Yurtdışına Para Gönderen Western Union ile Anlaşmalı Bankalar

Yurtdışına Para Gönderen Western Union ile Anlaşmalı Bankalar

Dünyanın en pratik, en hızlı ve en kolay para transferi sağlayan sistemlerinden biri de western union sistemidir. Özellikle son yıllarda ülkemizde de oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanılan western union, Türk bankaları tarafından hizmetler sekmesine eklenmeye başlanmıştır. Western Union Anlaşmalı Bankalar listesi her geçen gün artmakta ve bir çoğu bu hizmeti, online olarak vermeye başlamıştır. Western union, Türkiye’de en geçerli ve en çok kullanılan uluslararası para transferi yöntemlerinden biridir.

Western Union Nedir?

Sınır ötesi para transferlerinde aracılık yapan, merkezi Amerika’da olan küresel bir şirkettir. Sadece 2017 yılı içerisinde tam 800 milyon işlem yapan western union, dünya çapında 200 den fazla ülkede, 130 para biriminde, 550 bin ofis ve 150 bin ATM ile dünyanın 1 numaraları finans şirketlerinden biri haline gelmiştir. Işık hızında uluslararası para transferlerine aracılık yapan western union, Türkiye’de de çok aktif olarak kullanılmaktadır.  Dünyanın diğer ucuna, saniyeler içerisinde para transferi yapabilir ve gönderdiğiniz paranın, karşı tarafın yerel para birimi ile tahsil edilmesini sağlayabilirsiniz. Aynı dakika içerisinde, uygun komisyon oranları ile para transferi yapabileceğini western union sistemi, küresel anlamda en popüler finansal sistemler arasında bir numaradır.

Western Union Nasıl Kullanılır?

Western union kullanımı oldukça kolay ve pratiktir. Dilerseniz size en yakın her hangi bir western union ofisinden işlem yapabilir veya Western Union Anlaşmalı Bankalar aracılığı ile para transferinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi çevrimiçi olarak ta bankaların internet şubelerinden yapabilirsiniz. Para transferi yapmak için her hangi bir western union ofisine girip, para transferi formunu doldurunuz. Parayı gönderen kişinin isim soyadı, adres ve telefon bilgilerini yazıp, alıcı bilgilerini de eksiksiz olarak doldurup, transfer etmek istediğiniz miktarı belirleyiniz. İşlem bu kadar basit! Size western union ofisi tarafından verilecek olan 10 haneli MTCN şifresini, alıcıya verip, parayı her hangi bir yerel western union ofisinden çekmesini sağlayabilirsiniz. Western union para transferlerinden anahtar işlem, MTCN kodudur. 10 haneli bu kodu alıcıya vermeden, hiçbir şekilde parayı tahsil edemez. Ek güvenlik olarak dilerseniz, soru-cevap şeklinde ekstra bir şifre belirleyebilirsiniz. Gönderilen paranın karşı tarafa ulaşması 30 -60 saniye arasındadır. Daha az komisyon ödemek isterseniz “ ertesi gün tahsilat “ seçeneğini seçersiniz ve alıcı parayı ertesi gün alır. Öylece daha az komisyon ödersiniz. Western union komisyon oranları aşağıdaki başlıkta belirtilmiştir.

Online Western Union İşlemi Yapan Bankalar

Standart western union işlemi yapan bankaların haricinde, internet veya mobil şubelerinden bu hizmeti sağlayan bankalar da bulunmaktadır. Bu bankaların başında Akbank ve Garanti Bankası gelmektedir. Bu 2 banka yıllardır online western union hizmeti sunmaktadır. İnternet şubelerinden ya da mobil uygulamalarını kullanarak western union ile para gönderebilirsiniz. İş bankası internet şubesi veya ATM lerinden de western union işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Western Union ile Para Gönderme

Dünyanın diğer bir ucunda bekleyen alıcıya saniyeler içerisinde para transferi yapmak için en ideal sistem olan western union ile para gönderme, çok kullanışlı ve kolay bir yöntemdir. Her hangi bir western union ofisinden veya bankadan, para gönderme formunu doldurup işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Western union PTT ile de işleminizi yapabilirsiniz. Tüm PTT şubelerinden western union para transferlerini gerçekleştirebilir veya size gelen parayı PTT şubelerinden alabilirsiniz.

Western Union İle Para Alma

Her hangi bir ülkeden sizin adınıza gelen parayı western union ofislerinden, Western Union Anlaşmalı Bankalar aracılığı ile veya PTT şubelerinden çekebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey “ Gelen Para Transferi “ formunu doldurup, gönderen tarafından size verilen 10 haneli western union MTCN şifresini ibraz etmenizdir. Size ait kimlik, pasaport veya ehliyet belgeniz ile paranızı istediğiniz yerden çekebilirsiniz. Parayı çekme süreniz 45 gündür. Bu süre zarfında adınıza gelen parayı çekmek zorundasınız. Aksi halde işlem iptal edilmektedir.

Western Union Anlaşmalı Bankalar

Western union hizmeti sunan banka sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Sadece şubelerinden değil, aynı zamanda internet bankacılığı ve mobil uygulamalar üzerinden de hizmet vermeye başlayan Western Union Anlaşmalı Bankalar listesi aşağıdaki şekildedir:

İş Bankası Western Union

https://www.isbank.com.tr/TR/bireysel/diger-hizmetler/western-union/Sayfalar/western-union.aspx

Yapı Kredi Western Union

https://www.yapikredi.com.tr/bireysel-bankacilik/odemeler-ve-hizmetler/western-union

Ziraat Bankası Western Union

https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bireysel/hizmetler/doviz-havale-islemleri/western-union

Akbank Western Union

https://www.akbank.com/tr-tr/hizmetler/Sayfalar/Western-Union.aspx

QNB Finansbank Western Union

https://www.qnbfinansbank.com/bankacilik/bireysel/diger-bankacilik-hizmetleri/western-union/

Al Baraka Türk Western Union

https://www.albaraka.com.tr/western-union.aspx

Türkiye Finans Western Union

https://www.turkiyefinans.com.tr/tr-tr/bireysel/odemeler/sayfalar/western-union.aspx

Garanti Bankası Western Union

https://www.garanti.com.tr/tr/kampanya/2017/kasim/tcmb-kampanyasi.page

Halk Bankası Western Union

http://www.halkbank.mk/western-union-tr.nspx

Fiba Banka Western Union

https://www.fibabanka.com.tr/bireysel/bankacilik-hizmetleri/western-union.aspx

Western Union Sorgulama

Gönderdiğiniz para transferini veya size gelen bir western union ödemesinin güncel durumunu, alıcıya ulaşıp ulaşmadığını ve hangi aşamada olduğunu sorgulamak çok basit. https://www.westernunion.com/tr/tr/self-service/app/track-transfer adresinden tüm detayları sorgulayabilirsiniz. Gelen western union sorgulama veya giden western union sorgulama olarak, 2 şekilde sorgulama yapmanız mümkündür.

Western Union Komisyon Oranları 2020

Dünya genelinde belirlenen Western Union Komisyon oranları 2020yılında ülke bazında farklılıklar gösterebilmektedir. https://www.westernunion.com/tr/tr/transfer-fees.html adresinden Türkiye için geçerli olan komisyon oranlarına ulaşabilirsiniz. Standart – Süper hızlı ve Ertesi Gün şeklinde fiyatlandırması bulunan komisyon oranları, kullanmak istediğiniz transfer hızına göre değişmektedir. 15 dolar ila 220 dolar arasında değişkenlik göstermektedir.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.