Yeni Kredi Çeken Biri Yeniden Kredi Çekebilir mi?

Yeni kredi çeken birisi ikinci bir kredi çekebilir mi, tekrar kredi verilir mi? Yeni kredi çektiyseniz bankalardan yeniden bir kredi daha çekmeniz gerekiyorsa yapmanız gerekenleri yazımızdan detaylarıyla öğrenebilirsiniz.

Yeni Kredi Çeken Biri Yeniden Kredi Çekebilir mi?

Yeni kredi çeken birisinin tekrar kredi çekmesinin önünde herhangi bir yasa ve sınırlandırma bulunmamaktadır. Eğer aylık geliriniz ve kredi puanınız yüksek ve ödemelerinizi düzenli yapan biriyseniz kredi ödemeniz devam etse dahi tekrar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurunuzu dilerseniz önceden kredi çektiğiniz bankaya dilerseniz başka bir bankaya yapabilirsiniz. Artan ihtiyaçlara veya beklenmedik durumlara çözüm oluşturmak için çekilen ikinci krediler için sunulan faiz oranları sanılan aksine yüksek faiz oranlarıyla değil uygun faiz oranları ile bankalar tarafından sunulmaktadır.

Aylık Geliriniz ve Kredi Notunuz Önemli

Kredi ödemeniz var iken tekrar kredi başvurunuzun onaylanmasını sağlayan temel unsurlar hanenizin aylık geliri ve kredi puanınızdır. Eğer bu iki kriteriniz yeterli kadar yüksekse banka talep ettiğiniz yeni krediyi onaylayacaktır. Daha önceki kredi başvurunuzda sadece kendi aylık gelirinizi göstererek başvuru yaptıysanız yeni yapacağınız başvuruda hanenizde bulunan bireylerin gelirlerini ve yan gelirlerinizi de ilave ederek çekebileceğiniz limiti arttırabilirsiniz.

İkinci kredi talebi için diğer bir önemli kriter olan kredi notu ise son 5 yıla ait bankalarla olan finansal geçmişinizi temsil etmektedir. Findeks puanı olarak da bilinen bu puan Kredi Kayıt Bürosu tarafından tüm bankalarla paylaşılmaktadır. Bankaların kredi verirken kontrol ettikleri ilk nokta olan kredi puanı aslında risk durumunuzu ifade eder. Kredi notunu oluşturan etmenler ise;

  • Kredi ve kredi kartı borcu ödeme düzeniniz,
  • Sahip olduğunuz kredilerden ve kredi kartlarından oluşan borçlar,
  • Alınan krediler,
  • Kredi kullanma sıklığınız,
  • Diğer faktörler.

Kredi puanları ayrıca belirli risk gruplarına ayrılmıştır. Eğer puanınız 1500-1699 ve 1700-1900 bandında ise riskiniz düşül olacağından kredi talebinizin onaylanma ihtimali artar. Ancak puanınız bu değerlerden daha düşük ise Aktif Bank gibi kredi puanını değerlendirmede ilk sıraya koymayan bankalar üzerinden yeni kredinizi alabilirsiniz.

Kredi Çekebilmek için Kredi Notu
Kredi Çekebilmek için Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Bankalar ile olan münasebetinizde ilk değerlendirmeye alınan kıstas, kredi notunuzdur. 1995 yılından beri uygulamaya konulan kredi notunuz, tüm bankalar tarafından anlık olarak görülebilmekte ve bankacılık…

İlgili İçerik

Limitler Dahilinde Yeni Kredi

Kredi ödemesi devam eden kişilerin yeni kredi taleplerinde dikkat etmesi gereken bir diğer önemli nokta ise kredi limiti çerçevesinde başvuru yapmalarıdır. Bankalar tarafından verilen kredilerin limitleri hesaplanırken genel olarak kişinin aylık geliri baz alınmaktadır. Kişinin talep ettiği tutar istediği vadeye bölündüğünde ortaya çıkan aylık taksit tutarı, kişinin aylık gelirinin %50’sini geçemez. İkinci kredi çekmek isteyenlerde ise ilk alınan kredinin aylık tutarının üzerine talep edilen kredinin aylık tutarı eklenerek kişinin aylık ödemesi gereken toplam tutar üzerinden limit değerlendirilmesi yapılmaktadır. Örneğin kişinin hanesinin aylık geliri 6.000 TL olsun bu kişi önceki kredisi için aylık 2.000 TL ödeme yapıyor olsun. Bu durumda bu kişinin çekebileceği kredinin aylık tutarı 6.000/2= 3000, 3000-2000=1000 TL’den fazla olamaz. Eğer bankaya başka bir gelir kaynağı sunamazsanız belirttiğimiz aylık tutardan fazla yapacağınız kredi başvuruları olumsuz olarak sonuçlanacaktır.

Yeni Kredi Başvuruları Nereye Yapılır?

Kredi sahipleri yeni kredi başvurularını kredi aldıkları bankalara veya başka bir bankaya yapabilmektedir. Eğer aylık geliriniz ve kredi notunuz yüksek ise başvurunuz muhtemelen olumlu sonuçlanacaktır. Ayrıca kredi çektiğiniz bankaya giderek yeni kredi çekmek istediğinizi ve bu kredinin bir kısmıyla diğer kredinin kalan borcunu ödemek istediğinizi belirtirseniz faiz indirimi alabilirsiniz. Böylelikle hem bir kredinizi ödemiş olursunuz hem de tek kredi ödemesi yaparak hesabınızı daha iyi bilirsiniz.

Yeniden Yapılandırma Kredisi

Refinans ya da yeninden yapılandırma kredisi yeni bir kredi olarak sayılmamaktadır. Kredi yapılandırması, bankadan çektiğiniz krediyi farklı bir faiz oranı ile tekrardan hesaplanma işlemine denmektedir. Bu kredi iki amaç için talep edilmektedir. Bunlardan ilki faiz oranları yüksek iken kredi çektiyseniz ve ödemeniz devam ederken faiz oranlarında düşüş yaşandıysa mevcut kredinizin faiz oranlarını düşürmek için bu kredi türünden faydalanabilirsiniz. İkinci kullanım şekli ise çektiğiniz kredinin aylık tutarı size yüksek geliyorsa bunu azaltmak için daha yüksek faiz oranı ve daha uzun vade seçenekleri ile rahat ödemek için tercih edilmektedir. Kredi yapılandırma işlemini kredi çektiğiniz banka üzerinden yapabilirsiniz. Eğer kredinizi 90 gün boyunca ödemezseniz banka sizi kredi yapılandırması teklif etmektedir. Ya da herhangi bir zamanda kendiniz bankaya başvuruda bulunarak kredinizi yapılandırabilirsiniz. Kredi yapılandırması için belirlenen faiz oranları normal kredilerden farklıdır. Kredi yapılandırma faiz oranlarını takip ederek daha düşük faiz oranları ile kredinizi tekrar yapılandırıp daha az ödeme yapabilirsiniz.

Borç Transfer Kredileri

Borç ödeme kredisi diğer bütün bankalarda yer alan kredi ve kredi kartı borçlarınızı tek bir bankada toplayarak uzun vadede rahatça ödemenize olanak sağlayan bir kredidir. Borç transfer kredileri ile bankalara yer alan tüm borçlarınızı tek bir yerde toplayıp uzun vadeye böldürerek daha rahat ödeme yapmanıza olanak sağlamaktadır. Ayrıca bütün borçlarınız tek bir noktada toplandığı için ödemelerinizi takip etmek çok daha kolay olacaktır. Neredeyse bütün bankalar tarafından verilen borç transfer kredisinde banka bilgilerinizi inceleyerek size bu kredinin onayını vermektedir. Bankanın bu krediyi verirken bakacağı ilk nokta ödeme düzeniniz olmaktadır. Eğer ödemelerinizi zamanında ve tam yapıyorsanız bu kredi başvurularınızın onaylanma ihtimali yüksektir. Ayrıca bankaya teminat göstererek de ikinci kredi alma şansınızı arttırabilirsiniz.

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar 2017
Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar 2020

Birden fazla bankaya borcu olan kişilerin kullandığı borç kapatma kredileri, aldıkları borçları ödeyemeyecek durumda olan kişiler için oldukça avantajlı kredilerdir. Borç transfer kredisi sayesinde borçlarını…

İlgili İçerik

Tekrar Kredi Çekmek İsteyenlere N Kolay Kredi

İkinci kredi isteyenler N Kolay Kredi ile kredi notunu dert etmeden ihtiyaçlarını karşılama fırsatına sahiptir. 60 aya kadar vade seçeneği sunulan bu kredi başvuruları www.nkolaykredi.com.tr adresi üzerinden yapılmaktadır. Aktif Bank tarafından verilen bu kredi ile en düşük 2.000 TL ve en yüksek 30.000 TL’ye kadar olan ihtiyaçlarınıza çözüm oluşturabilirsiniz. Binde beş oranında tahsis ücretinin ve sağlık sigortası kesintisi yapıldığı bu kredide aylık sunulan faiz oranları %1,99’dan başlamaktadır. Şubeye gitme derdi olmadan hafta sonu dahil paranızı alabileceğiniz N Kolay Krediyi ikinci kredi seçeneği olarak kullanabilirsiniz.

CEPTETEB İhtiyaç Kredisi

İkinci kredi çekmek isteyenlere cazip faiz oranlı CEPTETEB İhtiyaç Kredisini önerebiliriz. Aylık %1,49’dan başlayan faiz oranları ile 50.000 TL’ye kadar olan ihtiyaçlarınıza çözüm oluşturabilirsiniz. 60 aya kadar vade seçeneği sunulan bu kredi kapsamında tahsis ücreti alınmamaktadır. CEPTETEB İhtiyaç Kredisi başvurunuzu internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Başvuruda kefil ve teminat talep etmeyen CEPTETEB, başvurunuzu ortalama 3 dakika içerisinde değerlendirerek cevaplandırmaktadır. Dijital bankacılık sistemi olan CEPTETEB İhtiyaç Kredisi faiz oranı hesaplamanızı internet sitesi üzerinde yer alan kredi hesaplama aracı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Enpara.com İhtiyaç Kredisi

QNB Finansbank Enpara.com İhtiyaç Kredisi ile aylık %1,76’dan başlayan faiz oranları ile ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. İkinci kredi olarak da tercih edebileceğiniz bu kredi ile 60.000 TL’ye kadar olan ihtiyaçlarınızı 60 ay vade seçenekleri ile ödeme fırsatına sahipsiniz. Online olarak başvuru yapılan bu kredide tahsis ücreti adı altında alınan dosya masrafı alınmamaktadır. Başvuru esnasında kefil ya da teminat talep edilmeyen Enpara.com İhtiyaç Kredisi hesaplama işlemini internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Kredi başvurularınız ortalama birkaç dakika içerisinde yanıtlanmakla beraber bu süre en fazla 8 iş saati olarak belirlenmiştir. Kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde Enpara sizi arayarak müsait olduğunuz zaman ve yeri istemektedir. Belirlenen gün ve yere gönderilene Enpara personeli kredi için gerekli olan belgeleri size onaylatmaktadır. Onaylama işleminin ardından ise paranız Enpara.com hesabınıza yatmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.