Trafik sigortası primleri düşüyor

Trafik sigortası primleri düşüyor

Zorunlu trafik sigortası primlerinin düşeceği yönündeki haberler, uzun zamandır gündemi meşgul ediyordu. Vatandaşların kişisel araçları konusunda fayda sağlaması beklenen uygulama ile ilgili gelişmeler devam ederken; sigorta primlerinin, ticari araçları kapsayacağı iddia edildi. 2015 yılında; taksi ve otobüslerin sigorta bedellerinde tavan fiyat uygulamasına gidilmişti. Tavan fiyatlar sonrası taksilerin sigorta prim bedeli 5.400 lira; otobüslerin sigorta prim bedelleri, 17.700 lira olarak belirlenmişti. Tavan fiyat uygulamasında değişikliğe gidilerek yeni tutarlar; taksiler için 2.089, otobüsler için 5.007 liraya düşürüldü.

Kazasız Araçlara Sigorta Primi İndirimi

Sigorta primlerinde; yeni tavan fiyat uygulamasının, aracın kazaya karışıp karışmadığına göre belirlenmesi planlanıyor. Söz konusu ticari araç sahipleri, araçlarını kullanmaya başladığı tarihten itibaren, bir yıl içerisinde kazaya karışmazlarsa; %15, iki yıl kazaya karışmazlarsa %30 sigorta primi indiriminden yararlanabiliyor. Bu uygulama sonrasında, araçların sigorta bedellerinin, 3 yıl sonunda; taksiler için 1.357 lira, otobüsler için 3.254 lira üzerinden ödenmesi öngörülüyor.

Sigortacıların Maliyeti de Düşecek

Türkiye Sigorta Birliği’nin uygulama kapsamında oluşturduğu verilere göre; ticari araçların kaza yapma oranı, kişisel araçların kaza yapma oranında çok daha düşük olarak dikkat çekiyor. Bu istatistiğe göre; kazaya karışmayan araç sahiplerinin, fazla kaza yapan araç sahiplerinden ayrılması planlanıyor. Kazaya karışan araçların, sigorta şirketlerine maliyetleri de kaza doğrultusunda daha fazla oluyor. Uygulama sonrasında çift taraflı (sigorta şirketleri ve araç sahipleri için) fayda sağlanması hedefleniyor.

Trafik sigortası ücretleri, sigorta şirketlerinin batma noktasına gelmesi ile %300’e kadar artış göstermişti. Uygulanan zammın oldukça fazla olduğu defalarca sigorta şirketlerine belirtilmişte olsa konu hakkında her hangi bir çalışma yapılamadı. Hükümet konuya el atarak sigorta şirketleri ile görüşmelerin sağlanacağı ve orta fiyatta anlaşmanın yapılacağını belirtmişti. Fakat sigorta şirketleri fiyatları indirmeye bir türlü sıcak bakmadı.

Trafik sigortası primlerinin düşmesi beklenmeyen konular arasında yer alırken sürücüleri sevindiren haber geldi. Buna göre sigorta ücretlei hesaplandığında eskiye oranla fiyatların %10’a kadar düşüş gösterdiği öğrenildi. Sigorta ücretlerinde uygulanan zamlı fiyatların Mayıs ayında sonlandığı ve Mayıs 2016 tarihi ile sigorta prim ücretlerinin düşüşe geçtiği açıklanan konular arasında yer almaktadır. Ancak ilerleyen aylarda trafik sigortası prim ücretlerinin daha da düşüp düşmeyeceği konusunda açıklama yok.

İlk defa trafiğe çıkanlara büyük indirim

Trafik sigortası prim ücretlerinin düşmesi sevindirici haber olarak yayınlanırken trafiğe ilk kez çıkacak olanlara müjdeli haber geldi. Sigorta firmalarının çıkartmış olduğu liste fiyatlarına göre ilk defa trafiğe çıkacak olanlara toplam %15’e kadar indirim uygulandığı öğrenildi. Sigorta şirketleri her sene iflas etme noktasına geldikleri gerekçesi ile ücretleri artırma kararı almış ve birkaç sene bu kararın uygulanması gerektiğini belirtmişti. Şirketlerin tekrar kazanca geçmesi ile trafik sigortası prim ücretlerinin düşüp düşmeyeceği konusunda bilgi yok. Fakat yapılan tahminlere göre ücretlerin eskisi kadar düşmeyeceği belirtilmektedir.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.