enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
13,5052
EURO
15,4028
ALTIN
789,08
BIST
2.085,76
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
4°C
İstanbul
4°C
Az Bulutlu
Çarşamba Açık
8°C
Perşembe Yağmurlu
10°C
Cuma Karla Karışık Yağmurlu
2°C
Cumartesi Karla Karışık Yağmurlu
3°C

Tavuk çiftliği kredisi nasıl alınır

Tavuk çiftliği kurmak için kredi almak istiyorsanız bu kredinin nasıl alınacağını, şartlarını, başvuru yöntemlerini, kimlere verildiğini ve faiz oranlarını inceleyerek konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tavuk çiftliği kredisi nasıl alınır

Tavuk çiftliği kredisi alabilmek için öncelikle kişilerin kredi şartlarını sağlaması gereklidir. Kişiler ilgili şartları sağladıkları takdirde; gerekli belgeler ile birlikte, krediyi almak istedikleri kuruma başvuruda bulunmalılardır. Özel bankalar kişilere hibe kredi desteği vermemektedir. Ancak kişilerin tavuk çiftliği kredisi alırken hibe kredi desteği alabilme şansları da vardır. KOSGEB’e, Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlüğü’ne veya Ziraat Bankası’na yapılan kredi başvurularında, kişinin hibe kredi alabilme seçeneği bulunmaktadır. Bunun için kişinin kümes hayvancılığı ile ilgili bir proje sunması gereklidir. Bu projesinde metrekareye düşen tavuk sayısına varana kadar, her ayrıntıyı belirtmesi gereklidir. Kişinin projesi değerlendirildikten sonra; projesinin tutarının %75’inin kendisine hibe olarak verilebilmesi mümkün olduğu gibi, kişinin 50.000 TL’ye varan hibe kredi alabilme şansı da bulunmaktadır. Ayrıca diğer kredilerden farklı olarak; bu kredilerin geri ödemelerinde esnek ödeme planları oluşturulabilmektedir. Kişilerin tavuk çiftliği oturtmaları amacı ile; kendilerinin ödemelerini erteleme seçenekleri de olmaktadır. Duruma göre kişiden; ipotek veya kefil talep edilebilmesi de mümkündür.

Tavuk Çiftliği Kredisi Alabilmek İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Tavuk çiftliği kredisi alabilmek için sağlanması gereken şartlar şu şekildedir:

 • Tavuk çiftliği kredisi almak isteyen kişilerin; damızlık hindi yetiştiriciliği için 5.000 adet hindiye sahip oldukları bir çiftliklerinin olması gereklidir.
 • Damızlık yumurta yetiştiriciliği için; kişilerden 1.000 adet yumurta tavuğuna sahip oldukları çiftliklerinin olması beklenmektedir.
 • Tavuk çiftliği kredisi almak isteyen kişilerin; 1.000 adet damızlık ördeklerinin, 1.000 adet damızlık kazlarının ve 1.000 adet damızlık hindilerinin olması gereklidir.
 • Tavuk çiftliği kredisi almak isteyen kişilerin; çiftliklerinde 10.000 adet damızlık etlik piliçlerinin ve damızlık yumurta tavuklarının olması gereklidir.
 • Deve kuşu yetiştiriciliği için; tavuk çiftliği kredisi almak isteyen kişilerin çiftliklerinde, 100 adet damızlık hayvanın bulunması gereklidir.

Kümes Hayvancılığı Yetiştiriciliği Hibe ve Teşviklerinden Yararlanmak İsteyenlerin Sağlaması Gereken Şartlar Nelerdir?

Kümes hayvancılığı yetiştiriciliği hibe ve teşviklerinden yararlanmak isteyenlerin sağlaması gereken şartlar şu şekildedir:

 • Kümes hayvancılığı konusunda hibe kredi almak isteyen kişilerin; hali hazırda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler olması gereklidir.
 • Kümes hayvancılığı konusunda hibe kredi almak isteyen kişilerin; yaşlarının 18 ile 65 yaş arasında olması gereklidir.
 • Kümes hayvancılığı konusunda hibe kredi almak isteyen kişilerin; çiftçi kayıt sistemine kayıt olmaları ve ÇKS belgesine sahip olmaları gereklidir.
 • Kümes hayvancılığı konusunda hibe kredi almak isteyen kişilerin; hali hazırda en az 3 senedir hayvancılık ile uğraşıyor olması gereklidir.
 • Kümes hayvancılığı konusunda hibe kredi almak isteyen kişilerin; hayvancılık sistemine hali hazırda kayıtlı olmaları gereklidir.

Tavuk Çiftliği Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tavuk çiftliği kredi başvurusu için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Tavuk çiftliği kredisine başvuru yapacak olan kişilerin kimlik belgeleri gereklidir. Kişiler üzerinde T.C. kimlik numaralarının bulunduğu kimlik belgesi olarak; nüfus cüzdanlarını, sürücü belgelerini, pasaportlarını veya geçici kimlik belgelerini de sunabilmektedirler.
 • Kişilerin çiftçi olduklarını kanıtlayacak olan ÇKS belgeleri gereklidir.
 • Kişilerin var olan tarımsal işletmesinde yapmak istedikleri değişiklikler ve projeler ile ilgili belgeler gereklidir.
 • Kişilerden herhangi bir teminat istenmesi durumunda; teminat olarak gösterilecek yere ilişkin tapu belgeleri gereklidir.
 • Kişilerin son 3 yıla ait bilanço ve gelir tabloları talep edilmektedir.

[benzeryazi pid=5472]

Tavuk Çiftliği Kredisinin Alınabileceği Kurumlar Nelerdir?

Tavuk çiftliği kredisinin alınabileceği kurumlar şu şekildedir:

 • Kişiler tavuk çiftliği kredisi için; kamu kuruluşlarından destek almak istemeleri halinde, devlet kurumlarının ve Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı’nın sundukları desteklerden faydalanabilmektedirler.
 • Kamu bankalarından tavuk çiftliği kredisi almak isteyen kişiler; Ziraat Bankası gibi kamu bankalarından kanatlı yetiştirme kapsamındaki kredileri alabilmektedirler.
 • Özel bankaların tavuk çiftliği kredilerinden faydalanmak isteyen kişiler; özel bankaların tavuk çiftliği kurmak için verdikleri kredilerden faydalanmak için bu bankalara başvuru yapabilmektedirler.

Tavukçuluk Kredisi Veren Bankalar Nelerdir?

Tavukçuluk kredisi veren bazı bankalar şu şekildedir:

 • Ziraat Bankası
 • Şekerbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • QNB Finansbank
 • Denizbank
 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • Türkiye İş Bankası

KOSGEB Tavuk Çiftliği Kredisi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

KOSGEB tavuk çiftliği kredisi ile ilgili bilinmesi gerekenler şunlardır:

 • KOSGEB tavuk çiftliği desteğinden faydalanmak isteyen kişilerin öncelikle bir proje sunmaları gereklidir. Projelerinde kümes genişliklerini, çiftliklerinin sınırlarını ve tavuklarının cinslerini belirtmelilerdir.
 • Kişilerin tavuk çiftliği konusunda KOSGEB’ten destek alabilmesi için; KOSGEB’in sertifikalı programlarından ilgili olana katılması ve bu programı başarı ile tamamlaması gereklidir. Sonrasında KOSGEB’in destek verebileceği bir proje hazırlaması ve bu projeyi başvurusunda bir dosya halinde KOSGEB’e sunması gereklidir. Sonrasında kişinin başvuru için KOSGEB’in istediği ilgili formları doldurması gereklidir. İş planını da yaptıktan sonra; KOSGEB’e başvurularını yapmalılardır ve KOSGEB kişilerin başvurularını değerlendirme sürecine almaktadır. Değerlendirmenin olumlu sonuçlanması halinde kişilere finansman desteği sağlanmaktadır.
 • Kişilerin projeleri kapsamındaki tutarın %75’i karşılanmaktadır. KOSGEB’in kişilerin projelerini hibe desteği için yeterli bulması durumunda; %75’ini hibe verirken, kalan miktarı için de uygun şartlarda kredi seçeneği sunmaktadır.
 • En az 10.000 etlik piliç, 5.000 yumurta ve 2.500 kümes hayvanını kapsayan projeler oluşturarak KOSGEB’e başvuru yapmak gereklidir.

 Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Ziraat Bankası tavuk çiftliği kredisi ile ilgili bilinmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Damızlık kümes hayvanı yetiştiriciliği için kredi almak isteyen kişilere; işletme ve yatırım dönemleri için aldıkları kredilerde sıfır faiz uygulanmaktadır.
 • Damızlık kümes hayvanı yetiştiriciliği yapmayacak olan ve tavuk çiftliği için kredi alacak olan kişilere; yatırım dönemleri için aldıkları kredilerde %50 faiz indirimi uygulanır iken, işletme dönemlerinde aldıkları kredilerde %25 faiz indirimi uygulanmaktadır.
 • Projelerine bağlı olarak, 50.000 TL’ye kadar hibe kredi alabilme imkanları bulunmaktadır.
 • Tavuk çiftliği kredisi almak isteyen kişilere; 7.500.000 TL’ye varan kredi çekebilme imkanı tanınmaktadır.
 • Kişilerin bu krediyi alabilmeleri için; hali hazırda tavuk çiftliklerinin bulunması veya krediyi aldıktan sonraki iki yıl içerisinde tavuk çiftliği kurmaları gereklidir.

Genç Çiftçiler Tavukçuluk Hibesini Nasıl Alabilmektedir?

Genç çiftçilerin tavukçuluk hibesini alabilmeleri için; 18 ile 41 yaşları arasında olmaları gereklidir. Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlüğü tarafından bu kişilere 30.000 TL’ye varan hibe desteği verilmektedir. Kişilerden ise; hibe desteğini aldıktan sonra en az 3 yıl içerisinde çiftliklerinin faaliyetlerini hiçbir şekilde durdurmamaları talep edilmektedir. Kişilere verilen hibe desteği kendilerinin büyük bir çiftlik kurabilecekleri bir miktar değildir ancak bu hibe desteğinin esas amacı; genç çiftçilerin tavukçuluk faaliyeti yapabilmeye yönelmeleri ve bu faaliyetlere başlayabilmeleri için gerekli sermayeyi temin edebilmeleridir. Kişilerin bu hibe için başvuru yapabilmeleri için; https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login adresine giriş yapmaları gereklidir. Kişilerden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yapmaları istenmektedir. Kişiler eğer çiftçi kayıt sistemine kayıtlı değil iseler; yine bu sayfadan yeni çiftçi kaydı butonuna tıklayarak sisteme kayıt olup giriş yapabilmektedirler.

[benzeryazi pid=9743]

Yorumlar

 1. İbrahim dedi ki:

  SalmA tavulçuluk yapacağım ama 3 yıllık çiftçi belgem YÖK yeniyi aldım.bu konuda ney önerebilirsiniz

 2. Nihal dedi ki:

  Merhaba ben organik yumurtacılık yapmak istiyorum eşimle beraber hibe kredisinden nasıl yararlanabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim köyde yaşıyoruz yeni taşındık bu işle para kazanmak istiyorum eşimle beraber

  1. Samet dedi ki:

   Eğer çiftliği kurduysaniz nasıl kurdunuz bana ulaşabilir misiniz

   1. iskender dedi ki:

    samet bey sizinle nasıl iletişim kurabilirim tavukculukla ilgili sorularım olacaktı

 3. Murat dedi ki:

  Meraba emrah nerde bu çiftlik sana nasıl ulaşabilirim

 4. Arif Taşdemir dedi ki:

  Mrh.Ben %43 engelliyim.Altı çocuğum var.çocuklarımdan birtaneside %96 engelli.kendim SSK dan rahatsızlığımdan dolayı erken emekli oldum.mersin merkezde ikamet etmekteyim.Dört çocuğum ôğrenci bin TL emekli maaşın yetersiz geliyor.mersin insu köyünde iki yıldır elli adet tavuk aldım organik yumurta üretip satarak Aileme destek oluyorum ama yetersiz geliyor bütme imkânın yok.siz devlet büyüklerimden bana çadırdan bir kümes içinin malzemesi ve bin tane tavuk hibe yardımında bulunursanız çocuklarımı kimseye muhtaç olmadan okutup vatana millete Hayırlı birer evlat olarak yetiştirirmiş inşallah.insanlarda organik yumurta yedirmişti olurum.Taktir siz büyüklerimizin Allaha emanet olun.

 5. emrah dedi ki:

  yatirimci olmak isteyen irtibata gecebilir ciftlik su an buyukbas ve kucuk bas hayvancilik icin yapilmis ama tavukhaneye cevrilebikir

 6. bilal kavak dedi ki:

  meraba bede bu işi yapmak istişyorum ve uzun zaman oldu bunu düşünmem ben kesimlik tavuk üretmek istiyorum ve bu konada beni aydılatırsanz memnun olurum saygılar