Borç Yapılandırma Kredisi Hesaplama

Borç Yapılandırma Kredisi Hesaplama

Tüketici kredisi yapılandırma hesaplama tablosu 2020

Tüketici kredisi yapılandırma hesaplama nasıl yapılır? Bankalardan tüketici kredisi alan tüketiciler son faiz oranlarındaki düşüşün ardından bu soruyu sormaya başladı. Bankalardan tüketici kredisi kapsamında uzun vadelerde çekilen taşıt, konut ve bireysel ihtiyaç kredisi gibi tüketici kredisi alarak bir süre sonra bu uzun vadeli kredinin borcunun geri ödemesinde zorluk çıkarması ve artık uygun kredi koşullarını sağlamaması durumu da tüketici kredilerini kullananlar bu noktada artık  kredi yapılandırması işlemi yapabilirler. Kredi borcunun olduğu bankaya veya başka bir bankaya yapılandırma kredisi talebinde bulunarak mevcut kredi borcunun yeniden hesaplanarak yapılandırması yapılabilir. Tabi bunun için tüketicinin a ‘dan z’ ye bütün masrafları gözden geçirmesi, toplam vadede topla ödeyeceği tutarları ve güncel uygulanan faiz oranlarının çıkaracağı masrafların tek tek incelenerek hesaplanması ve bankalar arasında karşılaştırma yaparak en uygun maliyetli krediye başvuru yapması, en uygun maliyetli kredi bulamazsa mevcut kredi ödemelerine yapılandırma yapmadan devam etmesi önemlidir.

 Kredi yapılandırma işlemi nedir?

Uzun vadelerde çekilen tüketici kredilerinin artık ödemeler sizi gerçekten zorluyorsa bu aşamada zorlanmak yerine yapılandırma işlemi yapmak en doğrusu olan olmasa da uzun vadede sizi oldukça rahatlatacak bir işlemdir. Aslında tüketicilerin kredi yapılandırma işlemleri öncesinde bankaların refinansman kredisinde uyguladığı faiz oranları ve kredi tahsis işlemleri gibi ücretlerin neler olduğunun ön araştırmasının yapılıp yapılandırma hesaplamalarında eğer uygun koşulları sağlıyorsa bu durumda yeniden kredi yapılandırmaya gitmelidir. Dikkat edilmesi gereken yapılandırma yapacağınız bankanın kredi kampanyalarının ve sunduğu kredi ürünlerini karşılaştırarak en uygun koşullarda verilen ürünü almak olacaktır.

Kredi Yapılandırması Yapan Bankalar
Kredi Yapılandırması Yapan Bankalar

Kredi yapılandırma bazı bankalar olanaklar sağlıyor. Günümüzde birçok kişi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kredilere başvuruyor. Fakat hesaplamalar iyi yapılmadan çekilen krediler daha sonra pek çok kişinin başını…

İlgili İçerik

Özetle kredi yapılandırma nedir? Diyelim bir kredi başvurusu yaptınız  krediniz onaylandı krediyi kullandıktan sonra uzun vadede artık ve aradan geçen zamanda artık sizin koşullarınızı zorlayacak duruma geldi. Bu durumda eğer bir başka kredi transfer seçeneği sizin ödemekte olduğunuz kredinin koşullarından daha cazipse o halde yapılandırma yapmalı ama o kredinin faiz oranlarının ve kredi vadesinin yeniden hesaplanarak daha uygun koşullarla taşıma işlemi yaparsınız ki bu da kredi yapılandırmak demektir.

Bankalardan alınan konut, taşıt ve ihtiyaç kredisinin başka bir bankadan daha uygun faiz oranları ile veya kredi vadesindeki artıştan yararlanarak daha uygun bir maliyete yeniden yapılandırmasına kredi yapılandırma denir.

Yeniden yapılandırma hesaplama

Bankaların faiz oranlarında yaptığı indirimlerden yararlanmak isteyenler düşük faizlerden yararlanma amacıyla bankalara başvuru yaparak mevcut kredi borçlarını yeniden yapılandırabilirler.

Mevcut kredinin yapılandırma hesaplaması yapılırken Kredi türü, Kredi vadesi, Kredi faiz oranı, ödenen taksit sayısı, erken ödeme komisyonu en fazla % 2 olmak üzere bu bilgilerin yazılması ve alınacak olan diğer yeni yapılandırma kredisinin vadesi, yeni kredinin faiz oranı ve yeni kredinin dosya masrafı eğer eski kredinin ödeme koşullarından daha uygun maliyetli olarak karşınıza çıkıyorsa o halde yeni bir yapılandırma kredisi almak uygun değildir.

Borç Temizleme Kredisi ve Yapılandırma
Borç Temizleme Kredisi ve Yapılandırma (4 YIL VADELİ)

Kredi borcu yapılandırma 2020 yılında da yapılmakta olan bir işlemdir ve birçok banka yapılandırma işlemini desteklemektedir. Bankalara olan borçların birikmesi ve ödenemeyecek duruma gelmesi nedeni…

İlgili İçerik

Alınacak olan yeni kredinin ödeme planı eski krediye oranla daha uygun maliyetlerde ise düşük faizli veya daha uzun vadelerde sizi rahatlatacak ise o halde yapılandırma kredisi almanız uygundur. Yenden yapılandırma kredisinde güncel faiz oranları uygulandığından faizler düştüğünde yapılandırma yapılması uygundur. Mevcut kredinin faiz oranları yeni krediye göre daha uygun ise o halde bir yapılandırma yapmak ekstra bir ödeme zorluğu çıkartarak uzun vadede sizi daha da zor duruma düşürecektir. Bu nedenle mevcut kredi ile yeni kredinin faiz oranları, vadesi ve toplam vadede ödenecek olan toplam tutarın rakamlarını incelemek, bankalar arasında karşılaştırma yaparak en uygun olanı tercih etmeniz faydalı olacaktır.

72 ay vadeli tüketici kredisi yapılandırma hesaplama tablosu

Gündemde olan 72 ay vadeli yapılandırmadan yararlanarak tüketici kredilerini güncel faiz oranları ile yeniden hesaplayarak 72 ay vadede yapılandırma yapabilirsiniz. 72 ay vadeli yapılandırma uygulaması uygulamaya konulmuştur ve dileyen tüketiciler düzenli ödenen ve takibe düşmeyen kredilerinin yapılandırmalarını yapabileceklerdir. Ayrıca düzenli ödenen ve temerrüte düşmeyen kredi kartı borçlarını uygulama kapsamındadır. Bu uygulamadan sadece 1 defaya mahsus olmak üzere imkan verilerek yapılandırmadan sonra kredi borçlarını ödemeyenler bu imkan bir kez daha yararlanamayacaktır.

Kredi yapılandırma işleminde dikkat edilmesi gereken hususlar

Kredi yapılandırma işleminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Mevcut kredi borcunu başka bankadan refinansman yapılandırma kredisi alarak kapatmak isteyenler alınan yeni kredinin refinansman faiz oranları arasındaki 15/20 puan fark ile kredi kapatmaları büyük kazanç sağlayacaktır.

Kredi borcunun erken kapatılması halinde bankalar erken kapatma durumunda % 2 komisyon istemektedir. Bu hususları göze almak gereklidir. Özellikle uzun vadeli konut kredisinde uygulanan faiz oranlarının yanında komisyon ve diğer işlem ücretleri de ayrı bir masraf çıkaracaktır Faiz oranı düşük ama masraf tutarları yüksek ise o yapılandırmadan vazgeçilmesi gereklidir. Örneğin 1,50’dan aldığınız krediyi, 1,30’a geldiğinde kapatırsanız, kazançlı çıkmazsınız.

Ancak faiz oranları arasında olabilecek bir 35-40 puan kadar düşüş size anlamlı bir kazanç sağlayacaktır. Yapılandırma için farklı bankalardan talep alındıktan sonra hesaplamaları enine boyuna güzel bir şekilde yaparak başvuruda bulunmak sizi kazançlı çıkaracaktır.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.