Taşıt kredisi yapılandırma yapılır mı? 2020 Refinansman

Taşıt kredinizi yapılandırmak istiyorsanız bu işlemi nasıl gerçekleştirebileceğinizi, bankalara göre kredi yapılandırma seçeneklerini ve araba kredisi ile alakalı yapılandırma detaylarını kapsamlı anlatımla yazımızda bulacaksınız.

Taşıt kredisi yapılandırma yapılır mı? 2020 Refinansman

Taşıt kredisi yapılandırma kapsamında mı sorusuna verilebilecek cevap bazı şartın sağlanması ile bu kredi borcu için yapılandırma yapılabileceğidir. Pek çok kişi bir araç sahibi olabilmek için kredilere başvuruyor. Özellikle günümüz ekonomisi kredisiz araba almayı neredeyse imkânsız kılıyor. Fakat bilinçsiz bir şekilde çekilen taşıt kredileri daha sonrasında kişilerin başlarına çok daha büyük sorunlar açabiliyor. Kredinin ödenememesi haciz işlemine kadar gidebilecek bir problemdir. Bundan dolayı taşıt kredisi borcunu ödemekte güçlük çeken kişiler taşıt kredisi yapılandırmasına başvurabilirler.

Taşıt Kredisi Yapılandırması Nedir?

Taşıt kredisi borcunun yapılandırması ödenemeyen kredi borcunun kapatılıp yeni bir ödeme planlı kredinin sağlanması anlamına geliyor. Taşıt kredisi borcunu ödeyemeyen kişiler bazı bankaların yürütmüş olduğu taşıt kredisi yapılandırma kampanyasına başvurabilir. Yapılandırma yapan banka doğrudan taşıt kredisi borcunu kapatır. Sonrasında ise borçlunun aylık gelirine göre ödeyebileceği şekilde bir ödeme planı oluşturur. Yani aslında kredi yapılandırması da bir nevi kredi kullanımıdır.

Taşıt Kredisi Yapılandırmasından Kimler Yararlanabilir?

Taşıt kredisi yapılandırmasından yararlanabilecek olanlar araç sahibi olabilmek için çektikleri krediyi ödeyemeyen kişilerdir. Yapılandırma yalnızca ödeme güçlüğü çeken kişileri kapsıyor. Ortada böyle bir durum yoksa yapılandırma kampanyasına dahil olabilme ihtimali yoktur. Eğer borçların ödenmesi geciktiriliyor ya da ödenemiyorsa yapılandırma başvurusunda bulunulabilir. Bankanın başvuruyu kabul etmesi halinde de kampanyaya dahil olunabilir.

Taşıt Kredisi Yapılandırma Hangi Borçlar İçin Geçerli?

Taşıt kredisi yapılandırma kapsamındaki borçlar geçilen ve daha sonrasında ödenemeyen taşıt kredileridir. Taşıt kredisi yapılandırması adı altında farklı bir kredinin borcu için yapılandırma talep edilemez. Taşıt kredisinden sonra yapılandırma için en çok başvurulan konut kredisidir. Konut kredisinin yapılandırması için düzenlenen kampanyalar ayrıdır. Konut kredisi yapılandırma kampanyası yapan bir bankaya da taşıt kredisi yapılandırma talebi için başvurulamaz. Ayrıca takibe düşmüş borçlar için de yapılandırma söz konusu olmamaktadır.

Araç Kredisi Yapılandırmaya Nasıl Başvurulur?

Taşıt kredisi yapılandırma başvurusu bankalar aracılığıyla yapılıyor. Bir araç satın alabilmek için daha önceden bir kredi çekildiyse ve bu kredinin borcunun ödenmesinde güçlükler çekiliyorsa taşıt kredisi yapılandırmasına başvurulmalıdır. Taşıt kredisi yapılandırması daha uygun bir ödeme planı sunacağı için kişileri bir hayli rahatlatabilecek bir uygulamadır. Bu yapılandırmadan yararlanabilmek için başvuruda bulunmak isteyen kişiler öncelikle hangi bankanın yapılandırmasına başvurmak istediklerine karar vermelidir. Daha sonrasında ise gerekli olan tüm evraklar toplanmalı ve banka şubelerine giderek başvuru işlemleri gerçekleştirilmelidir.

Taşıt Kredisi Yapılandırması Neden Önemli?

Taşıt kredisi yapılandırma önemi daha rahat bir ödeme planının oluşturulabilecek olmasıdır. Pek çok kişi kredilere başvururken hesaplamalara dikkat etmiyor. Bilinçsizce yapılan kredi başvuruları da ödenebileceğinden çok daha büyük bir borca sahip olma anlamına geliyor. Ödenemeyen bu borçlardan dolayı da kredi notu düşüyor. Kredi notunun düşük olması bir daha kredi alabilme ihtimalini de bir hayli azaltıyor. Bunun yanı sıra kredi borcunu ödeyemeyen kişilerin malları haciz de edilebiliyor. Böyle sorunlar ile karşı karşıya kalmamak için şayet ortada ödenemeyen bir taşıt kredisi borcu varsa yapılandırma için gerekli adımların atılması gerekiyor.

Yapılandırma Başvurusu Reddedilirse Ne Yapmalıyım?

Kredi yapılandırmasının reddedilmesi durumunda ilk yapılması gereken şey neden bu başvurunun reddedildiği öğrenilmelidir. Her taşıt kredisi yapılandırma başvurusu kabul edilmiyor. Evrakların eksik olması, gelirin yetersiz olması gibi gerekçelerle başvurular reddedilebilir. Bu reddin nedeninin öğrenilmesinden sonra bir eksiklik varsa bunun giderilmesi ve yeniden başvurulması gerekebilir. Eğer gelir yetersiz ise ek bir gelir de gösterilebilir. Taşıt kredisi yapılandırmasından yararlanabilmek için en önemli konulardan bir tanesi bu borcun yasal takibe düşmemesidir. Yasal takibe düşmesi yüzünden reddedilen yapılandırmalar için yapılabilecek çok bir seçenek de bulunmuyor.

Taşıt Kredisi Yapılandırmasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Taşıt kredisi yapılandırmasında dikkat edilmesi gerekenler arasında yeni ödeme planının doğru bir şekilde oluşturması vardır. Taşıt kredisi için yapılandırmaya başvurulması yeni bir kredi alma anlamına gelecektir. Bundan dolayı bu yapılandırma için de yeni bir ödeme planı söz konusu olacaktır. Bu yapılandırmaya dahil olacak kişiler bütçelerini iyi düşünerek yeni bir ödeme planı talep etmelidir. Gelirlerinin en fazla yarısı olacak şekilde aylık kredi taksit ödemelerinin tercih edilmesi doğru bir ödeme planı da olacaktır.

Taşıt Kredisi Yapılandırması İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Taşıt kredisi yapılandırma başvuru belgeleri arasında kimlik belgesi vardır. Bunun dışında geliri gösteren belge de başvurunun en önemli unsurlarından bir tanesidir. Kimlik ve gelir belgesi herhangi bir kredi için gerekli olan en temel iki evraktır. Bu evraklara ek olarak ikametgah belgesi ya da bunun yerine son aya ait elektrik, telefon gibi ödenmiş faturalar da bankaya teslim edilebilir. Ayrıca bazı bankalar ek belge de isteyebilir. Bunun için başvurmadan önce banka ile iletişime geçilmesi en iyi yoldur.

Faizsiz Araba Kampanyaları
2020 Otomobil Kampanyaları

Sıfır araç kampanyaları 2020 yılında da devam etmekte ve birçok otomobil firması tarafından avantajlı otomobillerin satışı yapılmaktadır. Sıfır araç almak isteyen vatandaşlara yönelik birçok marka…

İlgili İçerik

Kredi Yapılandırma Ziraat

Ziraat Bankası kredi yapılandırması sağlayan bankalar arasında yer alıyor. Özellikle Ziraat Bankası’ndan çekilen taşıt kredilerinin ödemediği durumlarda banka müşterilerine yapılandırma sunabiliyor. Bu yapılandırmadan yararlanabilmek için banka ile iletişime geçerek borcu ödemekte güçlük geçildiği belirtilmelidir. Sonrasında ise yeni bir ödeme planı talep edilmelidir. Banka bu talebi değerlendirmeye alacak ve uygun gördüğü durumda da yapılandırma uygulayacaktır.

Vakıfbank Borç Kapatma Kredisi

Kredi borcunu kapatmak için Vakıfbank kredisine başvurulabilir. Vakıfbank özellikle ödenemeyen kredi kartı borçları için yapılandırma yürüten bir bankadır. Fakat bunun yanı sıra taşıt kredisi borçları için de yine Vakıfbank’a başvurulabilir. 2020 refinansman talebinde de bulunmak isteyen kişiler yine Vakıfbank ile iletişime geçerek bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirler.

Kredi Yapılandırma Garanti

Garanti Bankası kredi yapılandırmasını genellikle kendi müşterileri için uygulayabilmektedir. Garanti Bankası’ndan çekilmiş olan bir taşıt kredisinin vade ödemelerinde zorluk çeken bir kişi banka ile iletişime geçebilir. Neden ödeme zorluğu yaşadığını bankaya aktardıktan sonra banka bir değerlendirmede bulunur. Değerlendirme sonucunda da müşterisi için yeni bir ödeme planına sahip yapılandırma düzenleyebilir.

Yapılandırmaya Alternatif Olarak İhtiyaç Kredisi

Ödenemeyen borç için ihtiyaç kredisi kredi borcu yapılandırmasının alternatifi olarak sunulabilecek bir yöntemdir. Özellikle bazı bankalar evraksız ihtiyaç kredileri müşterilerine sağlıyor. Bu krediler ile de taşıt kredisi borcunun ödenebilmesi mümkün oluyor.

TEB İhtiyaç Kredisi

CEPTETEB bireysel ihtiyaç kredisine başvuran kişiler herhangi bir evrakı bankaya sunmadan kredilerini alabiliyorlar. Kredi borcunu ödeyemeyen kişilere diğer bankalar da kredi vermek istemez. Fakat bazı bankalar bu durumda da kredi verebiliyor. Bunlardan bir tanesi de TEB’in mobil uygulaması olan CEPTETEB’tir.

Enpara.Com Kolay Kredi

Hızlı kredi için enpara.com da başvurulacak adreslerden bir tanesidir. Enpara.com da herhangi bir evrak talebinde bulunmadığı için taşıt kredisini ödemekte zorluk çeken kişilerin kolaylıkla başvurabilecekleri bir kredidir.

N Kolay Evraksız Kredi

Evraksız kredi için N Kolay da önerilebilecek başvuru kanallarından birisidir. Özellikle taşıt kredisi yapılandırmasından faydalanamayan kişiler N Kolay’ın ihtiyaç kredisine başvurabilir. N Kolay ihtiyaç kredisi için herhangi bir belge talep etmiyor. Bu kredi ile de taşıt kredisinin en azından bir kısmının karşılanabilmesi de mümkün oluyor.

Yeni araç alacaklar için Peşinatsız araba kredisi kampanyalarını sitemizden takip edebilirsiniz.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.