Yapı Kredi Esnek Hesap

Yapı Kredi Esnek Hesap

Yapı kredi esnek hesap başvurusu banka başvuru kanalları üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Esnek hesap sahibi olabilmek için direkt başvuru yapılabileceği gibi, Yapı Kredi vadesiz hesabında para olmadığı zamanlarda hesabın esnek hesaba dönüştürülmesi talebinde de bulunulabilmektedir. Hesapta para olmadan da ödeme ve alışveriş gibi ihtiyaçlarda anında kredili mevduat sağlayan bir hesaptır.

Yapı Kredi Esnek Hesap Başvurusu Nereden Yapılır?

Esnek hesap başvuru yolları için bankanın çeşitlendirdiği klasik ve dijital başvuru kanallarından yararlanılabilir. Yapı Kredi esnek hesap başvurularını gerçekleştirebilmek için gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Gerekli belgelerin hazır olmadığı durumlarda başvurular geçersiz sayılmaktadır. Esnek hesap başvurusu yapılabilecek yerler aşağıda sıralanmıştır:

 • Bireysel internet bankacılığı üzerinden
 • Yapı Kredi Bankası şubelerinden
 • Yapı Kredi Bankası ATM’lerinden
 • Yapı Kredi Müşteri İletişim Merkezi’nden

Yapı Kredi Esnek Hesap Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Başvurusu için gerekli belgeler kimlik ve maaş kontrolü açısından talep edilmektedir. Gerekli belgelerin eksiksiz olarak bildirimi son derece önemlidir. Zira bu belgelerden bir veya birkaçının eksik olması durumunda işlemler geçersiz sayılır. Sonuç olarak da işlemler uzamış olur.

Başvuru için istenilen belgeler aşağıda sıralanmıştır:

 • Başvuru sahibinin ve varsa kefilin nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Başvuru sahibinin ve varsa kefilin gelir belgesi
 • Ücretli çalışanlar için son maaş bordrosunun fotokopisi
 • Serbest meslek sahipleri için son vergi levhasının fotokopisi
 • Emekliler için maaş cüzdanı fotokopisi
 • Varsa kira geliri, tapu ve kira kontratı fotokopisi
 • Son üç ay içinde alınmış ikametgah belgesi

Esnek Hesap Faizi Ne Kadardır?

Yapı kredi esnek hesap faizi son derece düşük bir faiz oranıdır. Esnek hesabın birçok avantajından yararlanmanın yanı sıra faizi de kullanılan limit tutarındadır. Yani kişiye özel hazırlanan esnek bir kredi türü olan esnek hesapta faiz, kullanılan gün sayısı baz alınarak hesaplanmaktadır. Kredili mevduat hesaplarında en yüksek faiz oranı 1.84’tür.

Örneğin 1000 TL kullanılan durumda 15 günlük faiz oranı ve 500 TL kullanılan durumda 30 günlük faiz oranı aynı olup, miktarı 12 TL’dir.

Yapı kredi esnek hesap faizine ek olarak devlet vergisi de alınmaktadır. 1000 TL’nin 30 günlük kullanımı sonucunda 4 TL vergi alınmaktadır.

Bunların yanı sıra müşterinin profiline göre faiz oranları değişiklik gösterebilmektedir. Eğer müşteri, daha önceki borçlarını ödemekte problem yaşadıysa kredi notu düşer. Kredi notunun düşmesi ilk etkiyi faizlerde gösterir. Kredi notu düşük olan müşteriden istenen faiz oranı da yüksek olacaktır. Ancak belirtildiği gibi esnek hesabın faizinde en yüksek tutar %1.84’tür. Dolayısıyla bu şöyle de okunabilir: Müşterinin ödeme alışkanlıkları banka tarafından ne kadar sağlıklı görünürse, istenen faiz de o kadar düşük olur.

Bundan başka faiz oranları vadelere göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Esnek Hesap’ta Taksitli Nakit Avans İmkanı Var Mıdır?

Yapı Kredi esnek hesap taksitli nakit avans kullanma avantajı sunulmaktadır. Nakit ihtiyacı olan müşteri borcunun taksitle ödemek suretiyle nakit avans talebinde bulunabilmektedir. Yapı kredi esnek hesap sahibi olarak gecikmiş fatura, hastane masrafları gibi acil nakit ihtiyacı gerektiren durumlarda daha sonra ödenmek üzere nakit kullanılabilir. Nakit avans bir kredi değildir. Nakit avans ileri bir tarihte ödenmek üzere alınan nakit para borcudur. Banka ile müşteri arasında borç-alacak ilişkisi yaratmaktadır.

Yapı kredi esnek hesap, taksitli nakit avans hesabının faiz, vade ve diğer özellikleri aşağıda belirtildiği gibidir.

 • Taksitli nakit avans tutarı en az 300.000 TL olmalıdır. İşlem, kredi kartının nakit çekim tutar limitinden düşülerek gerçekleştirilmektedir. Yani borç alacak ilişkisinin bir sonucu olarak müşteri ek bir belge ya da hesap dökümüne sahip olmaz. Mevcut ilişkiden kullanılan miktar kadar limitten düşülür.
 • Taksitli nakit avans 5-12 ay aralıklarında ödenmek üzere kullanılabilmektedir. Yani anında kullanılan nakdin geri ödenmesi beşten on ikiye kadar taksitlere bölünebilmektedir. Bu seçim müşteriye aittir.
 • Kullanılan taksitli nakit avans tutarı her ayın kredi borcu olarak hesaba eklenmektedir.
 • Taksitli nakit avans işlemi şubeden, telefondan, ATM’den veya internet bankacığından yapılabilmektedir.
 • 6 aylık vade için faiz oranı tutarı %2.02
 • 9 aylık vade için faiz oranı %2.02
 • 12 aylık vade için faiz oranı %1.99 olarak belirlenmiştir.

Hesap Sahipleri Ne gibi İmtiyazlara Sahip Olmaktadır?

Hesap sahiplerine özel imkanlar sunulmaktadır. Hayatın tüm alanında müşterilerine destek vermektedir. Bu imkanlardan müşteriler ve aileleri yararlanabilmektedir.

Bankanın müşterilerine özel sunulan imkanlar aşağıdaki gibidir.

 • Bankacılık ürünlerinde müşterilere özel olan kampanyalardan faydalanabilir.
 • Maaş müşterilerinde maaş yatana kadar avans çekme imkanı sağlanmaktadır. Ancak nakit ihtiyaçları ertelenememektedir.
 • Anlaşmalı emeklilik ve sigorta şirketlerince sunulan özel imkanlardan faydalanabilmektedir.
 • Bireysel müşteriler için alınacak olan taşıt, ihtiyaç vb. kredilerde indirimli faiz oranı avantajları sunulmaktadır.

Yapı Kredi Esnek Hesap ile Yapılabilecekler Nelerdir?

Yapı Kredi esnek hesap çeşitli olanaklarla müşterilerine farklı imkanlar sunmaktadır. Bu imkanlar aşağıda listelenmiştir.

 • Esnek hesap ile ATM’lerden yedi gün yirmi dört saat para çekilebilmektedir.
 • Esnek hesap ile faturalar ödenebilir.
 • Esnek hesap ile ödenemeyen kredi kartı borcu, kredi taksiti, sigorta ödemeleri, hesapta para yokken de yapılabilmektedir.
 • Esnek hesaptan diğer hesaplara EFT veya havale işlemleri gerçekleştirilebilir.
 • Esnek kart ile internet alışverişleri yapılabilmektedir. Bunun için kartın internet alışverişlerine açık olması gerekmektedir.

Yapı Kredi Esnek Hesap Nasıl Kullanılır?

Esnek hesap kullanımı ile ödeme yapılan güne kadar faiz işlemektedir. Hesap kesimi ayın son günü olarak belirlenmiştir. Takip eden ayın ortasına kadar ödenmeyen borçlar için ek faiz yaptırımı yapılmaktadır. Resmi tatil ve hafta sonları bu süreye dahil değildir. Yapılması gereken işlem tatili takip eden gün yapılması halinde herhangi bir cezai işleme konu olunmamaktadır.

Esnek hesap kullanımının dokümanları e-posta veya posta ile sağlanabilmektedir. Posta yolunun tercih edilmesi durumunda 1.60 TL’lik maliyete katlanılmak durumundadır. Kullanılmadığında yıllık aidata tabi olmaz.

Esnek hesap borç sorgulama işlemi ayrıca mobil şubeden veya internet bankacılığından yapılabilmektedir.

Esnek hesap limiti, müşterinin gelir düzeyi dahilinde belirlenmektedir. Bunun yanı sıra müşteri dilediğinde yapı kredi işlem hesabının limitini düşürebilme imkanına sahiptir.

Yapı Kredi Esnek Hesap Borç Ödeme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Yapı Kredi esnek hesap borç ödeme işlemi aylık veya üç aylık periyotlarla gerçekleştirilebilmektedir. Vade tercihi müşterinin inisiyatifine bırakılmıştır. Burada önemli olan nokta borcun, bir sonraki ödeme dönemine kadar ödenmesi gerektiğidir. Aksi halde faiz uygulanmaktadır. Bu faiz cezai bir faizdir.

Yapı Kredi Esnek Hesap Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Esnek hesap kapatmak için Yapı Kredi bankası şubelerine başvuru yapılması gerekmektedir. Müşterileri aynı zamanda Yapı kredi internet müşterisiyseler işlem daha kolaydır. Yapı Kredi İnternet/Mobil Bankacılık Hizmetleri üzerinden;

 • Hesaplarım
 • Vadesiz hesaplarım
 • İşlemler
 • Hesap kapatma talebi

İşlem sıralaması takip edilerek Yapı Kredi esnek hesabı kapatma işlemi gerçekleştirilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.