Yeni Kredilerde Dosya Masrafı İadesi

Yeni Kredilerde Dosya Masrafı İadesi

Yeni kredilerde dosya masrafları geri alınır mı?

Bilindiği üzere, banka kredisi kullanan kişilerden 10 yıl öncesine kadar çekmiş oldukları kredilere ait kredi dosya masrafları Hakem Heyetlerine yapılan başvurular sonucunda geriye iade edildi. Birçok kullanıcı çektiği kredinin dosya masrafını geri alırken, bazıları da halen geri alma çabası içerisinde. Dosya masrafları tüketiciler tarafından Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun Sözleşmedeki haksız şartlar başlığı altındaki maddelere dayanarak bankalardan kredi dosya masraflarını geri istemektedir. Peki bankalardan alınan yeni kredilerde dosya masrafının geri iadesi mümkün mü?

Bankalar tarafından yeni kredilerin birçoğunda yeni kredi dosya masrafı olmadan verilmektedir. Bazı bankalar tarafından ise kredi faizleri yükseltilerek dosya masrafları kredi faiz oranlarına yansıtılmaktadır. Kredi başvurusu yapacak kişilerin bu durumu göz önünde bulundurmaları gereklidir.

Yeni kredilerin dosya masrafı ne kadar?

Bazı bankaların dosya masrafları 50 TL 60 TL arasında olup, halen yüksek meblağlarda özellikle konut mortgage kredilerinde 1000 TL. civarında dosya masrafı alan bankalar mevcuttur. Bu bankalardan yeni kredi alırken, dosya masrafsız olan kredileri seçmenizde mümkündür. Ancak bu kredilerinde dosya masrafları olmamalarına rağmen faiz oranları dosya masraflı kredilere göre daha fazladır.

Yeni kredilerin dosya masraflarını geri iade alabilmek için öncelikle yeni kredi çektiğiniz andaki sözleşme içeriğini bilmek gereklidir. Bankalar kredi dosya masraflarının geri iade taleplerine binaen, sözleşmelerine yeni krediler için dosya masrafının geri istenmesi, iade talep edilememesi için çeşitli maddeler eklerler. Bu durumda, yeni almış olduğunuz kredinin dosya masrafını geri iade istemeniz gibi bir durum ortadan kalkabilir. Bu sebeple de bazı yeni kredilerin dosya masrafları geri alınamamaktadır.

Bu sebeple yeni kredi çektiğinizde, kredi sözleşme örneğinin bir suretini kredi başvurusu yaptığınız esnada talep etmenizde fayda vardır. Bahse konu sözleşme içeriğinde, yeni kredi dosya masraflarının iade edilmesi talep etmeyeceğinize dair bir bölüm mevcut değil ise, kredi dosya masrafları iadesi için hakem heyetlerine veya bir avukata başvuruda bulunabilirsiniz. Yeni kredilerin dosya masraflarını geri alıp alamayacağınızı hakkında ayrıntılı bilgi almak için kredi sözleşmesi ile birlikte bir avukata başvuruda bulunabilirsiniz.

Yeni kredi dosya masraflarının iade edilmesi için dilekçe örneği

Kredi dosya masraflarının geri iade edilmesi için Hakem Heyetine dilekçe örneğini indirip, Hakem Heyetine Başvuruda bulunabilirsiniz.Eğer kredi dosya masraflarının iadesi için uğraşmak istemiyor iseniz, dosya masrafı bulunmayan kredileri tercih edebilirsiniz. Dosya masrafsız kredi başvurusunu tüm banka şubelerinden yapabileceğiniz gibi, internet üzerinden online olarak dosya masrafsız kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.


YORUMLAR

  1. İrfan Karaman dedi ki:

    Ben ziraat bankasına hayvancılık kiredisi için müracaat etim benden 260 tl para yatırmamı istediler yatırdım kıredi de çıkmadı paramıda geri vermediler ne yapa bilirim

  2. sevilay yılmaz dedi ki:

    Dosya masrafı iadesinde baya başarıya sahipler arkadaşlar vekalet çıkarmanız yeterli ben 3 ay içinde aldım.

  3. didem kut dedi ki:

    Ücretsiz danışmanlık ve 2 ayda dosya masrafının geri iadesini yapıyorlar arkadaşlar hiçbir ücret almıyorlar.