Yeni Evleneceklere Devlet ve Kredi Destekleri

Devlet destekli evlilik kredisi 2019 yılında dünya evine girmek isteyen çiftlere verilmeye devam ediyor. Düğün kredisi alabilmek için istenen şartları, kredinin özelliklerini, vade seçeneklerini ve diğer detaylarını kapsamlı anlatımla yazımızda bulacaksınız.

Yeni Evleneceklere Devlet ve Kredi Destekleri

Devlet eliyle evlilik kredisi çiftlerin en mutlu günüde, yüklerini hafifletmeyi amaçlar. Sosyal devlet anlayışıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca verilen evlilik kredisi, çiftleri maddi anlamda biraz rahatlatmayı hedefler. Devlet destekli evlilik kredisinin 2019’daki durumu ve şartları, evlenmeyi düşünen çiftlerce merak edilmektedir. Devlet destekli düğün kredisine dair her şeyi sizin için derledik.

Devlet Destekli Düğün Kredisi Nedir?

Devlet destekli evlilik kredisinin tanımı; devlet eliyle başlatılan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca yürütülen bir projedir. Öte yandan bu projeye Türkiye’de faaliyet gösteren birçok banka da dahil olmuştur. Bu kredi, düğün yapacak pek çok insana yardımcı olurken, dosya masrafı da almamaktadır. Evlilik nedeniyle altına girilen maddi külfet, bu proje sayesinde bir nebze azalmaktadır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Devlet desteğiyle evlilik kredisi almak için bazı belgeler gereklidir. Bu belgeler vasıtası ile yapılacak başvuru sonucunda çiftlere düğün kredisi verilecektir. Evlilik kredisi için gerekli belgeler şunlardır:

 • Öncelikle bir çeyiz hesabı açmak gerekmektedir. Bunun için nüfus cüzdanı fotokopisi, adres beyannamesi gibi standart hesap için gerekli belgeler hazırlanmalıdır.
 • Bu belgeler hazır bulundurularak gidilen bankada, görevliye mutlaka bu hesabın devlet destekli düğün kredisi almak için açıldığı söylenmelidir.
 • Görevlinin vereceği belgelerin imzalanmasının ardından 3 yıllık birikim dönemi başlayacaktır.
 • 3 yılın sonunda kredi almak için gidildiğinde çeyiz hesabı banka hesap cüzdanı, TC kimlik kartı ile başvuru yapılabilecektir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvuru Şartları

Evlilik kredisine kimler başvurmalı sorusunun yanıtı evlenmeyi düşünenlerce merak konusudur. Bu kapsamda devlet tarafından başlatılan çeyiz hesabı projesi kapsamında düğün kredisi verilebilmektedir. Bunun için gerekli koşullar şunlardır:

 • Evlilik kredisi alınması hedeflenen bankadan çeyiz hesabı açmak,
 • 3 yıl boyunca çeyiz hesabında ayda en az 100, en çok 1000 Türk Lirası birikim yapmak,
 • Çiftlerden an az biri için 27 yaşını bitirmiş olmak,
 • Çiftlerin ikisi için de ağır cezalardan sabıkalı olmamak

Şartı aranır.

Devlet Destekli Düğün Kredisinin Detayları

Devlet destekli düğün kredisinde unutulmaması noktalar bulunmaktadır. Öncelikle bankada çeyiz hesabınız yoksa veya birikim yapmamışsanız kredi alma hakkınız kullanılamaz. Açılan çeyiz hesabının evlenecek çift üzerine olması şarttır. Başkası adına açılan hesap ile kredi kullandırılamaz. Bunun yanında bu destek çiftlere yalnız 1 defaya mahsus verilir, tekrar talebi mümkün değildir. Çeyiz kredisine yapılan aylık 100-1000 Türk Lirası arası değişen ödemeler kesinlikle aksamamalıdır. 3 defadan fazla aksayan ödemelerde çift, devlet destekli kredi alma hakkını kaybeder. Çiftlere, her birine 5’er bin Türk Lirası olmak üzere 10 bin Türk Lirası destekte bulunulur.

Devlet Destekli Düğün Kredisi İçin Nereye Başvurmalıyım?

Devlet destekli düğün kredisi başvuru noktaları öncelikle bankalardır. Evlilik ve düğün masraflarını devletin verdiği düşük faizli kredi ile karşılamak isteyen çiftler, öncelikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile anlaşması bulunan bankalardan birine giderek çeyiz hesabı açtırmalıdır. O bankalar şunlardır:

 • Akbank
 • Türkiye Finans Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • QNB Finans Bankası
 • Halk Bankası
 • Albaraka Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Kuveyt Türk

Devlet Destekli Düğün Kredisi Miktarı

Devlet destekli düğün kredisi ne kadar sorusu kafaları kurcalarken, evlilik yapacak çiftlerin yaptığı kredi başvurularını genellikle ihtiyaç kredisi çatısı altında yaptığı görülmektedir. İhtiyaç kredisi miktar anlamında bilindiği gibi başvuranın profiline göre değişiklik göstermektedir. Ancak düğün kredisi değişiklik göstermez. Aile ve Sosyal Politikalara Bakanlığınca belirlenen sabit düğün kredisi miktarı 10.000 Türk Lirasıdır. Söz konusu miktar evlenecek çiftlere düşük faizli ve masrafsız olarak sunulmaktadır. Bunun yanı sıra ödemelerde de kolaylık sağlanmaktadır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Ödeme Koşulları

Alınan düğün kredisi nasıl ödenecek sorusu, daha krediyi almadan çiftlerin aklını kurcalamaya başlamıştır. Bu konuya açıklık getirmek gerekirse, kredinin geri ödenmesi hususunda gerekli tüm yardım, devlet tarafından çiftlere yapılacaktır. Düşük faizli ve masrafsız olarak verilen evlilik kredisi, geri ödeme planı açısından çiftlere bırakılmaktadır. Aylık ve ya üç aylık ödeme planlarından biri seçilebilir.

Bu şartlarda olan tüm vatandaşlar evlilik kredisine başvurusu yapabilir ve evlenmek için devlet desteğinden faydalanabilir.Eğer şartlarınız uyuyorsa 2019 Evlilik İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? yazımızdan gerekli evraklara ulaşabilirsiniz.

Akbank Devlet Destekli Düğün Kredisi

Devlet destekli düğün kredisini Akbank’tan almak için öncelikle Akbank şubelerinden çeyiz hesabı açılmalıdır. Bu hesap, ayda ön görülen birikim ile doldurulduktan sonra evlilik kredisine başvuru yapılabilecektir. Çiftlerin en güzel günlerinde kredi masraflarını düşünmemeli için Akbank, bu kredide dosya masrafı veya herhangi bir ek ücret talep etmez. Akbank şubelerinden yapılabilecek başvurularda istenen belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Adres teyiti amaçlı belge,
 • Gelir belgesi veya maaş bordrosu (Akbank maaşlı müşterilerinin getirmesine gerek yoktur.)

Akbank Devlet Destekli Düğün Kredisi Alma Koşulları

Kimler Akbank’tan düğün kredisi alabilir sorusunun yanıtı, genel evlilik kredisi alma koşullarına benzerdir. 27 yaşını aşmış olmak gibi şartlara ek olarak, Akbank’tan evlilik kredisi alacak olanların çeyiz hesabı olması ve bu hesaba yapılan aylık veya üç aylık birikimlerin aksamaması gerekir. Çeyiz hesabının Akbank şubesinden açılmış olması yeterlidir. Ayrıca Akbank, bu krediyi verirken düşük de olsa kredi puanı koşulu aramaktadır.

Türkiye Finans Düğün Kredisi

Evlilik kredisini Türkiye Finans’tan almak için çeyiz hesabını Türkiye Finans Bankasından açma zorunluluğu vardır. Bunun dışında ekstra herhangi bir işleme, hesabın açılmasından sonraki 3 yıl boyunca gerek yoktur. Hesap yatırımı aylık veya üç aylık olarak yapılmalı, kesinlikle aksatılmamalıdır.

Türkiye Finans Düğün Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Türkiye Finans Bankası’nın evlilik kredisi kapsamında istediği belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport,
 • Gelir belgesi, maaş bordrosu,
 • Serbest meslek erbapları için son 1 yıla ait vergi levhası veya onaylı bilanço, imza sirküleri, Ticaret Sicil Gazetesi,
 • Finansmana konu ürünün proforma faturası

Bu belgelerin hazır olması ve çeyiz hesabına 3 yıllık yatırım sonunda evlilik kredinizi alabilirsiniz.

Yapı Kredi Düğün Kredisi

Evlilik kredisini Yapı Kredi’den almak için, diğer bankaların aksine şubeye gitme zorunlulğu yoktur. Çeyiz hesabına 3 yıllık yatırımın ardından sms bankacılığı ve internet bankacılığı aracılığıyla düğün kredisi talebinde bulunabilirsiniz. Başvurunuzdan 24 saat sonra talebinize dönüş yapılır.

Yapı Kredi Düğün Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Yapı Kredi Bankası’nın bu kredi için istediği belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Gelir belgesi,
 • Serbest meslek erbapları için son 1 yıla ait vergi levhası veya onaylı bilanço, imza sirküleri, Ticaret Sicil Gazetesi,
 • Son üç aya ait faturalardan herhangi biri,
 • Düğün harcamalarına ilişkin faturalar.

Bu belgelerle ve çeyiz hesabınızın 3 yıllık yatırımı ile Yapı Kredi Düğün Kredisine başvurabilirsiniz.

Albaraka Düğün Kredisi

Evlilik kredisini Albaraka’dan almak  için en az 155,60 Türk Lirası başlangıç yatırımı ile çeyiz hesabı açmak gerekmektedir. Kişisel banka hesabından otomatik ödeme talimatı vererek de çeyiz hesabına yatırım yapılabilmektedir. Daha önce evlilik yapmış kişiler çeyiz hesabı açamamaktadır. Çeyiz hesabına aylık yatırım yapılacaksa her ay 155,06 Türk Lirası, üç aylık yatırım yapılacaksa 465,78 Türk Lirası yatırılmalıdır. Çeyiz hesabından bir dönem için en fazla 2 defa nakit çekilebilir. 2’den fazla nakit çekim yapılması durumunda hesap, evlilik kredisinden yararlanamaz. Albaraka düğün kredisine başvurmak için istenen belgeler, diğer bankalar için istenenlerle birebir aynıdır. Çeyiz hesabı için kimlik fotokopisi ve aslı kullanılır. 3 yılın sonunda kredi başvurusu için ise;

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Gelir belgesi,
 • Serbest meslek erbapları için son 1 yıla ait vergi levhası veya onaylı bilanço, imza sirküleri, Ticaret Sicil Gazetesi

Gerekmektedir.

Ziraat Bankası Evlilik Kredisi

Evlilik kredisini Ziraat Bankası’ndan almak için çeyiz hesabı açılmalı ve gerekli belgeler hazırlanmalıdır. İnternet üzerinden başvuru kabul etmeyen banka, gerekli evraklarla birlikte şahsi başvuruları değerlendirmeye almaktadır.  Ziraat Bankası evlilik kredisi için gerekli belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Gelir belgesi,
 • Serbest meslek erbapları için son 1 yıla ait vergi levhası veya onaylı bilanço, imza sirküleri, Ticaret Sicil Gazetesi,
 • Son üç aya ait faturalardan herhangi biri,
 • Düğün harcamalarına ilişkin faturalar

kullanılarak evlilik kredisi başvurusu yapılabilir.

Şartlarınız devlet destekli kredisine uymuyorsa bankaların cazip evlilik kredileri için Evlenenlere Uzun Vadeli Evlilik Kredisi yazımızda size uygun kredi için fikir sahibi olabilirsiniz.


YORUMLAR

 1. Harun halefoğlu dedi ki:

  Ben yeni evlâdım nasıl yardim ala bilirim

 2. turay dedi ki:

  devlet bizden ümidi kesmiş 😀 yaş oldu 34 ne evlendiren var ne ev almak için destek 😀 napalım ölelimmi biz yaş kriteri koymuşlar

 3. United Loan dedi ki:

  İşiniz için kredi almaya mı ihtiyacınız var, Tıp kredisi, öğrenci kredisi, borç kredisi? Ödemek zorunda olduğun bazı faturalar var mıydı? Daha sonra bu okunaklı kredi şirketine şu adresten ulaşın: creditkredi@gmail.com

 4. mahmut dedi ki:

  37 yasındayım hıc evlenmedım benımde kredıye ıhtıyacaım var acaba benıde etkılıyormu bence evlenenlerın hepsınıde etkılemesı lazım yardımcı olursanız sevınırımm

 5. Muhammed dedi ki:

  Iyı gunler benim 3ay önceden açmış olduğum bır hesap yok ve mayis21 de düğünün var inşallah bu destekten yararlanabilir miyim

 6. ahmet dedi ki:

  yaş sınırı olayı çok saçma ilk kez evlenen herkez yararlanabilmeli bence

 7. Emrah dedi ki:

  Bnde düğün yapıcam bu durumdan nasıl yararlanabilirim bi yol gösterirseniz sevinirim

 8. sedat dedi ki:

  ben 28 yaşındayım 22 ocakta evlenecem peki bende yararlana bilirmiyim devlet destek faizsiz kredi çekmek ?

 9. Gülcan dedi ki:

  Mayıs 2017 de evleneceğim ama maddi yönden sikintidayim devlet destekli evlilik kredisinden yaralanmak istiyorum fakat hangi bankalar veriyor bu krediyi onu bilmiyorum yardimci olurmusunuz

 10. EVLİLİK KREDİSİ 2017 dedi ki:

  2017 yılında nasipse ev kuracağım. Devlet destekli 2017 senesinde evlenme yardımı kredisi başvurusunu nereye yapacağım? Nişanlım ve ben balayı ve beyaz eşya almak içinde paraya ihtiyaç duyuyoruz. Hangi bankalar yeni evlenenlere kredi desteği veriyor. Hiç peşinatsız ev almak içinde devlet desteği varmış. 60.000 EVLENME KREDİSİ NASIL ALACAĞIZ?

 11. KREDİ KAMPANYASI dedi ki:

  Kredi ihtiyacınız varsa, hemen giderelim. Bize başvurun, derdinize çare bulalım. 200 bin lira ev kredisi verelim. Faizsiz ev kredisi ile yüzünüzü güldürelim. Ev almak isteyen müşterilere eksperin yüzde yüzüne ve tamamına kredi verelim.

  1. BİLAL CİN dedi ki:

   hangibanka ve nasıl irtibata geçelim

  2. burcu dedi ki:

   benimde 20 bin tl ye ihtiyacım var nasıl yardımcı olursunuz

  3. şirin dedi ki:

   nasıl yararlanabiliriz acil ulaşırmısınız

 12. Fatih dedi ki:

  25 yasindayim yeni bi yuva kurmak istiyorum ama maddiyatim fazla olmadi icin sıkıntiya giriyorum devlet destekli krediden nasil faydanalabilirim bi yardimci olursaniz sevinirim

 13. Orhan dedi ki:

  Kamu da çalışıyorum 24 yaşındayım evlenmek istiyorum ama ailem için kredi çekmek zorunda kaldım. kredileri ödediğim için birde aileme destek olduğum için evlenemiyorum bunun için nasıl bir destek alabilirim

 14. İsmail dedi ki:

  31 yaşındayım nişanlıyım nasıl bir devlet destekli kredi önerirsi iz .not.4 bin tl cıvarıda kredi kartı borcum var yardımcı olursanız çok makbule geçer

 15. muhammet dedi ki:

  Muhammet ben 27 yaşındayım yeni evlendim ama 20 milyar kiredi borcum var ödemede çok zorlanıyorum nasıl yardım alabilirim caresizim

 16. şerif dedi ki:

  Benim yaşım 29 nişanlım 7 yıldır bir şirkete sigortali çalışıyorum yakında evlenecem nasıl bir kredi önerirsiniz

 17. Turhan gökçebay dedi ki:

  Ben kamuda işciyim evlilik kıredisinden nasılfaydalanabilirim 8 yıllık katrolu işciyim

 18. Özlem dedi ki:

  Ben şuan 24yasindayim lose mezunuyum calismiyorum yanı issizim, nişanlım 29 yasında sigortalı bir iş de calisiyor acaba
  ben çeyiz yardımı alabilir miyim

 19. onur yuksel dedi ki:

  Merhaba 7 ay sonra düğünüm olucak ben sigortalı çalışıyorum ama nisanlim çalışmıyor kayinpederim 4 sene önce vefat etti (nur içinde yatsın mekanı cennet olsun ) evlilik kredisinden yararlanabilir mi..

 20. mustafa dedi ki:

  Slm hayirli aksamlar ben demirciler koyunden mustafa eskiciogluyum askerden yeni geldim hic param yok annem ylk benim bana evlilik yardimi yapabilirmisiniz 10.000tl

 21. Ahmet dedi ki:

  Benim yaşim 26 lise mezunuyum nişanlım 22 yaşında .benim cehiz hasabim yok .5 ay içinde bana 10.bin tl faizsiz düğün kredisi yapılabilinirmi???? Hiçbir ek gelirim yok SGK bir işte çalışıyorum.