Terör mağdurlarına faizsiz kredi

Terör mağdurlarına faizsiz kredi
A+
A-

Terör ve darbe girişimi mağdurlarına faizsiz kredi verilecek mi?

Hükumet 2015 ve 2016 yılında yaşanan terör olayları nedeniyle, yaraları sarmayı planlıyor. Bu kapsamda Başbakan Mardin’ de yapmış olduğu konuşmada, eylem planını açıkladı. Peki, terör mağdurları için ne tür uygulamalar yapılacak, terör mağdurlarına sıfır faizli kredi verilecek mi? Ayrıca 15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen olaylarda zarar gören halka yardım sağlanacak mı? İşte ayrıntılar…

Terör olayları nedeniyle hükumetin 10 maddelik eylem planından kısa başlıklar;

1. Millet ve devlet arasındaki farkları tamamen ortadan kaldırılacak.
2. Kamu düzeni inşa edilecek. Kamu düzenine kim karşı koyarsa koysun, dur denecek.
3. Demokratik reformlar yapılacak.
4. Terör sonrasında sosyal seferberlik ilan edilecek ve yaralar sarılacak.  Okullar, sağlık tesisleri, hastaneler yeniden yapılacak. Terörden etkilenen öğrencilere kredi yurtlar kurumlarında (KYK) ücretsiz barınma imkanı verilecek.
5. Gençlik kampları kurulacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı Türkiye’nin her yerinde kardeşlik kampları kurulacak.
Prim borçları hiçbir gecikme zammı olmadan ertelenecek. Esnafın, çiftçinin herhangi bir ödemiş varsa ertelenecek. Faizsiz krediler sağlanacak. İstihdam artışını artıracak yepyeni bir hamle başlatıyoruz.
6. Tarihi doku korunarak, şehir yeniden yapılacak. Şehirler yeniden inşa edilecek.
7. Etkili iletişim birimleri kurulacak.
8. Yeni yasa ve idari düzenlemeler yapılacak.
9. Milli birlik ve kardeşlik anlamında yeni bir dönem başlatacağız. Artık muhatap milletin ta kendisidir. Tüm illerde ve ilçelerde herkesin saygı duyduğu kişilerden oluşan teşkilatlar kurulacak.
10. Doğu’dan Batı’ya kucaklaşacağız. Kim bizim kardeşliğimize kast eder, mazlumları yalnız bırakmak isterse karşılarında dimdik duracağız.

Eylem planı içerisinde, en çok ilgi çeken maddelerden biri de, terör mağdurlarına faizsiz kredilerdir. Terör mağdurlarına verilecek olan faizsiz kredilerin, Devlet Bankaları veya KOSGEB tarafından verilebileceği gelen yorumlar arasında yer alıyor. Terör mağdurlarına 0 faizli kredi verilip verilmeyeceği hakkında gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Faizsiz Kredi Veren 5 Banka
Faizsiz Kredi Veren Bankalar ve Şartları

Sıfır faizli kredi imkanı Krediye ihtiyacı olup, dini açıdan uygun olmaması nedeniyle kredi çekemeyenler için faizsiz kredilerden ve faizsiz kredi veren bankalar ile 0 faizli…

İlgili İçerik

Terör mağdurları için kapsamlı bir paket hazırlandı. Ağır hasarlı binalar yıkılıyor, yerlerine yeni ve modern konutlar inşa edilecek. Az hasarlılar için de 10’ar bin TL ödenecek. Haftalardır kepenk açamayan esnafın borcu ertelendi, esnafa 30 bin TL de faizsiz kredi verilecek. Silopi ve Cizre’de 3 bin 200 işsize iş bulundu. Bunun gerisi de gelecek.

Terör saldırıları sebebiyle Silopi’de binaların yıkımına başlanırken, yıkılanların yerine yenisi yapılacak. Az hasarlı binalar için de 10 bin lira ödenecek. Ayrıca esnaf için kesenin ağzını açan devlet gençlere istihdam sağlayarak terörün önünü alacak.

Bölgenin imarına Silopi’den başlanırken, az hasarlı binalar için kesenin ağızını açan devlet 10 bin liraya kadar hibe verecek. Bu şekilde Silopi’de en az 5 bine yakın haneye ödeme yapılacak. Yıkılan konutların yerine ise yenileri inşa edilecek. Silopi’de en az 80 milyon lira konut yatırımına ihtiyaç var. Altyapı yatırımlarıyla bu oran 100 milyon lirayı aşıyor. Bu Cizre için daha fazla. Bölgeyi kısa sürede inşa edeceklerini belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Nasıl ki depremden sonra Van’da 28 bine yakın konut inşa ederek yeniden ihya etmişsek, Silopi’nin her sokağını, Cizre’nin her sokağını, Sur’un her taşını koruyacak ve yeniden inşa edeceğiz. Yıkık tek bir ev bırakmayacağız” dedi.

Hendeklerden ve barikatlardan arındırılan Silopi’de asfaltlama çalışması başladı. Yaklaşık 40 kilometrelik yol çalışması için 17 milyon lira harcanacak.

Bölgede gençlerin istihdamına yönelik çalışmalar sürüyor. Silopi’de 400 genç toplum yararına çalışmaya başlarken, Cizre’de 2 bin genç 21 Mart itibarıyla iş başı yapacak. Ayrıca Silopi’de 400 kişiye ilaveten 800 kişinin alımı için başvurular başladı. Böylece devlet hem gençleri terörden uzak tutmayı hem de ilçenin ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyor. Gençlere ayrıca mesleki eğitimler verilecek.

Bölgenin imarı kapsamında terör mağduru esnafa 30 bin liraya kadar sıfır faizli kredi verilecek. Bölgedeki esnafın prim borçları ertelenmişti. Bu süre daha da uzatılacak. Konuya ilişkin kararname Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından imzalanarak Başbakanlığa gönderdi. Buna göre, terör mağduru olan esnafa, KOSGEB desteklerinden yararlanmış olsa dahi makine, ekipman ve demirbaş alımları, iş yeri modernizasyonu veya ham madde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla sıfır faizli kredi kullandırılabilecek.

YORUMLAR

  1. blank serdar dedi ki:

    issizim firin acmak icin devletten kiredi istiyom