Tohum alma kredisi

Tohum alma kredisi

Tohum alma kredisi veren kurumlar ve bankalar

Tohum alma kredileri ile kendi bahçelerinde fidancılık yapmak (ceviz yetiştiriciliği vb.) isteyenler ve çiftçilerin ihtiyaç duydukları tohumların alımı için T.C Ziraat bankası bir diğer devlet kurumu da Tarım Kredi Kooperatifi tarafından kredi verilmektedir. Tarım kredi kooperatifi tarafından destek almak isteyenler kuruma ortak yani kayıtlı olmaları gerekmektedir. Tarım kredi kooperatifi hiç bir kurula gitmeden fidancılık yapmak isteyen çiftçilere uygun ödeme koşulları ile 50 bin TL kadar kredi imkanı sağlamaktadır. Devlet hayvancılık, çiftçilik ile uğraşanlara desteklerini bir diğer kamu kurumu olan Ziraat bankası üzerinden de vatandaşlarına sağlamaktadır. Ziraat bankasından da tohum kredi alarak fide, fidancılık yapabilirsiniz. Ziraat bankası fide, fidancılık tohum kredisi şartları aşağıdaki başlık altındaki gibidir.

Ziraat bankası tohum kredisi

Sertifikalı tohum, fide ve fidan üretim kredisi ile bitkisel üretim yapmak isteyen çiftçilere destek kredileri veren Ziraat bankası tohum alma kredisi sunmaktadır.

Ziraat Bankası; Sertifikalı Tohum, Fide ve Fidan Üretim Kredisi kapsamında,

Yetkilendirilmiş tohumculuk kuruluşlarının tohum üretimi, ıslah ve AR-GE sürecinde ihtiyaç duydukları sera yatırımları, tohum test laboratuvarları, biyoteknoloji laboratuvarları, iklimlendirme sistemleri, sulama sistemleri ve yenilenebilir enerji sistemleri kapsamında kullanılan alet,ekipmanlar ve diğer altyapı hizmetlerine hasat sonrası tohum alımı, tohum çıkarma, işleme, temizleme, ilaçlama, sertifikalandırma, etiketleme, ambalajlama ve depolama gibi faaliyetlere yönelik giderlerin finansmanı amacıyla , işletme ve yatırım kredisi ürünleri sunmaktadır.

Tarım kredi kooperatifi tohum alma kredisi

Tarım kredi kooperatifi tohum alma kredisi ile verilen kısa vadeli işletme kredileri; kuruma ortak olanların tarımsal işletmesinin tohumluk, fide, fidan, kimyevi gübre, zirai mücadele ilacı,karma hayvan yemi, akaryakıt gibi girdilerin temini ve nakit ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile bir yıl vade ile verilen kredidir.

Tohumluk Kredileri ise bir dekardan elde edilecek ürün verimini artırmak amacıyla ortaklara ayni olarak hububat, patates gibi ürünler için kullandırılan en çok 1 yıl vadeli kredidir.

Çiftçilerin ihtiyaç duydukları tohumların alımı için kredi veren bankalar arasında İş bankası ve Denizbank çeşitli krediler kapsamında tohum alma kredisi vermektedir.

İşbankası

İş bankası tohum alma için seracılık işletme kredisi kapsamında Sebze ve muz serası işletmecilerine gübre, ilaç, tohum vb. harcamalarına yönelik finansman ihtiyaçları için 1-36 ay arasında değişen vadelerde krediler vermektedir.

Denizbank

Denizbank üreticilerin tarımsal faaliyetleri ile ilgili girdi temini ve tarımsal üretime yönelik ihtiyaç duydukları finansman desteğini sağlayacak olan Tohum, gübre, fide, sulama, çapalama, akaryakıt, ilaç, yem gibi her türlü tarımsal girdinin sağlanması için krediler vermektedir.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.