Yeni Kredi Çeken Biri Yeniden Kredi Çekebilir mi?

Yeni Kredi Çeken Biri Yeniden Kredi Çekebilir mi?

Kredi çekme işlemleri ile ilgili bir çok sorun ve çözümlenmesi gereken konular ile baş başa kalabiliriz. Kredi çekme işlemleri ile ilgili gerek dosya masrafları gerekse 2. bir kredi çekme işlemi bizlere ihtiyacımız olduğu durumlarda sıkıntı yaratan durumlardan bir tanesidir. İlk krediyi çektiniz lakin bir kredi daha çekmeniz gerekti bu gibi durumda hemen 2. krediyi almanız mümkün olmayabiliyor. Yapmanız gereken bazı önemli noktaları incelemek ve kredi alıp alamayacağınızı saptamak olacaktır.

Eski krediyi kapatıp, yeniden kredi çekmek!

İlk kredinizi çektiniz ve kredi ödemeleriniz devam etmekte. Borç ödemeleri esnasında hiç bir sorun yaşamadıysanız ve dosyanız icra takibine düşmediyse bir başka kredi çekmeniz mümkündür.

Lakin bahsettiğimiz şekilde banka ile ilgili ödeme dönemlerinde sıkıntılı zamanlar geçirdiyseniz o vakit kredi çekebilmeniz tamamen bankanın inisiyatifine bağlı bir durumda demektir. Normal zamanlamalar da ikinci krediyi çekebilmeniz son derece kolaydır ve bu işlem bankanın da işine gelir.

Yeni kredi çektim tekrar çekebilir miyim bu soru herkesi ilgilendiren ve özellikle bayram öncesi dönemlerde ihtiyaçların giderilmesini sağlayacak en önemli konulardan bir tanesidir .Yeni krediler ile ilgili dikkat etmeniz gereken ip uçlarını takip ederseniz bir sonraki kredinizi çekerken hem çok rahat edersiniz hem de daha uygun faiz oranları ile kredinizi temin edebilirsiniz. Başvuruda bulunduğunuz bankalar sizin gelir durumunuza, üzerinizde buluna mal varlığına, kredi geçmişine, ödeme düzeninize ve kredi notunuza bakmaktadır.

KOBİ işletmesine sahip ola bireylere göre devlet memuru olmak veya bir kamu kuruluşunda çalışma  2. kredi çekme işleminiz için daha fazla kolaylık sağlamaktadır.

Yeni krediler ile 2. kez kredi çekme işleminizi gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken ve göz önünde mutlaka bulundurmanız gereken bazı kurallar yer almaktadır.

  • Çekmiş olduğunuz krediden geriye ne kadar borç kaldığı ve kalan kredinin nasıl devredileceği,
  • İstemiş olduğunuz bir diğer kredinin net miktarı,
  • İlk krediniz ile sonraki kredinizin belirlenen limiti aşıp aşmadığı incelenmelidir.
  • Her iki kredi işlemi eklendiğinde uygulanan aylık taksit fiyatlandırmasının bütçenizi zorlayıp zorlamadığına emin olmalısınız.

Bankalar yeni krediler kapsamında üst limit uygulamasını ev ve taşıt kredileri için tüketiciye sunmakta. İhtiyacınız olan ve talep ettiğiniz krediyi ihtiyaç kredisi olarak kullanacak iseniz o vakit kredi kullanım limiti biraz daha kısıtlı şekilde sunulmaktadır.

Eşinizde çalışmakta ise o vakit onunda gelir belgesini göstererek alacağınız kredi tutarını yüksek tutabilirsiniz. Kimi banka verilen kredi tutarını yükseltmekte iken kimisi ise düşürmektedir. Bu tamamen bankaların kredi talimatları ve ödeme çizelgeleri ile orantılandırılmış bankanın ve bankacının işlemine bağlı olarak sınırlandırılmaktadır. Taşıt kredisi ve ev kredilerinde durum farklıdır.

Yapılandırmaya yönelik bir kredi talebiniz var ise, durum farklıdır. Çünkü yapılandırma kredisi eski krediyi kapatma anlamına geldi için yeni çekilmiş bir kredi değildir. Bu uygulama ile yeni faiz oranı ve vade oranları ile yüksek faizden çektiğiniz kredinizi yapılandırma kapsamına sokabilirsiniz.

Siz kredinizi ister ödeyin isterseniz ödemeyin yinede banka sizin krediniz doğrultusunda ev veya arabanızı hipotek ettiği için zarar etmez talimatlar doğrultusunda arabanız veya evinizi satışa çıkararak sizden borcunu yine de temin etmektedir. Burada kalan kar borçtan kurtulmanız olmakta. Lakin ödediğiniz para ve mülkiyetiniz bankanın kapsamına geçmektedir.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.