiftçilikte çok zorlu bir meslektir. Canlı ürün sorumluluğu doğal şartların önceden belirli olmaması gibi faktörler çok zorlayıcı olmaktadır. İklim faktörlerine nasıl önlem alınması gerektiğini bilmek gerekir. Toprağın dilinden anlamalı, hasat sonrasında tohum seçimi, pazar ihtiyaçları bilinmeli ve ona uygun zaman ve özellikte ürün yetiştirmeye pek çok konuda bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Tarımda birden fazla ürün üretimi sigorta gibidir. Ayrıca üretimini yaptığınız ürünleri birbirine karıştırmamanızda bilgi birikiminizin üst düzeyde olması ile sağlanır. Üretim yaptığınız ürünün adetinin arz talep etkisi de ürününüzün fiyatını etkiler ve kazancınızı doğrudan etkiler.

Meslekte Disiplinli Olmak Çiftçiliği Nasıl Etkiler?

Ekonomik bir faaliyet olan tarım emektir, çabadır, yatırımdır. Birçok risk alınır ve yeterli gelir elde edemeyecekseniz bu zorlu şartlar altında çiftçi olmak mümkün olmayacaktır. Çiftçilik mesleğinin en önemli şartı verimliliktir. Tarımda verimlilik ilkesi de ülkemiz için çok önemli ancak bir o kadar da ihmale uğramış bir konudur. Küçük üreticiler için verimli olabilmek için ortak alet ekipman kullanılması önerilir. Fakat üreticiler ortak kullanımı tercih etmez ve ekonomik olanaklarının zorlayıp hatta daha da üstüne çıkarak tarım aleti ve makinalarına ekipman alımı yaparlar. Çünkü çiftçi sahip olduğu ekipmanı prestij, üstünlük unsuru olarak kabul eder ve bu algıda kendini aşağılanmış hisseder. Oysaki iş birliği içinde çiftçilerin örgütlü bir şekilde koordineli olarak çalışmasında büyük önem vardır. Böylelikle birbirlerine bilgi ve birikimlerini de arttırabilir, yüksek verim sağlayabilirler.

Ülkemizde Çiftçilik Ne Durumda?

Verimli tarım ürünleri, 4 mevsim yaşanılan topraklarımızda birçok ürün yetişmesi mümkünken maalesef ki dışa bağlı durumdayız. Üretimlerimiz nüfusumuzun ihtiyaçlarını karşılamamakta şartları düzeltmek için ülkemizde son yıllarda azalan kırsal nüfusa bağlı olarak azalan tarım ürünlerinin üretimini arttırmak ve çiftçilere rahat nefes aldırmak amacıyla devlet teşvikleri, hibe ve krediler sağlanmaya başlanmış bir yandan da çiftçinin üretimde kullanıp verimliliği arttırabileceği traktör hibe destekleri sunulmaya başlamıştır. IPARD programı kapsamında traktöre ihtiyacı olan çiftçilere traktör desteği sağlanmış ve traktörleri Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumundan almaları sağlanmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Çiftçilere tarım ve hayvancılık kredisi 2019

Çiftçiye Traktör Hibe Desteğini Hangi Kurum Sağlar?

Ülkemizde traktör hibe desteği programıyla IPRAD üstlenmiştir. IPRAD ile çiftçilerimizin üretimlerini arttırmaları ve sorunlarını çözmeleri amaçlanmıştır. Program başlangıcından 5 yıl içinde çiftçilerimize 3,15 milyar tl hibe desteğini sağlanmıştır. Sağlanan bu hibe desteği ekonomimize ve halkımıza Avrupa Standartlarına uygun üretilen et, süt ve tarımsal üretim olarak geri dönmüştür. Çiftçilerimizin eli kolu olan tarım aletleri ve makinelerine sunulan hibe ile masraflarının yarısı devlet tarafından karşılanmaktadır. Böylelikle devlet hibesi ile çiftçi %50 oranında rahatlamış bir şekilde üretimini yapabilmektedir. Traktör hibe desteğinden yararlanmak isteyen çiftçilerimizin Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumlarının desteklediği illerde kayıtlı çiftçi olmaları gerekmektedir.

Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Aydın, Balıkesir, Hatay, Isparta, Samsun ve Yozgat gibi illerimiz başta olmak üzere 42 ilimiz tarımsal kalkınma kapsamında desteklenmektedir.

Hangi Çiftçilere Traktör Hibe Desteği Verilir?

Yeni dönem bazı şartlarla destek sağlanır. Örneğin en az 10 en fazla 100 süt ineği olan, en az 30 en fazla 250 besi büyükbaş hayvanı olan, en az 50 en fazla 500 keçi ve koyunu olan 10 dönüm serada veya 20 dönüm açık arazide süs bitkisi yetiştirenle aromatik ve tıbbi bitki yetiştiren gibi şartlar aranmaktadır. Bu şartlarla devlet çiftçinin hangi boyutta yaptığı konulara bakar gerekli inceleme sonucu ihtiyacı olduğuna karar getirirse hibe desteğini sağlar.

T.C. Ziraat Bankası Traktör Kredisi

T.C. Ziraat Bankası Traktör Kredisi

Ülkemizin kuruluşundan bu yana tüm kalkınma ve geliştirme projelerini üstlenen ön planda yer alan Ziraat Bankası çiftçilerimizi de yalnız bırakmaz. Tarımsal kalkınmayı sağlamak için traktör kredisi sağlar. Bunun içinde çiftçiden bazı şartlar ister. Kayıtlı çiftçilik yapan yani ÇKS belgesine sahip olan her bir çiftçimiz Ziraat Bankasının çiftçilere sunduğu traktör kredisi imkanından yararlanabilir. Her çiftçi gerekli şartları sağlıyor ise 5 yıl boyunca geri ödeme şartı ile traktör kredisi desteğinden faydalanır. Tarım makineleri ve traktörleri 0 yada 5 yaşını doldurmamış talebi ile Ziraat Bankasına başvurup traktör kredisi imkanından faydalanabilirsiniz.

Traktör Kredisi Nasıl Alınabilir?

Ziraat Bankası tarım makineleri ve traktör alımlarında kullanmak üzere hibe sağlamaktadır. Böylelikle boşalan köyleri tekrar canlandırıp üretimi arttırmak desteklemek istemektedir. 20 binin altında nüfusa sahip plan yerleşim alanlarındaki en küçüğü 18 olan ve 41 yaşa kadar genç çiftçi kategorisinde olan çiftçilere kredi imkanı şartı sağlamaktadır. Bu şartları sağlayan çiftçilere traktör kredisi almak için uygunluk verilir ve 30 bin TL devlet traktör hibe desteğine yada 100 bin TL devlet traktör kredisinin sahibi olurlar. Bankaların sağladığı hibe ve kredi imkanları değişime açık olup çiftçilerimizin bu ihtimali göz önünde bulundurması gerekmektedir. Gerekli durumlarda kredi alma taleplerinde kredide faiz olup olmayacağı bilgisini de yetkililerinden ayrıntılı olarak öğrenmelidirler. Traktör kredisi başvurusu sırasında nüfus cüzdan fotokopisi, tapu fotokopileri, proforma faturaları ve ikamet belgeleri istenmektedir. Tarımsal kalkınmayı desteklemek amacıyla çiftçilerimiz krediler ile desteklenmektedir.

Böylelikle tarıma can katılmak amaçlanmaktadır. Yaklaşık 252 milyon euroyu bulacak yatırımlar sayesinde tarım sektörü yenilecek gibi görünmektedir. Bunun yanı sıra TKDK tarafından yapılan açıklamalara göre gıda sektörüne yönelik de özel destek programları bulunmakta ve yine yüklü miktarda ödenek ayrılmıştır. 161 milyon 706 bin gibi bir bütçeyle sektöre yeni can verme metotları devlet eliyle sağlanmaktadır. Önümüzdeki günlerde ülkemiz iöçin bu desteklerin çiftçiyi ve ekonomiyi olumlu yönden desteklemelerinin faydalarını göreceğe benzemektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  En Karlı Tarım Ürünleri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.