ref: refs/heads/v3.0

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama

2020 yılında Findeks, turkcell, vodafone bankalar ve finans kuruluşlarından ücretsiz kredi notunuzu sorgulamak ve öğrenmek ister miyidiniz? Kredi çekmeden önce kredi notunuzu hesaplamanız da ve bankaya başvurmadan önce notunuz hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Detaylar haberimizde..

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama
A+
A-

KKB Findeks Risk Raporu öğrenme servisini duymuş olmalısınız. Ev almak için veya ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler, bankalara finansman için başvuru yapanlar için para ödemeden sorgulama ücretsiz not sorgulama yöntemlerinden bahsetmek istiyoruz. Son günlerde popüler olan kredi notu öğrenme servisleri belirli ücretler karşılığında müşterilerine notlarını bildirmektedir. Bu ücretler bazen sms ile bazen kartlar ile bazen ise mevduat hesabınızdan tahsil edilmektedir. Findeks kredi notu öğrenme ile servisi ile  sorgulama yapmak mümkündür.

2019 yılında bilindiği üzere tüm esnaf ve vatandaşlarımıza Kredi Sicil Affı Yasası Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda kredi notu düşük olan vatandaşlarımıza da, artık kamu ve özel bankaları kredi verebilmektedir. Tabi bu değişiklik bankalar açısından somut bir bağlayıcılık getirmedi. Kredi sicil affı yasasına dayanarak bankalar borçlu vatandaşlara kredi verebilmekteler. Bazı bankaların kredi notu düşük olanlara da kredi verdiği yönünde haberler gelmektedir. Ancak birçok banka yine kredi notu sorgulaması yaparak, yasa çıkmış olmasına rağmen, birçok başvuruyu reddetmektedir. Bu sebeple, en iyi yöntem puanınızı yükseltmeniz yönündedir.

Findeks nedir, sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Ülkemizin önde gelen 9 bankasının ortaklığı ile kurulmuş olan KKB tarafından yapılan Findeks, kişilere ve reel sektöre hitaben hazırlanmış yeni bir finansal hizmet platformudur. Findeks, bireylerin bankalarından kullandıkları tüm bireysel nitelikli para ve kart hesaplarına ait geçmiş bilgiler üzerinden oluşturulmaktadır. Bankadan para çekmek isteyen kullanıcının puanı yüksek ise diğer kişilere göre daha kolay finansmana ulaşabileceği gibi daha uygun faiz oranlarında finansman imkanı kullanmasına olanak tanıyan bir sistemdir. Bu sebeple kullanıcılar findeks puan öğrenme ve sorgulama servislerini güncel olarak takip etmekte, bu takip neticesinde bankalara başvuruda bulunmaktadırlar. Buradan sorgulama yapabilirsiniz.

Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi notu insanların kullandığı kredilerin, bankalar ile olan ilişkilerinin, banka hesap hareketlerinin neticesinde oluşan ve bankalarda toplanarak analiz edilmesi neticesinde kişilerin bankalar nezdinde olan durumlarını yansıtan bir sitem olmaktadır. Ülkemizde bankaların ortak iradesi neticesinde oluşan kredi kayıt bürosu insanların bu tarz bilgilerini barındırmakta ve bankalara istek üzerine otomatik olarak bilgilendirme yapmaktadır. Herhangi bir kişinin kredi notu hesaplaması neticesinde 1 ile 1900 arasında bir puan belirlenmekte ve netice de bankalar bu puan neticesinde müşterilerine cevap vermektedir.

Ulusal düzeyde olmasının yanında uluslararası düzeyde olan kredi kayıt büroları da bulunmakta ve uluslararası aktörlerin kredi notları bu şekilde belirlenmektedir. Analiz çerçevesinde ortaya çıkarılan risk durumu neticesinde bankalar bunu değerlendirerek olası finansal hareketleri değerlendirmekte ve bu sayede müşterilerine yanıt vermektedir. Düzenlenen bu otomatik sistem neticesinde hem zaman tasarrufu yapılmakta ve hem de olası kredi alabilecek müşterilerine kolaylık sağlamaktadırlar.

Belirlenen risk durumları neticesinde ortaya çıkan durumlar matematiksel değerler ile bankalara bildirilmekte ve bu durum neticesinde bankalar da hareket kararı almaktadır. Bu durum da 1 – 699 arası değerlendirme en riskli durum olarak,700 – 1099 arası değerlendirme orta riskli durum olarak, 1100 – 1499 arası değerlendirme az riskli olarak, 1500 – 1699 arası değerlendirme ise iyi olarak lanse edilirken, 1700- 1900 arası değerlendirme ise çok iyi olarak kabul edilmektedir. Kredi notunun 1500 üzeri olması kredi başvurusunda rahat olmanızı sağlayacaktır. Otoriteler tarafından belirlenen bu durum neticesinde rahatça her bankadan kredi alınabilmektedir.

Kredi notunuz neye göre hesaplanır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi not sorgulama ve hesaplama servislerinin analizler sonucunda kullanıcılara ilettikleri bir sayısal değer vardır. Bu sayısal değer kişinin notu olarak adlandırılmaktadır. Hesaplama işlemi aşağıdaki kriterlere göre hesaplanmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) bu kriterlere dikkat etmektedir.

 • Para arayışında bulunanlar : %20
 • Bireysel finansman ve Kart Ödeme Alışkanlıklarına göre : %30
 • Kullanım Yoğunluğu Kapsamında : %15
 • Mevcut Hesap ve Borç Durumuna göre : %25
 • Diğer unsurlara göre : %10 olarak hesaplanmaktadır. Kişinin yukarıda belirtilen kriterlerden herhangi birinde eksiklik olması durumunda not bu kapsamda düşmektedir.

Bu puanlamalar dahilinde, yeni bir ev almak isteyen, işyeri açmayı düşünen, koyun veya inek satın alarak hayvancılık yapmak isteyen, devlet destekleri ile iş sahibi olmayı amaçlayan, tatile gitmeyi, ailesinin ihtiyaçlarını karşılamayı hedefleyenler için bankaların bu olmazsa olmaz sicil hesapları kullanıcıları banka şubesine uğramadan önce not hesaplama işlemine yönlendirmektedir.

Kredi Notunun Öğrenmenin Kolay Yolu Sms İle Kredi Notunu Öğren

Teknolojin hızla gelişmesi artık bazı bilgilere bir tık uzağımızda.Anlaşmalı operatör aracılığı ile artık kredi notunuz sms ile öğrenmeniz mümkündür.Tabi operatörler bunu cüzi bir ücret karşılığı yapmaktadırlar.Şimdi Sms ile Kredi Notu Öğrenmek için Opetörleri bir inceleyelim.

Turkcell Kredi Notu Öğrenme Servisi

Turkcell hatlı cep telefonunuzdan SMS olarak ;
TCKN boşluk DOĞUM YILInızı yazıp 1122’ye gönderebilirsiniz. (Ör: 12345678222 1982)

Türktelekom Kredi Notu Öğrenme Servisi

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ile birlikte doğum yıllarını 1122’ye mesaj olarak göndermesi yeterlidir.

Vodafone Kredi Notu Öğrenme Servisi

Vodafone Hatlı Cep Teledonunuzdan “11111111119 1990” şeklinde bir mesaj yazıp 1122 göndermesi yeterli.

Ücret ödemeden hesaplama yapılır mı?

Bazı firmalara tarafından sms veya başka bir şekilde hizmet sağlansa da kullanıcılar tarafından para verilmeden ücretsiz olarak alınan bu hizmetin kalitesinden şüphe duyulmaktadır. Findeks puan öğrenme servisinin ücreti 8 TL. dir. Findeks puan servisini sorgulamak isteyen kullanıcılardan 8 TL. ücret almaktadır. Tüm bu işlemler için internet üzerinden Findex sitesine online başvuruda bulunabilir, başvuru sonrasında en kısa sürede bireysel analizler sonucunda kişisel puanınızı öğrenebilirsiniz. KKB kayıtlarına göre güncel kredi notunuzu öğrenebilir yada sorgulayabilirsiniz.

Kredi notu öğrenmek isteyen vatandaşlarımız için sizlerle bir yöntem daha paylaşmak istiyoruz. Birçok beyaz eşya ve alışveriş mağazasında, alışveriş yapan müşterilerin kara listede olup olmadıklarını, taksitlerini ödeyip ödemeyeceklerini sorgulamak için kredi puanı sorgulama paketleri mevcuttur. Bu paketler sayesinde alışveriş için gelen müşterinin sorgulama işlemi birkaç saniye içerisinde gerçekleştirmektedir.

Böyle bir işyerinden alışveriş yapmanız durumunda, elden taksit yapılacağı esnada ücretsiz olarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Tabi bunun için taksit işlemlerini gerçekleştiren görevliden rica etmeniz gerekebilir.

Akbank Mobil Üzerinden Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama!

Akbank’ın direkt isimli mobil internet şubesinden hiç para ödemeden ücretsiz kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. Aşağıda ki görselde ücretsiz olarak yapılmış bir sorgulama sonucu mevcuttur.

Akbank Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme
Akbank Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Bu sorgulama sonucunda seçilen hesapta hiç para olmamasına rağmen Rapor Ücreti olarak alt bölümde görüntülendiği gibi 0,00 TL. rapor ücreti alınmıştır. Risk raporu sonucu sorgulamayı yapan kişinin bir önceki sekmede sisteme girdiği e-mail adresine gönderilmektedir. Kredi notu sonucu sayfalar halinde listelenmekte olup, bu sorgulama da 15 sayfa sonuç listelenmiştir.

 1. Sayfada; Kişi ismi ve genel uyarılar,
 2. Sayfa kapak giriş ve tanıtım sayfası,
 3. Notun bildirilmesi ve derecelendirme grafiği,
 4. Notlu risk raporu,
 5. Notlu risk raporu grafiği,
 6. Kredi kartları raporu,
 7. Tüketici kredileri,
 8. Konut Kredileri,
 9. Varsa kredili mevduat hesapları,
 10. Mevcut ise ticari KOBİ kredi durumları
 11. Notlu risk raporu bitiş sayfası bulunmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir(En Güzel Taktik Videoyu Mutlaka İzle)

https://www.youtube.com/watch?v=r7Nm6M4mGN0

Kredi Risk Raporunun Kaynağı

Kredi risk raporu Findeks üyesi kuruluşlarca ayda bir kez bildirilen veriler esas alınarak hazırlanmaktadır. Raporun hazırlandığı tarihte üye kuruluşlarca bildirim yapılmış olan ve işlenmiş olan bilgiler rapora yansıtılmaktadır. Findeks’in sağladığı raporun içeriğinde bankalar değişiklik yapmadan aynen sunmaktadırlar. Ücretsiz kredi notunuzu öğrendiğiniz bankanın bu raporun içeriğinden herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Acil kredi ihtiyacınız var fakat notunuz düşük işe sizlere Kredi Notu Düşük Olan Yada Kredi Notuna Bakmayan Bankalar yazımızdan size uygun bankalardan kredi ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

 

Yorumlar

 1. emin dedi ki:

  rapor ücreti 8 tl dir. haberi düzeltin…

 2. alikiper dedi ki:

  hepinizin yalanını..

 3. serdar dedi ki:

  akbank mobil den ücret çıkıyor: 8TL

 4. Recep dedi ki:

  Kredi notumu öğrenmek istiyorum

 5. burhan dedi ki:

  kredı notum

 6. Yusuf dedi ki:

  Ben bu servise para ödemekten bıktım. Sizlere teşekkürlerimi sunarım. Bankadan konut kredisi çekecektim. Çekmeden önce bu sitede gördüğüm yöntemi uygulayarak, bankaya gitmeden notumu öğrendim. Bu sebeple düşük puana kredi veren bir bankayı tercih ettim. Senetle kredi çekmektense ücretsiz kredi notu sorgulama servislerini kullanmanızı sizlere de tavsiye ederim. Saygılar.

  1. alikiper dedi ki:

   Senin yalanını ….

 7. Findeks dedi ki:

  Kredi notu önceden ücretsiz sorgulanabiliyordu. Ama artık yok bildiğim kadarıyla.

 8. Hakan Ertunç dedi ki:

  Çok Teşekkür ederim. Bende parasız öğrendim. Selamlar

 9. Hakan ULAŞ dedi ki:

  Para ödemeden kredi notunu yukarıda ki bağlantıdan öğrendim. tşk. ederim

 10. Para ödemeden kredi notu sorgulama dedi ki:

  Ücretsiz kredi notu sorgulama servisi var ama, bazıları 4 lira. ilk sorgulama da para almıyorlar.

 11. Bedava kredi notu sorgulama dedi ki:

  Para ödemeden kredi notu sorguladım. Tşk. ederim

 12. murat dedi ki:

  Hepinize çok tşk. ederim yukarıda ki bağlantıdan ücretsiz kredi notumu öğrendim. saolun varolun