Ziraat bankası 180 bin lira çiftçi kredisi

Ziraat bankası 180 bin lira çiftçi kredisi
A+
A-

180 bin lira köye dönüş çiftçi kredisi

Ziraat bankası 180 bin lira çiftçi kredisi olarak Ziraat bankasından 14 Mayıs Çiftçiler günü müjdesi olarak Hibe alan genç çiftçilere aldıkları 30 bin TL hibe ye ek olarak 180 bin TL işletme kredisi olarak çiftçi kredisi verilecektir.

Ziraat bankası çiftçiler günü müjdesi

Genç çiftçi projesi kapsamında hibe alan girişimci gençlere üretim konularına göre 180 bin TL çiftçi kredisi verilecektir.

14 Mayıs tarihini Çiftçilere günü olarak kutladıkları ifade eden Ziraat Bankası Kredi Politikaları Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Göğebakan Bugüne özel yaptığı açıklamalarda 180 bin TL çiftçi kredisi verileceğini belirtti.

Ziraat bankası tarafından kurulacak işletmelerin varlığını sürdürebilmeleri ve devamlılığını sağlayabilmeleri için kabul edilen projeleri ile hibe alan Genç çiftçilere projelerinin desteklenmesi kapsamında projelerinin kabul edilmesi ile verilecek olan 30 bin TL hibe kredinin sermaye  olarak kabul edileceğini, bu hibeye ek olarak sermayeye uyumlu işletme kredisi olarak Devlet destekli 180 bin TL kredi verileceğini bildirelim. Bu krediler ile boşalan köylerin yeniden canlanmasını, tarım ve hayvancılığın yaygınlaştırılarak geliştirilmesi ve köye göçlerin teşvik edilmesi için verileceği böylece genç çiftçilerin alacakları 180 bin TL çiftçi kredileri ile ölçek ekonomisini yakalamaya katkı sağlamaları hedeflenmektedir.

180 bin lira çiftçi kredisi başvuru şartları

Genç çiftçi projelerinin desteklenmesi kapsamında verilen Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilecek olan köye dönüş hibesi 30 bin TL ‘yi alacak olan genç çiftçilerin bazı şartları taşımaları gerekiyor.Bu şartlar genç kategorisine girebilmeleri için çiftçilerin yaşlarının 18-41 yaş aralığında olması, Köylerde ve kırsal alanlarda devamlı olarak yaşamayı taahhüt etmeleri, hayvancılık ve tarım alanlarında Bakanlık tarafından desteklenen projelerin herhangi birini yapmak zorunda olmaları şartlarına ilaveten  çiftçilere projelerinin desteklenmesi kapsamında verilecek olan 30 bin TL hibe krediyi alabilmesi için genç çiftçilerin okur yazar olması, çalışmıyor olması, kırsal alanda yaşamayı taahhüt etmesi bu şartları taşıyan her T.C vatandaşına verilecek olması ve Krediden yararlanacak olan çiftçilerin ise uygulamam zorunda oldukları projeleri aşağıdaki gibidir.

Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık, kanatlı hayvancılığı, örtüaltı tarım, bitkisel ve aromatik bitkilerin üretimi, işlenmesi, depolanması ve pazarlanması gibi projelerden herhangi birini yapmaları gereken proje konularıydı.

Ziraat bankası 30 bin lira hibe 180 bin işletme çiftçi kredisi

Hayvancılık, arıcılık, kanatlı hayvancılık ve örtü altı tarım gibi farklı üretim konularında prototipler geliştiren Bakanlık 30 bin lirayı sermaye olarak kabul edip bunun üzerine yatırım kredisini ve yatırım hayata geçirildikten sonra da o yatırımla ilgili işletme kredisini vererek tarımsal faaliyet süreklilik arz edebilmesi için genç çiftçi başvurularını toplayarak kabul edilen projeleri ile desteklerden yararlanmak isteyenler projelerini bakanlığa sunacak ve değerlendirmelerden sonra nihai liste açıklanacaktır.

Açıklanacak hibe sahipleri istedikleri zaman projeleri ile birlikte Ziraat bankası’na da kredi başvurusunda bulunarak 180 bin TL çiftçi kredisinden yararlanabilecektir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının şehirden kırsal alanlara ve köye göçü teşvik edilmesi için verdiği köye dönüş hibe kredisi olan 30 bin lira hibe ye ek olarak 180 bin lira verilmesi ile üretimin konularına göre Ziraat bankası tarafından ödemesiz dönem ve vade imkanları sunulacaktır.

Genç çiftçi projelerinin desteklenmesi amacıyla verilen  30 bin lira hibe kredi başvuruları ise 12 Nisan başlamış bugün itibarıyla sona erecektir.


YORUMLAR

  1. Gokhan cavus dedi ki:

    Inek alip uretim yapmak

  2. Mustafa Bostancı dedi ki:

    banka boyle bir kredi olmadığı söylüyor verilen hayvanlar hasta ve ikitanesi zaten öldü bu hayvanlar iki cepten harcanacak ve iki yıl sonra para kazanmaya başlayacak

  3. Ayhan dedi ki:

    180 bin tl kredıyı almak için sartları ogrene bilirmiyım