Ziraat bankası işyeri açma kredisi

Ziraat Bankası, yeni iş kuranlara iş yeri kredisi veriyor. İşletmenizi açmak için finansal desteğe ihtiyacınız varsa Ziraat Bankası’na başvuru yaparak kredi destek paketinden faydalanabilirsiniz.

Ziraat bankası işyeri açma kredisi

Ziraat iş yeri açma kredisi ortak iş yeri açma, bireysel iş yeri açma, esnaf dükkanı açma gibi farklı alt başlıklarda incelenmektedir. Bir devlet bankası olması dolayısıyla iş yeri açma gibi ekonomiyi hareketlendirme temelli faaliyetlerde daha fazla katkı sağlayan bir banka olmuştur. İş yeri kredisi vadeleri 120 aya kadar uzatılabilmektedir.

Ziraat Bankası İş Yeri Açma Kredisinin Desteklediği İş Alanları

Ziraat Bankası tarafından desteklenen işler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kuaför
 • Çiğ köfte dükkanı
 • Hayvancılık sektörü
 • Bakkal ve market açma
 • Oto galerisi açma
 • Kahvehane
 • Cafe
 • Manav
 • Oto tamir atölyesi
 • Kasap

Bu alanlarda açılması planlanan dükkanlar, Ziraat iş yeri açma kredisi tarafından desteklenmektedir.

Ziraat Bankası Bireysel İş Yeri Açma Kredisi

Bireysel iş yeri açma kredisi düşük faiz oranları ile verilen 120 ay vadeli bir kredi türüdür. Ofis, dükkan, mağaza ya da büro kiralama hizmetlerinde kullanılabilecek kredi, sayılan iş yerlerinin tamamında alınabilmektedir.

Kredi kullanmayı planladığınız iş yeri, vade boyunca ipotek altındadır. Eğer banka, ödeme ihtimaliniz konusunda tedirginse, krediyi verdikten sonra da kalan vadeler için ek ipotek ya da kefil isteyebilmektedir. Satın alınacak iş yerlerinin tamamında kredi kullanılamaz. Banka, satın alınacak iş yerine kendi ekspertizini göndererek fiyat belirler ve belirlenen fiyatın %75’ine kadar kredi imkanı sunar. Kredi miktarından bağımsız olarak kredi 120 aya bölünmektedir. Yani daha düşük miktardaki krediler için vadenin de düşürülmesi söz konusu değildir. Ayrıca iş yerine ait zorunlu deprem sigortası da Ziraat Bankası tarafından yapılır.

Ziraat Bankası Ortak İş Yeri Açma Kredisi

Ziraat ortak iş yeri kredisi için ortakların tamamının şubelere başvurması gerekmektedir. Bunun yanında vekalet veren ortakların vekaletleri de kabul olmaktadır. Bu kredi türünde de 120 aya kadar vade seçeneği bulunur. Kredi ödemeleri ortaklardan yalnız birinin üzerine olabilmektedir. Bireysel kredi ile aynı şekilde, kredinin vadesinin bitiş süresi boyunca, kredi alınan dükkan ipotek altındadır. Ancak ortak iş kredisinin en sakıncalı yanı, tüm ortakların yüksek kredi puanına sahip olması şartını koymasıdır. Tüm ortakların sicili temiz olmalı, içlerinde kredi kullanımı için uygun olmayan bir özellik taşıyan kişi bulunmamalıdır. Örneğin 5 kişilik bir ortaklık kredisi başvurusunda, 5 kişiden birinin dahi kredi notu düşükse, kredi verilmez. Bunun yerine ortaklardan biri üzerine, biraz riskli bir şekilde bireysel iş yeri açma kredisi çekilebilir.

Bu kredi türünde deprem sigortası, hayat sigortası ve konut sigortaları mecburidir. Bu sigortalar, kredi onayının alınmasının hemen ardından banka tarafından yapılır. Kredi ödemelerinin aksaması durumunda, kredi tüm ortaklar üzerine ise, tüm ortakların sicili bozulur ve haciz ihtimali, tüm ortaklar için eşit derece bulunur.

Ziraat Bankası İş Yeri Açma Kredisi Geri Ödemeleri

İş yeri açma kredisi geri ödemeleri için Ziraat Bankası, farklı ödeme çeşitleri belirlemiştir. Bu kapsamda belirlenen kredi ödeme çeşitleri şunlardır:

 • Ana para eşit taksit: Katılım bankalarının genel prensibi gereği ekonomiyi canlandıracak şekilde alınan iş yeri açma kredisi gibi krediler faizsizdir. Ana paranın yalnız komisyonlarla bir araya getirilerek geri ödendiği bu ödeme şeklinde, eşit taksit bölme işlemi yapılır. Bu sayede ana para aynı kalırken aylık olarak ödenmesi gereken tutar bellidir ve tüketiciyi şaşırtmaz. Her ay eşit miktarda yapılan ödemelerle, alınan tutara göre vade yapılır. Her ay ödenmesi istenen tutar, tüketicinin bilinciyle şekillendiğinden memnun edici bir ödeme şeklidir.
 • Serbest tarih eşit taksit: İş yeri açtığınızda ilk aylar ne kadar kazanacağınızı kestiremiyorsanız, açacağınız iş yerinden dönemsel bir verim almayı planlıyorsanız, bankaya tam bir tarih vermek zorunda değilsiniz. Bu ödeme türünde bankaya yalnızca bir tarih vermek zorunda değilsiniz. 10 günlük ek ödeme süresi alarak, istediğiniz tarihte ödeme imkanı elde edebilirsiniz. Kredilerin erken ödeme cezalarının aksine bu ödeme türünde erken ödeseniz de ceza almazsınız.
İş kurma kredisi veren bankalar
İşyeri Açma Kredisi 2020

Dükkan açmak, kendi işini kurmak, işyeri satın almak ve işyeri açma kredisi kullanmak isteyenler için; (Manav, market, şarküteri, bayan giyim mağazası, aktar, atölye, cafe, kahvehane, ayakkabıcı, internet…

İlgili İçerik

İş Yeri Kredisinde Balon Ödeme Seçenekleri

Periyodik balon ödeme, belirli dönemde daha fazla para kazanmayı tasarlıyor, aldığınız krediyi buna göre şekillendirmek istiyorsanız bu kredi ödeme şeklini kullanabilirsiniz. bu kredi ödeme biçiminin 3 aylık ve 6 aylık periyotlarında ödeme yapabilir, yaptığınız ödemelerde herhangi bir ceza ile karşılaşmazsınız. Bu şekilde yapılan kredi ödemelerinde, ödemediğiniz aylara dair gecikme faizi gibi zararlar ödenmez. Ancak en başta, kredi talebinde bulunurken bunu bankaya bildirmeniz şarttır.

Artan ve azalan taksit: İşinizi ilk kurduğunuzda taksitleri ödeyip hemen rahatlamak istiyor, yada işinizin ilerleyen dönemlerinde ödemelerinizi biraz para kazanınca yapmayı tercih ediyor olabilirsiniz. Bu durumda, isteğinize göre artan ya da azalan taksit imkanını kullanabilirsiniz. Kredi başvurusu sırasında bu taksit talebine göre yapılan kredi ödeme planlarında, aylık belirli oranlarda artan ya da azalan taksit imkanı müşterilere sunulmaktadır. Bu sayede 120 ay vade yerine 60 ay yada 48 ay gibi bir sürede kredi borcunuzu bitirebilirsiniz.

Belirli dönem kar payı ödemeli: yılın yalnızca belirli dönemlerinde ödeme yapmak istiyorsanız, bu kredi ödeme planını kullanabilirsiniz. İşinin ne kadar getiri sağlayacağını kestiremeyen telaşlı girişimcilere daha uygun bu ödeme planında, elinize para geçtiğinde ödeme yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası İş Yeri Açma Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Ziraat Bankası iş yeri açma kredisi için istenen evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Başvuru formu
 • Nüfus cüzdanın aslı ve fotokopisi
 • Çalışma durumunu belirten bir gelir belgesi
 • Serbest meslek sahipleri için bulundukları meslek odalarından alınmış üyelik belgesi
 • Satın alınmak istenen iş yerinin tapu fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Kefil istenmesi durumunda kefilin varlığına ilişkin evraklar
 • Ortaklarla alınacak iş yeri açma kredisinde, eper vekalet vermek isteyen ortak varsa, vekalet belgesi

Ortaklarla alınacak iş yeri kredisinde belgeler, her ortaktan ayrı ayrı istenmektedir. Tek bir ortağın nüfus cüzdanı fotokopisi değil, tüm ortakların nüfus cüzdanı fotokopisi gibi.

Ziraat Bankası İş Yeri Açma Kredisi 120 Ay Vadenin Şartları

Ziraat Bankası iş yeri açma kredisinde 120 ay vade istemi için şart, iş yerinin satın alınıyor olmasıdır. İş yerinin sadece kiralanıyor olması halinde yapılacak vade en fazla 60 ay olmaktadır. Çekilebilecek maksimum tutar, iş yerini alacak kişi ya da kişilerin kredi notu öncülüğünde belirlenir. Bunun yanında kredi notunun düşük olmasından çok, geçmiş tarihlerde kara listeye girilmesi bu krediyi almaya engel teşkil etmektedir. Ayrıca kredi alımı için üzerinden yıllar geçmiş olsa ve kredi borcu tamamen bitmiş olsa bi,le, herhangi bir bankaya borcu bulunmama şartı aranmaktadır.

Ziraat Bankası İş Yeri Açma Kredisi Ödeme Planı

Ziraat Bankası örnek ödeme planı farklı miktarlarda şu şekilde sıralanabilir:

50.000 TL için ödeme planı: 48 aylık vadede komisyonlar kapsamında aylık 1.433 TL, toplamda 68.351 TL’dir.

100.000 TL için ödeme planı: 48 aylık vadede ödenecek toplam tutar 136.702 TL, aylık 2.847 TL olmaktadır. Bu şekilde ödenen iş yeri kredisi faizlerinin tutarı %1,32’dir.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

 1. Turan dedi ki:

  Merhaba ben oto galeri açmak istiyorum 60000 TL ihtiyacım var

 2. Dilan dedi ki:

  Merhaba kozmetik dukkani acmak istiyorum yardimci olabilirmisiniz